
Kompletan test Philips 655
Standardni paket:
Telefon
Punjač
Uputstvo

Philips je povećao broj modnih mobilnih telefona time što je povećao broj modela koji koriste dizajn na preklop. Philips 650 se izdvaja po dugom trajanju baterije po čemu je ovaj telefon bio najinteresantniji. Mnogi kupci su se žalili na nedostatak digitalne kamere i kompanije je uzela njihove primedbe u obzir pa je predstavila novu verziju telefona sada nazvanu Philips 655. Nažalost, ovaj telefon je izostavljen iz serije Xenium (telefoni sa dugim radnim vremenom). Kao rezultat toga telefon je opremljen standardnom Li-Ion baterijom kapaciteta 600 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi do 400 sati u mirovanju i do 4 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu teleofn je radio 3 dana u toku kojih smo ga 50 minuta koristili za razgovore i do 15 minuta za ostale funkcije. Ovo je tipičan reziltat za telefon ove klase. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je da se puni oko 1.5 sat.


Dizajn modela će Vam svakako privući pažnju. Na spoljašnjem delu se nalazi ogledalo koje služi da bi mogli da slikate autoportrete ali i kao ukras. Iznad ogledala se nalazi otvor za sočivo VGA kamere (slično kao kod modela Philips 755). Na prednjem delu možete videti i plastični umetak (izgleda kao da je od metala) koji utiče na sam izgled telefona. Spoljašnji ekran se nalazi blizu donjeg dela telefona i boje su inverzne na njemu. Rezolucija je 80 x 48 piksela i može da prikaže liniju sa servisnim ikonama i liniju sa sistemskim porukama. Ovaj ekran ima plavo pozadinsko osvetljenje koje veoma dobro izgleda.

Telefon će biti na raspolaganju u tri kombinacije boje koje su nazvane Crna sfera, Crveni balon i Srebrna kugla. Mi smo testirali telefon koji je ima kombinaciju boja Srebrna kugla. Boja umetka na prednjem delu i tastature su crne boje kod modela koji ima kombinaciju boja Crna sfera, dok je kod modela Crveni balon cela maska telefona crvene boje, što će više odgovarati korisnicima ženskog pola.
Dimenzije telefona su 85 x 45 x 24 mm i masa je oko 90 grama. Telefon dobro leži u šaci i ima posebna ležišta za prste zbog lakšeg otvaranja. Na desnom boku telefona nalazi se taster za kameru dok se na levom boku nalaze spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka, ispod njih se nalazi infracrveni port (telefon može da se koristi kao GPRS modem, ovaj port može da posluži za razmenu podržanih fajlova sa PC račurom i sinhronizaciju sa PC računarom preko posebnog programa). Oblik telefon je takav da je malo zakošen na krajevima. Kada ga otvorite videćete da je ugao pod kojim se gornji i donji deo nalaze skoro 180 stepeni pa će telefon lepo ležati u šaci i moći ćete bez problema da vodite razgovare koristeći Philips 655.


Na gornjem delu telefona nalazi se rupa za traku dok se utičnica za punjač nalazi sa donje strane i zatvorena je sa poklopcem. Sa zadnje strane se nalazi otvor za zvučnik; ovakva konstrukcija se prvi koristi kod Philips telefona. Ovo je veoma dobro rešenje pošto je zvuk dosta glasniji i jasniji nego kod prethodnih modela (na to utiču i 64-glasovne polifone melodije). Slično rešenje se koristi i kod nekih Motorola telefona.

Telefon možete lako otvoriti sa jednom šakom. Kada ga otvorite videćete veliki TFT ekran koji može da prikaže do 65.536 boja u 128 x 160 piksela (32 x 38 mm). Ekran može da prikaže do 7 linija teksta (kada pregledate kratke poruke) i do dve statusne linije.

Ekran nije toliko kvalitetan kao ekrani Samsung i Motorola telefona ali se može porediti sa ekranima ostalih proizvođača. Slika nije prezasićena bojama; one su jasne i kontrastne. Ovo je dobra kombinacija stila i funkcionalnost, pošto je interfejs koji je kreiran posebno za ovaj model dobro nacrtan. Proizvođač se odlučio za lošije sličice da bi se postigao bolji pregled menija koje ćete svakodnevno koristiti. Zbog manjeg kontrasta i pozadinskog osvetljenja slabijeg intenziteta postignuta je manja potrošnja baterije. Kada se telefon nađe na suncu slika na ekranu će izbledeti.
Tastatura je napravljena od plastike; na vrhu se nalazi navigacioni taster u okviru koga se nalazi taster OK. Tasteri sa brojevima su prosečnih dimenzija i raspoređeni su po redovima. Tastatura je osrednja po ugodnosti. Pozadinsko osvetljenje je plave boje i karakteri se mogu videti u različitim uslovima osvetljenja.
Meni
Organizacija menija je pretrpela nekoliko izmena pa je tako konačno napuštena koncepcija kružnog menija. Meni je sada standardan i organizovan je preko ikona koje su raspoređene po redovima. Mnoge ikone za razne funkcije (jačina zvuka, profili, itd.) su bolje nego kod prethodnih modela.


Bilo koju sliku možete postaviti kao pozadinu, koja će biti prikazivana i kada se krećete kroz menije. Ako budete izabrali sliku sa određenom kombinacijom boja može se desiti da ne možete da vidite ikone ili šta se sve nalazi u meniju. Sličan problem postoji i kod Nokia 6230 modela, ali nije toliko izražen zato što ekran tog telefona ima veću rezoluciju.
Ostala unapređenja su manja i tu su samo da bi olakšala rad sa telefonom. U ovoj verziji softvera možete videti gde će Vas odvesti određene stavke u meniju. Na primer, kada birate tip sata koji će biti prikazivan na ekranu (analogni, digitalni ili oba) odmah u listi ćete videti kako će to izgledati. Isto važi i za ostale stavke menija.


Kada kucate broj telefona cifre koje su prikazane na ekranu su velike i bez problema ih možete pročitati. Međutim, telefon ima tradicionalne probleme, pa je pristup nekim stavkama otežan. Telefon nema omogućenu brzu navigaciju pomoću brojeva, što je još jedan nedostatak. Navigacioni taster je srećom dosta upotrebljiv pa ako ga koristite neće biti nikakvih problema. Treba istaći da su percepcija i ergonomija menija dosta poboljšane u odnosu na prethodne modele.




Kroz meni se možete kretati navigacionim tasterom. Da bi se vratili u meni iznad možete pritisnuti taster "C". Ako pokušate da izađete iz menija koristeći taster za prekidanje veze ništa se neće dogoditi. Nije omogućena brza navigacija pomoću brojeva. Možete dodeliti funkcije tasterima na alfanumeričkoj tastaturi. Ako, na primer, pritisnete taster "5" dok je telefon u mirovanju možete pokrenuti kalkulator. Treba imati na umu da što više tastera budete dodeljivali raznim funkcijama, to će Vam manje tastera biti na raspolaganju za brz pristup brojevima telefona.
Skoro svi podmeniji su predstavljeni kao ikone. Moraćete dosta da pritiskate navigacioni taster ili možete iskoristiti mogućnost da neke komande pozivate glasom. U telefonu možete podeositi pozivanje glasom za 40 funkcija iz menija. Tada će navigacija postati lakša i jednostavnija, potrebno je samo da se naviknete na komandovanje glasom.
Imenik. U memoriji telefona možete sačuvati podatke o 499 kontakata. Svakom kontaktu možete dodeliti ime, prezime, 5 brojeva telefona i jednu e-mail adresu. Imeniku možete pristupiti i kada je telefon u mirovanju pomeranjem navigacionog tastera na dole. Možete birati da li će biti prikazani podaci o kontaktima iz memorije telefona ili sa SIM kartice, pošto telefon ne može prikazati oba imenika u jednoj listi. U listi su prikazana samo imena i prezimena. Kada je označen kontakt na desnoj strani je prikazana ikona tipa telefona, pa možete izabrati drugi broj telefona kasnijim pomeranjem. Čak i da kontakt nema drugih brojeva telefona, strelice pored ikone će biti aktivne. U listi će prvo biti prikazani brojevi telefona koje ste prvo uneli, pa tako ne morate da podešavate podrazumevane brojeve telefona. Da bi pozvali izabrani broj, dovoljno je da pritisnete taster za pozivanje. Iz menija koji se pojavljuje pritiskom na džojstik možete izabrati i da obavite razgovor preko spikerfona. Ali da bi videli broj telefona koji ćete pozvati, morate proći kroz polovinu menija. Istu operaciju morate ponoviti kada dodeljujete pozivanje glasom (to možete podesiti za najvuše 40 brojeva telefona). Prepoznavanje radi dobro, ali možete dodeliti iste glasovne oznake različitim brojevima telefona. U tom slučaju će telefon pozvati onaj broj za koji ste poslednji podesili takvu glasovnu oznaku. Postojaće ista glasovna oznaka i za drugi broj telefona, ali njega na taj način nikada nećete pozvati.



U ukupnoj listi možete pretraživati unose po prvom slovu naziva.
Možete podesiti melodije i slike za 50 grupa u imeniku, koje će biti prikazivane na ekranu, odnosno ta će se melodija čuti pri dolazećem pozivu. Slike ne možete dodeljivati samo konktaktima u imeniku, rešenje za to je da u držite po jednog kontakta u grupi.
Poruke. U ovom meniju možete čitati poruke i kreirati nove. Kada pregledate listu poruka svaka izabrana poruka će automatski biti prikazana u potpunosti (pomeraće se tekst preko ekrana), a ako baš otvorite poruku i tada će se tekst poruke automatski pomerati preko ekrana dok poruka ne bude prikazana u celosti. Ovo je interesantno i zanimljivo. Postoji 10 šablona za poruke. Možete dodati jednu ili više ikona ili zvukova EMS porukama. Slike za EMS poruke su raznovrsne i duhovite.



Poruke možete sačuvati u arhivi, a možete podesiti i da se odlazne poruke automatski čuvaju u folderu Sačuvane poruke, odnosno Saved Messages, ako to želite.
Ugrađeni klijent za e-mail Vam omogućava da koristite 2 naloga, može da koristi POP3 i SMTP protokole. Ne podržava dodatke uz poruke (sem JPG slika). Neće skidati poruke koje su veće od 10 KB.
Podešavanja. Ovde je sve jednostavno, možete podesiti nivo sigurnosti i izabrati jednu od 5 raspoloživih tema kojima možete podesiti prikaz menija, možete podesiti trajanje pozadinskog osvetljenja (do 1 minut), podesiti skrinsejver, itd.




Sva audio podešavanja se takođe nalaze ovde: jačina zvuka, vibracija. Možete izabrati jedno od pet podešavanja za ekvilajzer koji se koristi kada razgovarate telefonom. Ovo je omogućena zato što telefon podržava AMR kodek. Jedini problem je što ovo mora da podržava Vaš operater inače neće funkcionisati.
Ovaj telefon podržava profile, ali su svi sem jednog zaključani i ne možete ih menjati. Samo jedan profil možete menjati po svom nahođenju pa zbog toga izgleda kao da telefon ima samo jedan profil.
Multimedia. U okviru ovog menija se nalazi nekoliko funkcija, ukratko ćemo opisati svaku.
Album slika. Ovde je prikazana lista slika koje se nalaze u telefonu, standardno se tu nalazi veliki broj slika. U većini slučajeva to su slike životinja ili dece. Sve slike su u JPG formatu koji podržava telefon. Možete jednu od slika postaviti kao pozadinu za ekran kada je telefon u mirovanju. Možete takođe postaviti jednu ili više slika kao skrinsejver koristeći opcije u meniju. U istoj listi se nalaze i ikone koje možete poslati uz EMS poruke.
Album zvukova. Kao i u prethodnom slučaju, naziv govori sve, pa se ovde nalaze melodije i zvukovi koje ste snimili korišćenjem opcije snimanja glasa. Sve zvukove možete iskoristiti kao melodije ili za podsetnike.
Diktafon. U memoriji telefona možete sačuvati do 20 zvučnih snimaka; diktafon može raditi i kada razgovarate i kada je telefon u mirovanju. Trajanje snimka zavisi od količine slobodne memorije ali ne može trajati duže od jednog minuta. Dok snimate zvuk neće biti prikazano preostalo vreme, što je nedostatak softvera telefona.

Brojač memorije. Ovde možete saznati količinu slobodne i zauzete memorije. Da bi videli koju količinu određena aplikacija zauzima možete je izabrati i prikazaće Vam se te informacije. Telefon ima na raspolaganju 6400 KB memorije, od kojih je 450 KB je zauzeto.

Posao. Ovo je novi meni u kome se nalaze organajzer i dodaci, pa se u tom meniju nalazi alarm, za koji možete podesiti da se ponavlja ili da se aktivira samo jedanput. Kalkulator je veoma jednostavan, bez nekih specifičnih funkcija.


Organajzer. Kalendar možete pregledati po mesecima i nedeljama. Kada pregledate kalendar za jedan mesec biće označeni svi dani za koje postoje unosi, dok će za dane za koje postoje unosi kada pregledate kalendar po nedeljama biti prikazane ikone za događaje. Postoje tri tipa događaja: sastanak, ostalo i posao. Za svaki unos možete podesiti datum početka i datum kraja; možete podesiti da se događaji ponavljaju (po danima, nedeljama, mesecima, godinama). Takođe možete podesiti i podesetnik za događaj. Možete podesiti brisanje starih unosa. Organajzer je dobro realizovan, ali ništa više od toga. Organajzer i imenik dinamički dele istu memoriju, tako je 499 ukupan broj unosa koji organajzer i imenik zajedno mogu imati.




Lista poziva. U telefonu postoji jedna lista za sve pozive, u kojoj ćete videti i propuštene i dolazne i odlazne pozive. Za svaki poziv možete videti datum i vreme. U listi može biti do 30 zapisa i možete je pozvati pomeranjem navigacionog tastera na gore kada je telefon u mirovanju. Brojeve iz liste možete koristiti na isti način kao i kontakte iz imenika (možete slati poruke, pregledati detalje, itd.). Ako ste pozivali jedan broj telefona više puta, on će se naći u listi toliko puta koliko ste ga pozivali, što neće odgovarati većini korisnika.
Operatorski servisi. WAP pretraživač se nalazi u ovo meniju. Telefon podržava GPRS (4+2) i sve funkcioniše kako bi i trebalo.
Igre. Osim standardne igre "Breaks", u telefonu se nalaze još tri Java igre, tako da telefon podržava Java tehnologiju (MIDP 2.0) pa možete dodavati nove aplikacije.





Kamera. Philips je ovaj model opremio integrisanom VGA kamerom (koja je slična kao kod modela Philips 855) kod koje je promenjen interfejs i nove mogućnosti su dodate. Podržane su rezolucije VGA (640 x 480 piksela), Pozadina za ekran (Wallpaper), CLIP, Fotocall (slika za imenik). Prednost ovakvih oznaka rezolucija je što korisnik odmah može znati za šta će slike takvih rezolucija biti namenjene. Kao i obično, možete birati između tri nivoa JPEG kompresije, što utiče na kvalitet slike (nizak, srednji, visoki). U toku slikanja fotografija možete izabrati okvir ali to možete učiniti i kasnije korišćenjem integrisanog programa za obradu slika. Pomoću njega možete nalepiti cele ili delove postojećig slika jednu na drugu. Mlađim korisnicima ovog modela će se sigurno dopasti ove funkcije programa za obradu slika.





Možete primeniti razne efekte na fotografijama i slikama, kao što su Crno-Bela slika, Sepia, Digital, Emboss, Negativ, Ivice, Ivice 2.
Postoji i način rada za slikanje noću, ali će tada fotografije biti zrnaste. Fotografije treba slikati koristeći automatska podešavanja, pošto je tada kvalitet uglavnom bolji. Možete uključiti i tajmer ako želite da slikate sebe, kod ovog telefona to funkcioniše i kada je on zatvoren.
Ne možete snimati video snimke koristeći kameru ovog telefona, ali postoji neko međurešenje. Možete slikati sliku i snimiti do 30 sekundi zvuka i kasnije to poslati zajedno sa porukom. Ne mogu da procenim koliko je ova funkcija neophodna.




Primeri slika u zip arhivi (270 KB, ZIP)
Utisci
Što se kvaliteta prijema signala tiče nije bilo problema. Nedostatak telefona je to što se u toku razgovora čuju konstantni tihi šumovi ali to je postalo tradicionalno za Philips telefone. Nekim ljudima će ti šumovi smetati, dok ih drugi neće ni primećivati. Velika prednost telefona su jasne i veoma glasne polifone melodije, mada su one veoma jasne tek kada je zvuk pojačan na maksimum. Zvuk zvona je dosta jači nego kod prethodnih modela i dobro se čuje u raznim okruženjima. Vibracija je prosečna i nećete je uvek osetiti.
Ovaj telefon ima prosečnu funkcionalnost za tu klasu telefona i atraktivan dizajn. Rivali su mu LG F2100, LG F2300, delimično Philips 650 (za one koje zanima samo što veća autonomija), Motorola v300, Motorola v535. Ovo je veoma interesantan telefon za mlade ljude.