7280 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 7280
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 7280. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 7280 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 7280

Standardni paket:
Telefon
Uputstvo
CD sa programima
Kožna futrola
Kaiš
Stereo slušalice
Ležište za dodatnu SIM karticu, olovka za otvaranje
Punjač

Kompanija Nokia je pokrenula eksperimentalni projekat u okviru koga je predstavila tri nova modela i to su Nokia 7260, Nokia 7270, Nokia 7280 (serija 7000 je uvek u neku ruku bila eksperimentalna). Dizajneri su dobili inspiraciju iz karakteristika 20-ih godina prethodnog veka; blještavi klubovi, elegantna odeća i standardni svakodnevni život tog doba su bili okosnica za dizajn ovih telefona.

Najnoviji model, Nokia 7260, je najjeftiniji, Nokia 7270 je skuplji, dok je model Nokia 7280 najskuplji od ova tri modela. Svaki korisnik ženskog pola koji prati glamur će moći da izabere telefon po svojim prihodima.

Na prvi pogled Nokia 7280 je u potpunosti drugačiji telefon od svih koje smo do sada videli. Njegov pravougaoni oblik podseća na diktafon. Slični telefoni su predstavljeni od strane kompanije Haier, čak su širina i debljina Nokia 7280 slični modelu Haier P5 (28 x 18 mm za P5 i 32 x 19 za Nokia 7280). Ciljna grupa za Haier telefone su bili korisnici ženskog pola i u toj kompaniji su to jednostavno objasnili: "neobičan dizajn će privlačiti pažnju i telefon neće biti namenjen masovnoj prodaji". Izgleda da dok su kreirali jedan proizvod u kompaniji Haier uspeli da naprave telefon sa interesantnim karakteristikama.

Nokia je namerila da ovaj model pripada modnom segmentu pa je to razlog zašto je mnogo materijala korišćeno pri izradi ovog telefona. Prvo, ekran izgleda kao ogledalo, čak se može i koristiti kao ogledalo kada je telefon u mirovanju. Drugo, otvor za zvučnik je pokriven kožnim dodatkom koji je čvrsto zalepljen za kućište telefona. Isti dodatak se nalazi na desnom boku telefona da bi mogli da otvorite telefon i tako koristite kameru. Očigledan nedostatak ovih kožnih dodataka je to što se brzo prljaju i na njima ostajati prašina. Možete ih očistiti posebnom četkom, pošto većina ljudi koji nose stvari od takve kože imaju tu četku. Treće, mala oznaka sa imenom proizvođača se nalazi na desnom boku telefona. Ovo je u potpunosti kopiranje čuvenih kompanija koje proizvode odeću pa samim tim se povećava modni aspekt telefona.

Telefon je na raspolaganju samo u jednoj kombinaciji boja, sa preovlađujućom sjajno crnom po kojoj će ostajati otisci prstiju. U standardnom paketu se ne nalazi krpa kojom bi mogli obrisati otiske; ipak, za to će poslužiti futrola od mekane kože koja se nalazi u standardnom paketu. Futrola je crvene boje sa unutrašnje strane i ako budete telefon nosili u toj futroli on će se veoma malo prljati. Ova futrola je veoma stilizovana i u potpunosti odgovara stilu telefona. Na vrhu Nokia 7280 telefona nalaze beli okvir ispod kojeg se nalazi crvena LE dioda. Kada je telefon u mirovanju osvetljenje diode će se postepeno pojačavati što izgleda veoma stilizovano. Ovako će telefon obaveštavati i o raznim događajima. Kada telefon držite u toj futroli moći ćete da vidite gornji deo telefona.

O dodacima koji dolaze u telefon možemo slobodno odvojeno pisati. Sa donje strane telefona nalazi se rupa za kaiš. Kaiš je napravljen u istom stilu kao i kućište telefona i ima srebrne umetke.

Ekran ima specifičan položaj zbog samog izgleda telefona. Postavljen je horizontalno, što znači da ćete teleofon morati da držite horizontalno kada budete koristili meni. Pošto je masa 84 grama nećete imati nikakvih problema sa ovakvih položajem telefona. Dimenzije telefona su 115 x 32 x 19 mm što će savršeno stati u džep ili žensku torbicu, mada izgleda kao pravi greh skrivati ovakav telefon. Verovatno će odavati bolji utisak ako ga budete nosili okačenog o kaiš oko vrata.

Rezolucija TFT ekrana je 104 x 208 piksela (dimenzije su 16 x 30 mm) i on može da prikaže do 65.536 boja. Kada čitate SMS poruku na ekranu će moći da bude prikazano do 4 linije teksta i jedna statusna linija (naslovna). Zbog položaja ekrana oznake za programabilne tastere se nalaze sa desne strane. Ekran nije lošeg kvaliteta, boje su svetle i "žive". Slike koje se nalaze u telefonu nisu loše i prikazuju mogućnosti ekrana. Kada se telefon nađe na suncu ekran se ponaša bolje od ekrana ostalih Nokia telefona sličnih karakteristika, možda zbog toga što se preko ekrana nalazi plastika koja može da posluži kao ogledalo.

Očigledna razlika u odnosu na ostale telefone nisu samo mogućnosti ekrana, već i to što telefon uopšte nema tastaturu. Ispod ekrana se nalaze samo dva programabilna tastera, ispod njih kontrolni taster koji liči na zvučnik i ispod njega dva tastera za pozivanje i prekidanje poziva. Kada kažemo kontrolni taster, mislimo na navigacioni točkić. Točkić pomaže pri navigiciji kroz menije, pri unosu teksta i nekim operacijama koje su karakteristične za telefone sa standardnim tastaturama.

Točkić možete okretati u dva smera, crna površina sprečava da prst sklizne sa točkića. Ovaj točkić možete koristiti palčevima i leve i desne šake bez ikakvih problema. Taster OK se nalazi u okviru točkića. Oko točkića se nalazi belo pozadinsko osvetljenje što stvara izuzetan vizuelni efekat.

Na levom boku telefona nalazi se otvor preko koga se čuju polifone melodije, odnosno tu se nalazi drugi zvučnik. Infracrveni port se nalazi ispod tog otvora i skoro da se ne vidi. Ispod toga se nalazi srebrni umetak što je u stvari ležište za SIM karticu. U standardnom paketu se nalazi poseban metalni štapić koji se koristi za otvaranje modula sa SIM karticom; potrebno je da ga gurnete u mali otvor. Modul možete otvoriti i korišćenjem nekog tankog predmeta kao što je igla ili spajalica. U standardnom paketu se nalazi još jedan modul za SIM karticu, pošto je proizvođač smatrao da se modul može izgubiti ako telefon padne na pod.

Telefon se ne može rastaviti. Možete samo skinuti izmenjivi deo koji se nalazi blizu kamere. Dovoljno je da ga povučete i on će skliznuti; na vrhu ćete primetiti nalepnicu sa bar-kodom i crvenu LE diodu ali je pitanje koliko je to zanimljivo.

Sa donje strane nalaze se prorez za mikrofon, utičnice za slušalice i punjač. Baterija je integrisana u telefon i ne možete joj pristupiti. U pitanju je model BL-8N i kapaciteta je 700 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi sa tom baterijom do 240 sati u mirovanju i do 3 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 2 dana u toku kojih smo ga za razgovore koristili 90 minuta i minimalno upotrebljavali ostale funkcije. Kada smo smanjili vreme razgovora na 60 minuta, radno vreme se povećalo na 3 dana. Kada koristite Bluetooth to neće uticati preterano na radno vreme i ono će biti dva dana, uz isključivanje telefona noću. Ako se ovaj telefon poredi sa standardnim Nokia telefonima, stiče se utisak da je kapacitet baterije manji pošto nema očiglednih razloga za veliku potrošnju energije. Kada isključite LE diodu radno vreme će se povećati za 3 sata, što nije kritično. Da bi se baterija telefona u potpunosti napunila potrebno je oko 1 sat i 10 minuta.

Punjač koji se nalazi u standardnom paketu je veoma kvalitetan i po izgledu odgovara stilu telefona.

Jedino što je ostalo da napišemo je da se telefon može rastaviti kada ga otvarate. Sočivo VGA kamere se nalazi sa zadnje strane ali se softver za kameru ne uključuje automatski kada otvorite telefon (što bi bilo logično, čak nešto slično postoji kod Nokia 6650 modela). Telefon možete otvoriti jednom šakom ali ćete morati malo da se pomučite. Kada telefon aktivno koristite može se desiti da se umetak od kože odlepi. Korisnicima ženskog pola će biti lakše da otvaraju telefon sa obe šake. Kada Vam telefon zvoni otvaranjem se javljate, dok zatvarnjem prekidate razgovor. Princip ovog mehanizma je isti kao kod telefona na preklop, odnosno onih koji koriste slajder mehanizam, čak je i ovaj mehanizam neka vrsta slajdera.

Meni

Da bi videli šta piše na ekranu telefon morate da držite horizontalno. Kada je telefon u mirovanju na ekranu će biti prikazano ime operatera, dok će oznake za programabilne tastere i OK taster biti prikazane vertikalno, jedna ispod druge.

Meni ćete otvoriti pritiskom na OK taster. Posebno je izdvojen Aktivni meni, odnosno Active menu, u kojem se nalaze najkorišćenije funkcije koje možete podesiti po svom nahođenju.

Ako zadržite pritisak na OK taster telefon će početi da zove određeni broj telefona. Na sledećem primeru ćemo objasniti kako funkcioniše ceo proces. Kada pozivate neki broj u poslednjoj liniji će biti prikazani brojevi i slova koje možete koristiti. Pomeranjem kursora birate potreban simbol i onda pritiskom na OK broj će se pojaviti u gornjoj liniji. Ovu operaciju treba ponoviti za svaku cifru broja telefona. Kada ste uneli sve cifre pritiskom na taster za pozivanje započinjete pozivanje. Kroz listu cifara se možete kretati u oba smera. Možete isključiti ovakvo ponašanje pa ćete kada stignete do kraja liste morati sami da se vraćate na početak. Ova podešavanja važe i kada unosite slova.

Unos nekog broja kod Nokia 7280 telefona je dugotrajan proces i najmanje je 2-3 puta duži nego kod običnih telefona, tako da po tom parametru telefon nije ergonomičan. Preporučio bih da se prvo kontakti ubace u imenik preko računara, što je lakše uraditi, pa će onda pretraga i pozivanje kraće trajati. Liste poziva su standardne, u svakoj se može naći do 20 brojeva telefona sa datumom i vremenom za svaki broj. Pritiskom na taster za pozivanje kada je telefon u mirovanju biće prikazan lista pozvanih brojeva.

Meni izlgeda standardno (prikazane su animirane ikone sa oznakama, samo jedan stil za meni postoji). Zanimljivo je da je svaka stavka u menijima numerisana, što je verovatno preostalo od standardne platforme koja je iskorišćena za ovaj telefon. Kod standardnog telefona brojevi se mogu iskoristiti da bi brže došli do neke funkcije, kod ovog telefona to je besmisleno pošto nema tastaturu.

Tekst se unosi na sličan način kako se i pozivaju brojevi telefona, jedina razlika je u tome što birate između slova. Nokia je u ovaj telefon ugradila sistem za prepoznavanje reči, što je slično kao T9. Kada izaberete prvo slovo biće Vam ponuđene sve reči koje počinju na to slovo, itd. Ovo malo olakšava upotrebu telefona. Ako pogrešite moraćete da se prebacite u režim modifikovanja (prikazan je kursor) i da se vratite pritiskom na taster OK. U poređenju sa standardnim telefonima ovo je spor način za unos teksta. Da bi otkucali SMS poruku od 70 karaktera bilo nam je potrebno nekoliko minuta, što je previše.

Imenik. U pitanju je standardni imenik Series 40 platforme. Podatke o 100 kontakata možete sačuvati u memoriji telefona (u slučaju da nisu popunjena sva polja, pošto je memorija dinamički deljena). Jednom kontaktu možete dodeliti do 5 brojeva telefona, izabrati tip broja (glavni, mobilni, kućni, posao i fax). Prvi broj koji unesete za neki kontakt će postati podrazumevani za taj kontakt ali ćete kasnije moći da ga promenite. Kada unosite podatke o nekom kontaktu prvi put moći ćete da unesete samo ime i jedan broj telefona, ostale brojeve telefona moći ćete da dodate kasnije kada budete menjali podatke o kontaktu. Nekima se ovo neće dopasti, dok će drugi reći da ionako imaju samo jedan broj telefona po kontaktu; obe grupe će biti u pravu.

Kao dodatne informacije o kontaktu možete uneti e-mail adrese, URL, poštansku adresu i tekstualnu belešku.

Svakom broju se može dodeliti fotografiju (samo portret ili automatski promenjena slika na potrebnu veličinu). Kada pregledate informacije za određeni unos nećete videti sliku; da bi je videli morate izabrati odgovarajuću stavku iz menija. Sa druge strane, u običnoj listi možete podesiti ime i odgovarajući prikaz slika. U ovakvom prikazu ikone koje predstavljaju slike nisu velike, pa samim tim nemate dovoljno informacija o slici. Ostali načini prikaza liste su tradicionalni: samo imena i imena sa glavnim brojem. U glavnoj listi prikazani su unosi iz imenika telefona i sa SIM kartice.

Možete podesiti glasovno biranje za najviše 10 brojeva telefona iz imenika. Ova funkcija radi dobro čak i kada se nalazite na ulici.

Unosima iz imenika možete dodeliti ukupno do 100 slika. Tokom dolazećeg poziva na ekranu telefona ćete videti broj onoga ko Vas zove i sliku koju ste podesili za taj broj telefona. Slika je malo veća od one koja je prikazana u imeniku, pa ćete morati malo da se potrudite da bi ste videli sliku pozivaoca. Fotografija zauzima veoma mali deo ekrana što i nije logično. Nokia trenutno zaostaje za ostalim proizvođačima kada se radi o ovog funkciji; nadamo se da će se ovo popraviti u budućnosti.

U imeniku telefona postoji samo 5 grupa što nije tipično za Nokia telefone. Svakoj grupi možete dodeliti posebnu melodiju. Posmatrajući komfornost imenika može se reći da je prosečan. Na jednoj strani imamo puno polja za svaki unos, dok je unos podataka pogodniji ako to radite na PC računaru, a ne na telefonu. Želeo bih da istaknem da je imenik tipičan kao kod bilo kog Nokia telefona - nema velikih promena ili unapređenja. Najfunkcionalniji imenici se nalaze samo u Siemens telefonima, slede SonyEricsson telefoni pa tek zatim Nokia.

Poruke. Aparat podržava Nokia Smart Messaging standard, koji omogućava slanje i primanje melodija i jednostavnih crno-belih slika između kompatibilnih telefona. Pored Nokia telefona ovo podržavaju Samsung, LG i noviji Motorola modeli. U memoriji telefona postoji 10 grafičkih šablona za takve poruke. Nažalost, standardi kompanije ograničavaju korisnika, pa ovaj telefon ne podržava alternativni standard - EMS, koji je prisutniji i omogućava slanje ne samo melodija i slika, već i formatiranje teksta. Na Evropskom tržištu EMS je veoma raširen i nepostojanje podrške za ovaj standard u Nokia telefonima treba smatrati za veliku manu.

Kompanija smatra da će MMS u potpunosti zameniti EMS. Ova tehnologija postaje sve više popularna i uz pomoć nje možete kreirati zanimljive poruke koje sadrže slike, melodije, itd. Svaka poruka može zauzimati do 100kb. Realizacija MMS standarda je dobra, nikakvi problemi nisu uočeni.

Podešavanja. Profile možete aktivirati u ovom meniju ili kratkim pritiskom na dugme za uključivanje/isključivanje. Svaki profil se može privremeno aktivirati u određenom vremenskom intervalu, a po isteku tog intervala izabrani profil će biti zamenjen podrazumevanim. Zvučni signali se mogu podesiti za svaku akciju, dolazni poziv ili dodeliti određenoj grupi u imeniku. Profili Nokia telefona su jedni od najbolje realizovanih rešenja na tržištu.

Podešavanja izgleda ekrana Vam omogućavaju da izaberete kombinaciju boja, pozadinu i skrinsejver. Skrinsejver je u stvari slika koja će biti prikazana na ekranu kada je telefon u mirovanju. Slika koje su došle uz telefon su najbolje za to, posto se one bolje vide od onih koje imaju pun koloritet.

Možete iskoristiti teme uz čiju pomoć ćete promeniti sva podešavanja veoma brzo. Iz ovog menija možete pogledati koliko je memorije slobodno (može biti slobodno do 52.4 MB).

Treba pomenuti mogućnost uključivanja poboljšanja zvuka u toku razgovora. U pitanju je neka vrsta ekvilajzera pomoću koga možete promeniti zvuk kada se nalazite na bučnim mestima. Slična funkcija postoji i kod Samsung telefona, tamo je nazvana Čistoća glasa, odnosno Voice Clarity.

Tastatura se automatski zaključava (ali da li je to stvarno potrebno kod ovog telefona); možete postaviti i dodatni kod da bi se onemogućilo korišćenje telefona bez Vaše dozvole. Dodaci za telefon omogućavaju da promeni podrazumevano ponašanje telefona. Na primer, možete izaberite koji će se profil aktivirati kada povežete slušalice ili punjač. Ovo je interesantna opcija koja Vam omogućava da prilagodite telefon.

Galerija. Ovde se nalaze svi folderi koji sadrže fajlove. Svi imaju odgovarajuće nazive. Foldere možete pogledati kao liste, liste sa imenima ili ikonice. Uvek možete kreirati svoje foldere i tako sortirati fajlove.

Media. Ovaj deo telefona sadrži sva podešavanja vezna za multimedijalne funkcije ovog modela. Da počnemo od kamere. Kamera koja se nalazi u modelu omogućava slikanje slika u VGA rezoluciji i portret modu (80x96 piksela). Kvalitet prikaza fotografija je prosečan. Kada prebacite slike na PC računar neće biti lošije ali neće biti ni mnogo bolje. Podešavanja za kameru su siromašna; moguće je snimati noćne snimke; možete birati između tri tipa kvaliteta i kompresija slike. Slike se čuvaju u JPEG formatu. Kvalitet kamere je lošiji nego kod prosečnih telefona što je možda posledica veličine telefona. Kamerom ovog telefona ne možete snimati video snimke.

Primer fotografije, VGA, JPEG
Primer fotografije, VGA, JPEG
Primer fotografije, VGA, JPEG
Primer fotografije, VGA, JPEG
Primer fotografije, VGA, JPEG

Diktafon omogućava snimanje do 3 minuta govora i može da radi čak i u toku razgovora. Broj zapisa je limitiran jedino količinom slobodne memorije.

Media player je pojednostavljen program za reprodukciju muzičkih fajlova. Te fajlove možete preslušavati preko slušalica ili preko zvučnika telefona. Ne postoje liste pesama, podešavanja za ekvilajzer se nalaze u posebnom meniju i primenjuju se na sve muzičke aplikacije. Pri reprodukciji MP3 pesama neće biti prikazana imena tih fajlova što je nedostatak ovog programa. Ovaj telefon je nemoguće koristiti za reprodukciju MP3 fajlova pošto ne podržava memorijske kartice, dok je 50 MB interne memorije namenjeno za melodije i fotografije.

Radio. Možete sačuvati frekvencije za najviše 20 FM radio stanica i možete svaku imenovati kako želite. Ova funkcija je slična kao kod ostalih Nokia telefona. Nažalost, ne možete birati između sačuvanih radio stanica preko tastera na slušalicama. Radio možete slušati preko zvučnika ali je neophodno da prikačite slušalice pošto one služe kao antena. Radio možete iskoristiti i za alarm ali je opet neophodno da budu prikačene slušalice.

U standardnom paketu se nalaze i stereo slušalice. Ugodne su za nošenje pošto ih možete okačiti preko vrata. Na kablu se nalazi plastična štipaljka pomoću koje ga možete zakačiti za košulju, da se kablovi ne bi upetljali pošto su veoma dugački.

Organajzer. Možete sačuvati od 100 do 250 unosa u memoriji telefona, u zavisnosti od njihove dužine. Stariji unosi (po datumu) se automatski brišu. Kalendar možete pregledati po nedeljama (sa satima) ili po mesecima. Možete se brzo prebaciti na određeni datum. Podržano je 5 različitih tipova događaja (sastanak, poziv, rođendan, podsetnik, beleška); za svaki događaj možete podesiti kako će Vas telefon obavestiti, dok se sami događaji mogu ponavljati.

To-Do lista omogućava kreiranje događaja sa tri prioriteta (visoki, normalan, niski) i postavljanje datuma za bilo koji događaj.

Beleške. Svaka beleška može imati do 3000 simbola. Ovo je više nego dovoljno čak i za korisnike koji vole da pišu mnogo. Možete birati između dve veličine slova, kao i kod poruka.

Alarm možete podesiti da se aktivira jedanput ili da se ponavlja.

Sinhronizacija. Ovde se nalaze podešavanja za SyncML.

Internet. U pitanju je WAP pretraživač verzije 2 koji omogućava pregled xHTML stranica. Ništa posebno ne možemo napisati o njemu.

Sinhronizacija sa PC računarom. CD sa programima je posebno dizajniran da bi se uklopio sa dizajnom telefona. To je još jedan dokaz da je proizvođač veoma dobro pazio da sve prilagodi telefonu.

Za sinhronizaciju se koristi standardni Nokia PC Suite komplet programa. Ne možemo ništa posebno napisati o ovom programu. Omogućena je kompletna sinhronizacija sa programom MS Outlook i sa ostalim popularnim programima.

Bluetooth, infracrveni port. Prednost ovog telefona je što je infracrveni port u potpunosti funkcionalan i omogućava prenos svih podržanih tipova fajlova sa jednog telefona na drugi; omogućava da telefon koristite i kao GPRS/EDGE modem.

Telefon podržava skoro sve Bluetooth profile uključujući povezivanje na internet (Dial-Up Networking), Slušalice, Handsfree, Obex Object Push, transfer fajlova (Obex File Transfer), Audio Gateway, protokol za prenos fajlova (File Transfer Protocol). U radu Bluetooth nije pravio probleme u većini slučajeva, mada smo primetili simptome koje je imao Nokia 6230 telefona (gubila se veza kada smo prenosili fajlove veličine oko 20 MB). Kada koristite standardan softver za sinhronizaciju može se desiti da se pojave problemi karakteristični za Nokia PC Suite 6.3 verziju, tako da Vam preporučujem da koristite prethodnu verziju ovog programskog paketa.

Utisci

Zvučne mogućnosti Nokia 7280 modela potiču od iste platforme koja je iskorišćena za model Nokia 6230. Zvuk koji se čuje iz zvučnika je dovoljno jak u većini slučajeva; kvalitet zvuka povećava mogućnost da se koristi ekvilajzer. Standardni polifoni zvuci su tihi i loše se čuju što je karakteristično za Nokia telefone. Specijalno za Nokia 7280 postoje AAC zvučni signali. Neki od tih zvukova su snimci glasova dok su neki snimci raznih situacija, poput najave leta. Ove zvučne signale prvo je iskoristila kompanija SonyEricsson kod modela SonyEricsson P900. Primer melodija pokazuje koliko je ovaj dobro osmišljen sa te strane. Jačina zvuka MP3 ili AAC melodija je dovoljna mada nećete uvek čuti telefon kada bude zvonio. Idealno način za nošenje ovog telefona je da ga držite okačenog kaišom oko vrata. Vibracija je veoma slaba.

Po pitanju kvaliteta prijema signala nije bilo nikakvih problema. Posmatrano sa modne strane možemo slobodno reći da je ovo idealno rešenje za ciljnu grupu kojoj je namenjen. Sa jedne strane model je veoma atraktivan, neobičan je i ima nove funkcije, dok je sa druge strane njegova ceona veoma visoka.

To što telefon nema standardnu tastaturu može se smatrati nedostatkom i rezultat toga je sporo unošenje brojeva i teksta. To vreme se delimično nadoknađuje ako koristite imenik ili kada je broj dolaznih poziva dosta veći od broja odlaznih poziva. Ovaj telefon je idealan kao sekundarni mobilni telefona za korisnike ženskog pola, ali neće moći da posluži ako planirate da ga koristite aktivno.

Očekuje se da što je telefon duže na tržištu dođe do izvesnog smanjenja njegove cene, ali to neće biti u velikoj meri. Ne postoje kopije ovog telefona zbog njegovog originalnog dizajna i kontrolnih mogućnosti. Pošto su Nokia telefoni veoma popularni, možemo reći da je ovo prestižan model. Ovo je idealan telefon za mlade devojke koje vole glamur.

SAR vrednost ovog telefona je 0.82 W/kg.

Primeri melodija (MP3, 346 KB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025