
Kompletan test Sagem myC5-2
Standardni paket:
Telefon
Punjač za brzo punjenje
Uputstvo

Pre oko godinu dana kompanija Sagem je odlučila da predstavi nekoliko verzija istog modela; serija X je označavala monoblok telefone, dok su telefoni serije C bili na preklop. Kako je vreme prolazilo sve je manje pažnje obraćano na to pravilo pa tako sada imamo modele sa istim brojevnim oznakama koji se međusobno razlikuju u softveru. Ovo se upravo desilo sa modelom Sagem MyC5-2 koji se u odnosu na X verziju razlikuje po tome što nema infracrveni port ali je zato dobio dodatnu funkciju. Ipak, može se reći da su ova dva modela slična ali su drugačije dizajnirani.


Dizajn je tipičan za telefon na preklop namenjen prosečnom kupcu ali je maska napravljena od plastike koja sjaji pa telefon deluje skupoceniji nego što jeste (to je posebno izraženo kod modela plave boje). Na toj plastici će ostajati otisci prstiju ali ih nećete odmah primetiti. Dimenzije telefona su 82 x 43 x 23 mm i masa je 85 grama. Ugodno leži u šaci; kada telefon pritisnete malo jače zadnja strana će zaškripati. Poklopac se drži za telefon samo preko jedne reze.

Na centru prednjeg dela telefona nalazi se umetak koji služi kao statusni indikator iznad ekrana. Zahvaljujući tom dodatku telefon ostavlja neobičan utisak pošto se nalazi na osi simetrije. Statusni indikator može svetleti raznim bojama.

Spoljašnji ekran je rezolucije 96 x 64 piksela i na njemu mogu biti prikazane dve linije teksta i statusna linija. Ekran nema nikakvu posebnu funkciju, njegov zadatak je da prikazuje informacije o trenutnim događajima, dolaznim pozivima (na ovom ekranu nećete moći da vidite fotografiju onoga ko Vas zove, ali to je i logično za ovakav tip ekrana).



Na levom boku telefona nalaze se spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka dok se rupa za traku nalazi sa gornje strane telefona. Sa donje strane se nalazi utičnica za punjač. VGA objektiv i ogledalo se nalaze sa zadnje strane.


Telefon je lako otvoriti jednom šakom. Kada ga otvorite ugledaćete glavni ekran STN tipa. Na njemu može biti prikazano najviše 65.536 boja u rezoluciji od 128 x 160 piksela (dimenzije ekrana su 28 x 36 mm). Ovo nije vrhunski ekran, čak je i slika koja je prikazana na njemu lošija nego na ekranima sličnih telefona (lošija je nego na ekranu Siemens CFX65 telefona). Kada se telefon nađe na suncu slika na ekranu će izbledeti ali pošto postoji spoljašnji ekran ovo nije toliko bitno. Ovaj ekran se može porediti sa starijom generacijom ekrana ali je svakako bolji od ekrana modela myC-3b.

Ispod ekrana se nalazi 4-smerni navigacioni taster u okviru koga se nalazi taster OK. Nije bilo problema pri korišćenju tastature, tasteri sa brojevima su prosečnih dimenzija dok je pozadinsko osvetljenje tastature plave boje. Oznake na tasterima su napisane tankim slovima pa ih je ponekad teško razaznati.

Prema podacima proizvođača telefon sa Li-Ion baterijom kapaciteta 700 mAh može raditi do 240 sati u mirovanju i do 3 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 3 dana u toku kojih smo ga koristili 30 minuta za razgovore i minimalno smo koristili ostale funkcije. Da bi se telefon u potpunosti napunio potrebno je puniti ga oko 1.5 sat.


Ležište za SIM karticu je standardno.

Meni
U meni možete ući pomeranjem džojstika u bilo kom smeru. U zavisnosti od toga u kom smeru ste pomerili džojstik biće Vam prikazane određene stavke menija. Na neki način tako je ubrzana navigacija, pogotovo kada se naviknete na raspored u meniju. U okviru menija je omogućena brza navigacija pomoću brojeva koju možete koristiti i u podmenijima.


Glavni meni je predstavljen ikonama koje su raspoređene u tri reda, po tri ikone u svakom redu. Ovakva organizacija se koristi u većini modernih telefona. Kada pomerate kursor ikone neće biti osvetljene već će se oko njih pojaviti crvena ivica. Pritiskanjem navigacionog tastera na desno možete proći kroz ceo meni. Pomeranje na dole se obavlja red po red.
Podmeniji su prikazani kao liste i svaka stavka zauzima ceo ekran. Ovo je zbog toga što je prikazana slika za svaku stavku, dok se oznaka stavke nalazi na levoj strani. Slike nisu animirane već su statične. U većini slučajeva slike su veoma prijatne i osvežavaju telefon. Sa druge strane, nećete moći da vidite celu listu što može biti problematično, pošto ćete morati da prođete kroz sve stavke da bi došli do one koju tražite.
Glavne funkcije možete dodeliti programabilnim tasterima, pa tako možete brzo doći do najkorišćenijih funkcija.

Konverter valuta možete brzo koristiti tako što ćete ukucati broj i zatim je dovoljno da pomerite navigacioni taster na gore ili na dole. Smer određuje da li konvertujete u određenu ili iz određene valute. Potrebno je samo da definišete odnos valuta na početku. Ovaj konverter će više odgovarati ljudima u čijoj zemlji je valuta stabilna, pošto stalno menjanje odnosa valuta postaje zamorno.
Imenik. U glavnoj su prikazana imena iz interne memorije i sa SIM kartice. Kontakte možete pretraživati po prvom slovu imena. Na ekranu će biti prikazana ikona koja će prikazivati gde je broj sačuvan. Sve akcije možete pokrenuti pošto označite kontakt u listi ili kada izaberete broj telefona u meniju (to je prva stavka u meniju). Kontakte možete rasporediti u 6 postojećih grupa i imate mogućnost da kreirate i svoje grupe (ne može biti više od 15 grupa). Svakoj grupi možete dodeliti posebnu ikonu i alarm. Podešavanja su jasna i jednostavna.





Dosta informacija možete dodeliti jednom kontaktu. Pored standardnih polja kao što su Ime, prezime i beleške. Imate na raspolaganju i tri polja za brojeve telefona, polje za ime kompanije, e-mail adresu. Kontaktu možete dodeliti posebnu fotografiju i odrediti kojoj grupi će pripadati.
Potrebno je da obratite pažnju kako popunjavate polja za kontakte. Ako ubacite neki broj telefona kao fiksni onda nećete moći da pošaljete SMS na taj broj, pošto se neće pojaviti u listi kontakata. Prvi broj telefona će biti prikazan dok budete pregledali kontakte. Taj broj će biti podrazumevani što znači da ako pritisnete taster za pozivanje dok je izabran neki kontakt biće prikazana lista brojeva telefona, podrazumevani broj će biti prvi izabran. Organizacija imenika nije najbolja ali ćete se vremenom navići i snalaženje Vam neće predstavljati problem.
Poruke. Možete napraviti šablone koji se čuvaju u memoriji telefona. Telefon pored SMS i EMS standarda podražava razmenu i MMS poruka. Funkciju smo testirali koristeći nekoliko operatera i možemo da potvrdimo da odlično funkcioniše. Prednost je što možete napraviti MMS poruku koja sadrži više stranica (slajdova), što je slično organizaciji kod SonyEricsson telefona. U toku kucanja poruka možete koristiti T9.





U memoriji telefona možete sačuvati do 100 SMS poruka. Veličina dinamičke memorije je 3.7 MB.

Multimedia. U ovom meniju nalaze se folderi u kojima su vaše fotografije, slike, zvuci. Nažalost, navigacija je malo otežana, pošto su prikazana samo imena fajlove a ne umanjene slike. Potrebno je pregledati skoro sve slike u potrazi za jednom što je veoma neugodno.
WAP. U telefonu se nalazi WAP pretraživač verzije 2.1, ništa specijalno ne možemo reći o njemu.
Igre. Telefon ima dve Java igre. Prva je Return of the King, Povratak Kralja, simpatična arkadna igra. Druga igra (Gulo's Tale, Gulova priča) je takođe arkada ali u njoj je cilj da skupljate razne predmete.




Organajzer. Ovde možete uneti razne događaje, možete podesiti podsetnike za njih. Kalendar možete pregledati po mesecima, nedeljama i danima. Pored tekstualnih beleški možete snimati i glasovne poruke.




Aplikacije. Kalkulator je koristan, konverter valuta je standardan. Oba ova programa imaju primamljiv grafički dizan.

Alarm je jednokratan i može da reprodukuje samo jednu melodiju a ne više njih. Takođe, ne možete podesiti da se alarm ponavlja.

Tajmer možete podesiti da odbrojava unazad i do nekoliko minuta.
To-Do lista je izdvojena i tu možete izdvojiti beleške po kategorijama, što može biti zgodno.

Podešavanja. Ovaj telefon ima puno podešavanje u ovom meniju i u meniju za podešavanje ekrana. U ovom meniju se nalaze i podešavanja za melodije i obaveštenja. Pored toga što možete izabrati dvostruki način za obaveštenja i pozive (vibracija i melodija istovremeno) možete podesiti da se prvo uključi vibracija pa zatim posle određenog vremena kreće reprodukcija melodije. Za događaje iz organajzera možete izabrati bilo koju melodiju koja se nalazi u telefonu. Možete podešavati i boju kojom će svetleti statusni indikator.

















Kamera. Nećete moći da prebacite fotografije na PC računar pošto telefon bukvalno nema nikakve načine za komunikaciju sa PC računarom, što znači da ćete morati da se zadovoljite prikazom slike na ekranu telefona.
Skrinsejver možete iskoristiti i kao tražilo za kameru, mada se slika brzo zamrlja i sporo se obnavlja. Imate tri profila na raspolaganju pri slikanju fotografija. To su standardni način, portret i za prostorije sa slabim osvetljenjem. Slike se čuvaju u JPEG formatu u rezoluciji 640 x 480 piksela. Prosečna veličina fajla je 50 - 60 KB. Fotografije možete slikati i u drugom formatu, 120 x 160 piksela. Veličina fajla će biti tada oko 10 KB.
Podešavanja za kameru su smeštena u menija Podešavanja i tu možete podesiti tajmer i podesiti da li ćete uvek birati rezoluciju fajlova ili će to biti urađeno automatski.
Utisci
Po pitanju kvaliteta prijema signala nije bilo nikakvih problema, telefon je ima stabilan signal. Polifone melodije su 64-glasovne i veoma su glasne pa ćete telefon čuti u različitim uslovima. Vibracija je prosečne jačine i može se desiti da propustite poziv ako telefon držite u jakni.





Telefon je tipičan predstavnik Sagem telefona bez izmena u ideologiji menija. Po funkcionalnosti možemo reći da je ovo prosečan telefon i da će privući pažnju samo zbog dizajna.