
Kompletan test Panasonic X100/A200
Standardni paket:
Telefon
Uputstvo
Punjač
Kaiš
CD sa programima

Kompanija Panasonic je zauzela deo tržišta jeftinih telefona kada je predstavila model A100 i njegove naslednike. Međutim, kompanija je odlučila da pojača svoje prisustvo na tržištu telefona namenjenih prosečnim kupcima, gde su njene pozicije bile tradicionalno slabe, pošto se na tom tržištu nalazi većina telefona posle sniženja cena. Panasonic X100 je telefon koji je namenjen prosečnom kupcu. Jedina razlika u odnosu na model A200 je ugrađena CIF kamera pa zbog toga ovaj test pokriva oba modela, pošto ostalih razlika između njih nema.


Model X100 ima veoma male dimenzije (90 x 44 x 18 mm) i odgovarajuću masu od samo 79 grama. Proizvodi se u tri boje - srebrnoj, tamno srebrnoj i čelik. Prednji i zadnji deo telefona su teksturirani i vertikalne linije stvaraju osećaj da se radi o mašinskom metalu. Naravno, u pitanju je plastika i teško je očekivati bilo šta drugo u modelu koji pripada ovoj klasi telefona. Plastika nije otporna na ogrebotine pa će se one veoma brzo pojaviti. Interesantno je da se ogrebotine neće pojaviti na samom prednjem, odnosno zadnjem delu, već samo po ivicama.


Bokovi telefona su srebrne boje i na njima nema kontrolnih tastera. Na desnom boku se nalazi samo utičnica za slušalicu koja je pokrivena gumenim čepom. Utičnica za interfejs se nalazi sa donje strane, pored koje se nalazi utičnica za punjač. Telefon možete nositi okačen o kaiš koji se nalazi u standardnom paketu. Rupa za kaiš se nalazi na levom gornjem uglu telefona.
Ekran je TFT tipa i može da prikaže do 65.536 boja u rezoluciji 128 x 128 piksela (25 x 25 mm). Fizička veličina jedne tačke na ekranu je manja nego kod ostalih sličnih telefona (radi poređenja, telefoni ostalih kompanija koriste isti ekran ali su fizičke dimenzije 28 x 28 mm ili čak i veći), što doprinosi lepšoj i jasnijoj slici. Ekran treba pohvaliti pošto nije ni najgori u klasi telefona namenjenih prosečnom kupcu. Kada se telefon nađe na suncu prikaz na ekranu je čitljiv i tekst se može pročitati bez problema. Ekran može da prikaže 5 do 6 linija teksta (u zavisnosti da li u tekstu ima velikih slova) i dve statusne linije.


Ispod ekrana se nalazi 4-smerni navigacioni taster u okviru koga se nalazi OK taster. Veoma je krut što ponekad može praviti probleme. Krutost se može objasniti time što je taster male veličine. Pozadinsko osvetljenje tastature je plave boje i dobro se vidi u različitim uslovima osvetljenja. Po ugodnosti korišćenja tastatura je prosečna.
Poklopac sa zadnje strane se ne pomera kada ga postavite pošto je fiksiran sa donje strane. Kod modela X100 sa zadnje strane se nalaze objektiv kamere i ogledalo. Po ukrasu reklo bi se da preko sočiva postoji zaštitni poklopac ali nažalost to nije slučaj.

Ispod poklopca se nalazi baterija kapaciteta 730 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi do 9 sati ako se koristi za razgovore i do 200 sati u mirovanju. U našem testu telefon je radio 5 dana u toku kojih smo ga koristili za razgovore 25 minuta i minimalno upotrebljavali ostale funkcije. Ako bi telefon koristili aktivnije, onda bi njegovo radno vreme bilo 2-3 dana. Da bi se baterija telefona u potpunosti napunila potebno je malo više od 1.5 sata.


Meni
U meni možete ući pritiskom na OK taster. Meni je predstavljen kao matrica ikona dimenzija 3 x 3. Podmeniji su prikazani kao liste, dok se ikone nalaze levo od naziva stavki. Zahvaljujući tome telefon izgleda drugačije i rad sa njim je prijatniji. Omogućena je brza navigacija pomoću brojeva u svim menijima ali nigde nećete videti da je neka stavka označena, pa ćete morati ili da zapamtite najvažnije kombinacije ili da eksperimentišete i tako naučite.

Pomeranjem navigacionog tastera vertikalno biće prikazana lista kontakata iz imenika (s tim što će biti prikazan imenik od početka ili sa kraja, u zavisnosti na koju ste stranu pomerili taster). Pomeranjem tastera horizontalno biće prikazan kalendar, odnosno lista svih fajlova. Desnom tasteru možete dodeliti neku od funkcija iz menija i reaguje drugačije u zavisnosti da li ste ga kratko pritisnuli ili ste zadržali pritisak.
Lokalizacija je prosečno urađena, pošto se pojavljuju čudne podele reči. Možete koristiti predviđanje unetog teksta, odnosno T9, za Engleski, Ruski i ostale jezike.
Imenik. U internoj memoriji možete sačuvati podatke o 200 kontakata; za svakog kontakta u imeniku možete uneti najviše 3 broja telefona (ne postoje tipovi telefona i ne možete uneti drugi broj telefona ako ne postoji prvi), do 2 e-mail adrese, tekstualnu belešku (do 16 karaktera). Kontakte možete rasporediti u grupe.










U ukupnoj listi će biti prikazani brojevi i iz interne memorije i sa SIM kartice, sami možete izabrati kako će lista biti prikazana. Možete koristiti pretragu po prvom slovu imena.
U telefonu postoji 10 grupa u koje možete rasporediti kontakte i svakoj možete dodeliti melodiju i fotografiju. Za 9 brojeva telefona možete podesiti brzo pozivanje preko tastera sa brojevima.
Poruke. Možete kreirati sopstvene šablone i poslati e-mail poruke na više adresa (tada treba izabrati grupu), podržan je i SMS-Chat. Telefon podržava EMS i MMS. Interfejs za unos poruka je ugodan ali su poruke ograničene na 100 KB.









Aplikacije. U ovom telefonu postoje tri alarma koje možete podesiti kako želite. Svaki od alarma se može ponavljati (svakodnevno od ponedeljka do petka ili od ponedeljka do subote). Možete izabrati melodiju za svaki od alarma.


Igre. U telefonu postoje dve igre - Wall Breaker (kao Arkanoid) i Move Box (logička igra). Nećete moći da dodate igre pošto telefon ne podržava Java tehnologiju.



Zapisi. Preko ove stavke možete doći do glasovnih beleški, njihov broj je ograničen slobodnom memorijom, ograničene su na po 15 sekundi (AMR format) i ne možete snimati razgovore. Iz ovog menija ne možete preslušavati snimke, to se radi iz drugog menija.

Sat - ovde se nalaze standardna podešavanja za sat i format prikaza sata.
Automatsko uključivanje/isključivanje - Pomoću ove stavke možete podesiti automatsko uključivanje ili isključivanje telefona u određeno vreme.
U okviru kalkulatora se nalazi i jednostavni konverter valuta.


Sintisajzer Vam omogućava kreiranje jednostavnih melodija na osnovu unetih nota sa tastature.

Kalendar možete pregledati po mesecima. U okviru ovog menija možete uneti tekstualne beleške. Ne možete birati zvučni signal koji će Vas obaveštavati.




Media. U ovom meniju nalaze se sve slike, melodije i šabloni za tekst; takođe možete videti i stanje memorije iz ovog menija. Telefon ima 512 KB dinamički deljene memorije.

Podešavanja. Preko profila možete menjati podešavanja za zvuk za razne situacije.
Ekran. Možete izabrati skrinsejver (jednu od 5 postojećih slika), kombinaciju boja za meni (8 varijacija), jačinu osvetljenja ekrana, koliko će biti uključeno pozadinsko osvetljenje i možete isključiti pozadinsko osvetljenje za tastaturu.
U meniju se ne nalazi opcija za zaključavanje tastature, to se postiže pritiskom na taster OK dok je telefon u mirovanju.
WAP. Telefon podržava GPRS (4+1), WAP pretraživač je verzije 2.0. O njemu ne možemo ništa posebno reći.


Kamera. U telefonu se nalazi integrisana CIF kamera koji koristi CMOS tehnologiju. Podržane rezolucija je 128 x 128 piksela. Možete podešavati nivo kontrasta (od -2 do +2), nivo kompresije (tri varijante), tajmer, uključiti režim noćnog slikanja i makro režim rada. Na slike možete primeniti jedan od 6 efekata pre nego što slikate. Slike ne možete prebaciti na PC računar pošto se u paketu ne nalazi kabl za prenos podataka. Čudno, ali u paketu se nalazi CD sa programima za sinhronizaciju.
















Liste poziva. Pritiskom na taster za pozivanje biće prikazano 50 brojeva koje ste zvali, isto važi i za primljene pozive. Lista propuštenih poziva je kraća i može sadržati do 20 brojeva. Za svaki broj telefona biće prikazano vreme i datum poziva.
Utisci
Proizvođač tvrdi da je kod ovog telefona ugrađena 30-glasna polifonija. Subjektivan utisak je da je ipak u pitanju 16-glasna, dok same dimenzije telefona ne omogućavaju da se u njemu nađe veliki i glasniji zvučnik. U većini slučajeva nećete čuti telefon kako zvoni i svakako ćete propustiti poziv. Najbolje je onda da nosite telefon okačen o kaiš oko vrata. U telefonu se nalazi 3 zvona i 7 polifonih melodija (klasičnih), što je izuzetno malo pa ćete odmah potražiti nove melodije. Vibracija je slaba i nećete je osetiti u većini slučajeva. Sagovornika ćete čuti ali samo ako se ne nalazite u bučnoj prostoriji. Telefon nije imao problema sa kvalitetom prijema signala i veoma je pouzdan što se toga tiče.





Što se ostalih karakteristika tiče, ekran ovog telefona nije loš, ima prosečnu polifoniju, malu količinu interne memorije, nema interfejs za sinhronizaciju (kabl za ove telefone se veoma teško pronalazi) i nema podršku za Java tehnologiju. Ovaj model je tipičan jeftini telefon pošto je lošiji od nekih telefona iste klase. U poređenju sa Siemens C65 modelom (koji ima 11 MB memorije, dobar ekran, infracrveni port, podržava Java tehnologiju, ima bolju polifoniju, bolji organajzer i imenik) možemo slobodno reći da Panasonic X100 jedino ima bolji dizajn. U poređenju sa Motorola C650 modelom takođe možemo reći da pobedu odnosi model kompanije Motorola.
Panasonic A200 se razlikuje od opisanog modela samo po tome što nema kameru i što je malo jeftiniji.
Na prvi pogled modelu X100, odnosno A200, može odgovarati cena koju trenutno ima. Međutim, kada bolje pogledate telefon shvatićete da najveći deo te cene odlazi na dizajn telefona. Konkurentski modeli imaju bolje karakteristike i funkcionalnost.
SAR vrednost ovog modela iznosi 0,492 W/kg.