7710 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 7710
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 7710. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 7710 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Smartphone Nokia 7710

Standardni paket:
Nokia 7710
Punjač
Postolje za telefon
CD sa programima za sinhronizaciju
USB kabl za sinhronizaciju
Dodatna olovka
Futrola
Krpica za ekran
128 MB MMC memorijska kartica
Uputstvo

Po uputstvu se Nokia 7710 naziva intelliphone što znači inteligentan telefon. U ovom nazivu vidi se protivljenje konceptu smartphone aparata. Ovaj naziv je veštački stvoren i verovatno se neće dugo zadržati na tržištu.

Dimenzije su 128 x 69.5 x 19 mm što su za sada najveće veličine i prevazilaze dimenzije čak i nekih aparata zasnovanih na MS Windows Mobile operativnom sistemu. U poređenju sa standardnim telefonima ovaj aparat izgleda glomazno ali kada pogledate ostale smartphone aparate shvatićete da Nokia 7710 nije toliko debeo već se može bez problema porediti sa njima. Dimenzije igraju dvostruku ulogu: sa jedne strane nemoguće je aparat koristiti jednom šakom za šta treba zahvaliti i masi od čak 189 grama. Sa druge strane aparat ne možete nositi bez problema, pošto neće stati u džep košulje dok će ako ga nosite okačenog o traku oko vrata izgledati kao digitalni fotoaparat, čak je i ugođaj sličan. Preporučujemo da ga nosite ili u velikim džepovima sportskih jakni ili u torbi. Ovakav uređaj teško da možemo nazvati mobilnim.

U daljem tekstu ćemo povremeno porediti ovaj aparata sa SonyEricsson modelima. Razlog za to nije to što su ti modeli konkurentski modeli Nokia 7710 aparatu (zapravo on ni nema rivala) već zato što je kompanija SonyEricsson prva predstavila Symbian smartphone aparate sa ekranima osetljivim na dodir.

Dimenzije Sony Ericsson P910 modela su 115 x 57 x 24 mm i masa 155 grama sa preklopnikom i 140 grama bez njega. Na papiru ove brojke se ne razlikuju bitno ali u prirodi Nokia 7710 izgleda značajno veće, čak je veći i od nekih PDA uređaja.

Ekran može da prikaže sliku rezolucije 640 x 320 piksela i najviše je zaslužan za toliko velike dimenzije aparata. U pitanju je TFT ekran koji može da prikaže do 65.536 boja. Kvalitet prikaza slike je visok i boje su dovoljno svetle što najviše utiče na instalirane aplikacije i interfejs aparata. Što se tiče kvaliteta fotografija uslikanih ugrađenom digitalnom kamerom tu je ostavljeno dosta mesta za unapređenja. Zbog njegovih dimenzija ekran će imati veliki odbljesak i slika na ekranu neće biti uvek vidljiva. Ipak, veličina ekrana tu igra svoju ulogu pa ćete ipak moći da pročitate neke informacije sa ekrana. Kako je ekran horizontalno orijentisan može se porediti sa ostalim Nokia komunikatorima i idealan je za rad sa tekstualnim dokumentima, tabelama i za pregled Web stranica.

Možete povećati veličinu slova i veličinu ikona na ekranu za šta služi gornji taster na desnom boku aparata. Najprijatniji ugođaj se postiže sa slovima srednje veličine. Suviše mala ili prevelika slova nisu toliko ugodna ali u nekim situacijama mogu naći svoju primenu.

U ekran je ugrađen senzor pa možete koristiti olovku koja se nalazi sa strane telefona. Olovka je lagana i prijatna je za korišćenje. Bez olovke jedino možete kucati brojeve telefona pošto je virtuelna tastatura velika ali ćete tada morati da držite aparat sa obe šake inače će Vam ispasti. Olovka je neophodna za bilo kakvo drugo korišćenje aparata. Navigacioni taster sa integrisanim OK tasterom se nalazi na levoj strani dok se taster za kontekstni meni nalazi ispod. Taj taster takođe služi za pokretanje aplikacija iz memorije, tj. pozivanje glavnog menija. ESC taster se nalazi na desnoj strani uređaja.

Aparat je idealan za korišćenje sa obe šake, prsti će biti postavljeni na kontrolnim tasterima. Na neki način aparat možemo porediti sa džojpedima konzola za igre, možda je napravljen po uzoru na njih.

U paketu se nalazi kožna futrola. Služi samo za zaštitu aparata i ne možete je nositi okačenu o kaiš pošto nema za to predviđene rupe. Na odgovarajućem mestu gde se nalazi zvučnik na aparatu nalazi se perforacija na futroli pa ćete moći da razgovarate bez otvaranja futrole. Ipak takav način razgovaranja je neugodan i kvalitet zvuka je veoma nizak. Takođe, kada se aparat nalazi u futroli jačina signala će biti slabija, što je jedan od nedostataka. Sa druge strane, prednosti su to što postoje rupe za sve kontrolne tastere i utičnice. Sa unutrašnje strane futrole postoji džep u kome se nalazi krpica od crnog somota (mikrofiber) koju možete iskoristiti za brisanje otisaka prstiju sa ekrana. Masa aparata zajedno sa futrolom je sigurno veća od 200 grama.

Posle razgovora na ekranu će ostati prljavština pošto će većim delom površine biti naslonjen na obraz. Korišćenje Nokia 7710 aparata za razgovore je ugodno ako se ne uzme u obzir činjenica da posle dužeg vremena to postaje zamorno pa je bolje da koristite slušalice za duge razgovore.

Na boku aparata nalazi se taster za diktafon što je jedna od prednosti, pošto snimanje ili pozivanje glasom možete aktivirati jednim pritiskom na taster. Isti taster služi za aktiviranje spikerfona u toku razgovora. Tu se takođe nalazi i tasteri za pozivanje i prekidanje veze.

Objektiv kamere se nalazi sa zadnje strane. Kamera je rezolucije 1 Megapiksel. Na aparatu ćete pronaći samo jedan prorez za zvučnik. Aparat možete otvoriti pomeranjem reze i povlačenjem poklopca na gore. Poklopac je dobro pričvršćen i nema pomeraja kada se nalazi na svom položaju. Unutar ćete videti ležište za MMC memorijske kartice kojem možete pristupiti i bez skidanja baterije. Proizvođač je omogućio da možete menjati memorijske kartice "na živo" kod ovog modela ali ćete ipak morati da skidate poklopac, što nije ni zgodno ni lako u većini slučajeva.

Ležište za SIM karticu je pouzdano, neće dozvoliti da kartica ispadne. Karticu možete izvaditi pomoću olovke. Baterija je Li-Pol tipa kapaciteta 1300 mAh (model BP-5L). Prema podacima proizvođača aparat može raditi 12 sati ako se koristi za razgovore i 14 dana u mirovanju. Ovi podaci su više nego impresivni ali u praksi nije moguće postići takve rezultate. U našem testu aparat je radio jedan dan u toku kojeg smo ga za razgovore koristili sat vremena i sat vremena za ostale funkcije (nismo koristili aplikacije za reprodukciju MP3 fajlova niti smo koristili radio). Smanjenjem jačine osvetljenja ekrana na 50% uspeli smo da produžimo radno vreme telefona za 10-15%. Maksimalno radno vreme je iznosilo oko 2 dana u toku kojih smo aparat za razgovore koristili 40-45 minuta, sat vremena smo radili sa uređajem i oko 1.5 sata smo ga koristili za slušanje muzike (MP3 ili radio). Da bi se baterija napunila u potpunosti potrebno je 2.5 sata punjenja.

Ostatak dodataka za Nokia 7710 aparat se nalaze u standardnom paketu. Paket je siromašan i podseća na IKEA pakovanja. Dve plastične nogice služe kao postolje na koje možete postaviti aparat kada želite da pregledate neki video snimak na aparatu.

Procesor, memorija, performanse

Nažalost, nismo uspeli da pronađemo detaljnije informacije o radnoj frekvenciji procesora. Kako je Nokia 7710 sličan Nokia 9500 modelu smatrali smo da je radna frekvencija procesora 150 MHz. Aparat ima 90 MB dinamički deljene memorije. To će biti dovoljno za sve Vaše potrebe; s obzirom da Nokia 7710 ima ležište za MMC kartice teško da će se pojaviti problemi sa kapacitetom memorije.

Što se performansi aparata tiče to je njegova slaba strana. Na primer, u toku korišćenja menija možete primetiti sporije reagovanje kada birate stavke. Operacije kao što je biranje i kopiranje fajlove dosta dugo traju. Posle svega ovoga stiče se utisak da je smartphone spor; operativna brzina verovatno neće moći da se poveća pošto je usko povezana sa hardverom aparata.

Nismo uspeli da pokrenemo ni 3D Jbenchmark pošto je program odbijao da se pokrene. Još nekoliko Java aplikacija se ponašalo na sličan način, samo pokretanje aplikacija je bilo usporeno. Druga verzija programa Jbenchmark je pokazala da je Nokia 7710 autsajder kada je reč o produktivnosti. Najbolji rezultat je 58 poena i to smo postigli sa verzijom 2.08 softvera, dok je verzija 3.04 davala rezultat od 51 poena. Radi poređenja Nokia 6630 ima rezultat 246 poena dok Motorola A780 ima 59 poena. Nokia 7700 ima praktično isti rezultat sa 48 poena. Test je takođe pokazao da aparat ima prihvatljive mogućnosti za rad sa tekstom ali su interfejs i rad sa grafikom (i 2D i 3D) slabi po performansama. Ovaj smartphone je lošiji ne samo od aparata ostalih proizvođača već i od nekih Nokia telefona.

Unos teksta

Pošto Nokia 7710 ima ekran osetljiv na dodir iz toga proizilazi da se koristi virtuelna tastatura za unos teksta. Unos teksta putem virtuelne tastature je dobro realizovan, možete menjati način prikaza menija i birati između nekoliko jezika menija. Slova možete unositi samo putem olovke, pošto nećete uspeti da ih otkucate korišćenjem prstiju.

Drugi način za unos teksta je prepoznavanje rukopisa koje radi za sve podržane jezike. Prepoznavanje je jednostavno realizovano, pošto ćete slova pisati u posebnom prozoru koji će se prikazati. Aparat će reagovati zadovoljavajućom brzinom mada je pisanje virtuelnom tastaturom brže. Prozor može imati dve veličine i možete ga pomerati po ekranu. Kod SonyEricsson smartphone aparata mogli ste da pišete u uglu ekrana i to brzo, ali je lokalizacija bolje urađena kod Nokia 7710 aparata.

Kamera, video

Instaliran je isti modul kao kod Nokia 7610/Nokia 6670 modela iako se koristi drugačiji softver (razlike su male ali ipak primetno utiču na kvalitet slika). Fotografije slikane kamerom modela Nokia 7710 nisu dobrog kvaliteta. CMOS matrica proizvodi prihvatljive fotografije ali samo kada je fotografija načinjena po dnevnoj svetlosti. Pri poređenju kvaliteta slika sa modelom Nokia 6630 pobedu odnosi Nokia 7710. Da bi fotografija bila sačuvana u internoj memoriji telefona potrebno je 3-4 sekunde ili do 10 sekundi za snimanje na memorijsku karticu. Možete podešavati osvetljenje, kontrast, izabrati jedan od tri tipa fotografije i uključiti zoom ako je potrebno. Podešavanja kamere su siromašna čak su jedna od najsiromašnijih.

Primer fotografije, maksimalna rezolucija, na ulici, JPEG, 302 KB
Primer fotografije, maksimalna rezolucija, na ulici, JPEG, 360 KB
Primer fotografije, maksimalna rezolucija, na ulici, JPEG, 341 KB
Primer fotografije, maksimalna rezolucija, na ulici, JPEG, 488 KB
Primer fotografije, maksimalna rezolucija, na ulici, JPEG, 402 KB
Primer fotografije, maksimalna rezolucija, na ulici, JPEG, 297 KB
Primer fotografije, maksimalna rezolucija, na ulici, JPEG, 301 KB
Primer fotografije, maksimalna rezolucija, na ulici, JPEG, 508 KB
Primer fotografije, maksimalna rezolucija, unutar prostorije, 298 KB

Možete snimati video materijal prosečnog kvaliteta skoro ceo jedan sat.

Primer video snimka, 3GP, 203 KB

Standardne aplikacije

Smartphone ima aplikacije koje smo viđali i kod drugih aparata, na primer Nokia 9300. Ne postoje razlike ni u realizaciji ni u ideologiji aplikacija. Zahvaljujući ekranu osetljivom na dodir lakša je upotreba aplikacija za manipulisanje slikama (možete crtati direktno na ekranu). Interfejs je tipično realizovan sa odvojenim sekcijama za programe i raznim funkcijama. Standardne stavke menija su selektovanje, kopiranje, ubacivanje i drugo. Aparat je prilagođen za upotrebu olovke.

Kontakti. Broj kontakata nije ograničen i praktično možete uneti onoliko kontakta koliko želite, dodatna polja će Vam biti na raspolaganju kasnije, kada menjate podatke o kontaktu. U spisku polja postoji i polje Slika. Sinhronizacija sa MS Outlook-om nije pravila nikakvih problema. Nećemo opisivati sve mogućnosti, pošto je sve dovedeno do maksimuma što se tiče ovog aparata.

Alarm. Alarm možete podesiti da se aktivira jedanput ili određenim danima u nedelji. Možete podesiti više alarma koji će raditi istovremeno.

Kalendar. Podržana su sva moguća polja i podsetnici. Kalendar možete pregledati po mesecima, nedeljama ili danima. Za svaki unos možete podesiti period, alarm, tekstualnu belešku i period u kom će se aktivirati. Status unosa će biti označen različim bojama što pomaže u snalaženju.

Liste poziva. Tri standardne liste se nalaze u ovom meniju i ne postoje ograničenja što se tiče količine brojeva. Za svaki tip poziva (dolazni, odlazni i propušteni) postoje skraćenice i možete primeniti filtere u listama.

Fajl menadžer. Ovo je obična aplikacija koja omogućava upravljanje svim fajlovima u internoj memoriji i na MMC kartici.

Dokumenta, Tabele, Prezentacije. Možete kreirati fajlove koji će biti kompatibilni sa MS Word, Excel aplikacijama i možete primeniti formatiranje teksta bez korišćenja dodatnih programa. U meniju za prezentacije možete, kako i ime kaže, kreirati prezentacije ili pregledati one koje su učitane sa PC računara. Postoje ograničenja u veličini fajlova. Na prvi pogled, čini se da je program odličan za džepni računar.

Kalkulator. Možete birati da li ćete koristiti standardni ili naučni kalkulator, što se ovog dela tiče, sve je jednostavno.

Konverter valuta.

Poruke. Uređaj podržava SMS, produžene poruke i Nokia Smart Messaging sistem. Sve je veoma jednostavno. Primenjena je ista organizacija kao kod standardnih Nokia telefona, ali je rad sa tekstom komforniji kod ovog uređaja zato što je prisutna tastatura.

MMS poruke lako možete kreirati i poslati, nije bilo nikakvih problema.

E-mail. Podržano je nekoliko načina prikaza teksta, tzv. kodiranja. Nije podržana automatska isporuka ali je podržana SMTP autorizacija.

Snimanje glasa omogućava snimanje zapisa u AMR ili WAV formatu.

Reprodukcija muzike. Preko ovog menija možete preslušati većinu standardnih fajlova i to u stereo tehnici. Mana je što možete raditi samo sa jednim izabranim folderom (ali je prisutna lista poslednje pregledanih foldera). Nokia 7710 aparat možete koristiti kao MP3 plejer, ali ovaj uređaj nije namenjen za tako nešto.

Vizuelni Radio. U pitanju je standardna aplikacija za slušanje FM radia sa poboljšanim mogućnostima usled dodatnih servisa. Tako možete dobiti sve informacije o pesmama koje slušate. Ovaj servis možete koristiti ako imate dobar prijem FM signala.

Real Player. Ovaj program omogućava pregled većine multimedijalnih formata, ne možemo reći ništa posebno o njemu.

Opera. Ovo je pretraživač koji bukvalno nema rivala kod savremenih mobilnih telefona i de-facto predstavlja standard. Automatski će skalirati veličinu stranice da stane na ekran. Ćirilični tekst je ponekad pogrešno prikazan.

Pdf+ služi za pregled PDF fajlova.

MobiReader je program za čitanje elektronskih knjiga.

Screen Capture. Pomoću ovog programa možete snimiti izgled ekrana.

Lemonade tycoon je dobro poznata igra u kojoj se nalazite u ulozi prodavca limunade.

Mogućnosti povezivanja. Na raspolaganju Vam je Bluetooth (kao i sve mogući profile, ali nismo proverili one egzotične). Bilo koji fajlove možete razmenjivati sa PC računarom. Uređaj podržava EDGE.

Sinhronizacija sa PC računarom je obavljena preko aplikacije PC Suite. Nije obavljena sinhronizacija sa MS Outlook beleškama, dok je sinhronizacija email poruka podržana; sve mogućnosti aplikacije su standardne. Sinhronizaciju možete obaviti putem Bluetoom veze ili USB kabla.

Utisci

Jačina zvuka pri pozivu je dovoljna kada se aparat nalazi na stolu ili u džepu jakne, ali ga nećete uvek čuti ako se nalazi u torbi. Bilo koji zvučni fajl možete upotrebiti za signalizaciju dolazećeg poziva. Za razliku od komunikatora kod ovog modela se nalazi veoma slaba vibracija. Ne postoji logično objašnjenje za prisutnost vibracije pošto će većina korisnika nositi uređaj u torbi a ne u džepu.

Aparat je težak za upotrebu kao običan telefon zbog njegovih dimenzija. Čak je veći i od nekih PDA uređaja koji imaju VGA ekran (rezolucije 640 x 480 piksela). Ergonomija nije prilagođena i svakodnevna upotreba Nokia 7710 uređaja je neugodna. Moraćete da koristite obe šake a ne zaboravite i da morate nositi torbu u kojoj ćete ga nositi.

Ova mana se može rešiti korišćenjem Bluetooth slušalice. Muzičke mogućnosti aparata su standardne i možete ga koristiti za slušanje MP3 muzike i FM radia. Ipak nošete ovolikog uređaja samo zbog te dve stvari je surovo prema samom korisniku. Ni SonyEricsson S700 nije mali telefon po utiscima korisnika; Nokia 7710 je ogroman u poređenju sa tim modelom.

Ekran je najveća prednost ovog uređaja ali je činjenica da ništa drugo interesantno na ovom aparatu ne postoji. Zbog sporog funkcionisanja uređaj je nelagodno koristiti kao telefon. Test je pokazao da je Nokia 7710 očigledni autsajder kada se poredi sa ostalim uređajima. Spisak mana možemo dugo vremena objašnjavati; ne postoje očigledne prednosti. Nažalost, Nokia 7710 je na neki način bio "mrtav" proizvod od samog početka što je kompanija i sama priznala pošto je zasnovan za Series 90 platformi. Zbog toga je praktično nemoguće pronaći aplikacije za ovaj uređaj i verovatno se neće mnogo aplikacija ni pojaviti. Za ovaj model ne postoje konkurentski proizvodi ali ne zato što ostali proizvođači ne mogu da naprave sličan proizvod već zato što niko ne vidi svrhu takvog uređaja. Za ovaj model ne postoji tržište pošto se istovremeno takmiči i sa svim telefonima i sa nijednim. Pre dve godine u kompaniji SonyEricsson su odustali od razvoja sličnog uređaja pošto su smatrali da na tržištu nema mesta za takav uređaj.

Zaključak je veoma jednostavan - ovaj uređaj možete kupiti ako ima veliku količinu novca na raspolaganju i spremni ste da hrabro eksperimentišete. U svakom slučaju možete isprobati uređaj u prodavnici. Mitske osobine uređaja kao što je "snaga", "moć" i "funkcionalnost" jednostavno ne prolaze kada Nokia 7710 probamo u praksi, pošto je smartphone neugodan za svakodnevno korišćenje. Ako Vam je potreban poslovni uređaj bolje je da razmotrite Nokia 9300/Nokia 9500 aparate. Brži su po operativnoj brzini i imaju bolju funkcionalnost. Ako Vam je potreban uređaj sa ekranom osetljivim na dodir bolje je da razmotrite neki od SonyEricsson modela ili neki od smartphone uređaja sa MS Windows Mobile operativnim sistemom.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025