GX25 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sharp GX25
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sharp GX25. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sharp GX25 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Sharp GX25

Standardni paket:
Punjač
Uputstvo
Slušalica sa mikrofonom
Aparat

Kompanija Sharp više voli da proizvodi telefone na preklop nego u tradicionalnom obliku, pa zato ne iznenađuje činjenica da će se na tržištu naći još jedan ovakav aparat. Sharp GX25 se prvo pojavio u Vodafone mreži pa je zatim predstavljena samostalna verzija. Razlike su bile samo u softveru, ne i u dizajnu telefona.

Ovaj model podseća na Samsung E700 u većoj meri, verovatno zbog plave boje maske ili oblih ivica. U stvari, postoji više razlika nego što se to može uočiti na prvi pogled. Na oba boka telefona mogu se videti srebrni umetci. VGA kamera, ogledalo i blic, odnosno bolje je reći usmereno svetlo, se nalaze sa prednje strane telefona kada je zatvoren. Ispod njih se nalazi prorez za zvučnik, koji služi za reprodukciju melodija. Spoljašnji ekran je okrenut naopako, što je karakteristika telefona koji dolaze iz Japana i veoma se retko viđa u Evropskim modelima. Ekran je monohromatski, može da prikaže jednu liniju teksta i ima bledo plavo pozadinsko osvetljenje. Kada je telefon u mirovanju na tom ekranu su prikazani jačina signala, status baterije i trenutni datum i vreme. Na tom ekranu se mogu pojaviti razne ikonice koje su asocirane sa različitim događajima, verovatno najznačajnija od njih je ikonica koja signalizira da je aktivan Bluetooth.

Mogućnosti spoljašnjeg ekrana su dovoljne u većini slučajeva; u jednoj liniji je prikazan broj osobe koja Vas zove i po našem mišljenju to je sasvim dovoljno za spoljašnji ekran. Pošto je ekran monohromatski samim tim je funkcionalniji i moći da se pročitaju informacije sa njega i kada se telefon nađe na suncu.

Na levom boku telefona nalaze se spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka i ispod njih se nalazi infracrveni port. Na desnom boku se nalazi samo priključak za slušalicu sa mikrofonom koji je pokriven gumenim čepićem. Priključak sa donje strane telefona je takođe poklopljen.

Aparat ima dimenzije 92 x 46 x 23.5 mm i masu od 90 grama, pa ga možete lako otvoriti koristeći samo jednu šaku. Prva stvar koja privlači pažnju je glavni ekran. Dijagonala ekrana iznosi 2 inča, dok je rezolucija ekrana 240 x 320 piksela. Izrađen je u Poli-Silikonskoj tehnologiji i može da prikaže do 262.144 boja. Ekran je bolji od ekrana modela GX30, što se može objasniti manjom fizičkom veličinom piksela i manjim ekranom (Sharp GX30 ima ekran dijagonale 2.4 inča).

Ovakav način izrade ekrana koriste i drugi proizvođači, ali ne ugrađuju takve ekrane u proizvode koji su namenjeni velikoj proizvodnji.

Podsetiću Vas da je slaba tačka CG-Silikonskih ekrana bilo loše ponašanje tih ekrana na suncu, pa ni ekran ovog telefona nije izuzetak od toga. Veoma je teško razaznati brojeve na ekranu kada se telefon nađe na suncu, uprkos njegovim dimenzijama. Veličina slova je odgovarajuća, slova su tanka i lepo su nacrtana. Ekran može da prikaže do 8 linija teksta, dve statusne linije i liniju sa ikonama. Nije bilo problema u čitanju informacija sa ekrana čak i kada smo telefon koristili u uslovima slabog osvetljenja. Ovaj telefon je ostavio krajnje kontraverzan utisak na nas: nije bilo problema kada smo telefon koristili dok smo se nalazili na ulici, ali u nekim situacijama nismo mogli da pročitamo nijedan karakter sa ekrana.

Tastatura je napravljena od plastike, navigacioni taster je četvoropozicioni i lak je za upotrebu. Funkcijski tasteri su kružno raspoređeni, što je neobično, ali nije pravilo problema. Numerički tasteri su prosečne veličine i ni sa njima nije bilo problema. Pozadinsko osvetljenje se jedino ističe u odnosu na ceo stil telefona pošto je zelene boje. Oznake na tasterima nisu vidljive u svim uslovima osvetljenja.

Telefon koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 780 mAh koja se nalazi ispod poklopca sa zadnje strane telefona. Prema podacima proizvođača telefona može raditi do 250 sati u mirovanju i do 3.5 sata ako se koristi za razgovaranje. U našem testu telefon je radio oko 3 dana u toku koji smo ga 45 minuta koristili za razgovore i 25 minuta za upotrebu ostalih funkcija. Ako je Bluetooth aktivan permanentno, radno vreme telefona će se smanjiti na 2 dana uz istu količinu vremena utrošenu na razgovore. Da bi se baterija u potpunosti napunila potreban je oko 1.5 sat punjenja.

Meni

Ako ste ikada ranije koristili bilo koji Sharp model primetićete da Sharp GX25 ima veoma sličnu strukturu menija. Štaviše, ovaj model je u potpunosti isti kao model GX15.

U glavni meni ulazite pritiskom na OK taster. Unutar menija možete koristiti brzu navigaciju pomoću brojeva. U našem primerku nalazi se originalni softver, neizmenjen od strane nekog operatera, koji je interesantniji od onog koji nudi Vodafone. Podmeniji su prezentovani u obliku listi, sve je veoma tradicionalno. Neobično je to što se sve izvršava pritiskanjem levog programabilnog tastera, kao kada na primer hoćete da vidite informacije o propuštenom pozivu ili da pročitate primljenu poruku. Odgovarajuća ikona će se pojaviti na ekranu, ali više informacija ćete moći da dobijete samo pritiskom na levi programabilni taster. Veoma brzo ćete se navići na ovakav sistem rada.

Menadžer poziva. U ovom meniju se nalazi nekoliko funkcija: imenik, liste poziva, lista brojeva za brzo pozivanje.

U imeniku su prikazani brojevi i sa SIM kartice i iz memorije telefona, pored unosa je prikazano putem ikonice gde se nalaze informacije o tom kontaktu. Sada možete brzo pretraživati imena ne samo koristeći jedno ili tri slova, već možete otkucati celo ime. Ne mislim da će neko kucati svih 10 simbola da bi došao do traženog kontakta, ali svejedno moguće je to uraditi.

Sa leve strane kontakta je prikazana ikona grupe kojoj taj kontakt pripada, u vrhu je prikazan podrazumevani broj, fotografija (ako postoji) i e-mail adresa. Ako pritisnete taster OK dok je izabran neki kontakt biće Vam prikazane detaljne informacije o tom kontaktu, a to podrazumeva tri broja telefona, za svaki možete sami odrediti tip, pa tako jedan kontakt može imati tri broja mobilnih telefona. Svakom kontaktu možete dodeliti dve e-mail adrese. Adresa kontakta može sadržati do 100 simbola. Tekstualne beleške mogu biti dužine do 60 simbola. U imeniku postoje grupe i njih možete preimenovati ako želite. Svakom kontaktu možete dodeliti posebnu melodiju.

Svakoj od grupa možete dodeliti posebne melodije, boju za LED indikator i tip vibracije (može biti uključena, isključena ili se aktivirati zajedno sa melodijom). Informacije o najviše 500 kontakata možete sačuvati u memoriji telefona (sa svim popunjenim poljima).

Kada Vas zove neko ko se nalazi u imenku, na glavnom ekranu će biti prvo prikazano ime, pa zatim tip broja telefona kao i sam broj onoga ko Vas zove. Posle nekoliko sekundi umesto tih informacija na ekranu će se pojaviti slika tog kontakta (ako postoji) koja će biti prikazana preko celog ekrana. Ova funkcija je za sada u ovom telefonu najbolje realizovana, lako možete doći do potrebnih informacija. Koristeći meni imenika možete slati i SMS poruke na bilo koji od postojećih brojeva u imeniku, bez obzira kog je tipa.

Kada se sumiraju mogućnosti imenika može se reći ima sve što je potrebno, ali ipak nije prenatrpan informacijama i veoma je fleksibilan. Odgovaraće i poslovnim i običnim korisnicima.

Liste poziva. Tradicionalno, u ovom meniju se nalaze tri liste poziva: propušteni, odlazni i dolazni pozivi. U svakoj listi može biti prikazano do 10 brojeva telefona zajedno sa datumom i vremenom svakog poziva. Ako je telefon u mirvanju možete pristupiti samo listi pozvanih brojeva. Specifičnost liste je da informacije o trajanju poziva nisu sumirane već ih morate pogleadti za svaki unos posebno.

Omogućeno je brzo pozivanje za najviše 9 brojeva.

Profili. Možete izabrati jedan od 5 ponuđenih profila i pored osnovnih izvršiti još neka dodatna podešavanja: smanjenje echo-a tokom razgovora i izabrati poju za LE diodu. Kada je telefon u mirovanju profile možete lako promeniti.

Podešavanja. U ovom meniju možete podešavati prikaz slike na ekranu menjajući nivo kontrasta, možete podesiti koja će slika biti prikazana kao pozadina. Tu se nalazi i tajmer koji možete uključiti u toku razgovora. Takođe, u ovom meniju se nalaze i podešavanja za MMS, GPRS i WAP, kao i Bluetooth.

Poruke. Možete kreirati spojene poruke koje mogu imati u sebi do 1024 simbola. Dok unosite tekst možete koristiti T9 rečnik, koga ne možete dopunjavati. SMS porukama ne možete dodati sličice ili melodije, pošto telefon ne podržava EMS, ali zato možete koristiti MMS. Rad sa MMS porukama je jednostavan, možete kreirati poruke od nekoliko slajdova koje će u sebi imati razne objekte.

Telefon ima šablone za tekstualne poruke. Nažalost, ne postoji program za rad sa e-mail porukama, što je čudno.

Galerija. Koristeći opcije ovog menija možete pregledati slike i video materijal, preslušati zvuke, pokrenuti Java aplikacija koje se nalaze u memoriji telefona ili na memorijskoj kartici. Ukupna memorija telefona je 2.1 MB što je sasvim dovoljno za običnog korisnika ali premalo za one koji puno upotrebljavaju telefon. Telefon podržava MIDI, WAV, SMAF, MP3 formate.

Organajzer. Možete podesiti do 8 alarma, možete ih podesiti da se aktiviraju samo određenog datuma ili da se ponavljaju po danima. Kalkulator je upotrebljiv, isto se može reći i za konverter valuta.

Kompozer melodija omogućava kreiranje 8, 16 or 32-glasovnih melodija. Sve je standardno, ništa specijalno ne treba pomenuti.

Kalendar prikazuje ceo mesec, dok za jedan datum možete uneti do 3 različita tipa događaja (sastanak, događaj preko celog dana, godišnjica). Svakoj belešci možete dodeliti početno i krajnje vreme, kao i zvuk kojim će Vas telefon obavestiti. Ovo je mnogo napredniji organajzer nego onaj kod modela GX30.

Diktafon omogućava snimanje zvuka u trajanju do 30 sekundi. Broja takvih snimaka je ograničen samo količinom slobodne memorije.

Help – ovo je zanimljiva sekcija, u njoj možete pročitati kratke informacije o svakom delu menija i tasterima, kao i o načinu navigacije kroz telefon. Postavlja se pitanje: ako je neko već uspeo sam da pronađe Help, zašto bi mu onda bio uopšte i potreban?

Kamera. Kamera telefona omogućava da slikanje fotografija u VGA rezoluciji i nižim (480x640, 240x320, 120x160). Podržana su dva tipa kompresije, a to su Normalna i Fina. Možete podesiti i tajmer.

Kamera ima digitalni 4x zoom. Možete podesiti nivo kontrasta (od -2 do +2), nemoguće je isključiti zvuk koji se čuje pri slikanju. Kvalitet slika je veoma dobar.

Primer fotografije, VGA, Fina kompresija, 70 KB
Primer fotografije, VGA, Fina kompresija, 65 KB
Primer fotografije, VGA, Fina kompresija, 88 KB
Primer fotografije, VGA, Fina kompresija, 49 KB

Telefon podržava i sninamnje video materijala (u 3GP ili MPEG4 formatu), veličina jednog snimka je 95 KB. Možete isključiti snimanje zvuka i promeniti tip komresije. Video materijal se snima sa 10 slika maskimalnog kvaliteta u sekundi (rezolucija je 128x96 piksela).

Primer video snimka, 3GP, 95 KB

Ova kamera je jedna od najboljih koje se nalaze u mobilnim telefonima ove klase, ali je ipak inferiornija od megapikselnih kamera koje se nalaze u nekim telefonima. Možete menjati slike koristeći integrisani program za manipulaciju slikama, dodavati okvire i ikone. Ovo je veoma zabavna i interesatna funkcija.

WAP. Telefon ima ugrađen WAP pretraživač verzije 1.2.1 (podržava xHTML, WML) koji je veoma brz. Ako GPRS nije uključen, telefon će automatski pokrenuti CSD konekciju bez ikakvog upozorenja, pa treba obratiti pažnju na to.

Sinhronizacija sa PC računarom. U ovom trenutku ovaj telefon možete sinhronizovati sa PC računarom koristeći jedino data kabl ili infracrveni port. Softver je napravila kompanija Mobile Action, čije usluge koriste i drugi proizvođači mobilnih telefona, poput Panasonica koji za svoj model X70 čak koristi i isti ovaj program. Program omogućava prebacivanje novih pozadina, uklapanje njihovih veličina i njihovo menjanje. Isto možete uraditi i sa melodijama. Možete sinhronizovati kontakte i poruke. Interfejs programa je isti kao prgrama za model GX30.

Utisci

Nije bilo problema sa kvalitetom prijema signala, zvuk preko zvučnika je bio čist i bez ikakvih šumova. Polifone melodije su 40-glasovne i imaju prosečnu jačinu zvuka, pa nećete čuti telefon ako se nalazi na ulici, ali ćete ga bez problema čuti ako se nalazite u sobi. Vibracija je prosečne jačine, čak i malo slabija, pa se to neće svakome dopasti.

Po funkcionalnosti telefon je potpuna kopija Sharp GX15 modela, samo u drugačijem obliku, sa boljim ekranom. Prednosti telefona su kvalitetniji ekran, potpuno funkcionalan infracrveni port i Bluetooth. Dobar imenik i kvalitetna kamera takođe spadaju u prednosti ovog telefona. Možemo reći da je Sharp predstavio interesantan model i da ga svakako treba razmotriti prilikom kupovine. Telefon može odgovarati i korisnicima koji traže modni telefon sa mogućnošću prenosa podataka.

Primeri polifonih melodija (MP3, 580 KB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025