
Kompletan test SonyEricsson K300i
Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo
Kompanija SonyEricsson je proširila svoju liniju proizvoda za 2005. godinu i sa telefonima namenjenim prosečnim kupcima i tako je predstavila SonyEricsson K300. Ovaj model je bio očekivan pošto je kompaniji bio potreban telefon namenjen prosečnom kupcu sa atraktivnim funkcijama. Model T610 se dosta izdvajao kvalitetom kućišta pa je kod novog modela moralo biti primenjeno novo rešenje. Model K500 je bio prvi uspešni korak u tom pravcu. Model K300 sada izgleda kao logični nastavak ove linije proizvoda.

Proizvođač ističe razlike između modela ne samo po njihovom dizajnu i kvalitetu proizvodnje već i po ekranima. Tako je model K700 imao ekran koji je mogao da prikaže sliku rezolucije 176 x 220 piksela, a model K500 sliku rezolucije 128 x 160 piksela. Prirodno je da model sa oznakom K300 ima jednostavan ekran; u pitaju je ekran STN tipa koji može da prikaže sliku rezolucije 128 x 128 piksela. U poređenju sa top modelima koji imaju indeks 900 videćete da ekran nije veći već da je broj boja povećan sa 65.536 na 262.144. Od ovog koncepta se izdvaja linija telefona koji imaju slovo S u oznaci. Ekrani telefon koji imaju slične indekse su takođe slični, pa tako model Z300 ima isti ekran kao i model K300.

SonyEricsson K300 se ne razlikuje od modela K500 i K700 tehnološki, čak je u pitanju isti uređaj sa manjim izmenama u softveru. Dizajn telefona je maksimalno sličan dizajnu starijih modela. Ovaj telefon se teško može nazvati jeftinim pošto kada držite u šaci izgleda veoma skupoceno. U poređenju sa ostalim modelima iste klase ne možemo reći da su bolje osmišljeni i da će odgovarati i mlađim i starijim osobama. Na primer, Siemens C65 ima značajno lošiji kvalitet plastike nego SonyEricsson K300.

Nedostatak tastera sa strane otriva da je ovo ipak telefon koji ne pripada visokoj klasi; prisutan je samo taster za pokretanje kamere koji se nalazi na levom boku telefona. Priključak za interfejs se tradicionalno nalazi sa donje strane telefona i sličan je kao kod ostalih telefona ovog proizvođača, pa je tako postignuta potpuna kompatibilnost u dodacima. Sa gornje strane telefona nalaze se taster za uključivanje/isključivanje i "prozor" za infracrveni port.
Što se ekrana tiče, prikazana slika nije previše svetla, čak je malo zatamnjena. Subjektivan utisak je da je ekran Siemens C65 modela bolji. Međutim, ekran SonyEricsson K300 modela se može porediti sa ekranom Motorola C650 telefona, pa možemo reći da je u pitanju jedan od najboljih ekrana u ovoj klasi telefona. Čak i pri poređenju sa ekranim Samsung telefona dolazimo do zaključka da su po pitanju kvaliteta ekrani jednaki. Kada se telefon nađe na suncu, slika na ekranu će izbledeti ali će informacije ipak moći da se pročitaju.

Tastatura je standardna, tasteri na kojima su brojevi su prijatni za rad i odgovaraće većini korisnika. Sa leve strane nalazi se izdvojen taster koji služi za pokretanje WAP pretraživača. Programabilni tasteri se razlikuju od ostalih telefona po tome što su predstavljeni kao tanke metalne linije. Ovo je nagoveštaj kako bi tastatura mogla da izgleda kod nekog od budućih modela (koji bi bio rival Motorola V3 Razr telefonu). Programabilni tasteri su ugodni i nije bilo nikakvih problema pri korišćenju.
SonyEricsson K300 ima džojstik što dosta olakšava navigaciju; nije bilo slučajnih pritisaka i prst nije klizao sa džojstika. Generalno, lakoća korišćenja je prosečna i ergonomija je tipična. Pozadinsko osvetljenje je narandžaste boje i nije podjednako raspoređeno, pa se dešava da nisu svi tasteri u jednom redu jednako osvetljeni.
Sa zadnje strane nalazi se prorez za zvučnik. Preko tog zvučnika se čuju melodije i koristi se kada je uključen spikerfon. Ispod toga se nalazi VGA kamera koja nije pokrivena sa poklopcem, što je još jedna specifičnost jeftinog telefona. Standardno, pored kamere nalazi se ogledalo. Kamera je u potpunosti slična kameri modela K700 što se tiče hardvera, prisutni su svi načini slikanja izuzev lendskejp podešavanja. Podržava je "produžena rezolucija" (kada se VGA slika "rasteže" do 1 Megapiksela). Kvalitet VGA fotografija nije loš.





Ispod poklopca sa zadnje strane nalazi se baterija. U pitanju je Li-Ion baterija kapaciteta 700 mAh (oznaka je BST-35). Prema podacima proizvođača, telefon sa ovom baterijom može raditi do 420 sati u mirovanju i do 3.5 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio 4 dana u toku kojih smo ga za razgovore koristili 45 minuta i 40 minuta za ostale funkcije (uglavnom igre). Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je bude priključena punjač 1.5 sat. U zapadnim zemljama Evropskog kontinenta radno vreme je iznosilo 5 dana (u pitanju je nekomercijalni prototip, testiranje je vršeno u Nemačkoj, Londonu i Amsterdamu). Razlika se može objasniti time što su bazne stanice u tim zemljama bliže jedna drugoj i u sama arhitektura mreža je drugačija.


Meni
Kada uključite telefon, pojaviće se lični pomoćnik, koji će Vam pomoći da podesite telefon. U nekoliko koraka ćete biti upoznati sve u vezi sa specijalnim tasterima, biće Vam omogućeno da namestite tačan datum i vreme, da kopirate kontakte sa SIM kartice. Na samom početku Vam je ponuđeno da izaberete jezik, što nije prisutno kod ostalih modela prilikom prvog startovanja. Ovu funkciju možete isključiti tako da se više nikada ne pojavljuje ili ostaviti da se pojavljuje svaki put kada uključite telefon.



Kada telefon uključite videćete poznati dizajn na ekranu. Glavni meni je predstavljen putem ikona koje su raspoređene u tri reda ikona, po tri ikone u svakom redu. Ikone lepo izgledaju, lepo su nacrtane. U glavnom meniju ikone birate tako što pomerate krug koji obeležava ikone. Takođe, prisutna je i animacija ikona koja je veoma ugodna i neće smetati, čak ni ako koristite telefon duže vreme. Kretanje kroz meni zaslužuje posebne pohvale pošto nema nikakvih usporenja, sve funkcioniše iznenađujuće brzo. Možete koristiti brzu navigaciju pomoću brojeva, pa će Vam biti potrebno najviše 3 sekunde da dođete do željene stavke u meniju.
Lakoća unosa teksta je ostala na istom nivou, pritiskom na taster # prikazaće se lista raspoloživih jezika i moći ćete da se prebacujete između njih u toku unosa teksta.
Sem tradicionalnih vertikalnih podmenija, proizvođač je odlučio da doda opcije poređane u horizontali u vrhu ekrana koje su slične izabranoj, tako da ako gledate listu brojeva koje ste pozivali, videćete ne samo tu listu već ćete horzontalnim pomeranjem lako doći i do propuštenih/primljenih poziva. Ovakav način organizacije je primenjen svuda gde je to bilo moguće što izuzetno olakšava korišćenje ovog telefona, tako da je ergonimija na izuzetno visokom nivou. Ovakva horizontalna postavka sličnih funkcija postoji i u imeniku, podešavanjima telefona i na par drugih mesta.
Fajl menadžer, količina memorije. Vama je na raspolaganju 8 MB interne memorije i tu možete snimati različite fajlove (slike, video materijale, aplikacije). Ostatak memorije je zauzet preinstaliranim aplikacijama, koje ne možete obrisati. Ukupna količina memorije koju ovaj telefon ima je 10 MB.


U telefonu se nalazi jednostavan fajl menadžer, pomoću koga možete da sortirate fajlove u direktorijume, pravite nove direktorijume i da snimate potom u njih fajlove. Možete koristiti internu memoriju ovog telefon za čuvanje fajlova, dovoljno je da samo pošaljete fajl na telefon. Fajlove možete slati preko infracrvenog porta, pa se tako ovaj telefon može koristiti za prenošenje fajlova.
Zahvaljujući fajl menadžeru rad sa fajlovima je značajno lakši, možete da organizujete vrlo lako velike količine slika i tako ih spremiti za prenos na PC računar. Telefon ima probleme koje su imali i T610 i T630 – slike zauzimaju duplo više memorije kada se nalaze na telefonu nego kada ih presnimite na kompjuter. Ovo je verovatno zbog specifičnog fajl sistema. Interesantna činjenica je da ukoliko budete pogledali detalje određene slike, moći ćete da vidite ispravnu informaciju u veličini koju taj fajl zauzima, ali ako pogledate veličinu slobodne memorije, ona će biti smanjena duplo više nego što uslikana fotografija zauzima mesta. Pošto telefon poseduje i više nego dovoljno memorije, na ovaj problem ne treba obraćati pažnju.
Reprodukcija muzike. SonyEricsson K300 ima ugrađenu podršku za reprodukciju MP3, kao i 3GP fajlova. Ova funkcija je preuzeta sa modela SonyEricsson Z1010 koji podržava izmenjive memorijske kartice. Kod modela K300 ova funkcija nema nekog smisla pošto u memoriji ima prostora za 5-10 minuta mp3 muzike lošeg kvaliteta, pa nema smisla praviti liste pesama. Opet, ovaj program predstavlja odličnu alatku za preslušavanje MP3 fajlova a telefon možete iskoristiti za prenos (možete preneti jednu ili dve pesme veoma dobrog kvaliteta). Ovo je jedina korisna opcija programa, pošto se telefon ne može koristiti kao alternativa za uređaj za reprodukciju MP3 fajlova. Kratke MP3 fajlove možete postaviti kao melodije.
Ekvilajzer je prisutan pored i možete birati nekoliko podešavanja (Bass, Srednji, Visoki), sa mogućnošću da kreirate svoja podešavanja. U zavisnosti od podešavanja ekvilajzera, zvuk će se zaista promeniti i to se vrlo lako primećuje.


Imenik. Imenik je vrlo sličan SonyEricsson K500 modelu. Jedan unos može imati više telefonskih brojeva, e-mail adresu, i ostala kontakt polja. Možete podesiti koja su polja prilikom unosa obavezna. Omogućeno je sortiranja kontakata po imenu, prezimenu, i slično ali je ograničeno na samo jedno polje. Sortiranje je važno samo pri prenosu podataka sa PC računara, dok je za upotrebu u telefonu praktično beskorisno. Svakom kontaktu možete dodeliti posebnu melodiju kao i sliku.
















Dok kreirate novi unos, možete se kretati kroz horizontalne menije, prvi služi za unos brojeva i njihovo sortiranje po tipovima. Ceo koncept neodoljivo podseća na Microsoft Outlook, što je vrlo zgodno. Možete podesiti pozivanje glasom za 40 brojeva telefona.
Dok pregledate imenik možete gledati brojeve pomeranjem džojstika horizontalno, kao i ostale informacije u vezi tog kontakta. Naravno, podrazumevani broj za određeni kontakt možete sami podesiti.
Kompanija tradicionalno smatra da SIM kartica ne treba da se koristi za čuvanje kontakata koji se koriste u svakodnevici, već samo u hitnim slučajevima. Pregled brojeva koji se nalaze na SIM kartici možete izvršiti preko posebnog menija, ti brojevi neće biti prikazani u imeniku telefona.
Poruke. Sve funkcije za poruke su osnovne, možete kreirati svoje šablone za poruke. Za čuvanje poruka koriste se memorija telefona kao i SIM kartica. Podržana je chat funkcija. Treba pomenuti "emoticons"-e koji su visokog kvaliteta i približavaju telefon mladim ljudima.

Realizacija MMS dela je odlično urađena, možete kreirati pokretne slike. Postoje mnoga podešavanja i nije ih teško koristiti pa K300 ima veliku prednost nad ostalim telefonima.
E-Mail klijent podržava slanje i primanje poruka sa svim mogućim kodnim rasporedima.
U ovom meniju prisutna je i opcija "Instant Messaging", slično kao ICQ.
Liste poziva. U običnoj listi biće prikazano do 30 brojeva, sa datumom i vremenom za svaki broj. Pored svakog od brojeva ikonica označava o kakvom tipu poziva se radi (propušteni, primljeni, pozvani). Pored ovih u listi se nalaze i dodatne ikonice koje pokazuju da li se broj telefona nalazi u memoriji telefona ili je sa SIM kartice. Lista propuštenih poziva se može posebno pogledati i može da sadrži najviše 10 brojeva. U istoj opciji menija mogu se pročitati informacije o ceni i dužini poslednjeg i svih poziva. Kretanje kroz odvojene liste može se ostvariti pomoću bookmark-ova što može uštedeti dosta vremena.

Zabava. U ovom meniju se nalaze album slika, lista muzičkih fajlova. Funkcija MusicDJ je interesantna, mada je većina korisnika neće koristiti. U ovom programi možete kreirati sopstvene melodije koje mogu imati najviše 4 kanala. Kompanija planira da predstavlja program MusicDJ i u budućim telefonima i tada će kombinovati sve moguće tipove informacija a ne samo muziku, pa će tako postati neka vrsta programa za pisanje MMS poruka.

















U telefonu se nalaze dve ugre. U pitanju su 3D strelice i Iks-Oks. Telefon podržava Java MIDP 2.0 pa tako možete na njega prebacivati nove igre.






Organajzer. U organajzeru se nalazi mnogo funkcija. Prvo ćemo opisati kalendar. Postoje tri tipa pregleda, mesečni, nedeljni i dnevni. U poslednjem slučaju prikazana je lista svih podsetnika i "to do" unosa, dok će u preostala dva slučaja biti obeleženo vreme ili dan za koji postoje unosi. Prebacivanje na traženi datum se odvija veoma brzo. Sve je veoma jednostavno i tradicionalno. Pri dodavanju novog zapisa možete izabrati jednu od 6 ikonica koja će odgovarati tipu unosa, zatim možete uneti mesto gde će se događaj desiti, pa vreme trajanja i na kraju podešavate podsetnik (da li će se oglasiti pre ili u zadato vreme). Nisam mogao da pronađem opciju u kojoj se podešava u kom periodu se događaji ponavljaju, moj primerik nije imao ovu mogućnost. Iz menija za izmenu unosa možete podesiti drugo vreme i datum i to je to. Podsetnici će se aktivirati čak i kad je telefon isključen ako uključite tu opciju u meniju za podešavanje. Zgodna mogućnost ovog modela je da se može podesiti da li će se određeni profil uključiti/isključiti u određeno vreme. Na primer kada je zapisano da počinje sastanak telefon može automatski izabrati profil u kojem je utišano zvono, a kada prođe vreme u kojem se sastanak završava, telefon se sam vraća u profil koji je prethodno bio izabran. Ovo je analogno funkciji "Time Profile" koja se nalazi u Nokia telefonima.





Lista zadataka je prilično jednostavna. Postoje samo dva tipa unosa, poziv ili podsetnik. S druge strane, ovo je sasvim dovoljno, jednostavnost ima svojih prednosti.

Telefon ima veoma funkcionalno pretraživanje kalendara, gde možete samo otkucati reč (ili deo reči) i na ekranu će biti prikazani svi unosi koji sadrže traženi tekst. Pretraživanje radi veoma brzo čak i kada postoji više od 100 unosa. Preko liste rezultata možete brzo doći do određenog unosa.
Podatake možete poslati na različite uređaje (putem IrDA). Samo treba podesiti interval (dan, sedmica ili mesec) i zatim poslati sve unose. Uređaj koji prima podatke mora podržati PIM funkciju da bi mogao da primi i prikaže ove podatke korektno. Možete razmeniti informacije iz organajzera sa Vašim PC računarom bez ikakvog dodatnog softvera za sinhronizaciju.
Beleške. Telefon podržava unos kratkih tekstualnih beleški. U listi beleški će prikazivati prvu reč kojom beleške počinju. Ovo nije zgodno pošto onda morate svaku belešku morate započeti sa karakterističnom reči, da bi znali šta se nalazi u tom unosu.


Alarm. Možete podesiti da alarm bude jednokratan ili da se ponavlja (određenim danima u sedmici). Alarm će se aktivirati čak i ako je telefon isključen.


Tajmer je standardan, kao i štoperica. Kalkulator je poboljšan.




Povezivanje. Ovde možete podesiti sve parametre za komunikaciju, od WAP, GRPS pa sve do opcija za sinhronizaciju. Standardno korišćenje nećemo razmatrati, pošto je veoma očigledno i sve funkcioniše. Treba pomenuti da prilikom sinhronizacije nije dolazilo do bilo kakvih problema, sinhronizacija sa različim uređajima je tekla bez problema, a podržani su i profili.


Podešavanja. Sva podešavanja koja su u vezi sa telefonom nalaze u ovom meniju. Neću opisivati ovaj meni pošto je sve standardno. Treba pomenuti nove teme, pošto dosta utiču na izgled menija.



Utisci
Po pitanju kvaliteta prijema signala nije bilo nikakvih problema, telefon je korektno funkcionisao. Polifone melodije su 40-glasovne i veoma su glasne, telefon možete čuti u različitim uslovima. Vibracija je prosečne jačine.




Kao prednosti ovog telefona treba istaći da ima 10 MB interne memorije, podršku za MP3 melodije, diktafon koji se može koristiti u toku razgovora i potpuno funkcionalan infracrveni port. Mogućnosti VGA kamere su maksimalne za telefon ovog tipa. Jedini pravi rival modelu K300 je Siemens C65 koji je sličan po karakteristikama. Siemens telefon ima jednostavniji dizajn i upotrebljeni su jeftiniji materijali za izradu kućišta; rezolucija kamere je manja (ovde je u pitanju CIF kamera) i telefon nema diktafon. Prednost Siemens C65 modela je kvalitetniji ekran. Generalno posmatrano, SonyEricsson K300 je bolji kada se poredi sa Siemens C65 modelom i tehnološki je najbolji u ovoj klasi telefona.
Razlike između modela K300, koji je jednostavan telefon, i K500 su najviše istaknute kada se gleda kvalitet i rezolucije ekrana i dizajn telefona.
Na kraju možemo reći da je kompanija SonyEricsson ponovo predstavila telefon koji se može porediti sa konkurentskim proizvodima, pa se može očekivati da će ovaj telefon postati dominantan u svojoj klasi.