760 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Philips 760
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Philips 760. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Philips 760 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Philips 760

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
CD sa programima
Uputstvo
USB kabl

Veoma se retko dešava da dve kompanije imaju isti telefon u ponudi ali pod različitim imenima; ipak, to se desilo sa modelima Philips 760 i Siemens SF 65, pošto je oba ova telefona proizvela kompanija Quanta. U oba slučaja meniji i programi su prilagođeni specifičnim zahtevima kompanija Philips i Siemens ali je glavna platforma ostala ista. Philips model je namenjen mlađim osobama pa samim tim ima i manju cenu, što je povuklo sa sobom lošiji materijal od koga je napravljena maska. Plastika od koje je napravljena maska je u maniru Philips modela namenjenih mlađim osobama, varijacije u boji se odnose na kombinacije srebrne maske, prednjeg dela i umetaka sa strana. Dizajn telefona se po ničemu ne ističe pošto je proizvođač sve pojednostavio. Što se pojave tiče aparat zauzima poziciju između poslovnih modela i telefona namenjenih mladima. Vertikalno postavljeno ogledalo, mada je beskorisno, i statusni indikator u donjem delu razbijaju monotoniju pojave telefona. U određenim trenucima indikator će svetlucati zelenim i crvenim svetlom.

Dimenzije telefona su veće nego prosečne i iznose 91.4 x 44 x 24.8 mm. Po dimenzijama telefon izgleda kao da ima ugrađenu kameru rezolucije 1.3 megapiksela. Aparat dobro leži u šaci i veoma ga je lako otvoriti jednom šakom. Masa telefona je 104 grama.

Nedostatak spoljašnjeg ekrana dovodi do velikog smanjenja funkcionalnosti. Philips 760 podržava rotiranje gornjeg dela tako da ekran možete postaviti da bude spolja kada je telefon zatvoren. Kada je ekran u takvom položaju automatski će se uključiti softver za kameru. Možete odgovarati na pozive kada je ekran u takvom položaju, ali ne preporučujemo da ga stalno držite u tom položaju pošto ćete brzo potrošiti bateriju. U meniju ne postoji opcija za isključivanje kamere.

Kamera je veoma dobro realizovana i kod ovakvih telefona teži se da taj deo bude perfektan. Kada okrenete ekran ukazaće se veliki ekran koji će služiti kao tražilo. Sa zadnje strane se nalaze blic i sočivo kamere. Na vrhu (sa desne strane kada je telefon u normalnom položaju) se nalaze tasteri za zumiranje i fotografisanje. Spojeni tasteri takođe služe za aktiviranje blica, tako da su svi tasteri pametno postavljeni. Po pitanju rada sa kamerom telefon je veoma dobro osmišljen i zahteva veoma malo napora da bi ste slikali fotografiju. Oko ekrana se nalaze četiri tastera što je neobično ali je potrebno pri radu sa kamerom. Telefon ne morate da vraćate na normalan izgled pošto sva podešavanja možete izvršiti dok ga koristite kao kameru.

Nažalost tasteri sa desne strane su prilagođeni radu sa kamerom, pa je promena jačine zvuka nezgodan postupak. Na levom boku se nalazi prozor za infracrveni senzor.

Na vrhu se nalazi rupa za traku, sa donje strane se nalazi interfejs utičnica. Po otvaranju telefona ugledaćete ekran koji može da prikaže sliku rezolucije 128 x 160 piksela (28 x 36 mm) i na njemu može biti prikazano do 6 linija teksta i 3 statusne linije. Ekran je TFT tipa i može da prikaže do 65.536 boja. Kvalitet ekrana je skroman i lošiji je od ekrana Samsung i Motorola modela. Prikazana slika nema dobar kontrast, dobro se vidi ali će izbledeti kada se telefon nađe na suncu. Ovo je pravi primer ekrana za telefon namenjen prosečnom kupcu.

Tasteri su napravljeni od plastike koja se slaže sa bojom maske telefona. Tasteri su obeleženi poluprovidnim oznakama koje je teško pročitati sem u potpunom mraku. Tastatura ima ne toliko jako pozadinsko osvetljenje. Po pitanju udobnosti tasteri su ugodni i tu nemamo zamerki. Navigacioni taster je četvorosmerni, u okviru njega se nalazi taster OK.

Ispod poklopca sa zadnje strane nalazi se Li-Ion baterija kapaciteta 720 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može sa tom baterijom raditi do 420 sati u mirovanju i do 4 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 3 dana bez punjenja u toku kojih smo ga koristili za razgovore do 45 minuta i do 10 minuta smo koristili kameru i isto toliko koristili igrice. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti je jedan sat i 45 minuta.

Meni

Kada je telefon u mirovanju na ekranu može biti prikazan analogni ili digitalni sat (za dve vremenske zone). Meni možete pozvati pritiskom na navigacioni taster; glavni meni i većina podmenija su predstavljeni animiranim ikonama raspoređenim u 3 x 3 matricu. Svi podmeniji su tradicionalni prikazani u obliku listi, u okviru menija nije omogućena brza navigacija pomoću brojeva.

Struktura menija je ista kao kod starijih Philips modela; većina ljudi se slaže da raspored mnogih funkcija nije evidentan. Nažalost, kompanija se nije potrudila rasporedi logično funkcije. Na primer, da bi pročitali poruke iz nekog foldera na telefonu moraćete najmanje 6 puta da pritisnete tastere (morate ući u meni, izabrati Poruke, pa opet Poruke - to se odnosi na SMS poruke, pa zatim izabrati Čitaj poruke, i tada će Vam najzad biti prikazana lista). Većini funkcija se pristupa na isti način što naravno nije ugodno. Delimično ubrzavanje se postiže formiranjem liste skraćenica koje možete dodeliti tasterima sa brojevnim oznakama. Takođe, tu može pomoći i glasovno komandovanje (za najviše 30 funkcija) kao i glasovno pozivanje kontakata iz imenika. Za Philips je tradicionalno da koriste neobične načine kao zamenu za tradicionalnu navigaciju u meniju.

Imenik. Svakom kontaktu možete dodeliti do 5 brojeva telefona označenih različitim ikonama, dodeliti e-mail adresu i malu belešku, kao i melodiju i fotografiju. Telefon ne podržava grupe. Listu imena možete pretraživati po prvom slovu imena, omogućena je i pretraga po punom imenu kada pritisnete taster "#". Nekim kontaktima možete dodeliti i glasovno pozivanje. U ukupnoj listi će broj telefon prelaziti preko imena kontakta koji ste izabrali.

Pri dolaznom pozivu na ekranu će biti prikazana slika ali ne preko celog ekrana već samo u gornjem delu, tako je bolje da dodeljujete horizontalne slike pošto ako dodelite vertikalne slike one mogu biti deformisane.

Poruke. U toku pregledanja liste poruka izabrana poruka će biti prikazana i tekst poruke će se horizontalno pomerati. Kada otvorite poruku tekst će se automatski pomerati preko celog ekrana, što je veoma interesantno. Imate na raspolaganju 10 šablona za poruke na engleskom jeziku. Uz poruku možete poslati neku od ikona ili jednostavnu melodiju (EMS). Slike za EMS poruke su raznovrsne i veoma interesantne.

Telefon podržava snimanje poruka u SMS arhivu i automatsko postavljanje napisanih poruka u folder sa snimljenim porukama.

Program za rad sa email porukama podržava do 2 obična naloga i može raditi sa POP3 i SMTP serverima. Imate na raspolaganju opciju da podesite razmenu email poruka preko GPRS konekcije. Nisu podržani dodaci uz poruke sem JPEG fajlova. Poruke koje su veće od 10 KB ne možete primiti na pomoću ovog programa.

Podešavanja. Ovde je sve jednostavno: možete podesiti nivo sigurnosti (imate na raspolaganju standardna podešavanja), možete primeniti jednu od 5 tema koje menjaju izgled interfejsa, odrediti vreme trajanja pozadinskog osvetljenja (može biti do 1 minuta), podesiti skrinsejver, itd.

Možete podesiti vibraciju, zvono, jedno i drugo. Na raspolaganju vam je i podešavanje ekvilajzera pošto su oni aktivni u toku razgovora i možete izabrati jedan od pet ponuđenih. Ekvalijzere možete koristiti samo ako se koristi ARM kodek. Problem je u tome što i operater mora podržavati taj kodek, pa pošto naš operater to nije podržavao nismo mogli da testiramo tu funkciju.

Ovaj telefon podržava profile, ali su svi sem jednog zaključani i ne možete ih menjati. Samo jedan profil možete menjati pa zbog toga izgleda kao da telefon ima samo jedan profil.

Multimedia. U okviru ovog menija se nalazi nekoliko funkcija, ukratko ćemo opisati svaku.

Album slika. Ovde je prikazana lista slika koje se nalaze u telefonu, standardno se tu nalazi veliki broj slika. U većini slučajeva to su slike životinja ili dece. Sve slike su u JPG formatu koji podržava telefon. Možete jednu od slika postaviti kao pozadinu za ekran kada je telefon u mirovanju. Možete takođe postaviti jednu ili više slika kao skrinsejver koristeći opcije u meniju. U istoj listi se nalaze i ikone koje možete poslati uz EMS poruke.

Album zvukova. Kao i u prethodnom slučaju, naziv govori sve, pa se ovde nalaze melodije i zvukovi koje ste snimili korišćenjem opcije snimanja glasa. Sve zvukove možete iskoristiti kao melodije ili za podsetnike.

Diktafon. U memoriji telefona možete sačuvati do 20 zvučnih snimaka; diktafon može raditi i kada razgovarate i kada je telefon u mirovanju. Trajanje snimka zavisi od količine slobodne memorije ali ne može trajati duže od jednog minuta. Dok snimate zvuk neće biti prikazano preostalo vreme, što je nedostatak softvera telefona.

Brojač memorije. Ovde možete saznati količinu slobodne i zauzete memorije. Da bi videli koju količinu određena aplikacija zauzima možete je izabrati i prikazaće Vam se te informacije što će se dopasti korisnicima koji vole da znaju zauzetost memorije. Telefon ima na raspolaganju 21376 KB memorije.

Igre i aplikacije. U ovom meniju se nalazi alarm. Možete ga podesiti da se aktivira jednokratno, svakodnevno ili samo radnim danima. Kalkulator koji se tu nalazi je veoma jednostavan.

Organajzer. Kalendar možete pregledati po mesecima i nedeljama. Kada pregledate kalendar za jedan mesec biće označeni svi dani za koje postoje unosi, dok će za dane za koje postoje unosi kada pregledate kalendar po nedeljama biti prikazane ikone za događaje. Postoje tri tipa događaja: sastanak, ostalo i posao. Za svaki unos možete podesiti datum početka i datum kraja; možete podesiti da se događaji ponavljaju (po danima, nedeljama, mesecima, godinama). Takođe možete podesiti i podesetnik za događaj. Možete podesiti brisanje starih unosa. Organajzer je dobro realizovan, ali ništa više od toga. Organajzer i imenik dinamički dele istu memoriju, tako je 499 ukupan broj unosa koji organajzer i imenik zajedno mogu imati.

Igre. Telefon ima ugrađenu igru Bricks i podržava Java igre (MIDP 2.0) pa tako možete skidati nove aplikacije, ali nismo uspeli da pronađemo nijednu u toku testa. Taj postupak ima još jedan nedostatak a to je da morate da podesite pretraživač posebno za download aplikacija zato što ne mogu da se koriste podešavanja WAP pretraživača. Ovo je naravno još jedna komplikacija i vrlo je verovatno da će mali broj korisnika podešavati taj pretraživač. Automatsko podešavanje nije moguće mada se WAP pretraživač može automatski podesiti.

Pored Java igara i igre Bricks u ovom meniju se nalazi i stavka Games. Tu se nalaze dve igre koje koriste In-Fusio: Wall Breaker i Shadow Fighter. Zanimljivo je što ovaj telefon ima toliko igara, ali je veoma nezgodno doći do njih i pokrenuti ih (kada se nalazite u nekom od menija). Očigledno je da proizvođač na taj način želi da održi konzistentnost platforme na kojoj je baziran telefon. Ipak, ovakav razmeštaj stavki po menijima nije uvek jasan i zbunjivaće korisnike.

Lista poziva. U telefonu postoji jedna lista za sve pozive, u kojoj ćete videti i propuštene i dolazne i odlazne pozive. Za svaki poziv možete videti datum i vreme. U listi može biti do 30 zapisa i možete je pozvati pomeranjem navigacionog tastera na gore kada je telefon u mirovanju. Brojeve iz liste možete koristiti na isti način kao i kontakte iz imenika (možete slati poruke, pregledati detalje, itd.). Ako ste pozivali jedan broj telefona više puta, on će se naći u listi toliko puta koliko ste ga pozivali, što neće odgovarati većini korisnika.

Operatorski servisi. WAP pretraživač se nalazi u ovo meniju. Telefon podržava GPRS (4+2) i sve funkcioniše kako bi i trebalo.

Kamera. Najveća rezolucija fotografije koju možete slikati ovom 1.3 megapikselnom CMOS kamerom je 1280 x 1024 piksela, podržane su rezolucije 640 x 480 i 128 x 160 piksela. Slike će biti sačuvane u JPEG formatu i možete izabrati jedan od tri kvaliteta kompresije fotografije. Imate na raspolaganju i nekoliko podešavanja: možete podesiti tajmer, primeniti neki od efekata na sliku (Crno-Bela, Sepia, Digitalizacija, Emboss, Negativ, Ivice, Ivice 2). Zoom je četvorostruki i možete ga podešavati u koracima po 0.1. Na raspolaganju Vam je i noćni režim rada ali kada je on uključen na slikama će biti dosta šuma.

Slike u najvećoj rezoluciji imaju kvalitet ispod proseka i slične su slikama Siemens S65 modela.

Primer fotografije u sobi, akvarijum, 1280 x 1024, 52.2 KB, JPEG
Primer fotografije u sobi, viljuška i salveta, 1280 x 1024, 54.3 KB, JPEG
Primer fotografije u sobi, magazin i telefon, 1280 x 1024, 47.9 KB, JPEG

Postavili smo fotografije slikane kamerama Sony Ericsson S700, K600 i Z800 modela radi poređenja.

Fotografija slikana sa S700, K600, Z800, 760
Fotografija slikana sa S700, K600, Z800, 760

Primer fotografije napolju, put, 1280 x 1024, Visoki kvalitet, 191 KB
Primer fotografije napolju, kamion, 1280 x 1024, Visoki kvalitet, 136 KB
Primer fotografije napolju, taksi, 1280 x 1024, Visoki kvalitet, 213 KB
Primer fotografije u prostoriji, čokolada, 1280 x 1024, Visoki kvalitet, 193 KB
Primer fotografije u prostoriji, kornjača, 1280 x 1024, Visoki kvalitet, 265 KB
Primer fotografije u prostoriji, cipele, 1280 x 1024, Visoki kvalitet, 171 KB
Primer fotografije u prostoriji, kancelarija, 1280 x 1024, Visoki kvalitet, 150 KB
Primer fotografije u prostoriji, cveće, 1280 x 1024, Visoki kvalitet, 132 KB

Primer fotografija sa uključenim zoom-om, ZIP, 327 KB
Primer primene efekata, ZIP, 1.26 MB

Što se najniže rezolucije tiče možete primeniti okvire na takve fotografije kao i napraviti seriju fotografija, do 6 u jednoj seriji. Blic je neupotrebljiv.

Softver telefona ne podržava snimanje video materijala. Fotografije na računar možete preneti putem infracrvenog porta ili direktno preko kabla uz pomoć programa Mobile Phone Tools koji se nalazi na CD koji dolazi uz telefon.

Utisci

Telefon podržava 64-glasovne polifone melodije koji su prosečne jačine. Iako je podržan veliki broj glasova melodije ne zvuče kao muzika. Kada ste na ulici može se desiti propustite poziv ali tu ni vibracija neće pomoći pošto je prosečne jačine. Telefon ne podržava ni MP3 melodije pa već deluje kao da je zastareo. Spikerfon je zato veoma glasan i tu nemamo nikakvih primedbi.

Što se prednosti ovog telefona tiče, najveća je u realizaciji interfejsa kamere koji izgleda neobično ali je veoma dobro osmišljen. Iako je kvalitet fotografija ispod proseka neće se desiti da su neke fotografije takvog kvaliteta a neke lošijeg. Ovo je povoljan telefon za one kojima je potrebna i kamera visoke rezolucije. Za sada na tržištu ne postoji sličan telefon Philips 760 modelu i slične cene pošto su ostali telefoni skuplji. Za razliku od Philips 760 modela Siemens SF 65 će biti skuplji ali će imati i masku od kvalitetnije plastike, drugačiju strukturu menija i neke funkcije će biti predađene. Na primer, imenik će imati podršku za grupe ali nećete moći da dodelite melodije i fotografije svakom kontaktu posebno.

Primer melodija (MP3, 267 KB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025