
Kompletan test Samsung Z130
Standardni paket:
Telefon
Baterija
Uputstvo




Na prvi pogled ovo je klasičan, obični telefon. Međutim, ekran se može rotirati i to na levu ili na desnu stranu. Slika će se automatski promeniti u skladu sa položajem ekrana, što je prednost. Na primer, čitanje SMS poruka je mnogo prijatnije kada je ekran u horizontalnom položaju, pošto su tada linije duže. Ovo je prijatna posledica mogućnosti rotiranja ekrana, pošto je glavni razlog za tu mogućnost samo jedna integrisana kamera. UMTS telefoni imaju mogućnost video razgovora pa je zato neophodna druga kamera. Ovde kameru možete rotirati i namestiti tako da Vas snima. Na delu koji se rotira nalazi se i blic. Kameru možete zaštititi tako što ćete je rotirati dok ekran nije rotiran. Ekran koji može da se rotira i njegova neobična konstrukcija su takođe i modni detalj. Ako ne želite ne morate uopšte da rotirate ekran. Možete ga rotirati jednom šakom ali uz poteškoće pošto su ivice veoma glatke i klizave. Ne postoji nikakav mehanizam koji završava rotiranje. Rotiranjem ekrana automatski ćete aktivirati kameru.

Ekran može da prikaže do 262.144 boja u rezoluciji 176 x 220 piksela i sličan je ekranu modela Samsung D500. Samsung telefoni su se uvek isticali po boljim ekranima što se može reći i za Z130. Kod ovog modela slika na ekranu je veoma svetla i boje su "žive", pa je tako ekran mnogo bolji nego ekrani telefona ostalih proizvođača (jedini izuzetak su Sharp i Motorola telefoni koji imaju slične ekrane). Ekran po kvalitetu prikaza slike nema rivala u ovoj klasi telefona, čak ni Siemens SL65 nema takav kvalitet prikaza slike. U poređenju sa Motorola V620 modelom nema značajnih razlika, pa se po bojama i osvetljenju slike ekrani mogu porediti. TFT ekran se dobro ponaša kada se telefon nađe na suncu i slika ostaje vidljiva. Kada je telefon u mirovanju na ekranu će biti prikazan digitalni sat koji služi kao skrinsejver.
Dimenzije telefona su negde između prosečnih GSM telefona i UMTS uređaja koji će se pojaviti u otprilike isto vreme kada i model Z130 i iznose 112 x 46 x 20 mm. Masa telefona je 124 grama. Iako ovo nije veliki telefon možete ga koristiti u različitim situacijama i možete ga nositi bez problema u džepu pantalona. Dizajn je veoma interesantan pošto je plava metalik boja iskombinovana sa srebrnom. Srebrne ivice i tastatura dodaju određenu dozu elegancije telefonu. Statusni indikator je veoma interesantan, pošto je realizovan kao plavo pozadinsko osvetljenje oko džojstika.

Tasteri sa brojevima su raspoređeni u horizontalnim blokovima i osvetljeni su plavim pozadinskim osvetljenjem. Ono nije pravilno raspoređeno i prvi red nije lepo osvetljen. Tastatura je ugodna u radu kao i džojstik.
Na levom boku se nalaze spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka, ispod njih se nalazi utičnica za slušalice koja je pokrivena gumenim čepom. Na desnom boku se nalaze dva tastera. Pomoću jednog od njih se prebacujete između aktivnih programa na telefonu (u toku video razgovora) dok drugi služi za uključivanje i isključivanje kamere u toku razgovora. Na donjem delu telefona nalazi se utičnica za interfejs koja je takođe zatvorena poklopcem. Proizvođač je smatrao da ovaj telefon ne treba da nosite oko trake, pa tako ne postoji rupa za traku.

Sa zadnje strane nalazi se rupa za zvučnik. Poklopac se neće pomerati kada ga postavite i ispod njega se nalazi baterija kapaciteta 900 mAh. Prema podacima proizvođača telefon sa tom baterijom može raditi do 180 sati u mirovanju i do 3 sata ako se koristi za razgovore. Kada smo testirali telefon on je radio 3 dana u toku kojih smo ga za razgovore koristili 1 sat i 20 minuta dok smo ga za ostale funkcije koristili 20 minuta. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je oko 2 sata punjenja.
Meni
Meni je osmišljen na sličan način kao kod modela Samsung D500 sa malim izmenama. Glavni meni je predstavljen samo na jedan način i to je kada se sve ikone nalaze u jednom deu. Omogućena je brza navigacija pomoću brojeva. Svi podmeniji su predstavljeni u obliku listi kroz koje možete horizontalno da se krećete. Neke funkcije iz menija možete pokretati tako što ćete džojstik pomerati u određenu stranu dok je telefon u mirovanju. U celini, uređenje menija je dobro rešeno i nije bilo problema u navigaciji.



Imenik. Pritiskom na desni programabilni taster prikazaće Vam se lista kontakata u kojoj će biti prikazani brojevi sa SIM kartice i iz memorije telefona. Podrazumevano stanje je da je izabrano prvo ime u listi i broj koji je asociran sa tim imenom je prikazan u statusnoj liniji (brojevi sa SIM kartice su označeni posebnom ikonom). Omogućena je brza pretraga imena, možete ukucati do 20 slova. Pritiskom na OK taster kada je izabran neki kontakt prikazaće Vam se svi detalji tog kontakta. Ako ste kontaktu dodelili sliku, biće i ona prikazana. Jednom kontaktu možete dodeliti do pet različitih brojeva telefona (mobilni, posao, kućni, fax, itd.) i samo jedan od tih brojeva može biti glavni. Za razliku od modela D500 ovde možete uneti razne brojeve i niste ograničeni na postojeća polja; možete ih dodati iz menija.




Za ime i prezime na raspolaganju su Vam dva polja kada unosite podatke. Pri prikazivanju podataka ova dva polja će biti prikazana kao jedno. Na primer, Eldar Murtazin će biti prikazano u tom redosledu kako je i navedeno. Dužina svakog od ovih polja je 20 simbola za bilo koji ponuđeni jezik. Kada unosite naziv kontakta, možete menjati i jezik na kojem ćete to raditi. U podešavanjima možete izabrati sortiranje po Imenu ili po Prezimenu.


Kontakti koji čija ste imena kucali na ostalim jezicima, a ne na Engleskom, se sortiraju po pravilu da prvo idu imena koja su na lokalnom jeziku (to možete podesiti) pa potom su prikazana imena na Engleskom jeziku. Ovo je veoma zgodno i slično programima sa PC računara. Pošto i kada brzo pretražujete kontakte možete unositi slova na nekom drugom jeziku, sem na Engleskom, rad sa telefonom se neće usporiti.
Pored brojeva telefona kao detalje možete uneti e-mail adrese i malu belešku dužine do 100 karaktera. Bilo koji muzički standardan ili MP3 fajl možete izabrati kao melodiju za kontakta. Kontakte možete razvrstati u tri grupe i jednu grupu za one koje ne pripadaju nijednoj od ponuđenih 3. Svakoj od grupa možete lako dodeliti slike i melodije.


U imeniku možete sačuvati 1000 imena sa svim podacima koji se čuvaju u memoriji telefona. Čak i kad nisu sva polja popunjena, ukupan broj kontakata je isti. U okviru podešavanja možete namestiti gde želite da se novi brojevi čuvaju. Možete premeštati kontakte sa SIM kartice ali ne i obrnutom smeru. Prema podacima proizvođača PC računar je najbolje sredstvo za sinhronizaciju, pogotovo MS Outlook. Bilo koji fajl možete poslati na drugi uređaj preko SMS/MMS poruke ili koristeći Bluetooth. Nije bilo problema sa isporukom i fajl je bez problema prikazan.
Nove kontakte možete unositi samo koristeći glavni meni pošto će pritiskom na desni programabilni taster biti prikazana samo lista kontakata.
U listi za brzo pozivanje može se naći do 8 brojeva telefona. Specifično je da se u toj listi mogu naći i dva broja jednog kontakta.
U poređenju sa ostalim imenicima, možemo napisati sledeće: telefon nije u potpunosti kompatibilan sa poljima MS Outlook programom, pošto ima manje polja. Shodno tome, telefon je lošiji od svih smartphone aparata (imenik je kod njih mnogo bolji) i lošiji je od imenika Siemens i Alcatel telefona. Opet, imenik modela Z130 se može porediti sa imenicima ostalih telefona i možemo reći da je po tom parametru ovo jedan od najboljih i najugodnijih telefona.


Kada Vas neko zove, prikazaće se slika ali ne preko celog ekrana već će samo zauzeti deo ekrana (120 x 140 piksela). Ovo možemo posmatrati kao manu telefona, koju će proizvođač sigurno popraviti u novijoj verziji softvera. Još jedna mana je što telefon nema mogućnost glasovnog pozivanja. Ova funkcija je veoma interesantna korisnicima koji imaju Bluetooth slušalicu ili spikerfon u kolima.
Liste poziva. Do 20 brojeva telefona se mogu naći u svakoj od listi. Postoji lista svih poziva gde su razni pozivi označeni različitim ikonama, po tipu. Pritiskom na navigacioni taster horizontalno možete se lako prebacivati između listi. Za svaki unos možete pogledati datum i vreme, ali ne i trajanje. Kao i uvek, u ovom meniju možete videti ukupno vreme provedeno u razgovorima kao i koliko su koštali.
Poruke. Omogućen je rad sa raznim tipovima poruka. Počećemo sa opisom kratkih poruka. Do 200 poruka možete sačuvati u memoriji telefona. Telefon podržava i EMS standard koji je kompatibilan sa Nokia Smart Messaging standardom. Podržani su razni načini enkodovanja poruka (GSM ili Unicode) pa možete videti i slova sa kvačicama. Podrška za T9 funkcioniše korektno.





MMS. Interfejs za multimedijalne poruke je veoma lep. Poruke možete sačuvati u nekoliko foldera odjednom. Ne možete primiti poruke koje su veće od 295 KB. Što se dodatnih servisa tiče, podržano je odbijanje reklamnih poruka, opcija za primanje poruka dok ste u roaming-u. Poruke se snimaju u glavnoj memoriji telefona.


E-mail program. Podržani su POP3 i SMTP protokoli. Sem što možete pogledati samo naslove poruka, telefonom možete skinuti i cele poruke. Što se tiče dodataka uz poruke, podržani su samo grafički fajlovi - GIF i JPEG. Kada šaljete poruku možete dodati sliku koju ste slikali ugrađenom digitalnom kamerom. U celini, program za rad sa e-mail porukama je dobar mada nema puno funkcija. Možete napraviti i svoje šablone.


Zabava. U ovom meniju se nalaze tri igre - PocketStar, Bobby Carrot, Free Kick. Sve su nam se dopale pošto su interesante i pune boja. Telefon podržava Java MIDP 2.0 tehnologiju i za igre je odvojeno 16.5 MB memorije.








Media plejer. Program za reprodukciju MP3 i video fajlova podržava reprodukciju po listi i ponavljanje. MP3 fajlove možete prebaciti na telefon putem Bluetooth-a ili preko programa za sinhronizaciju. Fajlovi mogu imati razna imena. Program može da reprodukuje fajlove bilo kog bit rate-a, odnosno kvaliteta. Naišli smo na problem kada smo probali da reprodukujemo fajlove koji su napravljeni koristeći VBR pošto je telefon prijavio grešku i prekinuo prenos. Ipak, nekoliko VBR MP3 fajlova smo uspeli da prebacimo i da ih reprodukujemo bez problema.


Na ekranu će biti prikazano ime pesme koja se trenutno reprodukuje kao i ukupan broj pesama. Ekvilajzer je tu samo zbog zabave, pošto ne postoje detaljna podešavanja. Muziku možete slušati preko slušalica ili preko zvučnika. Možete podesiti 10 nivoa jačine zvuka. Što se tiče listi, možete ih praviti i uređivati kako Vam je volja. Za MP3 fajlove na raspolaganju Vam je 90 MB memorije; u toj količini memorije možete sačuvati otprilike sat i po muzike pristojnog kvaliteta. Program za reprodukciju je jednostavan i ne razlikuje se od programa drugih modela.


Video snimke možete pregledati preko celog ekrana, dovoljno je da okrenete ekran i slika će zauzeti ceo prikaz, što je jedna od prednosti softvera telefona.
Alati. Nekoliko interesantnih funkcija se nalazi u ovom meniju.
Diktafon. Možete snimiti i nekoliko sati glasovnih beleški, dok je broj beleški neograničen. Vremenska ograničenja za beleške sami podešavati i mogu trajati od 1 do 5 minuta. Svi zapisi se čuvaju u posebnom folderu u memoriji telefona. Diktafonom ne možete snimati razgovore, pošto ga možete pokrenuti samo kada je telefon u mirovanu.
Svetsko vreme je prikazano za dva izabrana grada. Sve je veoma jednostavno.

Alarm. Možete podesiti alarm da se ponavlja u toku sedmice ili da se aktivira jednokratno. Za svaki alarm možete izabrati jednu od 5 melodija, MP3 fajlove ne možete iskoristiti za alarm. Možete podesiti i da li će se telefon automatski uključivati u određeno vreme.


Kalkulator je veoma efikasan i jednostavan.

Sa konverterom jedinica možete prebacivati razne merne jedinici kao i valute.

Organajzer. Do 100 unosa različitog tipa možete sačuvati u memoriji telefona (sastanak, zadatak, godišnjica, itd.). Možete podesiti datum i vreme za svaki unos kao i vreme trajanja. Takođe, možete podesiti i interval u toku kojeg će Vas telefon obavestiti o događaju. Podržani su i događaji koji se ponavljaju.




Kalendar možete pregledati po nedeljama i po mesecima; svaki tip unosa ima svoju boju.


Možete kreirati do 20 tekstualnih poruka sa po 100 simbola. Za ove unose ne možete podesiti da Vas telefon obavesti u određeno vreme.


Moje stvari. Ovde se nalaze svi muzički fajlovi, slike, video i zvučni snimci. Takođe, tu se nalaze i svi fajlovi koje ste skinuli sa Interneta. Primetili smo da ponekad nisu prikazani svi fajlovi; tada ćete morati da se vratite nazad u meni i da ponovo izaberete ovu funkciju - tada će svi fajlovi biti prikazani korektno.

WAP. U telefonu se nalazi WAP pretraživač verzije 2.0, koji je sličan kao kod Nokia i SonyEricsson telefona. WAP pretraživač koristi i HTTP protokol, što znači da ćete morati da konsultujete operatera za određena podešavanja.

Podešavanja. Lista podešavanja je veoma standardna. Možete podesiti pozadinu za ekran, tip slova i boje. Podešavanje Bluetooth komunikacije je jednostavno i nije bilo nikakvih problema.










Kamera. U ovaj telefon je integrisana megapikselna CMOS kamera. Kvalitet slika je prosečan. Na ekranu telefona slike ne izgledaju loše, ali to je samo dok ih ne prebacite na PC, gde izgledaju užasno. Rad sa tražilom kada je telefon u standardnom obliku je otežan zbog toga što će na ekranu biti prikazano samo pola slike, mada će pri slikanju biti prikazana cela slika. Blic negativno utiče na fotografije i primetićete plavi odsjaj na fotografijama kod kojih je upotrebljen blic. Kada je blic isključen povećava se kvalitet fotografija. Maksimalna rezolucija fotografija je 1152 x 864 piksela. Treba pomenuti da na slike možete primeniti razne okvire i efekte. Ovaj model podržava i snimanje video snimaka sa zvukom i bez zvuka.










Primer fotografije enterijera sa uključenim blicem, bez blica, uključeni noćni režim.
Još jedan primerak fotografije ulice i eksterijera.
Primer video snimka (1.34 MB 3GP, RealPLayer)
Utisci
Po pitanju kvaliteta prijema signala nije bilo nikakvih problema. Ovaj model je zasnovan na modelu Samsung D500 (koji ima jednostavniju megapikselnu kameru, nema infracrveni port, malo više memorije ali i manje podela memorije za standardne funkcije). Svakom događaju možete dodeliti posebnu melodiju što je svakako prednost. Jačina zvuka 64-glasovnih polifonih melodija je maksimalna za današnje telefone i mogli smo da ih čujemo u raznim okruženjima. Jačina vibracije je prosečna ali je ipak malo jača nego što je to slučaj sa većinom telefona.




Za sada ne postoje slični telefoni kod kojih ekran može da se rotira ali se postavlja pitanje koliko je takav ekran neophodan. Samsung Z130 se ne može smatrati ni najboljim UMTS modelom kompanije Samsung već se može svrstati u standardnu ponudu. Samsung planira da predstavi funkcionalnije telefone bazirane na ovom uređaju. Prema tome, Samsung Z130 se može smatrati jeftinim rešenjem za UMTS pošto kompanija ne planira da predstavi jednostavnije modele. Ovaj model je interesantan zbog kvalitetnog ekrana i standardnim funkcijama koje će biti dovoljne većini kupaca. Najveće razočarenje predstavlja osrednji kvalitet kamere. Prema tome, Samsung Z130 se može smatrati prvim pokušajem kompanije Samsung da osvoji UMTS tržište.

Primetili smo usporenja pri kretanju kroz menije ili kada smo pritiskali bilo koji taster dok je telefon bio u stanju mirovanja. Bluetooth je lošije realizovan neko kod modela D500 pa se dešavalo da se veza često prekida i bilo je nemoguće prebaciti fajlove na telefon.