
Kompletan test Siemens AX75
Standardni paket:
TelefonBaterija
Punjač
Uputstvo
Siemens AX75 je sličan modelu A75 samo što podržava više funkcija. Dimenzije su malo veće nego kod modela A75 i iznose 106 x 47 x 18 mm dok je masa 76 grama. Po dizajnu telefon deluje novije nego model A75 i može se reći da je reprezentativan. U prodaji će se naći u dve kombinacije boja - Ledeno plava i Kremasto kamena. Po pitanju kvaliteta plastike i sastavljanja Siemens AX75 je bolji nego model A75. Zbog novog dizajna telefon će bolje ležati u šaci i neće biti pomeranja niti škripanja plastike kada jače stisnete telefon.

Na desnom boku se nalazi potpuno funkcionalni infracrveni port dok se na levom boku nalazi isti dekorativni umetak ali bez ikakve funkcije. Tradicionalno, sa donje strane se nalazi utičnica za interfejs.

Glavni ekran cSTN tipa i može da prikaže do 65.536 boja u 128 x 128 piksela (26.5 x 26.5 mm). Ne možemo reći da je kvalitet prikaza dobar ali je dovoljan za jeftin telefon. Iako će slika izbledeti kada se telefon bude našao na suncu na ekranu će informacije i dalje biti čitljive.

Tastatura je ugodna za korišćenje pošto su svi tasteri odgovarajućih dimenzija. Četvorosmerni navigacioni taster je izdignut iznad ostalih za otprilike 1 mm. Svi tasteri numeričke tastature su prosečnih dimenzija pa se neće desiti da bilo koji slučajno pritisnete. Pozadinsko osvetljenje je narandžaste boje i svi tasteri su podjednako osvetljeni.


Li-Ion baterija kapaciteta 600 mAh se nalazi ispod poklopca i zauzima skoro ceo zadnji deo telefona. Prema podacima proizvođača telefon sa ovom baterijom može raditi do 220 sati u mirovanju i do 300 minuta ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio bez punjenja oko 3 dana u toku kojih smo ga koristili za razgovore oko 15 minuta dnevno i 20 minuta za ostale funkcije, što je sasvim prihvatljiva autonomija za jeftin telefon. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti telefon 1.5 do 2 sata.

Menu
Glavni meni je predstavljen preko ikona raspoređenih u tri reda. Ikone su iste kao kod modela A75 ali bolje izgledaju. U zavisnosti od veličine slova na ekranu mogu biti prikazane četiri ili pet stavki podmenija. Omogućena je brza navigacija pomoću brojeva pa tako možete brzo pristupiti željenoj stavci.

Možete dodeliti pristupanje različitim funkcijama telefona tasterima 2 do 9. Takođe, ovim tasterima možete dodeliti i brzo pozivanje brojeva.
Telefon ima 1.32 MB dinamički raspodeljene memorije.
Imenik. U memoriji telefona možete sačuvati podatke o najviše 500 kontakata (ovaj broj zavisi od količine podataka po kontaktu). Jednom kontaktu možete dodeliti ime (dužine do 31 karakter), prezime (do 16 karaktera), do tri broja telefona i dva broja fax-a. Možete uneti i dve email adrese, URL, ime kompanije, državu, grad, adresu i datum rođendana (automatski će biti kreiran podsetnik). Kontakte možete rasporediti i u grupe, dodeliti svakom sliku i oznaku za pozivanje glasom. Pretraživanje u imeniku možete obavljati po prvom slovu.










Kontakte u imeniku možete menjati kako želite i dodavati ili brisati ih po volji. Kontakte možete filtritrati po određenom polju za pregled. Na primer, ako izaberete pregled kontakata sa e-mail adresama biće prikazani samo kontakti kod kojih je unešena email adresa. Kontakti sa SIM kartice su prikazani odvojeno.
U telefonu se nalazi predefinisano 7 grupa za kontakte i svakoj možete promeniti ime i dodeliti im sliku. Samo preko funkcije "Call melody" možete dodeliti melodiju grupi.
Poruke. U glavnoj memoriji telefona možete sačuvati do 100 SMS poruka. Podržan je EMS standard pa sa porukama možete poslati animacije (na raspolaganju Vam je 14 animacija) i melodije (9 melodija). Možete kreirati šablone i slati grupne poruke.







Kreiranje MMS poruka je jednostavno i ugodno. Možete kreirati poruke koje sadrže nekoliko slajdova.


Liste poziva. Ovde možete pregledati propuštene, dolazne i odlazne pozive. Na raspolaganju Vam je i brojač poziva i tu možete pregledati koliko je trajao poslednji razgovor, svi dolazni i svi odlazni razgovori. Nema podatka o tome koliko je ukupno utrošeno vremena na sve razgovore, to ćete morati sami da izračunate.

Melodije. Sva podešavanja koja se tiču zvuka se nalaze ovde. Možete podesiti da se vibracija aktivira u isto vreme kada i melodija. Takođe možete dodeliti melodiju grupi kontakata i podesiti zvukove za obaveštenja. Na raspolaganju Vam i snimanje zvuka u trajanju do 25 sekundi koji kasnije možete postaviti za melodiju.



Dodaci. Ovde se nalaze jednostavan kalkulator, konverter jedinica, štoperica i tajmer.




"Voice commands" služi da dodelite komandovanje glasom ili pozivanje glasom. Na raspolaganju Vam je 20 oznaka. Kvalitet snimaka je veoma dobar.

Povezivanje dodatne kamere je moguće u "Camera section" delu menija.

Own stuff. Tu se nalaze folderi sa melodijama, slikama i kombinacijama boja za menije. Tu će se naći i fajlovi koje budete primali sa ostalih uređaja.





Podešavanja. Ovde možete birati profile, ponuđeno Vam je pet potpuno konfigurisanih profila. Možete podesiti dva dodatna profila po svom nahođenju i izabrati "On board" profil kojim isključete telefon.


Bilo koju sliku možete postaviti kao pozadinu. Na raspolaganju Vam je i više kombinacija boja pa možete izabrati jednu. Omogućeno je i podešavanje intenziteta pozadinskog osvetljenja i kontrasta kao i izbor između dve veličine slova. Možete izabrati skrinsejver koji će biti prikazan posle određenog perioda mirovanja - sat, slika ili animacija.







Ostala podešavanja telefona se nalaze ovde. Možete uključiti/isključiti infracrveni port iz menija Connectivity.

Internet i igre. Ovde se nalazi WAP pretraživač verzije 1.2.1. Podržane su Java aplikacija i one su instalirane u glavnoj memoriji. Java aplikacija na telefon možete prebacivati preko WAP-a, infracrvenog porta i USB kabla.


U telefonu se već nalaze tri igre - logička Marble Crossing, Wappo 2, Sea Battle. Možete koristiti i rečnik izraza Survival Dictionary.








Java aplikacije se veoma sporo izvršavaju. Da bi ste pokrenuli programe koji se nalaze u memoriji telefona potrebno je i 20-25 sekundi. Test JBenchmark je dao skor od 310 poena što govori da je telefon dosta spor kada je u pitanju Java. Na tom testu je Siemens CX75 ostvario 1044 poena dok je Siemens A60 ostvario 330 poena.
Organajzer. Ovde se nalazi samo jedan alarm.


Preko kalendara možete pregledati unose za trenutni mesec ili sve unose. Unosi mogu biti beleške, pozivi, sastanci, rođendani i godišnjice. Polja za unos će se razlikovati u zavisnosti od tipa unosa (opis, broj telefona ili ime). Unosi se mogu ponavljati (po danima, nedeljama, mesecima ili godišnje). Moći ćete da pogledate listu propuštenih unosa.





Sastanci. Sve je slično kao u kalendaru.
Beleške. Možete kreirati tekstualne beleške (dužine do 150 karaktera).

Vremenske zone. Tu možete videti koliko je sati u bilo kom mestu na svetu.

Utisci
Kvalitet prijema signala je dobar ali se signal lako gubi u zonama gde je pokrivenost slaba. Zvučnik je sasvim dovoljne jačina da bez problema čujete telefon kako zvoni. Osetljivost mikrofona je takođe odgovarajuća. Polifone melodije su 16-glasovne i glasnije zvuče nego što je to slučaj kod ostalih telefona pa ćete ih čuti čak i ako telefon budete držali u torbi. Vibracija je jača od proseka.





Ovo je veoma interesantan telefon sa dobrom funkcionalnošću i niskom cenom pa je samim tim i dobar izbor. Njegove prednosti su potpuno funkcionalni infracrveni port, dobar ekran, dobro realizovan imenik. Najveća mana je sporo izvršavanje Java aplikacija.