6230i 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 6230i
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 6230i. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 6230i vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
Mobile-review.com

Kompletan test Nokia 6230i

Standardni paket:
Telefon
Uputstvo
CD sa programima
Punjač
MMC memorijska kartica (kapacitet zavisi od mesta kupovine, standardno je 32 MB)

Nokia teži da produži prisutnost modela biznis klase, što se desilo i sa modelom Nokia 6230. Taj model praktično nije imao konkurenciju u svojoj klasi ako se uzmu u obzir funkcije koje podržava i zbog toga je bio veoma popularan. Uprkos nekim "dečjim bolestima" Nokia 6230 je važio za jedan od najbolje prodavanih modela na tržištu. Kao najveća prednost se isticala podrška za izmenjive memorijske kartice, mada bez menjanja "na živo". Najveća mana je bio mali ekran rezolucije 128 x 128 piksela, koji je očigledno bio lošiji nego kod modela drugih proizvođača. Pri dizajnu novog modela inženjeri u kompaniji su odlučili da ne menjaju dizajn kućišta kao kod starijih modela kojima je dodavano slovo "i" u indeksu. Najveći problem je bio kako ugraditi veći ekran u isto kućište (dimenzija 103 x 44 x 20 mm), koji je sa sobom doneo i veću rezoluciju, pošto su dimenzije ekrana sada 30 x 30 mm (umesto 27.3 x 27.3 koliko je bilo ranije). Promena mase je takođe prouzrokovana promenom ekrana i ona sada iznosi 99 grama.

Dizajn nije promenjen i lako se može desiti da pomislite od modela 6230i da je u pitanju stariji model 6230. Čak su ostale i stare boje kućišta. Ovo je svesno urađeno da bi se novi model promovisao na istom nivou kao i prethodni. Maske za stariji model su kompatibilne sa novim i obrnuto, pa je time proširen izbor novih boja. Pošto ovladano proizvodnjom modela nismo naišli ni na kakve probleme sa maskama i kvalitetom sastavljanja.

Tastatura je slična kao kod modela Nokia 6230; tasteri su prosečnih dimenzija i nisu tvrdi kada ih pritiskate. Pozadinsko osvetljenje je bledo plave boje dok je kod starijeg modela bilo bele boje. Nije podjednako raspodeljeno pa se zbog toga ne vide sve oznake na tasterima. Navigacioni taster je promenjen i sada je dodat taster OK. Mnogima se nije dopao tvrdi taster na koji je trebalo da pazite kada ga pritiskate. Ovo je uzeto u obzir kod novog telefona i ispravljeno je.

Ekran je napravljen u TFT tehnologiji, njegova rezolucija je povećana na 208 x 208 piksela što je omogućilo da se interfejs redizajnira. Nokia je napomenula da su njihove 3D ikone veoma ugodne za menije ali ništa više od toga. To rešenje primenjuju ostali proizvođači već nekoliko godina. Podmeniji su predstavljeni kao liste i svaka funkcija je dobila svoju ikonu. Veoma su lepo nacrtane pa je rad sa telefonom prijatniji.

Pošto je fizička veličina piksela smanjena slika je sada bolja i svetlija, što je najveća prednost novog modela. Nažalost, fotografije uslikane integrisanom kamerom se ističu slabom saturacijom boja kada su prikazane na ekranu, u poređenju sa pozadinom deluju bledo. Savet je jednostavan - slike prebacujte direktno na PC računar. Kada se telefon nađe na suncu prikaz na ekranu će izbledeti, pošto je tada važnija veličina ekrana od rezolucije prikaza slike. Slova su tanja, što je takođe uticalo negativno na prikaz slike dok se telefon nalazi na suncu. Pošto prikaz slike izbledi tek pri jakom suncu, tako da dok sunce nije jako možete se prilagoditi prikazu slike na ekranu.

Ekran može da prikaže do 5 linija teksta i dve statusne linije. Možete promeniti veličinu slova i promenom na najveća slova biće prikazane samo 4 linije testa koje će biti manje čitljive nego kada su slova manja. Kada je izabrana najmanja veličina slova na ekranu će moći da bude prikazano do 6 linija teksta.

Na vrhu telefona se nalazi taster za uključivanje/isključivanje, dok se sa donje strane nalazi Pop-port utičnica, utičnica za punjač je takođe sa donje strane. Sa zadnje strane se nalazi objektiv 1.3 Megapikselne kamere koji je zatvoren plastičnim prozorom. Na levom boku se nalaze spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka.

Ispod poklopca sa zadnje strane nalazi se Li-Ion baterija kapaciteta 850 mAh (oznaka je BL-5C). Poklopac za bateriju nema pomeraja kada se postavi na svoje mesto. Prema podacima proizvođača telefon može raditi 4.5 sata ako se koristi za razgovore i do 200 sati ako je u mirovanju. U našem testu dobili smo rezultate koji su veoma slični rezultatima modela Nokia 6230 (5-10 procenata su niži).

Samo razgovor, sa minimalnim korišćenjem ostalih funkcija. Ako razgovarate telefonom do 15-20 minuta dnevno i ne koristite ostale funkcije telefona baterija će trajati oko 3 dana. Ovo je odličan rezultat za ovu klasu telefona, jer ipak ekran troši poprilično električne energije. Ako dnevno pričate oko 35-40 minuta, baterija će trajati oko 2,5 dana a isprazniće se potpuno do jutra 3 dana.

Razgovor, igre i organajzer. Ako razgovarate oko 20 minuta i ostale funkcije koristite oko 25 minuta po danu telefon će raditi oko 2 dana bez punjenja. Nismo koristili spikerfon, radio i mp3 reprodukciju.

Muzika. Ako koristite radio oko 2 sata dnevno, oko 20 minuta u razgovoru, sa minimalnim korišćenjem ostalih funkcija telefon će raditi do 2 dana, što je dobar rezultat. Ukoliko umesto radija slušate MP3 muziku u istom intenzitetu autonomija telefona će biti manja.

Bluetooth. Ukoliko je Bluetooth konstantno uključen ukupno trajanje baterije se smanjuje za oko 10% u proseku. Ovo znači da ako telefon normalno radi oko 48 sati, da će sa uključenim Bluetooth-om raditi 43-44 sata.

Ležište za MMC memorijske kartice se nalazi ispod baterije pa je samim tim onemogućena izmena kartica "na živo". Oni koji planiraju da telefon koriste za reprodukciju MP3 fajlova preporučujem da nabave karticu što većeg kapaciteta, na primer, 1 GB. Proizvođač je naveo da telefon podržava kartice od 512 MB ali kao i u prethodnoj verziji telefona on podržava kartice većeg kapaciteta od navedenog pa tako kartica kapaciteta 1 GB funkcioniše bez ikakvih problema. Ležište za SIM kartice je isto kao u prethodnom modelu i sa njim nije bilo nikakvih problema.

Sledeće podatke uzimajte sa rezervom. U većini slučajeva možete računati da će telefon u potpunosti biti funkcionalan puna 2 dana, bez obzira koje funkcije budete koristili. Ovo podrazumeva da telefon koriste relativno aktivni korisnici, koji koriste otprilike jednu trećinu funkcija koje telefon podržava u bilo kojoj kombinaciji. Za aktivne korisnike, koji pričaju, igraju se i dosta vremena slušaju muziku radno vreme telefona će iznositi otprilike 1 dan. Za ostale korisnike radno vreme će otprilike biti 3 dana, što je maksimum koji baterija ovog telefona može da obezbedi. To znači da za ovaj telefon imamo radno vreme u rasponu od 1 do 3 dana. U osnovi, ovo je tipično radno vreme za mobilni telefon koji pripada ovoj klasi. Potrebno je 1.5 sat da bi se baterija telefona u potpunosti napunila. Po ovome telefon nema očiglednih razlika u odnosu na model Nokia 6230.

Meni

Telefon je zasnovan na poboljšanoj Series 40 platformi sa par novina. Levim programabilnim tasterom možete pristupiti listi najkorišćenijih funkcija koju možete preurediti po svojoj želji. Desnom programabilnom tasteru možete dodeliti samo jednu funkciju, na početku tim tasterom pozivate imenik.

Pritiskom na džojstik biće prikazan glavni meni koji se sastoji od redova ikona. Do 9 ikonica je prikazano na ekranu u isto vreme, tako da ćete ostatak videti pomeranjem na dole preko navigacionog tastera. Drugi način prikaza je tipičan za Nokia telefone kada je preko ekrana prikazana velika ikona sa imenom na dnu. Podmeniji su prikazani kao vertikalne liste. Omogućena je brza navigacija pomoću brojeva u svim menijima. Sve ikone su redizajnirane za ovaj model i slične su kao kod modela Nokia 8800.

Pomeranjem džojstika u raznim pravcima kada je telefon u mirovanju pozivaćete određene funkcije, što olakšava upotrebu telefona.

Za razliku modela 6230, Nokia 6230i ima povećan kapacitet interne memorije i on je sada 32 MB umesto ranijih 6 MB. Ovo je ukupna količina memorije, pa kada se oduzme prostor koji zauzimaju preinstalirane aplikacije, slike i melodije na raspolaganju korisniku ostaje 23-24 MB. Brisanjem određenih aplikacija možete osloboditi do 30 MB memorije. Aplikacije koje se nalaze u telefonu su porasle sa 128 KB na 512 KB.

Mana telefona je sporo kretanje po meniju kada je izabran prikaz sa više ikona odjednom na ekranu, ali to se ne primećuje kada se koristi vertikalni meni. Kretanje u podmenijima je standardno brzo bez značajnih usporenja. Objašnjenje za ovo sporo kretanje se nalazi u tome što je opterećenje grafičkog podsistema poraslo (povećana je rezolucija ekrana ali je ostao isti procesor).

Prednost interfejsa je u prihvatljivijem načinu obaveštenja korisnika o različitim događajima. U testu modela 6230 napomenuli smo da će korisniku biti teško da pročita oznake za programabilne tastere na ekranu ako izabere tamnu pozadinu. Kod Nokia 6230i modela korisnik može sam da bira veličinu slova i kombinacije boja. Još jedna prednost je da se slike koje su dodeljene unosima u imenik uokvirene pa se tako izdvajaju od pozadine. Kada pozivate neki broj ispod cifara će biti prikazana bela pozadina pa ćete tako moći da pročitate koji broj pozivate bez obzira kakvu se pozadinu za ekran izabrali. Prisutan je veliki broj manjih unapređenja pomoću kojih je lakše raditi sa telefonom. Opet, prisutne su i nelogičnosti u dizajnu menija i dodeljivanju funkcija programabilnim tasterima. Na primer, pritiskanjem centralnog tastera dok koristite kameru slikaćete fotografiju, ponovnim pritiskanjem tog tastera poslaćete tu fotografiju preko MMS poruke. Ovo je veoma neugodno za ljude koji su navikli da slikaju više fotografije odjednom, pošto da bi ste se vratili na slikanje morate pritisnuti desni taster. Na ovaj način kompanija pokušava da popularizuje MMS servis koji je važan za operatere ali je time smanjila komfor korišćenja telefona za obične korisnike.

Hardverska poboljšanja uključuju polifoniju pa sada možete reprodukovati 64-glasne melodije. MIDI fajlove bolje zvuče ali je jačina zvuka ostala ista. Više se preporučuje upotreba MP3 fajlova ali je i kod njih jačina zvuka ista.

Izmene u softveru tiču se podrške za razmenu fajlova (FileConnection), PIM API (JSR-75) i API za 3D mobilnu grafiku (Mobile 3D Graphics API, JSR-184). Poslednji standard znači da će određene aplikacije raditi brže nego, na primer, Siemens telefonima (barem je takav subjektivan utisak). Što se tiče JSR-75 standarda, on je najviše namenjen programerima. On omogućava direktan pristup fajl sistemu, organajzeru i imeniku preko API-ja. Sve ovo omogućava kreiranje što fleksibilnijih aplikacija i nadamo se nekog normalnog programa za rad sa e-mail porukama.

Imenik. Memorija telefona može primiti do 1000 unosa, koliki je limit. Ovo se jedino može postići ako za svaki unos postoje samo najosnovnije informacije, sa jednim ili dva polja koja su popunjena. Sa prosečnom popunom unosa (6-7 polja) teško da ćete moći da popunite više od 500 unosa. Za svaki unos možete ubaciti do pet brojeva telefona i odrediti tip svakog broja (glavni, mobilni, kuća, kancelarija, fax). Prvi broj koji unesete će postati podrazumevani broj za taj unos koji možete kasnije promeniti. U toku popunjavanja novog unosa možete uneti samo ime i prvi, glavni broj. Ostale akcije će biti dostupne kada završite unos. Nekima će ovo smetati, dok će drugi odobravati ovakav način unosa. S obzirom da je sličan način unosa prisutan u svim Nokia telefonima, ne verujemo da će to predstavljati problem.

Takođe možete dodati e-mail, web, poštansku adresu kao i mali zapis kao dodatnu informaciju. Jedna od novih funkcija je USER ID, što je identifikator prisustva. U suštini ovo je analogno ICQ servisu, koji Vas obaveštava da li je neko od korisnika sa Vaše liste trenutno raspoloživ. Još uvek nismo sigurno koliko će ovo biti interesantno i korisno.

Svakom broju se može dodeliti fotografija (samo portret ili automatski promenjena slika na potrebnu veličinu). Kada unosite informacije za određeni unos nećete videti sliku, da bi je videli morate otvoriti odgovarajuću stavku menija. Sa druge strane, u običnoj listi možete podesiti ime i odgovarajući prikaz slika. U ovakvom prikazu ikone koje predstavljaju slike nisu velike, pa samim tim nemate dovoljno informacija o slici. Ostali načini prikaza su standardni: samo imena, imena sa glavnim brojem. Oba unosa iz imenika telefona i SIM kartice mogu biti prikazana istovremeno.

Možete kreirati do 10 unosa za glasovno biranje i dodeliti ih odgovarajućim kontaktima; glasovno pozivanje će funkcionisati čak i kada ste na ulici. Tradicionalno, brzo pozivanje brojeva telefona se dodeljuje tasterima 2-9.

Unosima možete dodeliti ukupno do 100 slika. Kada primate poziv na ekranu telefona ćete videti broj onoga ko Vas zove i sliku koju ste podesili. Slika je malo veća od one koja je prikazana u imeniku telefona. Moraćete malo da se potrudite da bi ste videli sliku pozivaoca. Izgleda da je ova funkcija boljka Nokia telefona, pošto je prikaz slike najlošiji od svih proizvođača.

Ne postoje predefinisane grupe za kontakte pa ćete tako morati sami da ih kreirate. Moći ćete da kreirate do 25 grupa, što je velika prednost telefona. Svakoj grupi možete dodeliti posebnu melodiju i sliku. Slika koja je dodeljenja kontaktu ima veći prioritet, pa ako obe slike postoje, biće prikazana ona koja je dodeljena kontaktu. Jedan kontakt može biti u više grupa.

Kontaktu možete dodeliti posebnu melodiju tako što će samo jedan kontakt biti u određenoj grupi. Najzad su korisničke grupe dobro organizovane. Dodatno iznenađenje se nalazi u generalnoj listi imena. U toj listi grupe su prikazane kao obična imena ali su označene posebnim simbolom, tako da ćete pretraživanjem imena pretraživati i grupe. Možda će Vam ovo izgledati neobično prvi put ali ćete sigurno uvideti prednosti ovog načina organizovanja, pošto nećete morati da ulazite u poseban meni da bi pregledali grupe (štaviše, ako u adresar ulazite pritiskom na programabilni taster, biće Vam prikazan samo spisak imena i grupa, bez podešavanja).

Povećanje broja kontakata u imeniku dovelo do toga da ne možete popuniti sva polja za kontakte (ovo se odnosi na dodatna polja) i jedno polje je uvek suvišno. Kada budete unosili šesti broj telefona (a samo 5 je dozvoljeno), telefon će Vas tek po unosu tog broja obavestiti da ne možete da unesete dodatni broj. Tada će Vam biti ponuđeno da unesete ime i tako ćete kreirate novi kontakt. Ako budete uneli već postojeće ime to će dovesti do neprekidne petlje u kojoj će Vas telefon obaveštavati da je već popunjen dozvoljen broj telefona i nudiće Vam da snimite uneti broj telefona pod novim imenom. Sve je veoma logično organizovano.

Gledajući upotrebljivost imenika, rekao bih da je prosečan. Na jednoj strani imamo puno polja za svaki unos, dok je unos podataka pogodniji da se radi na PC računaru, a ne na telefonu. Želeo bih da istaknem da je imenik tipičan kao za bilo koji Nokia telefon, nema velikih promena ili unapređenja. Imenici sa najviše funkcija se nalaze samo u Siemens telefonima, zatim sledi Sony Ericsson dok Nokia zauzima ovaj put treće mesto, ali je funkcionalnost imenika ovog telefona na veoma visokom nivou.

Poruke. Podržano je predviđanje unosa teksta, T9, i za razliku od starijih modela sada softver telefona omogućava predviđanje celih reči kao kod Motorola telefona koji podržavaju iTAP sistem unosa. Ovo izgleda interesantno na papiru, ali u praksi nije toliko funkcionalno, pošto ne možete dodati nove reči, Engleski rečnik je toliko siromašan da se često dešava da softver ne nastavi dopunu reči do kraja. Možemo reći da je telefon ostao isti što se tiče sistema unosa teksta.

Pri unosu teksta u bilo kom delu menija možete promeniti jezik unosa, slično kao kod smartphone Nokia modela. Ova funkcija je veoma ugodna.

Telefon podržava Nokia Smart Messaging standard, koji omogućava slanje i primanje melodija i jednostavnih crno-belih slika između kompatibilnih telefona. Pored Nokia telefona ovo podržavaju Samsung i novi Motorola modeli iz LG-a. Za takve poruke postoji 10 grafičkih šablona u memoriji telefona. Nažalost, stil kompanije je ograničavanje korisnika, pa ovaj telefon ne podržava alternativni standard - EMS, koji je prisutniji i omogućava slanje ne samo melodija i slika, već i formatiranje teksta. Ostatak karakteristika poruka je standardan - možete sačuvati do 150 poruka, podržani su smajliji i produžene poruke.

U kompaniji veruju da će MMS u potpunosti zameniti EMS. Ovo je veoma blizu istini, pošto ova tehnologija postoje sve više popularna i uz pomoć te tehnologije možete kreirati zanimljive poruke koje sadrže slike, melodije itd. Svaka poruka može zauzimati do 300 KB. Realizacija MMS podrške je dobra, nikakvi problemi nisu uočeni. Fotografije slikane integrisanom kamerom će biti skalirane da bi mogle da budu poslate sa porukom. Sliku ćete moći da pošaljete u okviru MMS poruke ako ne bude prelazila 30 KB.

Telefon ima ugrađen e-mail klijet koji podržava rad sa POP3/SMTP protokolima. Mogućnosti ovog klijenta su neverovatno siromašne, dodaci uz e-mail poruke nisu podržani. Ovaj program ne može da skine samo zaglavlje poruke već samo cele poruke i možete sačuvati samo do 60 e-mail poruka. Nažalost, još uvek ne postoji normalan program za rad sa e-mail porukama za Series 40 platformu i sva je prilika da nećemo imati prilike da vidimo takav program usled sve veće migracije na Symbian uređaje.

Ovom meniju dodata je funkcija Instant Poruke (Instant Messaging). Podešavanja su veoma jednostavna i jasna.

Liste poziva. Telefon ima tri liste - za primljene, propuštene i pozvane brojeve. Svaka lista može da sadrži do 20 brojeva. Datum i vreme su takođe prikazani u listi, što je veoma zgodna osobina. Pritiskom na dugme za pozivanje kada je telefon u mirovanju možete videti listu pozvanih brojeva. Većina ostalih proizvođača je ili ujedinila liste ili omogućila brzo prebacivanje iz jedne u drugu listu. Ovde je potrebno da zapamtite u kojoj listi ste videli koji broj što je ponekad nezgodno.

Podešavanja. Profili se mogu aktivirati iz ovog menija ili pristikanjem tastera za uključivanje/isključivanje. Svaki profil se može privremeno aktivirati u određenom vremenskom intervalu, a po isteku tog intervala izabrani profil će biti zamenjen podrazumevanim. Zvučni signali se mogu podesiti za svaku akciju, dolazni poziv ili određenu grupu. Profili na Nokia telefonima su jedno od najboljih rešenja na tržištu.

Podešavanja izgleda ekrana omogućavaju se izabere sopstvena tema, pozadina i screensaver. Screensaver je u stvari slika koja će biti prikazana na ekranu kada je telefon u mirovanju, odnosno kada nema aktivnosti na ekranu. Preporučujemo da iskoristite jednu od instaliranih slika za to, posto se one bolje vide, za razliku od onih koje imaju pun koloritet. Takođe se može podesiti i period u toku kojeg će se skrinsejver aktivirati, kasnije će se umesto skrisejvera pojaviti digitalni sat. Možete podesiti i veličinu slova. U principu, ove opcije su spojene pod stavkom menija Teme, tj. Themes. Ovo je prvi model kod koga postoji mogućnost za menjanje tema sa jednog mesta.

Telefon automatski zaključava tastaturu, može se i zadati dodatni kod za otključavanje tastera, da bi se onemogućilo korišćenje telefona bez Vaše dozvole. Dodaci za telefon omogućavaju da promeni podrazumevano ponašanje telefona. Na primer - izaberite profil koji će biti aktiviran čim povežete slušalice ili punjač. Ovo je interesantna opcija koja omogućava da prilagodite telefon sebi.

Funkcija poboljšanja Audio signala spada u nestandardne opcoje. Ovo je neka vrsta ekvilajzera koji se prilagođava spoljašnjim zvucima i tako poboljšava kvalitet razgovora. Ako je ova funkcija aktivna biće prikazana ikona na levom delu ekrana koja se veoma jasno vidi. Teško je razaznati koliko je kvalitet razgovora time unapređen, ali funkcija svakako ne smeta. Slično rešenje promoviše kompaniju Samsung, samo što su ga oni nazvali Jasnoća glasa (Voice Clarity).

Kada povezujete telefon sa PC računarom možete podesiti da on bude prepoznat kao USB Flash disk, odnosno USB Mass Storage Device, pa ćete tako imati pristup celoj memoriji telefona i moći ćete da ga koristite za prenos fajlova. Ovo sve više postaje standardno rešenje; Nokia 6230i čak ne zahteva nikakve drajvere što je svakako pohvalno.

Tradicionalno možete dodeliti do 9 oznaka za glasovne komande i podesiti da njima pokrećete određene funkcije. Prepoznavanje glasa funkcioniše sasvim korektno i nije bilo nikakvih problema, čak ni na bučnoj ulici.

Galerija. Ovde se nalaze svi folderi koji sadrže fajlove i svi imaju odgovarajuće nazive. Foldere možete pogledati u prikazu za listanje, liste sa imenima ili ikonicama. Takođe možete pristupiti memorijskoj kartici iz menija galerije. Kada izaberete Options biće Vam ponuđena lista opcija uključujući formatiranje i postavljanje lozinke za karticu. Uvek možete kreirati svoje foldere i sortirati fajlove. Mogućnosti galerije nisu preterano velike, ne može da zameni jednostavni fajl menadžer, koji bi bio dobrodošao u ovakvim situacijama.

Multimedia. Ova sekcija sadrži sva podešavanja vezna za multimedijalne osobine ovog modela. Počećemo od kamere. Kamera koja se nalazi u modelu omogućava slikanje slika u rezolucijama 1280 x 1024, 640 x 480, 320 x 240, 160 x 120 piksela i u portret režimu (80 x 96 piksela). Kvalitet prikaza fotografija na ekranu je prosečan. Pošto se prebace na PC, kvalitet se značajno poboljšava, ali se ipak ne mogu nazvati odličnim. Kamera koristi CMOS senzor koji je najlošiji od svih Nokia aparata. Objašnjenje se nalazi u tome da ovaj telefon ima manju produktivnost kada se poredi sa smartphone aparatima i brže ali manje osetljive algoritme za snimanje. Prosečno vreme slikanja po fotografiji je 3-5 sekundi i veličina fajla je od 300 do 500 KB. Podešavanja za kameru su veoma jednostavna, fajlovi će biti sačuvani u JPEG formatu. U poređenju sa fotografijama modela Sony Ericsson S700 možemo reći da je on odneo pobedu. Fotografije načinjene kamerom Nokia 6230i telefona u mraku imaju dosta šuma i tada slika izgleda dosta lošije nego kada se slika kamerom Sony Ericsson modela. Kameru treba posmatrati kao mali dodatak ovom telefonu, pošto se ne može pohvaliti fotografskim kvalitetom slika.

Primer fotografije na kiši, cirkus, Visoki kvalitet, 1280x1024, JPEG, 342 Kb, Sony Ericsson S700
Primer fotografije na ulici, zid tvrđave, Visoki kvalitet, 1280x1024, JPEG, 433 Kb, Sony Ericsson S700
Primer fotografije na ulici, sunce, crkva, Visoki kvalitet, 1280x1024, JPEG, 359 Kb, Sony Ericsson S700
Primer fotografije na ulici, crkva, Visoki kvalitet, 1280x1024, JPEG, 492 Kb, Sony Ericsson S700
Primer fotografije na ulici, poster i ljudi, Visoki kvalitet, 1280x1024, JPEG, 415 Kb, Sony Ericsson S700
Primer fotografije na ulici, mlin, High, 1280x1024, JPEG, 457 Kb
Primer fotografije enterijera, lift, High, 1280x1024, JPEG, 267 Kb
Primer fotografije enterijera, diskovi, High, 1280x1024, JPEG, 418 Kb
Primer fotografije enterijera, kvadrat, High, 1280x1024, JPEG, 399 Kb
Primer fotografije enterijera, kuhinja, High, 1280x1024, JPEG, 236 Kb

Primer zumiranja (digitalni zum do 4x) – originalna fotografija, zoom 2x, zoom 4x (crveni automobil)

Kamerom telefona možete snimati video snimke u QCIF rezoluciji, na raspolaganju su Vam dva kvaliteta snimka; ograničenje za trajanje video snimka je sat vremena. Podešavanja za video snimanje se nalaze zajedno sa podešavanjima za fotografije, što može dovesti do zabune.

Primer video snimka, QCIF, Visoki kvalitet, 242 Kb, 3GP
Primer video snimka, QCIF, Visoki kvalitet, 249 Kb, 3GP

Media player – veoma pojednostavljen program za reprodukciju multimedijalnih fajlova. Ovo znači da kada otvorite fajl možete ga preslušati putem slušalica ili spikerfona. Ne postoji lista pesama, podešavanja za ekvilajzer se nalaze pod drugom opcijom i sva podešavanja se odnose na sve muzičke aplikacije. Nedostatak ovog programa je što ne prikazuje sve informacije o MP3 fajlovima.

Music Player – ova aplikacija može reprodukovati muziku, podržava liste pesama, mada je bolje urediti liste na PC računaru. Podržava čitanje zaglavlja mp3 fajlova, ali tada se mp3 fajlovi moraju nalaziti u "Music" folderu, inače aplikacija neće moći da ih učita. Music player podržava MP3 fajlove različitog kvaliteta (bitrate), uključujući i one sa najvišim. Kvalitet reprodukcije je iznenađujuće visok, nema distorzija čak i kada se slušaju pesme preko zvučnika. Treba istaći kvalitet zvučnika. Reprodukcija MP3 fajlova zvuči lepo dok polifone melodije ne zvuče toliko interesantno. Kvalitet reprodukcije MP3 fajlova nije loš, mada se ne može porediti sa pravim uređajima za reprodukciju MP3 fajlova. Nervira to što morate da koristite originalne slušalice, pošto one ponekad ne mogu da obezbede odgovarajući kvalitet zvuka, ali to je nevažno kod pop muzike i FM radia. Aplikaciju možete prebaciti u pozadinu i nastaviti da radite sa telefon, dok će aplikacija nastaviti da reprodukuje pesme po zadatoj listi. Dok je telefon u mirovanju biće prikazana linija u kojoj ćete moći da vidite koja se pesma trenutno reprodukuje. Ako budete koristili neku funkciju koja koristi zvuk reprodukcija će se zaustaviti, ali će se nastaviti od tog mesta čim se za to ukaže prilika.

Interfejs programa za reprodukciju muzike je pretrpeo par izmena, ali i dalje izgleda lepo. Možete skrolovati prikaz ali samo dok ste u meniju plejera tako što ćete izabrati levi ili desnu strelicu i držati pritisnut taster OK. Skrolovanje će se obaviti u periodu 5-6 sekundi ali zvuk se neće prekidati.

Diktafon omogućava snimanje do sat vremena govora čak i u toku razgovora (ranije je bilo moguće snimati samo 3 minuta). Možete snimati i zvukove i glasove. Broj snimaka je ograničen samo količinom slobodne memorije.

Radio. U telefonu možete zapamtiti do 20 frekvencija FM radio stanica i dodeliti im nazive. Ova funkcija je ista kao u ostalim Nokia telefonima, memorisane radio stanice možete menjati pristiskom na dugme na tastaturi telefona. Radio se može slušati i preko zvučnika, ali slušalica mora ostati prikačena na telefon, pošto služi kao antena. Radio može služiti i kao alarm, ali opet morate ostaviti slušalice povezane sa telefonom. Ne postoji mogućnost da se snimi radio sadržaj u memoriji telefona.

Podržana je nova funkcija Vizuelni Radio (Visual radio) koju promoviše Nokia. U pitanju je standardna aplikacija za slušanje FM radia sa poboljšanim mogućnostima usled dodatnih servisa. Tako možete dobiti sve informacije o pesmama koje slušate. Ovo je idealno za reklame i namenjeno je raznovrsnoj publici. Još nije sasvim jasno kako će korisnici prihvatiti ovu funkciju.

Push to Talk. Svaki kontakt u imeniku može imati polje PTT adresa, oni će se odmah pojaviti u listi "Kontakti na raspolaganju" (available contacts). Spojeni tasteri sa strane se koriste za rad sa PTT funkcijom. Držanjem pritisnutog gornjeg dela aktiviraćete odgovarajuću funkciju, sve dalje je veoma jasno.

Organajzer. Možete uneti od 100 do 250 unosa u memoriju telefona, u zavisnosti od njihove dužine. Telefon može automatski brisati starije unose (po datumu), ako tako podesite. Kalendar možete pregledati nedeljno (sa satima) ili mesečno. Podržano je brzo biranje određenog datuma. Podržano je 5 različitih tipova događaja (sastanak, poziv, rođendan, podsetnik, zabeleška), svakom događaju možete dodeliti upozorenje i možete podesiti se događaji ponavljaju.

To-Do lista omogućava kreiranje događaja sa dodeljivanjem prioriteta (važan, normalan, manje važan) i postavljanje datuma za bilo koji događaj.

Svaka beleška može da sadrži do 3000 simbola. Ovo je više nego dovoljno čak i za korisnike koji vole da se raspišu. Možete birati između dve veličine slova.

Elektronski novčanik - tu možete snimati svoje podatke i zaštiti ih lozinkom. Ovde slobodno možete upisati broj svoje kreditne kartice, na primer. Sa druge strane, pre nego što upišete važne informacije, morate imati na umu da ako izgubite telefon, podaci koje ste uneli mogu biti lako pročitani.

Alarm može biti podešen da radi jednokratno ili svakodnevno, gde možete izabrati kojim danima će se aktivirati. Bilo koja melodija ili radio stanica (prvo uključite slušalice) može poslužiti za alarm. Možete podesiti i posle kog vremena će se alarm isključiti (funkcija Snooze).

Aplikacije. Ovde se nalaze sve Java-aplikacije koje dolaze uz telefon, kao i standardne funkcije kao kalkulator, tajmer, štoperica (podržani su i među-rezultati). Konvertor valuta i svetski časovnik su podrazumevane aplikacije. Od igara tu su Golf, Reli i Bekgemon.

WEB. Pretraživač je verzije 2.0 i omogućava pregled i xHTML stranica. Ništa posebno ne možemo reći o njemu.

Povezivanje. Telefon možete koristiti kao mode, podržan je i GPRS (klase 10) i EDGE (klase 10). Telefon možete povezati sa PC računarom na razne načine - preko infracrvenog porta, Bluetooth bežične mreže ili preko kabla. Nedostatak je što ne postoji nikakva indikacija brzine veze, najavljeno je da će u budućnosti to biti rešeno preko odgovarajuće ikone.

Proverili smo 6 primeraka modela Nokia 6230i (svi koristili verzije softvera između 3.20 i 3.23) pošto smo hteli da proverimo koliko je rešen problem sa Bluetooth-om koji je postojao kod Nokia 6230 modela (nestabilan rad). Test je bio veoma lak i sastojao se iz dva dela. Prvi deo je obuhvatao prenos arhiviranog fajla veličine 22 MB sa PC računara na Nokia 6230i i onda je otpakovan. Svi primerci su prošli taj deo testa bez problema. Prenos fajla je obavljen brzinom od 40-41 KB/s. Drugi deo testa je bio još jednostavniji. Preneli smo video snimak veličine 65 MB sa www.mobile-review.com sajta preko Bluetooth veze uspostavljene sa notebook računarom. Pošto je u trenutku dok smo testirali telefone bio nestabilan EDGE prenos podataka ovi podaci nisu uzeti u obzir. Takođe, nijedanput nam se nije desilo da se bilo koji od telefona resetuje ili da se prekine Bluetooth veza.

Telefon podržava sledeće Bluetooth profile: povezivanje na internet (Dial-Up Networking), Slušalice, Handsfree, Obex Object Push, Voice Gateway, profil za prenos fajlova (File Transfer Profile). Bluetooth je verzije 1.1. Iznenadilo je nas je da smo u meniju plejer aplikacije pronašli opciju za slanje zvuka na slušalice, što je savršeno radilo (mada je zvuk bio mono). Probali smo i sa stereo slušalicama ali je zvuk ipak bio mono.

Korišćenjem profila za transfer fajlova mogli smo da pregledamo internu memoriju. Bilo je potrebno da potvrdimo bilo koji pokušaj pregleda novog foldera na telefonu, tako je iz sigurnosnih razloga. Ljudima koji ovo koriste svakodnevno preporučujemo da isključe zahteve za potvrdu.

Na telefon možete prebaciti fajlove bilo kog formata, oni će biti snimljeni pa tako telefon možete iskoristiti za prenos fajlova. Kao što smo već napisali, nemoguće je prebaciti Java aplikaciju na Nokia 6230i bez korišćenja Content manager aplikacije.

Sinhronizacija sa PC računarom. U paketu sa telefonom dolazi Nokia PC Suite softver. Ovo je kompletan softver koji omogućava ne samo sinhronizaciju organajzera i imenika sa MS Outlook, Lotus aplikacijama već i prenos melodija, logoa, pozadina za ekran i igara na telefon. Prenos igara je moguć samo preko ovog softvera ili preko WAP-a. Prenos igara preko Bluetooth-a ili infracrvenog porta je nemoguć.

Produktivnost. Da bi izmerili produktivnost koristili smo tri JBenchmark programa (za MIDP 1.0, 2.0 kao i 3D paket). U poređenju sa produktivnošću modela 6230 vidimo da noviji model ima manji broj poena. Istovremeno, rezultat JBenchmark 3D aplikacije je veoma dobar i sa lakoćom dostiže rezultate Sony Ericsson modela. Opet, rezultati MIDP test programa su lošiji, pa Sony Ericsson telefoni odnose pobedu (model K750 ima 321 poen, nasuprot 147 koliko ima Nokia 6230i). Slede rezultati testa Nokia 6230i modela (verzije softvera su 3.20 i 3.23).

K750i
6230i
JBenchmark 1
3845
1399
Detalji
Tekst
1000
259
2D Oblici
951
365
3D Oblici
650
269
Brzina popunjavanja
377
106
Animacije
867
400
1.0.4

K750i
6230i
JBenchmark 2
321
147
Detalji
Manipulacija slikama
194
118
Tekst
611
156
Sprajtovi
295
216
3D Transformacije
336
106
Korisnički interfejs
289
160
2.0.4
K750i
6230i
JBenchmark 3D
Detalji
JBenchmark3D Visok kvalitet
75
105
JBenchmark3D Nizak kvalitet
129
164
Trouglova u sekundi
17583
20091
KTeksela u sekundi
819
1008
3.0.2

Subjektivan utisak je da je produktivnost ostala na istom nivou dok su neke multimedijalne funkcije ubrzane. Nasuprot tome, vidimo da je kamera usporena u odnosu na stariji model. Većini korisnika će odgovarati brzina interfejsa (ne uključujući meni).

Utisci

Telefon nije imao problema sa kvalitetom prijema signala i po tome se može porediti sa starijim modelom. Zvuk je veoma jasan i nije bilo nikakvih čudnih zvukova. Zahvaljujući ekvilajzeru za glas razgovor u uslovima lošeg prijema signala je veoma poboljšan. Jačina zvuka je ista kao kod starijeg modela, možda za veoma mali deo jača. Kao melodiju možete postaviti bilo koji MP3/AAC/WAV/MIDI fajl. Najglasnije će se čuti MP3 i WAV fajlovi. Vibracija je prosečne jačine.

Broj promena koje Nokia 6230i donosi bio omogućio da se napravi potpuno novi model telefona, pošto kada telefon izgleda isto kao njegov prethodnik može da sakrije sve novine. Kratka lista izmena je sledeća:
3D Java aplikacije
Prenos zvuka iz plejera na Bluetooth uređaj
Mogućnost da programi nezavisnih proizvođača mogu da rade sa fajl sistemom, pristupe informacijama standardnih aplikacija
Veće mogućnosti imenika, više grupa
Povećana rezolucija integrisane kamere - da bi telefon ostao u trendu, inače bi više odgovarala dobra VGA kamera
Bolji ekran sa povećanom rezolucijom
Redizajniran interfejs telefona, animirane ikone u glavnom meniju i listama
Push to Talk
Visual Radio - marketinški potez, ova funkcija još uvek se ne zna kako će korisnici prihvatiti ovu funkciju
Diktafonom možete snimati do sat vremena
Teme
Mogućnost promene boje slova koja su prikazana dok je telefon u mirovanju (sada možete koristiti bilo koju sliku za pozadinu ekrana)
Poboljšan rad sa Bluetooth uređajima
Rad sa listama pesama u plejeru, podržani MP3 fajlovi veći od 40 MB (važno zbog audio knjiga, ranije to nije bilo podržano)
Mogućnost da aplikacija za reprodukciju muzike radi u pozadini
OMA DRM 1.0 - podrška za digitalni sadržaj
Više interne memorije, povećan maksimalni podržani kapacitet memorijskih kartica
64-glasovna polifonija nasuprot 24-glasne kod starijeg modela
Do 3000 KB memorije za MMS poruke
Novi T9 sistem za predviđanje unetog teksta (zapravo i nema većih razlika u odnosu na stari sistem)
Poboljšana ergonomija tastature
Pristup memoriji sa PC računara kao kod USB Flash diskova, nema potrebe za dodatnim drajverima

Prijatno nas je iznenadilo što su mane interfejsa koje smo naveli kod starijeg modela sada u većini ispravljene. Ipak, Nokia 6230i i dalje ima neke mane. Najveća bi svakako bila kvalitet programa za rad sa e-mail porukama. Većini korisnika se neće dopasti zato što nema potpunu podršku za e-mail poruke koje su pisane na različitim jezicima. Takođe ni ignorisanje EMS standarda od strane kompanije ne spada u pluseve. Poboljšanja u interfejsu su veoma interesantna ali i dalje ima funkcija koje su mogle biti bolje realizovane (na primer, snimanje fotografija kada se koristi kamera). Rad sa folderima na memorijskim karticama nije unapređen, moći ćete da koristite samo prvi nivo foldera. U mane spada i to da se može desiti da melodija koju ste dodelili nekom kontaktu ne bude reprodukovana, već će se umesto nje čuti podrazumevana melodija. Brzina navigacije dok se krećete po glavnom meniju je takođe jedna od mana. Nažalost, povećanje funkcionalnosti i unapređenja u interfejsu su negativno uticali na operativnu brzinu.

Kao rezultat svega nabrojanog vidimo da je Nokia 6230i u očiglednoj prednosti nad svojim prethodnikom, ali ne savetujemo da zamenite ako već imate Nokia 6230 sa novijim modelom. Na prvi pogled lista novina nije preterano dugačka pa i nema potrebe menjati telefon. Nokia 6230i možemo preporučiti kao poslovni telefon sa nekim funkcijama za zabavu (MP3 plejer, Radio, 3D igre). Ako su Vam potrebne kvalitetne fotografije i telefon sličnog izgleda obratite pažnju na Sony Ericsson K750. Taj model i Nokia 6230i su veoma često poređeni, ali smatram da je takvo poređenje nekorektno pošto je kod Sony Ericsson modela naglasak stavljen na kvalitet fotografija. Kratka lista karakteristika Sony Ericsson K750 modela je sledeća:
Odličan ekran
Sličan način realizacije interfejsa, funkcija Activity Menu, generalna lista poziva, pojednostavljena navigacija u svim menijima (i vertikalna i horizontalna)
Izmena memorijskih kartica "na živo"
Bolja podrška za rad sa muzičkim fajlovima i listama
Kamera rezolucije 2 Megapiksela sa blicem, autofokusom, makro režimom rada, programom za manipulaciju slika
Više podržanih Bluetooth profila
Bolji program za rad sa e-mail porukama

Nedostaci u poređenju sa Nokia 6230i modelom su:
Telefon se ne prijavljuje kao Flash USD disk kada se poveže sa PC računarom, potreban je drajver
Ne podržava EDGE
Ne podržava Push to Talk
Manji broj polja u imeniku (manji ukupan kapacitet, ali sa druge strane većina korisnika ima u imeniku manje od 400 kontakata)
Nemogućnost da se podesi da se događaji u organajzeru ponavljaju

Ovo je poslednji telefon koji je zasnovan na Series 40 platformi koju će uskoro zameniti Series 60 platforma i telefoni zasnovani na njoj. Tako će naslednik Nokia 6230i modela podržavati prepoznavanje glasa bez obzira na izgovor (to već podržava model Nokia 8800), kamera će biti unapređena (najverovatnije na 2 Megapikselnu kameru sa CMOS matricom), podržavaće novu verziju Bluetooth standarda, biće podržana izmena memorijskih kartica "na živo" (biće podržane miniSD kartice), rezolucija ekrana će biti povećana (na rezoluciju između QVGA i VGA). Interfejs će verovatno prertpeti izmene i biće u velikoj meri obnovljen. Takođe, novi model će podržavati UMTS, dok će fizički izgled ostati isti. Sve ovo navedeno treba posmatrati kao naše želje, pošto se specifikacije mogu promeniti u trenutku predstavljanja telefona, kao što je to slučaj sa Nokia 6230i modelom.

Video snimci:

Primer rada sa kamerom
Kretanje kroz menije
Plejer, premotavanje pesama, rad u pozadini

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025