J300i 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson J300i
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson J300i. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson J300i vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test SonyEricsson J300

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo

Kompanija SonyEricsson je aktivno proširivala svoju ponudu sa jeftinim rešenjima. Model koji Vam sada predstavljamo takođe pripada toj klasi telefona, namenjenih mladim ljudima. Telefon bi bio pozicioniran više od modela T290 ali niže od modela J200i. Primenjena su ista rešenja kao kod modela SonyEricsson Z200 pa imamo priliku da vidimo da je antena realizovana u obliku malog dela koji se izdvaja sa gornje strane. Taj deo izdiže telefon kada se nalazi na ravnoj površini pa zvuk preko zvučnika deluje glasniji. Još jedna prednost ovog telefona su izmenjive maske (jedan komplet se nalazi u standardnom paketu). Prednji deo telefona možete skinuti pritiskom prsta na mehanizam koji ga fiksira i nalazi se na gornjem delu telefona (lakše je pritisnuti to dugme olovkom nego prstom). Tastatura se lako može skinuti pa samim tim i lako se može zameniti kada je to neophodno. Ispod poklopca sa zadnje strane nalazi se baterija. Dovoljno je povući rezu i poklopac će se skinuti. Telefon malo škripi u šaci što je posledica ovakve konstrukcije. Teško da se telefon može nazvati nepouzdanim po pitanju kvaliteta sastavljanja, sve je na mestu. Kvalitet plastike je prosečan pa se lako dolazi do zaključka da je ovo jeftini telefon pošto podseća na jeftine igračke. Zbog toga bi se moglo reći da je telefon namenjen deci i tinejdžerima.

Dimenzije telefona su 100 x 42 x 19 mm i njegova masa je 85 grama. Po pitanju ovih parametara telefon se ni po čemu ne ističe. U odnosu na model J200 ovaj telefon se razlikuje po manjem ekranu, pošto su ovde dimenzije 27 x 27 mm a ne 30 x 30 mm kao kod SonyEricsson J200 modela. Rezolucija ekrana je 128 x 128 piksela, pa su samim tim pikseli manji i poboljšan je kvalitet slike. Ekran je STN tipa i može da prikaže do 65.536 boja. Prikaz slike na ekranu nije loš ali se informacije teško čitaju sa njega kada se telefona nađe na suncu zbog veličine matrice. Zbog toga se preporučuje da koristite maksimalnu veličinu slova kada pozivate neki broj telefona. Međutim, kada kucate tekst slova će biti dosta manja.

Tastatura je napravljena od plastike, tasteri sa brojevima su prosečnih dimenzija i postavljeni su blizu jedan drugom. Tastatura će biti neugodna ljudima sa velikim šakama. Funkcijski tasteri su postavljeni blizu jedni drugima pa je njihovo korišćenje neudobno. Ovo se ne odnosi na samo korišćenje tastera već na njihov položaj i oblik. Neudobnost tastature pomalo smanjuje veoma ugodan džojstik. Generalno posmatrano ergonomija tastature je niža nego prosečna ali ćete se verovatno navići na to. Pozadinsko osvetljenje je narandžaste boje i karakteri su dobro vidljivi u različitim uslovima osvetljenja.

Standardna interfejs utičnica se nalazi sa donje strane telefona i tu ćete priključiti slušalice ili punjač. Ispod poklopca sa zadnje strane nalazi se Li-Pol baterija kapaciteta 760 mAh (oznaka je BST-36). Prema podacima proizvođača telefon sa tom baterijom može raditi do 220 sati u mirovanju i do 3.5 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 3 dana u toku kojih smo ga za razgovore koristili 30 minuta dok smo ga za ostale funkcije koristili oko 20 minuta. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti telefona oko 2 sata.

Meni

Organizacija menija je slična kao kod novijih modela ove kompanije. U meni možete ući pritiskom na džojstik. Možete koristiti brzu navigaciju pomoću brojeva da bi birali stavke u menijima. Takođe, možete kreirati i sopstvene skraćenice za razne funkcije što je karakteristično za SonyEricsson telefone.

Tastaturu možete koristiti kao i ranije: na primer, pritiskom na taster # biće prikazana lista jezika između kojih se možete lako prebacivati u toku kucanja teksta.

Osim tradicionalnog vertikalnog pomeranja u meniju, proizvođač je dozvolio da se pomera i horizontalno. To znači da u listi poziva, koju pozivate pritiskom na taster za pozivanje, možete pogledati ne samo brojeve telefona koje ste zvali, već i propuštene i primljene pozive, ako pritisnete džojstik na desno. Ovakva navigacija je omogućena svuda u meniju, veoma pojednostavljuje istraživanje telefona, pa je i meni veoma pristupačan. Primetiću da je takva navigacija omogućena u imeniku, meniju za podešavanja i u još nekoliko menija.

File manager, kapacitet memorije. Imate na raspolaganju 11 MB slobodne memorije u kojoj možete snimati različite fajlove (slike, video materijale, aplikacije). Ostatak memorije je zauzet dodacima koje možete obrisati kada god to poželite. Ukupan kapacitet memorije ovog telefona je 12 MB.

U telefonu se nalazi jednostavan "file manager", uz čiju pomoć možete da sortirate fajlove u direktorijume, pravite nove direktorijume i da snimate potom u njih fajlove.

Reprodukcija muzike. Telefon u sebi ima ugrađenu podršku za reprodukciju MP3, kao i 3GP fajlova. Možete iskoristiti manje MP3 melodije za zvono telefona.

Pored podešavanja tonaliteta zvuka (Bass, Srednji, Visoki), prisutan je i ekvilajzer sa mogućnošću da kreirate svoja podešavanja. U zavisnosti od podešavanja ekvalajzera, zvuk će se zaista promeniti i to se vrlo lako primećuje.

Imenik. Funkcionalnost imenika je vrlo slična modelu Sony Ericsson K500. Jedan unos može imati više telefonskih brojeva, e-mail adresu i ostala polja. Možete podesiti koja će polja biti vidljiva prilikom unosa, kao i način sortiranja kontakata po imenu, prezimenu, i slično, ali je sortiranje ograničeno na samo jedno polje. Ovakav način sortiranja je pogodan samo kada prebacujete podatke na PC računar pošto inače ničemu ne služi. Za nekoliko kontakata možete podesiti posebne melodije kao i sliku osobe koja Vas poziva.

Dok unosite informacije o kontaktu možete se kretati kroz horizontalne menije, tzv. bookmarks; prvi meni je za unos brojeva i njihovo sortiranje po tipovima. Na neki način ovo podseća na Microsoft Outlook, što je vrlo zgodno. Postoji mogućnost da se doda pozivanje na glas različitih brojeva u okviru istog unosa, a ukupan broj brojeva koje možete pozivati glasom je ograničen na 40. Ukoliko se setite da su prvi telefoni imali samo po 1 broj telefona kojem je moguće dodeliti pozivanje glasom.

Prilikom pregleda imenika možete gledati brojeve pomeranjem džojstika horizontalno, kao i ostale informacije u vezi tog unosa. Naravno, glavni broj za određen unos uvek možete podesiti.

Tradicionalno u kompaniji veruju da će SIM kartica biti korišćena u slučaju nužde, ali ne i za čuvanje kontakata koji se koriste u svakodnevici. Brojevi koji se nalaze na SIM kartici ne prikazuju se u imeniku telefona, njima je moguće pristupiti preko posebnog menija.

Poruke. Sve operacije sa porukama su standardne, postoje šabloni i možete kreirati i nekoliko svojih. Za čuvanje poruka koriste se memorija telefona kao i prostor na SIM kartici. Chat funkcija je podržana i realizovana je slično kao kod drugih telefona ove kompanije. Treba pomenuti "emoticons"-e, odnosno smajlije, koji su kvalitetniji i naglašavaju da je telefon namenjen mladim ljudima.

Realizacija MMS dela za poruke je odlična; možete kreirati video materijal. Telefon je izuzetan pošto postoje mnoga podešavanja i nije ih teško koristiti.

E-Mail klijent podržava slanje i primanje poruka sa svim mogućim kodnim rasporedima.

Liste poziva. U običnoj listi može se naći do 30 brojeva, sa datumom i vremenom za svaki od brojeva. Pored svakog od brojeva nalazi se ikonica koja označava o kakvom tipu poziva se radi (propušteni, primljeni, pozvani). Osim toga, u listi se nalaze i dodatne ikonice koje pokazuju da li se broj telefona nalazi u memoriji telefona ili SIM kartice. Lista propuštenih poziva se može posebno pogledati i može da sadrži najviše 10 brojeva. U istoj opciji menija mogu se pročitati informacije o ceni i dužini poslednjeg i svih poziva. Možete se kretati kroz odvojene liste pomoću bookmark-ova što može uštedeti dosta vremena.

Zabava. U ovom meniju možete pristupit albumu slika i listi muzičkih fajlova. Funkcija MusicDJ je interesantna ali je njeno prisustvo izlišno i mnogi korisnici je neće koristiti. U ovom editor-u možete kreirati svoje melodije koje mogu imati do 4 kanala.

Možete kreirati sopstvenu glasovnu oznaku i postaviti je za melodiju.

U telefonu se nalazi dve igre. U pitanju su 3D Darts, odnosno 3D pikado, i Fighters. Telefon podržava Java MIDP 2.0 pa lako možete dodati igre.

Organajzer. U početnom meniju organajzera postavljeno je mnogo funkcija. Da prvo pogledamo kalendar. Možete ga pregledati po mesecima, sedmicama ili današnjem danu. U poslednjem slučaju prikazana je lista svih podsetnika i "to do" unosa, dok će u preostala dva slučaja biti obeleženo vreme ili dan za koji postoje unosi. Prebacivanje na traženi datum se odvija veoma brzo. Sve je veoma jednostavno i tradicionalno, kao i dodavanje novog zapisa u planer. Na početku možete izabrati jednu od 6 ikonica koja će odgovarati tipu unosa, zatim unosite mesto gde će se događaj desiti, pa vreme trajanja i na kraju podešavate podsetnik (da li će se oglasiti pre ili u zadato vreme). Nisam mogao da pronađem opciju u kojoj se podešava u kom periodu se unosi ponavljaju, u primercima koje sam testirato ova mogućnost uopšte nije prisutna. Iz menija za izmenu unosa možete izabrati drugo vreme i datum. Podsetnici se uključuju čak i kad je telefon isključen ako uključite tu opciju u meniju za podešavanje.

"To do" lista je prilično siromašna; ponuđena su samo dva tipa unosa, poziv ili podsetnik. S druge strane, ovo je sasvim dovoljno, jednostavnost ima svojih prednosti.

Telefon ima veoma funkcionalno pretraživanje kalendara, gde možete samo otkucati reč (ili deo reči) i posle par sekundi na ekranu će biti prikazani svi unosi koji sadrže traženi tekst. Pretraživanje radi veoma brzo čak i kada postoji više od 100 unosa. Možete se brzo prebaciti na sam unos koji ste izabrali u listi rezultata pretraživanja.

Beleške. Telefon podržava kreiranje kratkih tekstualnih beleški. U listi beleški će prikazivati prvu reč kojom beleške počinju. Ovo nije zgodno pošto onda morate svaku belešku morate započeti sa karakterističnom reči, da bi znali šta se nalazi u tom unosu.

Alarm. U telefonu se nalazi alarm koji može jednom ili više puta u pravilnim vremenskim razmacima da se aktiviran (svaki dan). Alarm će raditi čak i ako je telefon isključen.

Tajmer je standardan, isto kao i štoperica koja podržava intervale. Telefon ima i kalkulator koji je obnovljen pa je sada zgodniji za upotrebu.

Povezivanje. Ovde možete podesiti sve parametre za komunikaciju, od WAP, GRPS pa sve do opcija za sinhronizaciju. Standardno korišćenje nećemo razmatrati, pošto je veoma očigledno i sve funkcioniše.

Podešavanja. Sva podešavanja vezana za rad telefona se nalaze u ovom meniju; delom se nalaze i podešavanja prikaza na ekranu. Neću opisivati ovaj meni, pošto je sve što se nalazi u njemu prilično uobičajeno. Treba pomenuti nove teme, pošto ulepšavaju izgled menija.

Utisci

Nije bilo problema sa kvalitetom prijema signala, jačina zvuka zvučnika će odgovarati u većini situacija. Polifone melodije su 40-glasovne i takođe se veoma dobro čuju. Vibracija je prosečne jačine i osetićete je bez problema. Podrška za MP3 fajlove, 12 MB memorije i dobro realizovan imenik su očigledne prednosti. U odnosu na model K300 SonyEricsson J200 nema kameru i infracrveni port ali ima izmenjive maske, pa je kupcima ostavljeno biraju telefon koji im najviše odgovara. Može se smatrati da je Motorola C380 najveći rival ovom modelu.

Primeri melodija (MP3, 375 KB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025