SXG75 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Siemens SXG75
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Siemens SXG75. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Siemens SXG75 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Siemens SXG75

Standardni paket:
Telefon
Stereo slušalice
Li-Ion baterija kapaciteta 1000 mAh
Punjač
Uputstvo
Vodič za brzo upoznavanje sa mobilnom navigacijom
AD Leporello
CD-ROM sa programimam za sinhronizaciju
RS-MMC memorijska kartica kapaciteta 1GB (ovo se nalazi u premium paketu, standardni paket ne sadrži memorijske kartice)

Telefon ima veoma velike dimenzije i masu, tako da svakako nije namenjen ljudima koji imaju manje šake. Aparat dimenzija 111 x 53 x 20 mm i mase 134 grama će svakako izgledati čudno u šakama korisnika ženskog pola.

Telefon će se naći u prodaji u dve kombinacije boja. Jedna je potpuno srebrna i nazvana je "Metalik Bela", dok je druga sa crnom maskom nazvana "Metalik crna".

Pri prvom pogledu na prednji deo telefona prva asocijacija je bila prvi smarpthone ovog proizvođača, Siemens SX1. Takođe, primetićete i dva tastera koji se nalaze na bokovima ekrana. Ipak, za razliku od SX1 modela gde su svi tasteri bili svi postavljeni oko ekrana kod ovog modela su tasteri efikasnije raspoređeni. Siemens nije jedini proizvođač koji je postavio funkcijske tastere na ivici maske, primer za to je Sony Ericsson K600i.

Ekran zauzima otprilike jednu polovinu prednjeg dela telefona. Dijagonala ekrana je 2.2 inča, u pitanju je TFD ekran koji može da prikaže do 262.144 boja u rezoluciji 320 x 240 piksela, fizičke dimenzije ekrana su 48 x 37 mm. Slika na ovom je ekranu će na Vas svakako ostaviti dobar utisak zbog dobre osvetljenosti i "živih" boja. Takođe, neće biti problema ni sa čitanjem teksta, pa se ekran može bez problema porediti sa ekranom Nokia 6280 modela, za koji važi da je jedan od najboljih ekrana koji je Nokia ugradila u svoj telefon (mada ekran Siemens SXG75 modela izgleda osvetljeniji i bogatiji sa bojama). Na ekranu može biti prikazano od 3 do 7 linija (u zavisnosti od izabrane veličine slova). Šta više, pored standardnih statusnih linija na vrhu i u dnu ekrana, još dve statusne linije će se pojaviti kada budete unosili tekst. U prvoj liniji će biti prikazan trenutni datum i vreme, u drugoj će biti prikazano broj telefon primaoca (pošiljaoca) poruke. Podebljana ("masna") slova izgledaju manje elegantno od normalnih slova, što je značajna razlika u odnosu na Nokia 6280 model, gde fontovi izgledaju podjednako dobro bez obzira na veličinu i debljinu.

Sočivo VGA kamere se nalazi u gornjem levom uglu, pomoću nje možete obavljati video razgovore. Ovoj kameri možete pristupiti pritiskom na taster za brzi pristup koji se nalazi levo od ekrana, pored tastera za pozivanje. Tasteri za pokretanje pretraživača i otkazivanje poziva su simetrično raspoređeni na desnoj strani. Tastatura se nalazi sa donje strane, tasteri za pozivanje i prekidanje poziva su zamenjeni tasterima Task Manager i "C". Taster "C" možete koristiti u veoma određenim situacijama, tj. samo kada kucate ili menjate neki tekst. Meni sa opcijama možete koristiti da bi obrisali fajlove. Task Manager Vam omogućava da pregledate koji su trenutno aktivni programi. Primer za to je kada pišete tekstualne poruke dok razgovarate koristeći telefon. Međutim, ovaj telefon ne podržava potpuni multitasking. Možete pokrenuti samo jednu Java aplikaciju, ako pokušate da pokrenete još jednu prikazaće Vam se upozorenje da ste već pokrenuli neku aplikaciju i da proverite da li je aktivna neka od aplikacija pre nego što pokrećete novu. Sa druge strane, možete otvoriti i po nekoliko foldera, otvoriti poruke za menjanje, pokrenuti štopericu, tajmer i program za reprodukciju multimedijalnih fajlova i to sve istovremeno. Opet, samo jedna aplikacija istog tipa može biti pokrenuta. Ako pokušate da ponovo pokrenete na primer štopericu to nećete uspeti.

Mali tasteri sa brojevima su izdignuti i postavljeni u ravnim redovima. Podrazumevano je da svakom tasteru dodeljena aplikacija koju možete pokrenuti dok je telefon u mirovanju. To možete promeniti tako da tim tasterima pristupate brojevima telefona u imeniku. Tasteri su dovoljno udaljeni jedni od drugih tako da nećete imati problema sa snalaženjem bez gledanja u tastaturu. Nekima se sigurno neće dopasti to što je potrebno da malo jače pritisnete tastere da bi pritisak bio registrovan od strane telefona. Džojstik je četvorougaoni, u okviru njega se nalazi OK taster. Nisam imao nikakvih problema sa korišćenjem ovog džojstika u toku testa, niti je bilo pogrešnih pomeranja.

Na levom boku telefona nalaze se tasteri za video pozive, pokretanje programa za reprodukciju i prorez za memorijske kartice. Ležište za kartice je loše konstruisano, pa karticu morate naopako da postavljate. Kartica će ispasti iz ležišta čim ga izvučete iz telefona, tako da ne preporučujemo da to radite dok ste na ulici. Podržano je menjanje kartica bez isključivanja telefona. Podržane su RS-MMC kartice sa standradnih 3.3V, a ne Dual Voltage. Maksimalna podržana veličina kartice je 1 GB, po podacima dobijenim od proizvođača. Ako ubacite Dual Voltage memorijsku karticu u ovaj telefon on je neće prepoznati.

Dva tastera koji služe za podešavanje jačine zvuka i infracrveni port se nalaze na desnom boku telefona. Sa donje strane telefona nalazi se port za povezivanje sa punjačem i računarom.

Sa zadnje strane u gornjem delu telefona nalazi se utičnica za spoljašnju antenu koja je pokrivena gumenim čepom. Središnji deo sa zadnje strane telefona napravljen je od perforirane plastike. Ispod te plastike se nalaze stereo zvučnici koji obezbeđuju da ovaj telefon reprodukuje veoma bogat zvuk. Sa desne strane nalazi se sočivo kamere kojom možete praviti fotografije rezolucije 2 Megapiksela. Samo srebrni okvir štiti sočivo kamere od grebanja, dok će se prašina i prljavština svakako pojavljivati na sočivu. Telefon nema blic niti ogledalo pomoću koga možete slikati sebe.

Donji deo je srebrno bele boje i ispod njega se nalazi baterija. Poklopac je veoma čvrsto postavljen i biće Vam potreban napor da skinete ovaj poklopac. Srećom, to znači da se taj poklopac neće sam otvoriti. Telefon dolazi sa baterijom kapaciteta 1000 mAh, sa kojom ćete moći da ga koristite oko 2 dana bez punjenja uz 20-30 minuta provedenih u razgovorima i sat, sat i po korišćenja ostalih funkcija. Dok smo testirali telefon pozadinsko osvetljenje je bilo stalno uključeno i uz oko 15 minuta provedenih u razgovorima telefon je radio samo oko 2 i po sata. Standardno ležište za SIM kartice je postavljeno dublje, pa ćete morati da iskrivite karticu kada je budete vadili.

Kvalitet sastava je na visokom nivou. Nije bilo nikakvih škriputanja niti pomeranja plastike telefona. Takođe, obratite pažnju pri vraćanju poklopca pošto ako ne vratiti kako bi trebalo onda nećete moći da ga zatvorite.

Oko 72 MB dinamički deljene memorije je na raspolaganju korisniku. Kako je ukupna količina memorije 128 MB, ostatak od slobodne memorije je zauzet sistemskim fajlovima. Bilo koja aplikacija može da koristi svu količinu slobodne memorije. Memorija telefona i memorijska kartice su odvojeni prikazani.

Lako možete izabrati profil "u avionu" umesto "on-line". Tada će funkcionisati samo organajzer deo telefona, ali se lako možete vratiti u normalni profil. Ipak, telefon neće raditi bez SIM kartice.

Najzad nije potrebno da potvrđujete da želite da uključite telefon. Skoro svaki stariji Siemens je imao ovu potvrdu što je iritiralo mnoge korisnike.

Meni. Izgled menija je tradicionalan za seriju 75 Siemens telefona. Skrinsejver neće pokriti gornju i donju statusnu liniju. Jedini način prikaza menija je u matrici 3 x 4 ikone. Ikone su isto dizajnirane kao kod Siemens S75 modela, ali zbog veće rezolucije ekrana one izgledaju bolje, što se isto odnosi i na grafičke teme. Drugi nivo menija je standardan. Pomeranjem džojstika dok je telefon u mirovanju možete pristupiti skraćenicama koje ste definisali. Pomoću grafičkih tema možete menjati pozadinu koja je prikazana na ekranu i sliku koju će prikazivati skrin sejver.

Kontakti.
U adresaru ima mesta za otprilike 500 unosa. Možete uneti do 4 broja telefona, dva broja za fax, četiri email adrese, dva URL-a, ime kompanije, itd. Brojevi telefona će biti prikazani u jednom prozoru dok će brojevi fax-eva biti prikazani pod drugom karticom. Svakom kontaktu možete dodeliti i alias.

Svakom kontaktu možete dodeliti posebnu melodiju, sliku, odrediti da je u nekoj od grupa i odrediti kada je rođendan. Kontakte koje držite na SIM kartici možete pogledati ako izaberete određenu stavku u meniju. Na raspolaganju su Vam 4 grupe za kontakte, možete napraviti neograničen broj novih grupa. Svakoj grupi možete dodeliti posebnu melodiju i sliku.

Po pitanju sortiranja SXG75 ima veoma mnogo mogućnosti. Kontakte možete sortirati po email adresama, URL-ovima, datumima rođendana i ti sortirani podaci će biti prikazani u novom prozoru. Možete podesiti pozivanje glasom, oko 100 unosa možete sačuvati u memoriji telefona. Kada držite gornji deo navigacionog tastera pritisnut dok je telefon u mirovanju aktiviraćete funkciju za prepoznavanje glasa. Interesantno je da kada pregledate grupe biće prikazan samo poslednji filter koji ste koristili, ne možete koristiti više filtera.

Zapisnik.
U zapisniku se nalazi oko 100 unosa za svaki tip poziva - dolazni, odlazni i propušteni. Svi zapisi će takođe biti prikazani u glavnoj listi, pored njih će biti prikazana i odgovarajuća ikona. Detalji o pozivima Vam obezbeđuju da saznate datum i vreme kada je obavljen poziv. Tradicionalno možete ograničiti pozive na osnovu trajanja i toga koliko je kredita potrošeno, ove dve funkcije zahtevaju da znate PIN kod.

Internet.
Pretraživač koji se nalazi u telefonu podržava HTML protokol. Stranice koje sadrže samo engleski jezik će biti prikazane bez većih problema, ali ćete zato sigurno biti razočarani sa stranicama koje su napravljene u ćirilici.

Kamera.
Telefon je opremljen CMOS kamerom rezolucije 2 Megapiksela sa kojom možete napraviti fotografije najviše rezolucije 1600 x 1200 piksela (ostale podržane rezolucije su 1280 x 960, 640 x 480 i 320 x 240 piksela). Takođe možete podešavati balans bele boje (automatski, unutar prostorije, napolju), brzinu osvežavanja ekrana (50 i 60 Hz), putanju fajlova (za snimanje). Kamera ne podržava autofokus.

240 x 180
320 x 240

(+) povećaj, 640 x 480, JPEG

(+) povećaj, 800 x 600, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960, JPEG

(+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

Poredili smo fotografije koje smo napravili sa kamerama iste klase (kod Nokia 6280 i N70) i u poređenju sa njima fotografije napravljene kamerom Siemens modela imaju više plave boje pa slike izgledaju hladnije. Ovo je najizraženije na fotografijama kada ste slikali zlatne kupole na sunčanom danu; efekat ostaje isti i kada slikate bilo šta unutar prostorije. Fotografije napravljene po tmurnom danu će i dalje imati ovaj efekat iako neće biti u velikoj meri izražen.

Siemens SXG75 -- Nokia N70

(+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) povećaj, 960 x 300, JPEG

(+) povećaj, 960 x 300, JPEG

(+) povećaj, 640 x 480, JPEG

(+) povećaj, 640 x 480, JPEG

Kada slikate nešto što je loše osvetljeno šum će biti veoma izražen i pojaviće se određeni artefakti ali pozadinski osvetljeni objekti na noćnim fotografijama izgledaju veoma dobro. Specifično za digitalni zum je da slika gubi na kontrastu kada je izabran maksimalni zum. Skoro je neverovatno koliko loše fotografije mogu da izgledaju pri veštačkom osvetljenju kada je uključen maksimalnu zum. Kamera ne podržava makro režim fotografisanja.

Kamerom možete snimati video snimke rezolucije 176 x 144, 128 x 96 i 96 x 80 piksela. Možete birati da li će video snimci biti snimani sa 7 ili 15 slika u sekundi, maksimalno trajanje jednog snimka je 5 minuta. Kada snimate za MMS poruke bićete ograničeni na 10 sekundi. U toku snimanja video snimka neće raditi digitalni zum. Kamera sa prednje strane podržava samo dve rezolucije - 352 x 286 i 320 x 240. Nismo očekivali ali prednja kamera podržava snimanje video snimaka, što je veoma egzotično. Ovo možete iskoristiti tako što ćete snimati objekat koji se nalazi iza Vas a možete isključiti i zvuk kamere.

Primer video snimka 1 (3GP, 84,2 KB)
Primer video snimka 2 (3GP, 79,3 KB)
Primer video snimka 3 (3GP, 228 KB)
Primer video snimka 4 (3GP, 216 KB)
Primer video snimka 5 (3GP, 227 KB)
Primer video snimka 6 (3GP, 844 KB)
Primer video snimka 7 (3GP, 112 KB)
Primer video snimka 8 (3GP, 432 KB)
Primer video snimka 9 (3GP, 233 KB)

Fotografije napravljene glavnom kamerom su lošeg kvaliteta. Fotografije nominalne rezolucije su prihvatljivog kvaliteta ali slike u malo većoj rezoluciji će izgubiti na oštrini. Takođe, neki delovi slike se neće videti ako fotografišete objekte u pokretu. Kao što smo ranije napisali, koloritet naginje ka plavoj boji u poređenju sa kamerom Nokia 6280 modela ali fotografije napravljene kamerom Siemens modela izgledaju bolje posle malo obrađivanja.

Nije nam jasno zašto proizvođač nije ugradio blic i ogledalo, pošto nam se veoma dopala jaka dioda kod Siemens S75 modela.

Iako ovom kamerom ne možete napraviti fotografije koje će zadovoljiti profesionalne standarde, svakako će Vam poslužiti za fotografije koje možete poslati uz MMS poruke.

Poruke.
Tri tipa poruka su Vam na raspolaganju - SMS, MMS i Email. Produžene SMS poruke mogu sadržati do 755 karaktera ako koristite latinicu ili 330 karaktera ako koristite ćirilicu. U poruke možete ubaciti tekstualni šablon i broj telefona iz imenika. Podržan je T9 ali reči neće biti automatski umetane. Možete dodavati reči u bazu, da bi bile prepoznate kada kasnije kucate tekst. Kada unosite tekst u standardnom režimu pojaviće Vam se tradicionalna linija za unos teksta.

MMS porukama možete dodavati slike, tekst, video snimke, zvučne zapise i brojeve kontakata iz imenika. Iz menija za MMS poruke možete direktno napraviti fotografije, video snimke, snimiti zvučne zapise. Maksimalna veličina za MMS poruku je 195 KB, možete i sami podesiti ograničenje na 95KB pošto mnogi operateri ograničavaju MMS poruke na 100 KB. Možete izabrati i opciju "Ograničenje mreže" pa će telefon sam ograničiti veličinu poruke na podatke dobijene od operatera.

Kada kreirate email poruku morate prvo napraviti profil inače se meni za kreiranje poruke neće ni otvoriti. Email klijent podržava SMTP, POP3 i IMAP4 protokole. Email porukama možete dodati i fajlove koje telefon ne prepoznaje, maksimalna veličina za email poruku je 10 MB.

Na raspolaganju Vam je cela memorija telefona kada hoćete da sačuvate poruke, neće Vam biti na raspolaganju memorijska kartica.

Telefon nema šablona za email poruke, ali možete ih sami kreirati. Te šablone kasnije možete iskoristiti kao zaglavlje ili kao potpis u poruci. U ovom meniju možete podesiti i glasovne poruke.

Organajzer
Tu se nalaze kalendar, glasovni podsetnici, podešavanja za vremenske zone i sinhronizacija.

Kalendar je veoma dobro realizovan kod ovog modela. Bilo koji novi unos u kalendar na početku neće imati definisan tip. Svakom unosu možete odrediti datum i vreme početka, datum i vreme kraja, vreme kada će Vas obavestiti (ako je potrebno). Podešavanja ponavljanja događaja je moguće (dnevno, nedeljno, mesečno, godišnje, samo jedanput). Ovakav način formiranja podsetnika podseća na alarm sa proširenim mogućnostima. Jedina zamerka je što u kalendaru ne postoje vikendi ali to lako možete rešiti tako što ćete kreirati podsetnik za subotu i nedelju i podesiti da se ponavlja svakih nedelju dana. Broj unosa je ograničen samo slobodnom memorijom. Starija verzija Mobile Phone Manager softvera (koja dolazi uz Siemens S75) ne podržava ovaj telefon, pa tako nisam mogao da proverim koliko je stvarno ograničenje.

Diktafonom možete snimati glasovne poruke. Broj unosa je ograničen tako da ukupno vreme koje zauzimaju ne može preći 150 sati. Ovo je više nego dovoljno ako se uzme u obzir trajanje baterije. Ipak, diktafon ne možete koristiti u toku razgovora. Ako pokušate da ga uključite preko menija aktivnosti prikazaće Vam se poruka da ta funkcija nije podržana.

Vremenska zona je standardna funkcija. Možete videti vremensku razliku između dva izabrana grada.

Sinhronizacija. Ovde možete izabrati sinhronizaciju "preko vazduha", odabrati koje aplikacije želite da sinhronizujete, izabrati profil i tip razmene podataka. Poruke i kontakte možete kopirati na eksterne servere (SyncML protokol). Sinhronizacija se obavlja bez ikakvih problema, ali razmena podataka sa PC računarom nije moguća dok se ne pojavi verzija Mobile Phone Manager softvera koja podržava ovaj telefon.

Igre
U telefonu se nalaze četiri igre. U pitanju su "Space shooter", "Marble Crossing", "Super Bomberman" i "Space Stack Attack". Pri pokretanju i korišćenju igara nije bilo primetnih usporenja. Ako Vas neko pozove dok je igra aktivna ona će biti minimizovana i možete nastaviti sa igranjem kada završite razgovor. Isto važi i za Java aplikacije.

Program za reprodukciju
Ovaj program se nalazi u posebnom meniju i ima ikonu koja je slična kao kod Siemens S75 modela. Kao i kod modela S75 i Siemens SXG75 ima ugrađen ATI procesor Imageon 2182. U poređenju sa S75 modelom kod ovog modela je čip u potpunosti realizovan. Zato sa SXG75 modelom možete bez problema pregledati Real Media 8/9 multimedijalne fajlove pored standardnih (melodija, aac, mp3, 3gp fajlova, grafičkih fajlova). Multimedijalne fajlove možete pregledati i preko celog ekrana. Liste pesama mogu sadržati do 25 fajlova, podržana je reprodukcija u pozadini. Pri pregledanju slika možete uključiti slajd šou.

Pošto ovaj telefon podržava RM format možete ga koristiti kao prenosni media plejer, uz veliki ekran i stereo zvučnike. Jedino ograničenje je što RM format ne može biti prikazan preko celog ekrana. Slika će biti zarotirana ali ipak neće zauzeti celu površinu ekrana (koristio sam fajlove koji su prilagođeni za rezoluciju 176 x 208 piksela).

Reprodukcija će se zaustaviti ako Vas neko bude pozvao pa ćete kada završite razgovor morati sami da nastavite reprodukciju, što je jedna od mana.

Kada kopirate foldere na memorijsku karticu biće napravljene kopije. Ako pokušate da obrišete neku od kopija telefon će se pobuniti. Tada pomaže samo restart telefona.

Videotelefonija
Ovo možete koristiti samo u 3G mrežama. Kada smo pokušali da iskoristimo ovo u GSM mreži dobili smo poruku o grešci i telefon je ponudio da iskoristimo standardno pozivanje.

Dodaci
Iskreno, meni nije bila logična raspodela funkcija po folderima. Mnoge funkcije su bile duplirane u standardnim opcijama pa ću zato nabrojati samo novitete.

Mobilna navigacija Ovaj telefon se ističe od ostalih po tome što ima integrisan GPS prijemnik pa pomoću podataka dobijenih od satelita možete videti svoju lokaciju na mapi. Da bi se povećala preciznost možete koristiti servere operater putem A-GPS funkcije. Prema demo snimku telefon podržava podešavanje putanje, glasovno upozorenje kada menjate smer kretanja, mape se konstantno skidaju sa Interneta ali nismo uspeli da testiramo ovaj deo telefona. U telefonu se nalazi mapa Evrope ali nismo uspeli da je isprobamo. Po navodima proizvođača telefon možete povezati dodatkom za kola preko Bluetooth profila i koristiti ga za navigaciju.

Alarm. Alarm kod ovog telefona možete podesiti da se ponavlja svaki dan u nedelji. Da bi napravili dodatne alarme možete iskoristiti unose za organajzer.

FM-radio funkcioniše samo kada su slušalice povezane sa telefonom. Možete automatski skenirati etar i sačuvati frekvenicije za najviše 10 stanica. FM prijemnik je veoma osetljiv, podržani su RDS signali. Ipak, kao što je slučaj i kod plejera, ne možete nastaviti slušanje automatski posle razgovora. Ne možete snimati zvuk iz ovog menija.

Kalkulator. Kalkulator ima prošireni režim gde možete računati stepene, kvadratni koren i recipročne vrednosti. Veoma lako kalkulator možete prebaciti u konverter. Ipak, konverter možete pokrenuti i iz menija.

Snimanje zvuka je u stvari diktafon koji smo opisali ranije.

Štoperica omogućava da merite vreme i podržava međurezultate (do 100).

Moji fajlovi
Ovo je standardni Siemens fajl menadžer. Foldere sa igrama i aplikacijama možete pregledati, pored onih sa grafičkim fajlovima, video snimcima, temama i zvukovima. Aplikacije se neće prikazati u ostalim menijima.

Od već instaliranih aplikacija u telefonu se nalaze "Doc Viewer", "My photos online", "Mobile navigation", "PDF Viewer", "Photo Editor" i "Rescue dictionary".

Teoretski, "Doc Viewer" možete iskoristiti za prikaz MS Office dokumenata. U praksi on služi za fajlove sa jednostavnim tekstualnim formatiranjem i nije uspeo da prepozna fajlove koje smo pokušali da otvorimo sa njim. Isto važi i za PDF fajlova, nismo uspeli da ih otvorimo. Čak ni u uputstvu nismo uspeli da pronađemo kako da konvertujemo fajlove da bi mogli da ih pregledamo na telefonu.

"My photos online" omogućava postavljanje fotografija na servere. "Photo Editor" je moćna alatka za obradu fotografija na mobilnom telefonu, ali će Vam biti potrebna velika količina vremena. Lakše je fotografiju prebaciti na PC računar i tada je obraditi. Rečnik će svakako biti najpopularnija aplikacija, pošto možete veoma brzo saznati najkorišćenije fraze na šest jezika. Međutim, moraćete da unesete fraze i njihovo značenje na ostalim jezicima, pošto rečnik ne može automatski da ih prevodi. Nije podržana reprodukcija fraza, ali to je već sanjarenje.

Još nekoliko rečenica o Java aplikacijama. U uputstvu piše da su podržani DRM digitalni potpisi. Moguće posledice ovoga su da Java aplikacije koje ste snimili na memorijskoj kartici ili ste ih preneli sa drugog uređaja (PC računara, na primer) neće raditi. Kada ove aplikacije bežičnim putem prenesete na telefon one će se pojaviti u folderu "Ostalo" i neće biti prepoznate, isto važi i za memorijsku karticu.

Podešavanja. Nisam primeto nikakve razlike između ovog i Siemens S75 modela. Jedina razlika je možda u vibraciji, pošto su tu profili sa raznim tipovima vibracije. Možete podesiti da je memorijska kartica odredište za primljene fajlove preko infracrvenog porta. Isto važi i za Bluetooth. Nije bilo nikakvih problema kada smo testirali ove načine komunikacije, sve je bilo primljeno i prenešeno tamo gde je trebalo. U Bluetooth podešavanjima više ne možete videti koji su profili podržani. Možete podesiti skraćenice za programabilne i tastere sa brojevima. Sva ostala podešavanja su ista kao kod starijih modela.

Tradicionalno smo koristili JBenchmark 3В, 1.1 i 2.0 da bi testirali performanse. U tabelama možete videti do kojih rezultata smo došli. Testovi su pokretani sa uključenom Java mašinom. 3D Java testovi su od najvećeg značaja za ovaj telefon. Skoro svi testovi pokazuju da je Siemens SXG75 najbrži telefon od svih u seriji 75.

Profesionalna verzija SPMarkJava06 je pokazala veoma skromne rezultate. Ova kompanija je poznata po svojim 3DMark testovima za grafičke akceleratore. Iako su ovi testovi sintentički oni ipak pokazuju neke informacije na osnovu kojih se može prosuditi koji procesor je bolji. Mislio sam da je za GPS potreban snažan procesor ali je ta pretpostavka bila pogrešna pa je pokretanje zahtevnih 3D igara bilo problematično. Ipak je ovaj telefona namenjen poslovnim ljudima i nije dizajniran za igrice, što donekle podseća na situaciju sa Siemens S65 modelom koji nije podržavao MP3 plejer iz istog razloga, mada je u novijim modelima to podržano. Nadam se da će se slično desiti i u slučaju 3D Java funkcionalnosti, pošto ne kupuju samo poslovni korisnici ovakve telefone.

Niski rezultati 3D testova govore da grafički akcelerator nije bio korišćen dok je radila Java.

Utisci

Dok sam testirao Siemens SCG75 koristio sam ga kao glavni telefon otprilike nedelju dana i u toku tog perioda nije bilo nikakvih problema sa prijemom signala. Zvučnici su bili dovoljno glasni za obavljanje razgovora čak i kada sam bio na bučnoj ulici. Čak sam morao da smanjujem jačinu zvuka dok sam slušao radio preko zvučnika. Zvuk je veoma kvalitetan ali se ponekad dešava da se čuje šum kod visokih frekvencija. MIDI melodije zvuče dobro. Vibracija je tradicionalno veoma jaka pa je slobodno možete korisititi da Vas obavesti o dolazećem pozivu. Integrisani grafički akcelerator radi pod punim opterećenjem. Ovaj telefon Vam može zameniti prenosni media plejer za video snimke poput 3GPP i RM formata. Veliki plus je što možete sortirati unose u imeniku po raznim parametrima, mada kapacitet od 500 kontakata deluje zastarelo. Pozivanje glasom je takođe jedna od prednosti ali zahteva od Vas da prvo snimite glasovne oznake. Moderni telefoni omogućavaju prepoznavanje glasa bez potrebe za snimanjem oznaka. Kalendar mi se zaista dopao. Praktično nema ograničenja po pitanju broja unosa a možete ga koristiti i za alarme. Ako Vam se neki događaj ponavlja svaki dan, slobodno ga unesite u kalendar pa će biti veoma mala verovatnoća da ćete ga propustiti.

Ipak, telefon ima i nekoliko mana. Pošto je promenjen operativni sistem više ne možete direktno raditi sa Java aplikacijama koje kopirate sa memorijske kartice ili preko Bluetooth veze. Ovim su automatski odbijeni korisnici koji vole da čitaju knjige na telefonu. Integrisani GPS navigator će imati veću korisnost kada bude bilo moguće nabaviti lokalne mape, ovako je skoro beskoristan. Korisnici ženskog pola skoro da neće birati ovaj telefon zbog njegovih dimenzija i mase. Takođe, nije podržani ni čitanje Office dokumenata. Čak nije moguće ni snimiti razgovor pomoću diktafona.

Na kraju, ovaj model donosi sa sobom i veliki broj nedoumica. Ideje koje ima su perfektne ali su veoma loše realizovane. Prave inovacije su došle zajedno sa zastarelim rešenjima. Broj mogućih kupaca ovog modela je veoma mali. Sve ideje su sada u rukama novog vlasnika - kompanije BenQ. Izgleda da ovom telefonu nedostaje veoma malo da bi bio u potpunosti funkcionalan i moderan telefon.

Siemens je očigledno zakasnio sa predstavljanjem ovog modela pošto već postoje slični modeli koji imaju skoro istu funkcionalnost. Da je operativni sistem ostao otvoren tada bi bilo samo pitanje vremena kada bi se pojavio završeni finalni proizvod. Odluku o kupovini ovog modela možete doneti čak i samo na na osnovu da li glavna funkcija ovog telefona, GPS prijemnik, funkcioniše kako bi trebalo.

Video snimak 1 (285 KB, AVI)

Video snimak 2 (713 KB, AVI)

Video snimak 3 (765 KB, AVI)

Video snimak 4 (1,47 MB, AVI)

Video snimak 5 (1,13 MB, AVI)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025