C75 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Siemens C75
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Siemens C75. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Siemens C75 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Siemens C75

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo

Po tehnologiji koja se nalazi unutar ovog telefona on je u potpunosti kopija Siemens CX70 modela, nema razlike ni u softveru ni u hardveru (izuzimajući stabilnost, ako to razmatrate). Siemens C75 koristi i drugačiji ekran pa su inženjeri uspeli da smanje dimenzije kućišta na 103 x 44 x 17 mm. Model je sada elegantniji zahvaljujući boji maske (srebrna ili paladijum). Masa telefona je 90 grama. Dobro leži u šaci i po određenim elementima dizajna više liči na poslovni telefon nego na telefon namenjen prosečnom kupcu. Ipak, upotrebljeni su plastični tasteri što razbija iluziju da je ovo telefon namenjen poslovnim ljudima. Što se mene tiče ovo je najlošije dizajnirana tastatura do sada i da je upotrebljena bilo koja druga tastatura utisak bi bio povoljniji a dizajn interesantniji.

Na bokovima telefona je umetnuta tamna plastika, na levom boku se nalazi infracrveni port. Telefon ne poseduje tastere sa strana, što nije tipično za ovu klasu aparata. Rupa za traku se nalazi sa zadnje gornje strane telefona. Izmenjena je konstrukcija poklopca sa zadnje strane pa se on sada montira tako što sklizne i pridržava ga samo jedna reza. Poklopac nije čvrsto privezan za samu masku telefona već će se pomerati ali to možete rečiti tako što ćete postaviti parče tkanine između baterije i poklopca pa se on više neće pomerati. U svakodnevnoj upotrebi skoro i da nećete primetiti ovo pomeranje.

Sa zadnje strane se nalaze sočivo VGA kamere i utičnica za spoljašnju antenu. Utičnica za interfejs je standardna i nalazi se sa donje strane.

Rezolucija ekrana je 132 x 176 piksela, njegove dimenzije su 28 x 37 mm i na njemu može biti prikazano do 8 linija teksta i dve statusne linije. Modeli CX65/CX70 koriste ekrane iste rezolucije ali većih fizičkih dimenzija (28 x 42 mm). Zbog manjih dimenzija ekrana smanjene su i dimenzije samog telefona.

Ovo uopšte nije loš ekran po mogućnostima. U pitanju je TFT ekran i može da prikaže do 65.536 boja. Kvalitet prikazane slike nije loš, po prikazu boje može se porediti sa većinom Evropskih modela (na primer, sa Sony Ericsson K500/F500). Zbog manjih dimenzija prikazana slika je lepša nego na starijim modelima i unutar neke prostorije će biti manje osvetlena nego na Samsung ili Motorola telefonima. Kao i kod starijih modela i kod ovoga je preko ekrana presvučen poseban reflektujući sloj pa je zbog toga prikazana slika vidljiva čak i kada se telefon nalazi na suncu. Po ovom parametru ovo je jedan od najboljih telefona.

Tasteri su napravljeni od plastike, grubi su i prosečnih su dimenzija. Tastatura je prosečna po udobnosti i nije bilo nikakvih problema sa njom u toku korišćenja aparata. Na vrhu džojstika se nalazi silikonski umetak zahvaljujući kojem možete preciznije da ga kontrolišete.

Baterija telefona je Li-Ion tipa i kapaciteta je 750 mAh. Prema podacima proizvođača telefon sa njom može raditi oko 200 sati u mirovanju i oko 3 sata ako ga koristite za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 2 dana bez punjenja a koristili smo ga oko 30 minuta za razgovore i 35-40 minuta za ostale funkcije. Ako ga budete manje koristili najverovatnije ćete bateriju puniti svaka tri dana. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti telefon oko 1.5 sat.

Meni

Interfejs je dizajniran u tradicionalnom Siemens stilu. Ovo se najviše odnosi na organizaciju menija i raspored funkcija. Za dva programabilna tastera možete podesiti koje funkcije ćete im dodeliti, na početku su im dodeljeni adresar i pristup glavnom meniju. Kako i preko džojstika možete pristupiti adresaru i glavnom meniju preporučljivo je da ovim programabilnim tasterima dodelite neke druge funkcije. Kada džojstik, dok je telefon u mirovanju, pritisnete ući ćete u glavni meni; pomeranjem džojstika na dole pristupićete imeniku, na levo - kameri, na desno - folderu "Incoming", dok ćete pomeranjem džojstika na gore moći da birate profile. Razne funkcije možete dodeliti i tasterima sa brojevima.

Glavni meni je predstavljen putem devet ikona koje su raspoređene u tri reda sa po tri ikone u svakom redu. Ikone su nacrtane u stilu koji je zastupljen i u ostalim modernim Siemens telefonima. Ikone nisu toliko jednoznačne i svetle kao kod modela nekih Koreanskih proizvođača. Samo ikone su jednostavne i dizajnirane su tako da podsećaju na dečje crteže.

Podmeniji su uređeni kao liste, što je tradicionalno. Možete se pomerati po meniju koristeći brzu navigaciju pomoću brojeva. U celini, za navigaciju po meniju imate maksimalan broj opcija, što je odlično.

Unos podataka nije problem; telefon podržava T9 rečnike; lako se možete prebacivati između jezika za T9 dok kucate.

Tradicionalno telefon poseduje dnevnik događaja i u njemu možete pronaći sve propuštene pozive, podsetnike i alarme. Ovo je veoma logično i u velikoj meri zgodno za korisnike. Pomoću tastera na levoj strani možete doći do ovog dnevnika, u kome će biti prikazan najnoviji propušteni događaj. Svaki od događaja u listi ima ikonu pomoću koga možete da odredite o kom tipu događaja se radi (poziv, alarm, poruka).

Imenik. Memorija telefona je dinamički deljena između svih aplikacija iako u imeniku postoji limit od 1000 kontakata. Svakom kontaktu možete uneti ime, prezime, glavni broj telefona, broj telefona u kancelariji, broj mobilnog, dva broja za fax, dve poštanske adrese, fusnotu, ime kompanije i njenu adresu (grad, ulica, poštanski broj, država). Osim ovih polja, možete podesiiti i datum rođendana i namestiti alarm za to. Svakom kontaktu možete dodeliti fotografiju ili samo sliku.

U glavnoj listi prikazane su ikone za ona polja koja su popunjena (u jednoj ili dve linije) za sve kontakte. Fotografija nije prikazana u listi; da bi je videli, morate da izaberete kontakt iz liste.

U telefonu postoji devet grupa za kontakte. Možete preimenovati grupe i izabrati sliku za svaku. Svakoj grupi možete dodeliti i melodiju iako opciju za to nećete naći u meniju za imenik; to podešavanje se nalazi u meniju za melodije. Ovo možda ne izgleda logično ali se možete lako navići.

Pri dolazećem pozivu, slika pozivaoca nije prikazana preko celog ekrana, iako je dovoljno velika. Kada Vas neko zove na ekranu će biti prikazano veoma kratko broj telefona a zatim će biti prikazana fotografija ako ste je dodelili tom kontatku. Ime i tip broja telefona će takođe biti prikazani. Poljima u imeniku ne možete menjati imena već ćete ako neki Vaš kontakt ime više mobilnih telefona morati drugi broj da sačuvate pod drugim poljem (telefon u kancelariji, glavni broj, fax, itd.). Ovo nije problematično u velikoj meri ali Vas može zbuniti ako imate veliki broj prijatelja koji koriste više mobilnih telefona.

Poruke. Možete sačuvati do 100 poruka u memoriji telefona. Opet, memorija je dinamički deljena i to morate imati na umu. Prikazane su poruke i iz memorije telefona i sa SIM kartice. Poseban simbol označava poruke sa SIM kartice. Možete kreirati šablone za poruke i posebne foldere. Sa ovim telefonom možete razmenjivati MMS poruke; podešavanja su jednostavna.

Interfejs za kreiranje poruka je odličan. Možete se brzo kretati između stranica bez pozivanja dodatnog menija. Upozorenje o veličini poruke je prijatno iznenađenje; upozorenje je prikazano kada šaljete poruke. Takođe morate podesiti vreme za koje će poruka biti isporučena (može se protezati od jednog sata do beskonačnosti). Ako poruke plaćate po veličini, ova funkcija je veoma korisna. Možete primati MMS poruke automatski ili manuelno; ako odaberete da primate poruke automatski, to možete raditi samo kada ste u dometu Vaše mreže, ne i kada ste u roaming-u. Interesantno je da Vas telefon ljubazno upozori kada izaberete automatsko primanje poruka da Vas to može koštati.

Program za e-mail podržava do 4 naloga i po mogućnostima je sličan programima u ostalim Siemens telefonima. Podržan je UTF-8 kodni standard.

Možete kreirati svoje šablone za poruke i ako želite možete kreirati šablone za sve prilike. Telefon je jedan od najbolje rangiranih kada je u pitanju kreiranje poruka. Još jedno poboljšanje je mogućnost da izaberet veličinu slova dok čitate poruke (veličina može biti standardna, velika i mala).

Liste poziva. Informacije o poslednjih 100 pozvanih, primljenih i propuštenih poziva se čuvaju u memoriji telefona, zajedno sa vremenom, datumom i trajanjem razgovora za svaki poziv. Ovo je prvi put da se srećemo sa tako velikom listom poziva u običnom telefonu, a da nije smartphone u pitanju. U listi neće biti sumirani pozivi sa jednog broja, već će svaki poziv biti prikazan odvojeno.

Parametri. Ovde se nalaze razna podešavanja.

Profili. Kao i uvek, možete izabrati kako telefon funkcioniše u različitim situacijama (vibracija, melodije, itd.). Sada možete kopirati sva podešavanja iz jednog profila u drugi, što je odlično rešenje ako želite da promenite samo par podešavanja u jednom profilu bez menjanja samog profila.

Teme. U zavisnosti od odabrane teme, prikaz menija se menja kao i spektar boja i pozadina ekrana. Biće Vam potrebno između 15 i 30 sekundi da postavite jednu temu. Ovde je nedostatak u tome što ne postoji pregled teme koju želite da postavite, već je morate postaviti da bi videli kako će izgledati.

Melodije. Ovde možete podesiti melodije i zvuke za razne događaje.

Ekran. Ovde možete podesiti pozadinu ekrana i animacije koje se pojavljuju kada uključujete/isključujete telefon. Ovde možete podesiti i veličinu slova.

Phone Pilot je 3D lik koji Vam može pomoći u radu sa telefonom, pojavljivati se kada se od Vas traže dodatna podešavanja i čestitati Vam rođendan.

Organajzer. Kalendar je veoma tradicionalno organizovan; možete ga pregledati po mesecima, možete se prebaciti na dnevni raspored ili na nedelji pregled. Neke od funkcija u ovom meniju Vam omogućavaju da pregledate događaje istog tipa, npr. sastanke, beleške, itd. U celini, možete sačuvati do 1000 unosa u memoriji telefona.

Unosi mogu biti jednokratni ili se ponavljati; jedno od podešavanja prikazuje sva ili samo neka polja kada izaberete koji je tip unosa. Možete iskoristiti komandovanje glasom za alarm.

Postoji posebna lista zadataka gde možete pored datuma podesiti i alarm. Možete podesiti jačinu zvuka alarma u pet koraka.

Beleške. Ovo je savršen način da otkucate kratku tekstualnu poruku. Beleška može biti privatna i ako podesite da je takva, morate uneti PIN kod da bi mogli da je pročitate.

Još jedna funkcija u meniju organajzera Vam omogućava da proverite koje je vreme u gradovima sveta. Ovde se nalazi i diktafon. Trajanje i količina snimljenog materijala zavisi od slobodne memorije telefona. Podrazumevano je da je to oko 186 minuta. Nažalost, diktafon nismo uspeli da nateramo da radi u toku razgovora pošto se u našem slučaju dešavalo da se telefon stalno resetuje i morali smo da ga isključimo pa potom uključimo.

Moje stvari. U folderima "Moje stvari" nalaze se programi i fajlovi. Sve je dobro organizovano i razumljivo. Folderi mogu biti prikazani kao liste ili kao male ikone. Druga varijanta je bolja zbog fotografija koje biti prikazane umanjeno. Nažalost, svi standardni folderi izgledaju isto kada su prikazani kao ikone, što može prouzrokovati haos i morate da čitate njihove nazive iznad.

Količina memorije u telefonu je oko 10 MB, dok je korisniku na raspolaganju oko 7 MB (u zavisnosti od instaliranih aplikacija).

Dodaci. Ovde se nalazi alarm za koga jedino možete podesiti da se aktivira određenim danima u nedelji.

Snimanje zvuka je ista funkcija kao diktafon sa tom razlikom što ovde možete izabrati da snimite melodiju za telefon.

Kalkulator. Sem standardnih funkcija, kalkulator možete sada zapamtiti međurezultate (kao memorija kod standardnih kalkulatora). Kalkulator je veoma upotrebljiv.

Ovde se nalazi i dobar konverter različitih mernih jedinica.

Možete kreirati do dve kontrolne tačke za štopericu i sačuvati ih u poseban fajl. Ovde Vam je na raspolaganju i tajmer.

Fajl sistem. Ovo je alatka za pregled sadržaja fleš memorije u kojoj se čuvaju korisnički podaci. Možete kreirati svoje foldere i premeštati sadržaje postojećih foldera, menjati način prikaza informacija (lista ili ikone). Lako možete koristiti telefon za čuvanje informacija; samo bi trebalo da u telefon pošaljete fajl u bilo kom formatu.

Zabava & Surf. Ovde se nalazi WAP pretraživač verzije 2.0. Podešavanja za pretraživač se malo razlikuju od standardnih. Bez većeg napora možete dodati nove omiljene sajtove; veliki ekran omogućava da lako pronađete funkcije koje su Vam potrebne.

Igre. U telefonu se nalaze dve igre - Sea Battle (podmornice) i Speed Chaser 3D (3D trka).

Aplikacije. Ovde se nalazi Photo editor, alatka za editovanje fajlova. Ne postoji mnogo opcija, možete dodati okvir ili ikonu, malo izmeniti sliku i to je otprilike sve.

Kamera. Telefon je opremljen VGA kamerom. Proizvođač je odlučio da ne napiše kolika je rezolucija slika kada birate kvalitet, pa je sve što možete videti Premium (640 x 480 piksela), Visoki, Srednji, Pozadina za ekran. Među ostalim podešavanjima možete podesiti kako će se generisati ime fajla; može sadržati trenutni datum i vreme (to je postojeći primer). Balans bele boje možete podesiti na automatski ili na ručno podešavanje (kada birate između podešavanja za ulicu ili za unutrašnjost prostorije).

Ekran se koristi kao tražilo i slika ostaje čista čak i kada se telefon pomera. Fotografije izgledaju odlično na ekranu i to se može računati kao još jedna prednost telefona. Postoji tajmer za auto-portrete.

Možete menjati podešavanja za osvetljenje jednim potezom i možete koristiti digitalni zoom. Video snimci sa zvukom mogu trajati najduže 30 sekundi. Prikaz video snimaka na ekranu je zadovoljavajući.

Primer video snimka (3GP, 107 KB)

Sa fotografijama koje ste uslikali možete raditi šta želite; takođe ih možete poslati na druge uređaje koristeći infracrveni port.

Kada se nalazite u slabo osvetljenim prostorijama (kao na primer u liftu), osetljivost matrice nije dovoljna (čak ni ostala podešavanja ne pomažu). Rezultat toga je da je na fotografiji prikazan samo mračni detalji sa velikom količinom šuma.

Siemens C75

(+) povećaj, 640 x 480, JPEG

(+) povećaj, 640 x 480, JPEG

(+) povećaj, 640 x 480, JPEG

(+) povećaj, 640 x 480, JPEG

Pošto je zoom funkcija digitalna, možda nećete želeti da je upotrebite; kvalitet ne zadovoljava kao što se može videti na slikama.

Produktivnost telefona. Produktivnost smo merili pomoću sve tri modifikacije JBenchmark test programa. Rezultate su sledeći:

C75
JBenchmark 1
1372
Detalji
Tekst
412
2D Oblici
352
3D Oblici
195
Brzina popunjavanja
104
Animacija
309

C75
CX65
Jbenchmark 2 104 87
Detalji
Manipulacija slikama 39 37
Tekst 145 143
Sprajtovi 169 161
3d Transformacije 83 75
Korisnički interfejs 149 79

JBenchmark 3D
HQ: 120
LQ: 140
Trouglova u sekundi: 10331
KTeksela u sekundi: 930
Jbenchmark verzija : 3.1.0
Širina ekrana: 132
Visina ekrana: 176
3D Podsistem:
M3G Verzija: 1.0
Antialiasing: ne podržava
True color: ne podržava
Dithering: ne podržava
Mipmapping: ne podržava
Korekcija perspektive: podržava
Lokalno osvetljenje za kameru: podržava
Maksimalni broj svetala: 256
Maksimalne dimenzije pregleda: 1024
Maksimalne dimenzije teksture: 1024
Maksimalne veličine sprajtova: 1024
Maksimalni broj transformacija po vertex-u: 2
Broj jedinica za obradu tekstura: 2
Ostala svojstva:
Kolor ekran: podržava
Broj boja: 65536
Trasparentnost (broj alfa nivoa): 2
Dvostruki bafe: podržava
Ukupna memorija: 1536000
Slobodna memorija: 412592
Microedition konfiguracija: CLDC-1.1
Microedition profili: MIDP 2.0
Microedition platforma: C75
Microedition kodni raspored: ISO8859_1

Rezultati testova govore o tome da je ovo prosečan telefon. Po performansama je blizu telefonima prethodne generacije, što nije loše. U svojoj klasi Siemens C75 predstavlja jedan od najboljih telefona. Stabilniji softver je omogućio porast indeksa produktivnosti u odnosu na Siemens CX70.

Utisci

Što se tiče kvaliteta prijema signala, Siemens modeli nemaju nikakvih problema; glas se jasno čuje i dobro se prenosi. Polifone melodije su glasnije nego prosečno i čućete bez problema telefon kada zvoni. Nisu podržane MP3 melodije. Vibracija je prosečne jačine i zadovoljava u većini slučajeva.

Telefon ne podržava pozivanje glasom ali to i nije mana s obzirom na to kom segmentu tržišta je telefon namenjen. Diktafona takođe nije funkcionisao u toku razgovora što je poznato još od modela CX65/CX70. U segmentu kome pripada ovaj telefon ima maksimalan broj funkcija i nema očiglednih rivala. Siemens C75 će automatski oboriti količinu prodatih primeraka modela CX65/CX70, jedina hardverska razlika u odnosu na starije modele je funkcija Dynamic Light. Predviđam da će se Siemens C75 nalaziti na tržištu više od godnu dana što će omogućiti kompaniji da zauzme čvrst položaj u segmentu tržišta kojem je ovaj telefon namenjen. Trenutno ne postoje direktni rivali ovom modelu pa je zbog on i interesantniji. Možda će mu parirati Sony Ericsson K500 ali u veoma kratkom periodu vremena.

Siemens C75 nema očiglednih mana, ima stabilan softver. Možemo slobodno reći da će on biti jedan od najbolje prodavanih modela, pošto je najbolji u svojoj klasi. Kada se spusti cena Motorola E398 modela on će predstavljati rivala ali će tada i cena modela C75 pasti.

SAR vrednost ovog modela je 0.478 W/kg.

Primeri polifonih melodija (mp3, 473 KB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025