6111 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 6111
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 6111. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 6111 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 6111

Standardni paket:
Nokia 6111 telefon
Nokia baterija BL-4B
Nokia punjač za putovanja AC-4
Nokia stereo slušalice HS-23
Nokia punjač CA-44
Nokia kabl CA-53
CD-ROM sa programima
Uputstvo

Nokia 6111 je telefon namenjen prosečnom kupcu, bilo da je muškog ili ženskog pola.

Telefon se po dizajnu u velikoj meri razlikuje od svih postojećih slajder telefona pa možemo reći da izgleda jedinstveno. S obzirom na dimenzije od 84х47х23 mm i masu od 92 grama veoma lako ga možete nositi kako želite. Možete birati dve boje za masku: crnu ili belu. Druga varijanta je očigledno namenjena korisnicima ženskog pola. U oba slučaja plastika od koje je napravljena maska je glatka i sjajna. Na bokovima telefona plastika je mat pa zahvaljujući masci telefon izgleda skupoceno. Iako se glatki delovi maske veoma lako zaprljaju to se neće ni primećivati zahvaljujući kontrastu bokova i glavnog dela telefona. Veoma se retko kombinuju ovakvi elementi pri pravljenju maske za neki telefon.

Kada je telefon zatvoren sa donje strane će se malo klatiti ali to je više posledica upotrebe nego greška u dizajnu. Kada uzmete u obzir i malu visinu telefona može se pretpostaviti da ćete morati da pozicionirate vaš prst na tačno određeno mesto da bi ste mogli bez problema da otvorite telefon. Međutim, zahvaljujući odličnom mehanizmu za automatsko zatvaranje/otvaranje (što je i naglašeno u reklamama za ovaj telefon) ovaj proces je veoma olakšan. Kada je telefon u potpunosti otvoren između gornjeg i donjeg dela telefona neće biti bilo kakvog razmaka. Telefon možete koristiti i kada je zatvoren, možete da čitate poruke, odgovarate na pozive, itd. Mikrofon se nalazi na gornjem pokretnom delu, praktično u sredini pri dnu, što je veoma dobar položaj.

Funkcijski tasteri su prosečnih dimenzija i laki su za upotrebu mada je navigacioni taster mnogo manjih dimenzija nego što je mogao da bude. U okviru njega se nalazi i taster OK pa će ljudima sa velikim šakama biti veliki problem navigacija i upotreba ovog tastera. Alfanumerička tastatura je napravljena od istog tipa plastike i veoma je ugodna, nije bilo nikakvih problema čak ni kada su tasteri dodirivali gornji deo telefona.

Prilikom korišćenja tastature svakako ćete osetiti kada budete pritisnuli neki od tastera što je još jedan plus za komfornost ovog telefona. Nažalost, funkcijski taster će malo škriputati dok ih pritiskate, što malo kvari konačan utisak, dok alfanumerički tasteri nemaju tih problema. Belo pozadinsko osvetljenje tastature ćete videti u bilo kojim uslovima da se nalazite.

TFT ekran ovog modela može da prikaže sliku rezolucije 128x160 piksela, iako većina drugih ekrana slajder telefona može da prikaže i veću rezoluciju. Ipak, Siemens SL75, na primer, ima ekran slične rezolucije. Na ekranu može biti prikazano do 262.144 boja, slika je veoma živa i svetla, iako je ekran inferioran po tom parametru u odnosu na ekrane telefona koreanskih proizvođača. Ipak, ekran je veoma dobre izrade pa nismo primetili nikakve probleme u radu. Na ekranu može biti prikazano do 6 linija teksta i 3 statusne linije, slova su veoma velika i lako se mogu pročitati. Slika na ekranu će izbledeti kada se telefon bude našao na suncu ali zahvaljujući veličini slova tekst ćete i dalje moći da pročitate.

Taster za uključivanje/isključivanje telefona, koji takođe možete koristiti i za promenu profila, se nalazi sa gornje strane telefona. Utičnica za povezivanje dodatak i utičnica za punjač se nalaze ispod malog plastičnog poklopca koji je povezan sa telefonom. Preko prve utičnice možete povezati stereo slušalice ali ćete tako povećati dimenzije telefona. Slušalice koje dolaze sa telefonom su napravljene od plastike ali uz njih dolaze i sunđerčići.

Poklopac sa zadnje strane je crvene boje i možete ga skinuti; ispod njega se nalazi baterija.

Nemojte tražiti ležište za SIM kartice ispod baterija pošto se ono uopšte ne nalazi tamo. Ležištu možete pristupiti tako što ćete otvoriti telefon i skinuti poklopac koji se nalazi sa zadnje strane gornjeg dela telefona. Karticu možete izvaditi i dok je telefon uključen ali čim je izvadite telefon će se automatski isključiti. Telefon možete koristiti i bez SIM kartice, jedino nećete moći da koristite imenik.

Dva tastera za kontrolu jačine zvuka nalaze na desnom boku telefona. Prebacivanje svih kontrolnih elemenata na levi bok telefona je posledica specifičnog režima rada kamere, pošto kameru možete koristiti i dok je telefon zatvoren, pa tako liči na mali digitalni fotoaparat. Sočivo kamere se nalazi sa zadnje strane, pored njega su malo ogledalo i blic. Senzor kamere je rezolucije 1 Megapiksel, što se razlikuje od mnogih ostalih modernih telefona. Potpuno funkcionalni infracrveni port se nalazi na levom boku telefona.

Uz telefon dolazi Li-Ion baterija kapaciteta 700 mAh. Prema podacima proizvođača sa ovom baterijom telefon može raditi do 250 sati u mirovanju i do 3.5 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 2 dana bez punjenja s tim što smo ga za razgovore koristili 45 minuta, Bluetooth je bio konstantno uključen i oko 2 sata smo proveli slušajući radio. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je da telefon bude priključen na punjač oko 1 sat i 20 minuta.

Meni

Ovaj model je zasnovan na Series 40 platformi (treća edicija), za ovog proizvođača je postalo standardno da taj softver postavlja u telefone srednje klase. Najveća razlika između Nokia 6111 i starijih modela je u niskoj rezoluciji ekrana, što nije tipično za treću ediciju ovog softvera. U praksi to znači da slova na ekranu neće izgledati tako dobro kao kod starijih modela i da su neke opcije izbačene. U svakom slučaju, interfejs izgleda neprilagođeno pošto su slova veća nego što bi to trebalo da bude.

Ukupna količina memorije telefona je 23.5 MB što se ne čini da je dovoljno, pogotovo što telefon ima ugrađenu kameru rezolucije 1 Megapiksel. Takođe, ovaj telefon ne možete koristiti ni za slušanje muzike iz razloga što nema dovoljno memorije. Korisnici će najverovatnije iskoristiti ovu memoriju za melodije i fotografije.

Kada uključite telefon prikazaće Vam se kratki video snimak koji će Vas upoznati sa primarnim upravljačkim elementima i mogućnostima telefona. Ovaj video snimak se nalazi u glavnoj memoriji telefona i ne možete ga ni isključiti niti obrisati (nalazi se u direktorijumu applications). Glavni meni je standardno dizajniran, jedino su drugačiji indikator statusa baterije i jačine signala. Slično kao i kod Symbian smartphone aparata možete uključiti Active Standby. Ovo je kopija Today ekrana kod smartphone aparata koji koriste Windows Mobile operativni sistem. Kada je telefon u mirovanju na ekranu će biti prikazane ikone pomoću kojih možete pokretati aplikacije i pristupiti raznim funkcijama telefona. Ikone možete preurediti, dodati i obrisati po svom izboru. Sledeće što je prikazano je status Radia (broj trenutno izabrane sačuvane stanice, ime stanice, status). Ispod ovoga se nalaze informacije vezane za trenutni dan koje su preuzete iz organajzera (zadaci, unosi iz kalendara) a na samom dnu se nalazi tekstulani natpis ili beleška. Možete se kretati između ovih sekcija, pokretati aplikacije, pregledati beleške u punim veličinama. Ako je uključen media plejer u tzv. sleep režimu onda će na ovom ekranu biti prikazan naslov trenutne pesme koja se reprodukuje.

Možete izabrati pozadinu za ekran i boju za slova na ekranu koji je prikazan dok je telefon u mirovanju. Čak je preporučljivo da promenite boju slova ako birate slike za pozadinu sa mnogo boja. Funkcije za navigacioni taster možete podesiti na standardan način. Možete birati da li će ikone biti vidljive ili će biti sakrivene.

Fleksibilnost interfejsa zaslužuje najveće pohvale, pošto je ovo jedan od najbolje realizovanih interfejsa. Možete birati da li će u mirovanju biti prikazan Active Standby ekran ili standardni ekran gde možete podesiti brzi pristup funkcijama preko navigacionog tastera i koristiti GoTo funkciju (pritiskom na levi programabilni taster).

Glavni meni može biti prikazan na dva načina - lista (tada će biti prikazane 4 stavke menija odjednom na ekranu) ili matrica 3x3 ikone. U starijim modelima ste mogli da birate između još dva načina prikaza - matrica sa nazivima ikona (9 ikona na ekranu) i kartice (lista, matrica, matrica oznakama, kartice, tj. tabulatori). Ove dve poslednje opcije nisu realizovane u ovom telefonu zbog rezolucije ekrana.

U svim podmenijima liste su vertikalno organizovane. Dizajn menija je izuzetno atraktivan zahvaljujući ikonama, sve opcije su razumljive.

Za poruke, kontakte i Web možete birati između tri veličine slova - mala, srednja, velika. Na prvi pogled nema razlika između ove tri opcije ali u zavisnosti od izabrane opcije na ekranu će biti prikazan različit broj linija teksta. Kada je izabrana maksimalna veličina slova neće biti previše masna.

Omogućena je brza navigacija pomoću brojeva ali možete koristiti i navigaciju glasom. Prepoznavanje glasa je moguće samo za određene funkcije.

Imenik. Do 1000 kontakata, što je maksimalni broj, možete sačuvati u memoriji telefona. Ako Vam svaki kontakt bude imao samo ime i jedan broj telefona veoma brzo ćete ispuniti tu memoriju. Sa prosečnom količinom podataka (oko 6-7 polja po kontaktu je popunjeno) moći ćete u memoriji da sačuvate podatke za oko 500 kontakata. Svakom kontaktu možete dodeliti do pet brojeva telefona (glavni, mobilni, kućni, posao, fax). Prvi broj koji unesete za neki kontakt postaje podrazumevani ali to kasnije možete promeniti.

Takođe možete dodati e-mail, web, poštansku adresu kao i mali zapis kao dodatnu informaciju. Jedna od novih funkcija je USER ID, što je identifikator prisustva. U suštini ovo je analogno ICQ servisu, koji Vas obaveštava da li je neko od korisnika sa Vaše liste trenutno raspoloživ.

Svakom broju se može dodeliti fotografija. Kada unosite informacije za određeni unos nećete videti sliku, da bi je videli morate otvoriti odgovarajuću stavku menija. Sa druge strane, u običnoj listi možete podesiti ime i odgovarajući prikaz slika. U ovakvom prikazu ikone koje predstavljaju slike nisu velike, pa samim tim nemate dovoljno informacija o slici. Ostali načini prikaza su standardni: samo imena, imena sa glavnim brojem. Oba unosa iz imenika telefona i SIM kartice mogu biti prikazana istovremeno. Takođe, svakom kontaktu možete dodeliti posebnu melodiju.

Tradicionalno možete koristiti tastere 2-9 za brzo pozivanje.

Kontaktima možete dodeliti ukupno do 100 slika. Kada primate poziv na ekranu telefona ćete videti broj onoga ko Vas zove i sliku koju ste podesili. Fotografija zauzima veći deo ekrana i bez problema možete prepoznati ko je u pitanju. Iznad slike će biti prikazano ime onoga ko Vas zove i tip broja telefona.

Telefon nema grupe ali možete kreirati sami do 25 grupa, one će biti prikazane u listi sa imenima. Svakoj grupi možete dodeliti melodiju po izboru i sliku. Ako je slika dodeljena i nekom kontaktu koji se nalazi u grupi, ta slika će biti prikazana. Jedan kontakt se može nalaziti u više grupa.

Dodatno iznenađenje se krije u listi kontakata. I ovde su prikazane grupe ali su označene posebnim simbolom. Pretraga po imenima funkciniše i za nazive grupa. Ovo se može učiniti kao nelagodno prvi put ali ćete vremenom shvatiti koliko komfora ovo donosi pošto ne morate da ulazite u poseban meni da bi pristupili grupama. Takođe, kada uđete u imenik preko programabilnog tastera tada ćete moći samo da ga listate.

Pretraživanje po listi funkcioniše tako što otkucate nekoliko slova i biće Vam prikazan odgovarajuće ime iz imenika.

Sinhronizacija sa MS Outlook-om i dalje ne funkcioniše kako bi trebalo pošto se neka polja se pomešaju (npr. Ime i Prezime zamene podatke).

Poruke. Slično kao kod Nokia 6230i modela i ovde se nalazi nova verzija T9 sistema. Ovaj put sistem stvarno pogađa koje reči želite da unesete, slično kao Motorola ITAP softver. Ovo funkciniše tako što sistem ponudi reči koje je prepoznao i zapamti koje ste reči izabrali. Slično kao kod Nokia Smartphone aparata možete promeniti jezik na kome unosite tekst, što je veoma zgodno i praktično.

Telefon podržava Nokia Smart Messaging standard, koji omogućava slanje i primanje melodija i jednostavnih crno-belih slika između kompatibilnih telefona. Pored Nokia telefona ovo podržavaju Samsung i novi Motorola modeli iz LG-a. Za takve poruke postoji 10 grafičkih šablona u memoriji telefona. Nažalost, stav proizvođača je da ne podržava EMS standard iako je on dosta raširen tako da možemo reći da je ovo jedan od mana telefona. Ostatak karakteristika što se tiče poruka je da u telefonu možete sačuvati do 150 poruka, podržani su emotikoni i produžene poruke. Imate na raspolaganju opciju da se stare poruke automatski brišu iz foldera Poslate ako nestane mesta u memoriji.

Flash poruke su varijanta SMS poruka koje će biti prikazane samo na ekranu onoga ko prima poruku i neće biti sačuvane u memoriji telefona.

U kompaniji smatraju da će MMS u potpunosti zameniti EMS. Ovo je veoma blizu istini, pošto ova tehnologija postoje sve više popularna i uz pomoć te tehnologije možete kreirati zanimljive poruke koje sadrže slike, melodije itd. Svaka poruka može zauzimati do 300 KB. Realizacija MMS podrške je dobra, nikakvi problemi nisu uočeni. Fotografije koje ste napravili sa integrisanom kamerom će biti smanjene na manje od 300 KB da bi mogle da budu poslate u okviru poruke.

Kada snimate glasovne poruke za MMS one će biti ograničene na 3 minuta i 6 sekundi po snimku i tada ih možete odmah poslati. Ovo je pojednostavljena verzija MMS poruka za masovnu upotrebu.

Telefon ima ugrađen e-mail klijet koji podržava rad sa APOP/POP3/SMTP/IMAP4 protokolima. Mogućnosti ovog klijenta su poboljšane i sada on podržava 3GP i MP3 fajlove, ali nažalost PPT, DOC, XLS i PDF nisu podržani. U odnosu na model 6230i poboljšanja su vidljiva ali je ovaj program daleko od idealnog.

Liste poziva. Telefon ima tri liste - za primljene, propuštene i pozvane brojeve. Svaka lista može da sadrži do 20 brojeva. Datum i vreme su takođe prikazani u listi, što je veoma zgodna osobina. Pritiskom na dugme za pozivanje kada je telefon u mirovanju možete videti listu pozvanih brojeva. Ovo je neugodno pošto se kod većine ostalih telefona odmah prikazuju sve liste, dok ovde morate da zapamtite u kojoj listi se nalazio koji broj telefona.

Podešavanja. Profili se mogu aktivirati iz ovog menija ili pristikanjem tastera za uključivanje/isključivanje. Svaki profil se može privremeno aktivirati u određenom vremenskom intervalu, a po isteku tog intervala izabrani profil će biti zamenjen podrazumevanim. Zvučni signali se mogu podesiti za svaku akciju, dolazni poziv ili određenu grupu. Profili na Nokia telefonima su jedno od najboljih rešenja na tržištu.

Telefon automatski zaključava tastaturu, može se i zadati dodatni kod za otključavanje tastera, da bi se onemogućilo korišćenje telefona bez Vaše dozvole. Dodaci za telefon omogućavaju da promeni podrazumevano ponašanje telefona. Na primer - izaberite profil koji će biti aktiviran čim povežete slušalice ili punjač. Ovo je interesantna opcija koja omogućava da prilagodite telefon sebi.

Galerija. Ovde se nalaze svi folderi koji sadrže fajlove i svi imaju odgovarajuće nazive. Foldere možete pogledati u prikazu za listanje, liste sa imenima ili ikonicama. Bilo koji grafički fajl, uključujući tu i video snimke, možete pregledati preko celog ekrana, moraćete tada da zarotirate telefon za 90 stepeni.

Media. Ova sekcija sadrži sva podešavanja vezna za multimedijalne osobine ovog modela. Počećemo od kamere.

Kamera je rezolucije 1 Megapiksel i omogućava slikanje slika u rezoluciji 1152 x 864, 640 x 480, 320 x 240 i 160 x 120 piksela. Fotografije su veoma dobrog kvaliteta i možete ih bez problema pregledati na ekranu telefona gde izgledaju dobro, zahvaljujući samom ekranu. Kada pregledate fotografije na ekranu PC računara uvidećete da su istog kvaliteta kao i fotografije kamera ostalih telefona u istoj kategoriji (mada meni ove izgledaju bolje nego fotografije kamere Nokia 6230i modela). Kamera ima veoma siromašna podešavanja, na raspolaganju su Vam tri tipa kompresije i noćni režim. Sve fotografije će biti sačuvane u JPEG formatu.

Dodatna podešavanja koja se nalaze u meniju kamere su aktivacija blica (aktiviraće se kada pritisnete okidač), tajmer koji radi na 10 sekundi. Takođe, možete snimati fotografije jednu za drugom preko određene opcije u meniju i to će raditi za bilo koju rezoluciju.

(+) povećaj, 1152 x 864, JPEG

(+) povećaj, 1152 x 864, JPEG

Poređenje fotografija: Nokia 6111 u levoj koloni, Siemens SL75 u desnoj:

(+) povećaj, 1152 x 864, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1152 x 864, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1152 x 864, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1152 x 864, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1152 x 864, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

Video snimci će biti sačuvani u 3GP formatu, nema ograničenja što se tiče trajanja. Rezolucija video snimka je 176 x 144 piksela (ne možete birati drugu rezoluciju), 15 slika u sekundi, birate između tri tipa kompresije.

Primer video snimka 1 (199 KB)

Primer video snimka 2 (187 KB)

Primer video snimka 3 (258 KB)

Na kraju možemo reći da je kamera korisna samo ako je koristite za slike koje ćete držati na telefonu, pošto slike nisu dovoljnog kvaliteta da bi ste ih čuvali na PC računaru i na njima ćete videti brojne artefakte. Na tržištu se može naći mnogo telefona sličnih dimenzija ali sa boljim kamerama. Treba pomenuti da se kamera ovog modela u velikoj meri razlikuje po podešavanjima od kamere modela Nokia 6280. Nisu Vam na raspolaganju dodatni režimi fotografisanja i možete birati samo jednu rezoluciju video snimaka.

Media player je muzička aplikacija (slična se nalazi i u Nokia 6230i modelu). Podržava MP3 fajlove raznih bitrate-ova. Kvalitet reprodukcije je na visokom nivou, čak i za ovu klasu telefona. Pesme će biti reprodukovane bez ikakvih šumova (mada niski tonovi neće biti primetni). Zvučnika je interesantan, pošto se preko njega MP3 pesme čuju bez ikakvih problema ali MIDI melodije zvuče siromašno. U toku reprodukcije MP3 fajlove pesme možete premotavati (i unapred i unazad). Telefon podržava prenos zvuka do Bluetooth slušalica.

Pomoću diktafona možete snimiti do 60 minuta zvuka po snimku. Možete ga koristiti i u toku razgovora.

Radio. U telefonu možete zapamtiti do 20 frekvencija FM radio stanica i dodeliti im nazive. Ova funkcija je ista kao u ostalim Nokia telefonima, memorisane radio stanice možete menjati pristiskom na dugme na tastaturi telefona. Radio se može slušati i preko zvučnika, ali slušalica mora ostati prikačena na telefon, pošto služi kao antena. Radio može služiti i kao alarm, ali opet morate ostaviti slušalice povezane sa telefonom. Ne postoji mogućnost da se snimi radio sadržaj u memoriji telefona.

Organajzer. Možete uneti od 100 do 250 unosa u memoriju telefona, u zavisnosti od njihove dužine. Telefon može automatski brisati starije unose (po datumu), ako tako podesite. Kalendar možete pregledati nedeljno (sa satima) ili mesečno. Podržano je brzo biranje određenog datuma. Podržano je 5 različitih tipova događaja (sastanak, poziv, rođendan, podsetnik, zabeleška), svakom događaju možete dodeliti upozorenje i možete podesiti se događaji ponavljaju. Kada pregledate kalendar po mesecima u donjoj liniji će biti prikazane do tri stavke iz podsetnika.

To-Do lista omogućava kreiranje događaja sa dodeljivanjem prioriteta (važan, normalan, manje važan) i postavljanje datuma za bilo koji događaj.

Beleške - svaka beleška može da sadrži do 3000 simbola. Ovo je više nego dovoljno čak i za korisnike koji vole da se raspišu.

Alarm može biti podešen da radi jednokratno ili svakodnevno, gde možete izabrati kojim danima će se aktivirati. Bilo koja melodija ili radio stanica (prvo uključite slušalice) može poslužiti za alarm. Možete podesiti i posle kog vremena će se alarm isključiti (funkcija Snooze).

U organajzeru se nalaze tajmer i štoperica sa međurezultatima.

Aplikacije. U telefonu se nalaze dve igre - Golf Tour, Bekgemon, Rally 3D, Pasijans.

Converter II - pomoću njega možete konvertovati različite merne jedinice, čak i valute.

Svetsko vreme prikazuje koliko je sati u različitim gradovima širom sveta, može biti prikazano više gradova odjednom.

Java aplikacije možete instalirati direktno u poseban folder Aplikacije odakle ih možete bez problema pokretati. Stariji modeli Nokia telefona nisu imali ovakve mogućnosti, već ste Java aplikacije mogli da preuzmete samo preuzimanjem sa WAP sajtova.

WEB. Pretraživač je verzije 2.0 i podržava pregled xHTML stranica. Podržan je streaming video u 3GPP formatu. Što se tiče prikazivanja stranica pretraživač se uopšte ne razlikuje od onih u ostalim Nokia modelima.

Povezivanje. Telefon možete koristiti kao mode, podržan je i GPRS (klase 10) i EDGE (klase 10). Telefon možete povezati sa PC računarom na razne načine - preko infracrvenog porta, Bluetooth bežične mreže ili preko kabla. Nedostatak je što ne postoji nikakva indikacija brzine veze (ikona za EDGE ništa ne govori).

Telefon podržava sledeće Bluetooth profile: povezivanje na internet (Dial-Up Networking), Slušalice, Handsfree, Obex Object Push, Voice Gateway, profil za prenos fajlova (File Transfer Profile), A2DP. Bluetooth je verzije 1.1. Korišćenjem profila za transfer fajlova mogli smo da pregledamo internu memoriju. Bilo je potrebno da potvrdimo bilo koji pokušaj pregleda novog foldera na telefonu, tako je iz sigurnosnih razloga. Ljudima koji ovo koriste svakodnevno preporučujemo da isključe zahteve za potvrdu.

Na telefon možete prebaciti fajlove bilo kog formata, oni će biti snimljeni pa tako telefon možete iskoristiti za prenos fajlova.

Push to Talk. Sve je standardno.

Sinhronizacija sa PC računarom. U paketu sa telefonom dolazi Nokia PC Suite softver. Ovo je kompletan softver koji omogućava ne samo sinhronizaciju organajzera i imenika sa MS Outlook, Lotus aplikacijama već i prenos melodija, logoa, pozadina za ekran i igara na telefon.

Performanse. Da bi izmerili performanse koristili smo četiri JBenchmark programa (za MIDP 1.0, 2.0 kao i 3D paket). Ovaj telefon je pokazao dobre rezultate i optimizovan je za rad sa 3D aplikacijama uprkos tome što nema poseban grafički procesor. Performanse telefona su veoma dobre.

6111
7370
6280
JBenchmark 1
2336
1296
1259
Detalji
Tekst
559
303
291
2D Oblici
547
309
296
3D Oblici
384
245
248
Brzina popunjavanja
261
128
127
Animacija
585
311
296
Širina ekrana
128
-
-
Visina ekrana
115
-
-
Kolor ekran
da
-
-
Broj boja
16777216
-
-
Dvostruki bafer
da
-
-
Ukupna količina memorije
2097152
-
-
Količina slobodne memorije
1409068
-
-
CLDC - 1.1.1
Microedition Profile MIDP-2.0
Microedition Platform Nokia 6111/03.41
ISO-8859-1

6111
7370
6280
JBenchmark 2
175
204
214
Detalji
Manipulacija slikama
210
162
173
Tekst
162
194
206
Sprajtovi
345
311
297
3d Transformacije
117
223
263
Korisnički interfejs
117
162
158
Širina ekrana
128
-
-
Visina ekrana
115
-
-
Kolor ekran
da
-
-
Broj boja
16777216
-
-
JPEG Podrška
da
-
-
Providnost (alfa nivoa)
256
-
-
Ukupna količina memorije
2097152
-
-
Količna slobodne memorije
1620576
-
-
CLDC - 1.1
Microedition Profile MIDP-2.0
Microedition Platform Nokia 6111/03.41
Microedition Encoding ISO-8859-1

6111
7370
6280
JBenchmark 3D HQ
166
131
141
JBenchmark 3D LQ
240
256
274
Trouglova/s:
27674
30677
29285
kTeksela/s:
867
1312
1432
Širina ekrana:
128
-
-
Visina ekrana:
160
-
-
3D Podsistem
M3G Verzija:
1
-
-
Antialaising:
ne
-
-
True color:
ne
-
-
Dithering:
ne
-
-
Mipmapping:
da
-
-
Korekcija perspektive:
da
-
-
Lokalno osvetljenje kamere:
ne
-
-
Maksimalni broj svetala:
8
-
-
Maksimalne dimenzije pogleda:
1024
-
-
Maksimalne dimenzije tekstura:
256
-
-
Maksimalne dimenzije sečenja sprajtova:
256
-
-
Maksimalni broj transformacija po verteksu:
4
-
-
Broj jedinica teksture:
2
-
-
Ostala svojstva:
Kolor ekran
da
-
-
Broj boja
16777216
-
-
Providnost (alfa nivoa)
256
-
-
Dvostruki bafer
da
-
-
Ukupna količina memorije:
2097152
-
-
Količina slobodne memorije:
1340588
-
-
Mikroedicija konfiguracija
CLDC-1.1
-
-
Mikroedicija profili:
MIDP 2.0
-
-
Mikroedicija platforma:
6111/03.41
-
-
Mikroedicija enkoding:
ISO8859-1
-
-
Mikroedicija lokalitet
en
-
-
Mikroedicija komunikacioni portovi:
COM0, IR0
-
-
Mikroedicija ime hosta:
null
-
-
3.1.0

6111
Kvalitet prikaza:
Bilinearno filtriranje:
Succes (99%)
Trilinearno filtriranje:
Neuspešno (80%)
Korekcija perspektive:
Neuspešno (85%)
Z-bafer dubina:
14-bitna
Performanse:
Glatki trouglovi:
41128
Teksturirani trouglovi:
38872
Brzina popunjavanja:
831
Igre:
114 (3.8 fps)
4.0.2

Utisci

Telefon podržava 64-glasovne polifone melodije, mada je to i nebitno s obzirom da za melodiju možete postaviti MP3, AAC, MP4 i MIDI fajlove. Melodije su veoma glasne pa ćete čuti telefon bez problema, dok je vibracija prosečne jačine. Kvalitet prijema signala je takođe na standardnom nivou - nije bilo nikakvih problema u toku razgovora, sagovornike smo čuli bez problema, kao i oni nas.

Očigledne prednosti Nokia 6111 modela su obnovljeni dizajn interfejsa i funkcionalnost koja je na visokom nivou. Zbog male rezolucije ekrana sve stavke u meniju su prikazane glatko i zauzimaju veći deo ekrana. Mnogi kupci ovo ne primećuju pri kupovini telefona već posle, pri upotrebi.

Kvalitet sastavljanja je na visokom nivou, što i priliči jednom Nokia modelu. Jedino može zasmetati to što ako Vam ispadne telefon može se desiti da će se taster za uključivanje telefona zaglavljivati. Poklopac na zadnjm delu telefona će poneki put zaškripati kada kucate poruke ali to možete rešiti tako što ćete postaviti gumu između njega i baterije.

Nokia 6111 svakako ima malih nedostataka ali u celini telefon je ostavio veoma dobar utisak na nas. Ovaj model će odgovarati korisnicima oba pola, mada nam izgleda kao da je više namenjen korisnicima ženskog pola.

Iako je ovo jedan od prvih Nokia slajdera za koji je predviđeno da se prodavati u većim količinama možemo slobodno reći da je veoma dobar telefon i po funkcionalnosti i po dizajnu. Telefon ima jedinstven izgled i ni malo ne podseća na telefone koreanskih proizvođača. Ovo će svakako biti još jedan od razloga, pošto će tada kupci moći da se razlikuju od većine ostalih. Jedini takmac ovom modelu je Siemens SL75, dok jeftiniji Samsung modeli ne mogu konkurisati ovom telefonu kao ni skupoceniji modeli istog proizvođača. Kako je Nokia duže vreme ignorisala ovakav dizajn telefona možemo zaključiti da je cilj ovog telefona da kupci slajder telefona počnu da se više odlučuju za Nokia nego za Samsung telefone pri kupovini.

SAR vrednost za Nokia 6111 iznosi 0.84 Watt/kg.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024