SL75 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Siemens SL75
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Siemens SL75. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Siemens SL75 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Siemens SL75

Standardni paket:
Telefon
Baterija
CD sa programima
Uputstvo

Siemes SL75 predstavlja sinergiju svih prethodnih slajder telefona ovog proizvođača, prevashodno mislimo na njihov rad na dizajnu telefona i slajder mehanizmu, koji je izvrstan.

Dimenzije ovog slajdera su 92 x 48 x 23 mm, što i nije toliko veće od starijeg modela, Siemens SL65 čije su dimenzije 90.2 x 47.6 x 20.9 mm. Plastika od koje je napravljena maska je lakirana i na spojevima su primenjeni srebrni umetci. Telefon ćete moći da kupite u jednoj od tri kombinacije boja - crnoj, srebrnoj i beloj (ili kako ih je proizvoрač imenovao Crna, Čisto Srebrna i Polarno Bela).

Meni se najviše svidelo kako telefon izgleda u crnoj boji, ali nažalost na njoj će najbrže ostati otisci prstiju. Kvalitet plastike od koje je napravljena maska je na visokom nivou, ali je plastika mekana pa su se veoma brzo pojavile ogrebotine. Ipak, njih nećete tako lako primetiti tako da one ne utiču na izgled telefona.

Telefon je zaobljen ali ne liči na telefone na preklop Koreanskih proizvođača.

Siemens SL75 veoma dobro leži u šaci. Mehanizam za automatsko završavanje otvaranja/zatvaranja je jedan od najboljih na tržištu. Delovi telefona klizaju veoma lako ali se neće desiti da telefon otvorite slučajno pošto je kočnica veoma pouzdana. Dovoljno je jednim prstom pritisnuti gornji deo i on će početi da kliza. Čak nije ni bitno gde pritiskate gornji deo - možete to raditi na boku ili sa donje strane, ispod ekrana (možete pritisnuti čak i ekran ali to ne preporujučemo pošto ćete tako ostaviti otiske prstiju po ekranu).

Masa telefona je 99 grama, što je prihvatljivo. Ipak, ako želite da ga nosite okačenog o vrat to je prevelika masa, mada se sa gornje strane nalazi rupa za traku. Pošto je telefon namenjen korisnicima ženskog pola čudno je što je masa toliko velika. Ovaj telefon će koristiti i korisnici muškog pola, po istraživanjima oni bi trebalo da čine oko 30 procenata ukupnog broja korisnika.

Tasteri na bokovima su velikih dimenzija i ugodni su za korišćenje, mada im je hod kratak. Taster za uključivanje kamere se nalazi zajedno sa Push To Talk tasterom na levom boku dok se na desnom boku nalaze dva tastera za kontrolu jačine zvuka. Sa donje strane telefona nalazi se standardni interfejs.

Programabilni tasteri se neće dopasti svima, dok navigacioni taster izgleda veoma ugodno; izdignut iznad ostalih i ima veoma dobar oblik. Muzički taster i taster "Moj meni" se nalaze ispod tastera za pozivanje i prekidanje poziva.

Kada otvorite telefon ugledaćete numeričku tastaturu srebrne boje, tasteri su postavljeni veoma blizu jedan drugom. Reljefni su i malo su iskrivljeni u gornjim delovima tako da je osećaj pri korišćenju ovih tastera veoma prijatan. Prvi red tastera je odlično raspoređen tako da Vam gornji deo telefon uopšte neće smetati. Pozadinsko osvetljenje tastature je bele boje ali nije ravnomerno raspoređeno pa su neki tasteri lošije osvetljeni (na primer, taster sa brojem 3). Sa druge strane, lošije osvetljenje i ne smeta toliko kada koristite telefon dok je mračno oko Vas pošto je i takvo dovoljno da sasvim lepo vidite oznake na tasterima.

Sa zadnje strane ćete primetiti dva šrafa kada je slajder otvoren. U pitanju je znak prepoznavanja za Siemens slajder telefone, pošto se nalaze na baš svakom slajderu ove kompanije. Takođe, sa zadnje strane se nalaze ogledalo koje će se uvek isprljati ma kako pazili. Tu se nalazi i sočivo kamere rezolucije 1.3 Megapiksela. U pitanju je CMOS kamera karakteristična za Siemens seriju 75, što znači da je osrednjeg kvaliteta. Pored kamere sa zadnje strane se nalazi i blic.

Poklopac koji poklapa bateriju se takođe nalazi sa zadnje strane, kada je postavljen na svoje mesta nema nikakvih pomeranja mada ćete ga teško otvoriti. Reza je mala pa ćete morati da je pritisnete i da otvarate poklopac istovremeno. Ovo ne možemo smatrati za manu pošto telefon ne podržava memorijske kartice zbog kojih bi ste morali da otvarate i zatvarate poklopac češće nego što je to potrebno.

Telefon koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 750 mAh. Po podacima dobijenim od proizvođača telefon može raditi do 300 sati u mirovanju i do 5 sati ako ga koristite za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 3 dana bez punjenja u toku kojih smo ga za razgovore koristili oko 30 minuta i minimalno koristili ostale funkcije. Ako aktivno koristite Bluetooth autonomija će iznositi oko 2 dana. Budete li više vremena provodili u razgovoru (oko sat vremena dnevno) možete očekivati da ćete morati da punite bateriju telefona skoro svaki dan. Da bi se baterija telefona napunila u potpunosti potrebno je puniti telefon oko 1.5 sat.

Video snimak - izgled telefon, mehanizam za otvaranje (WMV, 3.59 MB)

Video snimak - interfejs (WMV, 10 MB)

Meni

S obzirom na mogućnosti slobodno možemo reći da ovaj telefon ima isti meni kao Siemens S75, jedino što nećete naći stavke vezane za memorijske kartice pošto ih telefon ne podržava. Interna memorija telefona je 58.5 MB. Takođe, telefon ne podržava ni infracrveni port. Meni je organizovan na tipičan Siemens način. Dvanaest jednostavnih ikona se nalazi u glavnom meniju ali su svakako bolje nego kod telefona serije 65. Tradicionalno možete dodeliti bilo koju funkciju ili broj telefona nekom od numeričkih tastera dok je telefon u mirovanju. Svakoj od stavki u meniju možete pristupiti tako što ćete pritisnuti odgovarajući taster, uključujući tu i tastere '#' i '*'.

Ako izaberete veća slova biće prikazana samo jedna stavka menija na ekranu i njena oznaka.

Nije bilo nikakvih problema pri unosu teksta pošto telefon podržava T9 rečnike i brzu promenu jezika.

Novi interfejs koristi tzv. bookmark-e, tj. kartice što je veoma zgodno kada imate veliki broj polja koje treba popuniti. Na primer, kada pregledate Dnevnik događaja, u kojem možete videti propuštene pozive, poruke, podsetnike, alarm i primljene fajlove, sada se tamo nalaze kartice. To znači da sada ne morate tražiti u listi ono što Vas zanima, pošto će unosi biti sortirani i odvojeni po grupama.

Imenik. Memorija telefona je dinamički deljena između svih aplikacija iako u imeniku postoji limit od 1000 kontakata. Svakom kontaktu možete uneti ime, prezime, glavni broj telefona, broj telefona u kancelariji, broj mobilnog, dva broja za fax, dve email adrese, URL, ime kompanije i njenu adresu (grad, ulica, poštanski broj, država). Osim ovih polja, možete podesiiti i datum rođendana i namestiti alarm za to. Svakom kontantu možete dodeliti fotografiju ili samo sliku. Video snimak takođe možete dodeliti nekom kontaktu ali ne dok ste u imeniku već samo dok pregledate video snimke.

Možete popuniti 22 polja za svakog kontakta. Toliko broj polja je jasan signal da je potrebna reorganizacija u imeniku, a tu pre svega mislimo na kartice. U prvoj kartici će biti glavni podaci o kontaktu. Možete definisati i nadimak, pa će kontakti u listi biti sortirani po tom polju. Sem dodeljivanja posebnih melodija za pozive možete dodeliti i posebne melodije za poruke.

The second bookmark implies personal information. Here you enter address, site URL, postal address and so on.

U sledećoj kartici se nalaze ostale lični podaci, kao što su datum rođenja i podsetnik.

U poslednjoj kartici se nalaze podaci koji su bitni za instant poruke, tu možete ukucati nadimak i adresu kontakta i pogledati status.

I u glavnoj listi imenika se nalaze kartice, pošto listu možete pregledati i po grupama. Možete kreirati svoje grupe, promeniti podešavanja za postojeće (dodeliti sliku i melodiju). Ako ste nekom kontaktu dodelili melodiju ona će imati primat nad melodijom grupe.

Glavnu listu kontakata možete pretraživati, pri pretraživanju možete ukucati i više slova. Nije podržano pozivanje glasom.

Što se imenika tiče, to je sve. Broj polja je zadovoljavajući, podržana je sinhronizacija sa MS Outlook-om i to se veoma dobro obavlja. Ovo je sve tipično za poslovne telefone. Ipak, utisak malo kvare slike koje se prikazuju na ekranu pri dolazećem pozivu; one će biti prikazane u tzv. landscape, tj. pejzaž formatu pa će proporcije biti izmenjene.

Ako izaberete nekog u listi i pritisnete taster za pozivanje prikazaće Vam se lista brojeva koje ste dodelili tom kontaktu pa možete izabrati broj koji želite da pozovete. Sve je veoma jasno.

Poruke. Možete sačuvati do 100 poruka u memoriji telefona. Opet, memorija je dinamički deljena i to morate imati na umu. Prikazane su poruke i iz memorije telefona i sa SIM kartice. Poseban simbol označava poruke sa SIM kartice. Možete kreirati šablone za poruke i posebne foldere.

Podešavanja za MMS su veoma jednostavna. I ovde važi standardno ograničenje od 295 KB po poruci. Ranije su Siemens telefoni imali ograničenje od 1 MB po jednoj MMS poruci.

Email program podržava rad sa do 4 naloga i sličan je sa programima na ostalim Siemens telefonima po mogućnostima.

Možete kreirati sopstvene šablone za poruke. Ovaj deo telefona je realizovan na veoma dobar način. Imate mogućnost i da izaberete veličinu slova dok čitate poruke (standardna, velika i mala).

Lista poziva sadrži propuštene, odlazne i dolazne brojeve telefona kao i vremena trajanja razgovora; pozivi sa/ka jednom broju telefona će biti prikazani razdvojeno. U listi poziva može biti prikazano oko 100 brojeva telefona po tipu poziva.

Podešavanja. Veliki broj podešavanja se nalazi u ovom meniju, razmotrićemo ih redom.

Profili. Kao i uvek, možete izabrati kako telefon funkcioniše u različitim situacijama (vibracija, melodije, itd.). Sada možete kopirati sva podešavanja iz jednog profila u drugi, što je odlično rešenje ako želite da promenite samo par podešavanja u jednom profilu bez menjanja samog profila. U svakom od profila možete izabrati da li želite da zabranite pozive od određene grupe korisnika ili da samo od te grupe dozvolite pozive.

Vibracija. Možete izabrati jedan od 6 načina rada vibracije i to možete posebno podešavati za poruke, pozive i alarm.

Teme. U zavisnosti od izabranog izgleda menija menjaće se kombinacija boja i pozadina ekrana. Kada izaberete temu potrebno je oko 15-30 sekundi da bi se sva podešavanja primenila. Mana ovog sistema je što ne postoji pregled kako će tema izgledati već morate da je izaberete i tek onda ćete moći da vidite kako ona izgleda na Vašem telefonu. Format tema je malo izmenjen u odnosu na format kod modela S75 ali se teme podudaraju.

Melodije. Možete izabrati melodije za pozive i ostale događaje.

Iz ovog menija možete aktivirati Bluetooth. Podešavanja za konekciju su veoma jednostavna. Telefon podržava AD2P profil pomoću koga se može slati audio signal na Bluetooth slušalice. Ipak, veoma retko ćete koristiti ovaj profil kao i slušalice za slušanje muzike pošto je memorija telefona veoma mala. Fajlove možete prebacivati preko Bluetooth veze maksimalno brzinom 20 KB/s. Prosečne brzine prenosa u toku testa su iznosile 14 do 18 KB/s u zavisnosti od uređaja.

Ekran. Ovde možete podešavati koja će slika biti na pozadini ekrana, birati animacije pri isključivanju i uključivanju telefona kao i veličinu slova.

EGPRS sadrži sve isto kao i GPRS, možete pregledati količinu prenetih podataka.

Podešavanja tastera - možete dodeliti različite funkcije programabilnim ali i navigacionom tasteru. Takođe možete dodeliti i neki broj ili funkciju tasterima sa brojevima.

Na raspolaganju Vam je i opcija automatskog isključivanja telefona.

U meniju Podešavanja nalazi se i Menadžer licenci, radi podrške za DRM sadržaj.

Interesantno je da Asistent Memorije, koji se takođe nalazi u ovom meniju, prikazuje da je memorijska kartica prisutna, iako je to nemoguće. Ovo je očigledno posledica toga što se koristi isti softver kao i kod Siemens S75 modela.

Fajl sistem Vam omogućava da pregledate memoriju telefona. Možete kreirati sopstvene foldere, prebaciti u njih sadržaj postojećih foldera, promeniti način prikaza (lista ili umanjene sličice). Telefon slobodno možete koristiti za prenos podataka bilo kog formata.

Organajzer. Kalendar je veoma tradicionalno organizovan; možete ga pregledati po mesecima, možete se prebaciti na dnevni raspored ili na nedelji pregled. Neke od funkcija u ovom meniju Vam omogućavaju da pregledate događaje istog tipa, npr. sastanke, beleške, itd. U celini, možete sačuvati do 1000 unosa u memoriji telefona.

Unosi mogu biti jednokratni ili se ponavljati; jedno od podešavanja prikazuje sva ili samo neka polja kada izaberete koji je tip unosa. Možete iskoristiti komandovanje glasom za alarm. Ponavljanje događaja je unapređeno pa sada možete podesiti koliko puta ili odrediti do kog datuma će se događaji ponavljati. Ovo je veoma interesantno za poslovne korisnike.

Postoji posebna lista zadataka gde možete pored datuma podesiti i alarm. Možete podesiti jačinu zvuka alarma u pet koraka.

Beleške. Ovo je savršen način da otkucate kratku poruku. Beleška može biti privatna i ako podesite da je takva, morate uneti kod telefona da bi mogli da je pročitate.

Još jedna funkcija u meniju organajzera Vam omogućava da proverite koje je vreme u gradovima sveta. Ovde se nalazi i diktafon. Trajanje i količina snimljenog materijala zavisi od slobodne memorije telefona. Diktafon ne možete koristiti u toku razgovora.

Moje stvari. U folderima "Moje stvari" nalaze se programi i fajlovi. Sve je dobro organizovano i razumljivo. Folderi mogu biti prikazani kao liste ili kao male ikone. Druga varijanta je bolja zbog sličica. Nažalost, svi standardni folderi izgledaju isto kada su prikazani kao ikone, što može prouzrokovati haos i morate da čitate njihove nazive iznad.

Alarm možete podesiti da se aktivira jedanput ili u određenim danima.

Dodaci. Snimanje zvuka je kopija diktafona, možete podesiti zvuk koji snimite za melodiju.

Kalkulator. Sem standardnih funkcija, kalkulator možete sada zapamtiti međurezultate (kao memorija kod standardnih kalkulatora). Možete i proširiti kalkulator i tako koristiti više funkcija.

Ovde se nalazi i dobar konverter različitih mernih jedinica.

Štoperica omogućava da koristite i međurezultate. Na raspolaganju Vam je i tajmer gde možete birati već podešene vrednosti, kao što je kuvanje pirinča (podrazumevano je 20 minuta), jaja (5 minuta). Veoma zanimljiva funkcija, pogotovo ako želite da naučite da pravite jela.

Kalkulator datuma Vam omogućava da saznate broj dana između dva datuma.

Zabava & Surf. Ovde se nalazi WAP pretraživač verzije 2.0. Podešavanja za pretraživač se malo razlikuju od standardnih. Bez većeg napora možete dodati nove omiljene sajtove; veliki ekran omogućava da lako pronađete funkcije koje su Vam potrebne.

Aplikacije. Zahvaljujući velikom broju aplikacija telefon je veoma upotrebljiv.

Editor slika je aplikacija pomoću koje možete menjati slike. U novoj verziji možete dodavati beleške na slike, rotirati ih, primeniti pretapanje iz jedne u drugu sliku i još neke specijalne efekte. Program je veoma interesantan, mada se ponekad uspori.

Rečnik za preživljavanje je rečnik izraza u kome se nalaze najpopularnije fraze. Podržava prevod sa engleskog na nemački, španski, portugalski, italijanski i francuski jezik.

Imenik sa brojevima hitnih službi. Tu se nalaze brojevi hitnih službi u raznim državama.

CityPicks predstavlja vodič za turiste koji je napravljen u saradnji sa Lonely Planet. Tu možete pregledati kratke opise znanstvenosti u određenim gradovima, pogledati adrese restorana, prodavnica, itd.

Download Assistant. Ova aplikacija će Vam pomoći pri prebacivanju novog sadržaja na telefon.

Golf beležnica za poene. Ako igrate golf ovo će Vam svakako biti omiljena aplikacija. Omogućava da vodite statistiku za svaku partiju.

Igre. U telefonu se nalaze tri igre: Sea battle, Wappo 2 (logička igra) i golf.

Media. Ovde se nalazi program za reprodukciju multimedijalnih sadržaja. Kada ga pokrenete ugledaćete četiri kartice. U prvoj možete podesiti kako će biti prikazani fajlovi (kao normalna lista ili zarotirana za 90 stepeni). U drugoj kartici možete kreirati liste fajlove. Nije podržan ekvilajzer. Sada će biti prekinuta reprodukcija ako se detektuje poziv (bilo odlazni ili dolazni) ali će biti nastavljena čim završite razgovor i to od mesta gde je zaustavljena a ne ispočetka kao što je to slučaj sa ostalim modelima serije 75. Preko treće kartice možete pregledati slike a preko četvrte video fajlove koje možete pregledati i preko celog ekrana.

Kamera. Telefon ima ugrađenu kameru rezolucije 1.3 Megapiksela koja je ista kao kod CX75/M75 modela (u pitanju je CMOS senzor). Maksimalna rezolucija je 1280 x 1024 piksela, dok je veličina fajlova oko 250-330 KB. Ne izgledaju naročito dobro na ekranu telefona ali se taj utisak popravlja kada ih pogledate na ekranu PC računara. Možete iskoristiti 5x digitalni zoom. Kada koristite maksimalni zoom veličina fajla sa fotografijom će se smanjiti na oko 110-115 KB dok će oštrina dramatično opasti. Na fotografije možete primeniti efekte Sepia i Crno-Bela slika, zeleni, naradžasti i ljubičasti filter. Ako smanjite rezoluciju moći ćete da primenite još jedan efekat - bas-reljef. Za balans bele boje možete birati između tri profila - automatski, unutar prostorije, napolju. Na raspolaganju Vam je i noćni režim fotografisanja kao i podešavanje blica. Takođe, rezoluciju slika ćete morati da pogađate pošto su navedene opisno - maksimalna (1280 x 1024), visoka (640 x 480), obična (320 x 240), niska (160 x 120) i slika za pozadinu ekrana (132 x 176). Podrazumevano je da se poslednja rezolucija koristi za slike koje ćete dodeliti kontaktima. Kvalitet fotografije možete videti samo kada gledate atribute fajlova.

Nije moguće napraviti odjednom više fotografija. Takođe, telefonom ne možete fotografisati objekte koji se brzo kreću pošto je blenda kamere suviše dugo otvorena i slike se sporo snimaju.

Siemens SL75

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

Video materijal možete snimati u dve rezolucije, minimalno trajanje je 1.5 minut, zvuk možete isključiti. Kvalitet video snimka ne treba komentarisati, pošto uglavnom morate da se dobro zamislite kada pokušavate da pogodite ko je prikazan na ekranu.

Primer video snimka (3GP, 445 KB)

Produktivnost. Telefon podržava MIDP 2.0 i ekspanziju za 3D aplikacije. Testirali smo telefon sa sve četiri verzije programa JBenchmark; rezultati koje smo dobili su tipični za ovakav telefon. Siemens SL75 je negde bio bolji ali ponegde i lošiji od konkurencije.

Siemens SL75
Siemens SL65
Nokia 6111
JBenchmark 1
2910
1354
2336
Detalji
Tekst
817
366
559
2D Oblici
745
334
547
3D Oblici
409
219
384
Brzina popunjavanja
258
140
261
Animacija
681
295
585
Širina ekrana
132
130
128
Visina ekrana
176
130
115
Kolor ekran
da
da
da
Broj boja
65536
65536
16777216
Dvostruki bafer
da
da
da
Ukupna količina memorije
3670016
1536000
2097152
Slobodna količina memorije
2011464
1102860
1409068
CLDC - 1.1.1
Microedition Profili MIDP-1.0 MIDP-2.0

Siemens SL75
Siemens SL65
Nokia 6111
JBenchmark 2
182
109
172
Detalji
Manipulacija slikama
143
60
210
Teskt
230
195
162
Sprajtovi
336
219
345
3D Transformacije
156
98
117
Korisnički interfejs
114
60
117
Širina ekrana
132
130
128
Visina ekrana
154
94
115
Kolor ekran
da
da
da
Broj boja
65536
65536
16777216
JPEG podrška
da
da
da
Prozirnost (Alpha nivoa)
2
256
Ukupna memorija
3670016
1536000
2097152
Slobodna memorija
2142180
1016688
1620576
CLDC - 1.1
Microedition Profil MIDP-2.0
Microedition Platforma: SL75/10
Microedition Enkoding: ISO-8859-1

Siemens SL75
Siemens SL65
Nokia 6111
JBenchmark 3D Visoki kvalitet
123
127
166
JBenchmark 3D Niski kvalitet
165
158
240
Trouglova u sekundi:
17960
12441
27674
KTexel-a u sekundi:
1030
1114
867
Širina ekrana:
132
130
128
Visina ekrana:
176
130
160
3D podsistem
M3G Verzija:
1
1
1
Antialiasing:
ne
ne
ne
True color:
ne
ne
ne
Dithering:
ne
ne
ne
Mipmapping:
ne
ne
da
Korekcija perspektive:
ne
da
da
Lokalno osvetljenje kamere:
da
da
ne
Maksimalni broj svetala:
256
8
Maksimalne dimenzije pregleda:
1024
1024
1024
Maksimalne dimenzije tekstura:
1024
1024
256
Maksimalne dimenzije sprajtova:
1024
1024
256
Maksimalni broj transformacija po vertex-u:
32
2
4
Broj jedinica za teksturu:
2
2
Ostala svojstva:
Kolor ekran
da
da
da
Broj boja
65536
65536
16777216
Prozirnost (Alpha nivoa)
2
256
Dvostruki bafer
da
da
da
Ukupna memorija:
3670016
1024
2097152
Slobodna memorija:
1600940
1024
1340588
MicroEdition konfiguracija
CLDC-1.1
CLDC-1.1
CLDC-1.1
MicroEdition profili:
MIDP-2.0
MIDP-2.0
Microedition platforma:
SL75/10

6111/03.41
Microedition Enkoding:
ISO-8859-1
ISO-8859-1
ISO-88591
Microedition Lokalitet
en
en
en
Microedition komunikacioni portovi:
COM0
COM0
COM0, IR0
Microedition ime host-a:
null
null
null
3.1.0

Siemens SL75
Nokia 6111
Kvalitet prikaza:
Bilinearno filtriranje:
Nije podržano
Uspešno (99%)
Trilinearno filtriranje:
Nije podržano
Neuspešno (80%)
Korekcija perspektive:
Nije podržano
Neuspešno (85%)
Z-bafer dubina:
16-bitna
14-bitna
Performanse
Glatki trouglov:
23983
41128
Teksturirani trouglovi:
20806
38872
Brzina popunjavanja:
314 kTeksela
831 kTeksela
Igre:
62 (2.1 fps)
114 (3.8 fps)
4.0.2

Utisci

Podržane su 40-glasovne melodije ali to je značajno samo ako postavljate MIDI melodije. Pošto su podržane i MP3 melodije, mislimo da će one biti više zastupljene. Jačina zvuka melodija je sasvim dovoljna u većini slučajeva. Međutim, zvuk preko zvučnika je slabiji nego što bi to trebalo da bude kada je izabrana maksimalna jačina zvuka. U poređenju sa jačinom zvuka kod Siemens S75 modela jačina zvuka je slabija. Vibracija je prosečne jačine.

Ovo je jedan od najboljih telefona u svojoj klasi kada se uzmu u obzir dizajn, mehanizam za otvaranje/zatvaranje i kvalitet tastature. Opet, ekran je osrednjeg kvaliteta. Što se softvera tiče, ovaj telefon logički nastavlja tradicionalno jake tačke Siemens telefona a to su imenik, organajzer i neobične ali veoma korisne funkcije. Funkcije koje ovaj telefon podržava su veoma raznovrsne, što je takođe jedna od prednosti telefona. Nažalost, mane su očigledne kod ovog telefona a to je tradicionalno nestabilan softver; međutim, očekujemo da će se to popraviti u sledećih godinu dana. Problemi koje sam imao sa ovim telefonom su raznovrsni, uspeo da u prvom satu korišćenja nađem veliki broj grešaka i mana. Na primer, posle pozivanja broja telefona razgovarao sam normalno preko slušalica ali kada je telefon zazvonio posle toga, vibracija je nastavljena čak i kada sam se javio, tako da sam morao da izvadim bateriju. Kada šaljete fajlove na uređaj koji nije autorizovan moraćete da unesete autorizacioni kod ali će taj prozor stalno biti pokriven prozorom sa indikatorom učitavanja. Svakako da nećete moći da prenesete fajlove bez unošenja koda. U toku poziva zvuk se ne prenosi do slušalice automatski i nisam uspeo da razumem zašto je to tako. Transfer fajla od 5 MB je trajao otprilike 10 minuta. Prenos podataka vazdušnim putem ili korišćenjem kabla je pravo mučenje, zato što je veoma sporo. Pod "podacima" ne podrazumevamo aplikacije - njih možete prebaciti na telefon samo preko WAP-a.

Takođe, kada sam krenuo da pozovem neki broj telefona, u tom trenutku me je neko pozvao. Cifre koje sam ukucao su ostale na ekranu ali poziv nije prihvaćen kada sam pritisnuo taster za prihvatanje poziva. Sigurno Vam neće biti dosadno sa Siemens SL75 pošto se povremeno javljaju tehnički incidenti.

Nezahvalno je nabrajati sve probleme koji imaju S75/SL75, pošto trenutno lista sadrži preko 150 stavki. Ovi problemi su delimično rešeni sa verzijom 13 softvera. Na primer, ispravljeno je prikazivanje slike onoga ko Vas zove i sada ima normalne proporcije ali je smanjena njena veličina. Imajte na umu da je uvek bio potreban duži period vremena da bi se popravile sve greške na Siemens telefonima. Najbolji rezultati su bili sa serijom 65, gde je bilo potrebno malo više od godinu dana da bi sve greške bile ispravljene. Najverovatnije će sami korisnici moraju da rešavaju probleme na koje naiđu ako ne mogu da sačekaju zvanične ispravke.

Nokia 6111 je telefon u istoj klasi kao Siemens SL75. Ova dva telefona su direktni rivali po funkcijama koje podržavaju i karakteristikama.

Ako Vam ne smetaju softverske greške ili Vam je potreban telefon koji će Vam služiti samo za razgovore onda će Vam ovaj model odgovarati. Telefon je pravi biser što se tiče dizajna i slajder menanizma, dok je sasvim suprotna situacija što se tiče softvera.

U slučaju da Vam je potrebna veća funkcionalnost od pukog razgovaranja i ne marite za dizajn preporučujemo da se odlučite za model S75. Standardno pakovanje je bogatije i ima nižu cenu, ali su problemi skoro identični.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025