
Kompletan testSiemens S75
Standardni paket:
Telefon
Baterija
USB data kabl
CD sa programima
RS-MMC kartica kapaciteta 128 MB sa MMC adapterom
Stereo slušalice
Uputstvo
Izgled
Siemens S75 je klasičan monoblok telefon. U poređenju sa serijom 65 ovaj telefon ima u većoj meri manje dimenzije koje iznose 103 x 47 x 18.5 mm dok je masa 99 grama (radi poređenja, dimenzije Siemens S65 su 109 x 48 x 18). Prednji deo telefona je napravljen od lakirane plastike; mi smo testirali crnu verziju, u prodaji će se naći i srebrna verzija telefona.

Ekran zauzima gornji deo prednje maske. Kvalitet ekrana zaslužuje sve pohvale pošto slika koja je prikazana na njemu neće izbledeti čak ni kada se telefon nađe na suncu. Na njemu može biti prikazano do 262.144 boje u rezoluciji 132 x 176 piksela. Dijagonala ekrana je 1.8 inč i oko njega se nalazi uzan okvir srebrne boje. Iznad ekrana se nalazi glavni zvučnik koji je tradicionalno pokriven metalnom mrežicom.

Zbog malih dimenzija telefona i tasteri su morali biti smanjeni ali su dobro raspoređeni. Ovo je prvi Siemens model kome su dodata dva tastera - prvim tasterom startujete i isključujete program za reprodukciju multimedijalnih sadržaja (sada može raditi i u pozadini). Drugim tasterom pokrećete pretraživač (više se to ne radi pomoću džojstika). Po ovom načinu navigacije telefon je postao sličan Sony Ericsson modelima. Funkcije tastera su slične ali su sami tasteri različito raspoređeni. Džojstik nije toliko ugodan kao kod starijih modela. To se najviše odnosi na pritiskanje džojstika da bi potvrdili neku kaciju. Pošto je džojstik postavljen malo dublje u masku može se desiti da ga ponekad slučajno pritisnete. Džojstik je precizan pri pomeranjima a njegov oblik će Vam pomoći pri "slepoj" navigaciji. Pozadinsko osvetljenje tastature nas je razočaralo. Nije podjednako raspoređeno, što možete i sami videti na slikama. Leva kolona tastera je najlošije osvetljena. Skoro svim tasterima možete dodeliti brojeve telefona iz imenika ili neke funkcije iz menija. Samo tasterima "1" (koji služi za pozivanje glasovne pošte), za pozivanje i prekidanje veze, tasterima za pokretanje plejera i pretraživača ne možete dodeljivati funkcije koje Vi želite.


Na gornjoj ivici sa strane se nalazi malo udubljenje putem koga je maska fiksirana. Ovo kvari liniju ivice i neće se svakom dopasti.
Mat crna linija se proteže oko celog telefona sa strane, oko nje su dve sjajne srebrne linije. Na levom boku se nalazi infracrveni port, spojeni tasteri za aktiviranje kamere i taster za Push to Talk. Ako Vam taj servis nije na raspolaganju pomoću tog tastera ćete pokretati plejer. Spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka (dok je telefon u mirovanju) se nalaze na desnom boku telefona. Sa donje strane telefona nalazi se utičnica za interfejs u koju se uključuje i punjač. Malo iznad te utičnica nalazi se prorez za memorijsku karticu i taster za izbacivanje memorijske kartice.


Zadnja strana telefona je srebrno-bele boje. U gornjem delu se nalazi kamera, dioda (blic) i ogledalo za auto-portrete. Objektiv sočiva se nalazi dublje u telefonu pa je time sprečena pojava ogrebotina. Sa leve strane sočiva kamere se nalazi utičnica za spoljašnju antenu.


Ispod poklopca sa zadnje strane nalazi se Li-Ion baterija kapaciteta 820 mAh. Iako smo dnevno razgovarali samo 15-20 minuta, kucali oko 10-15 poruka i malo koristili plejer, baterija je izdržala samo dva dana bez punjenja. Kada je plejer bio konstantno uključen i telefon smo koristili za razgovore oko 25 minuta, morali smo da ga stavimo na punjenje posle 5 sati i 15 minuta. Ovo nije loš rezultat ali svakako nije ni među najboljima. Korišćenje infracrvenog porta i Bluetooth-a dramatačno smanjuju autonomiju. Ležište za SIM kartice je standardno.

Kvalitet sastavljanja telefona je na visokom nivou. Svi plastični delovi su čvrsto spojeni i nije bilo nikakvih škriputanja niti krckanja maske.
Kada uključujete telefon moraćete da potvrdite da to želite da uradite. Ovo je tradicionalno za Siemens telefon ali i tradicionalno iritira mnoge korisnike.
Meni
Sem standardnog rasporeda po tri ikone u jednom redu možete uključiti i prikaz samo jedne ikone na ekranu ako izaberete opciju "Big font". Dizajneri se nisu previše trudili oko ikona. Nisu loše ali svakako treba poraditi na njima da bi se dostigao nivo na kome se nalaze ikone menija Samsung i Nokia telefona. U poređenju sa ostalim modelima serije 75 možemo slobodno reći da je izgled menija isti, samo se ikonice u manjoj meri razlikuju. Isto važi i za animaciju, koja postoji ali u minimalnim količinama. Kod ovog telefona nećete doživeti da kada izaberete neku ikonu ona se uveća. Možemo samo zaključiti da se ovakav minimalistički meni dopada ljudima kojima je ovaj telefon namenjen i da njima nisu potrebna nikakva ulepšavanja. Broj ikona je povećan u odnosu na starije modele, pa su sad razdvojene ikone za Internet pretraživač i igre. Takođe, program za reprodukciju (plejer) i alarm su postali odvojene stavke. Tako se sada u glavnom meniju nalazi 12 ikona sa po tri ikone u jednom redu. Telefon ima 20 MB dinamički deljene memorije. Izuzetno važne podatke možete čuvati i u memoriji telefona i na memorijskoj kartici.

Imenik. Po imeniku se možete kretati na dva načina. Vertikalno ćete se kretati po listi kontakata dok ćete se horizontalnim pokretima džojstika prebacivati između prikazivanja liste kontakata, liste grupa, statusa "na vezi", imenika na SIM kartici i filtera.










Status "na vezi" zahteva da prethodno razmenite brze poruke sa određenim korisnikom posle identifikacije na serveru (ovo je slično kao ICQ).
U glavnoj listi kontakata biće prikazani svi brojevi iz memorije telefona i sa SIM kartice. Prvo će biti prikazani kontakti čija ste imena unosili na latinici i prvo će biti prikazano polje "Prezime". Možete promeniti redosled prikazivanja i podesiti da kontakti budu sortirani po imenu kompanije ili po abedeci. Kada izaberete neku liniju ona će se skrolovati sa jednog na drugi kraj ekrana tako da njena dužina nije bitna. Pored svakog kontakta će biti prikazana ikona koja signalizira da li se kontakt nalazi u memoriji telefona ili na SIM kartici. Do 10 grupa možete koristiti za kontakte ali ne možete kreirati sopstvene već samo preimenovati postojeće. Svakoj grupi možete dodeliti sliku i melodiju. Pri dolaznom pozivu ova slika neće biti prikazana preko celog ekrana već na samo jednoj četvrtini.
Prema zvaničnim informacijama u imeniku možete držati podatke o 1000 kontakata.
Svakom kontaktu možete dodeliti do 4 broja telefona, melodiju, sliku ili video snimak, e-mail adresu, URL, poštansku adresu i broj faksa. Video snimak neće biti prikazan na ekranu, pojaviće se samo okvir ali će biti crn i neaktivan, što je najverovatnije posledica greške u softveru. Kontakte možete raspoređivati u okviru grupa, odrediti svakom datum rođenja i tada će se automatski kreirati podsetnik za taj datum. U glavnoj listi kontakata biće prikazan samo jedan broj telefona po kontaktu, bez slike kontakta. Ako se fotografija koju ste dodelili kontaktu nalazi na memorijskoj kartici, slika tada naravno neće biti prikazana ako izvadite karticu. Preporučujemo da slike čuvate u memoriji telefona pošto one ne zauzimaju mnogo memorije.
Pri dolaznom pozivu na ekranu će biti prikazan tip broja telefona pomoću ikone, ako se taj broj telefona nalazi u Vašem imeniku.
Na raspolaganju su Vam razna podešavanja vezana za imenik. Sem sortiranja koje smo pomenuli možete podesiti da se prikazuju nadimci korisnika. Infracrveni port i Bluetooth će Vam pomoći pri razmenjivanju kontakata sa drugim uređajima. Parametre za sinhronizaciju možete podešavati i uključivati/isključivati razne opcije.
Lista poziva sadrži propuštene, odlazne i dolazne brojeve telefona kao i vremena trajanja razgovora; pozivi sa/ka jednom broju telefona će biti prikazani razdvojeno. U listi poziva može biti prikazano oko 100 brojeva telefona po tipu poziva.





Internet. Ovde se nalazi poznata alatka za telefon. Od ostalih opcija možete uneti URL, listati sačuvane adrese stranica, pregledati zapisnik i sačuvane stranice. WAP pretraživač ovog telefona je u verziji 2.0 i podržava HTTP. Podešavanja za profile se nalaze na glavnoj stranici za podešavanja.

Kamera. Telefon koristi CMOS modul za kameru rezolucije 1.3 Megapiksela koji je po karakteristikama isti kao kod CX75/M75 modela. Maksimalna rezolucija fotografija je 1280 x 1024 piksela, prosečna veličina fajlova je 250-330 KB, boje nisu prirodne, mada su fotografije detaljne i dobro izgledaju na ekranu PC računara. Možete iskoristiti 5x digitalni zoom, ako koristite maksimalni zum veličina fotografija će biti 110-150 KB ali će njihova biti u velikoj meri smanjena. Na najvećim fotografijama možete primeniti efekte Sepia i Crno-Bela slika, zelene nijanse, narandžaste, purpurne. Na slike manjih rezolucija ćete pored nabrojanih moći da primenite Bas-reljef efekat a samu fotografiju ćete moći da sačuvate u memoriji teleofona i na memorijskoj kartici. Balans bele boje se podešava automatski, mada ga možete podesiti u zavisnosti od toga da li slikate unutra ili napolju. Takođe, na raspolaganju su Vam noćni režim fotografisanja i možete uključiti blic. Nažalost ovo je model gde proizvođač zamenio jasne oznake internim oznakama pa je maksimalna rezolucija u stvari 1280 x 1024 piksela, visoka 640 x 480, normalna 320 x 240, niska 160 x 120 i Wallpaper je 132 x 176 piksela. Fotografija za imenik će automatski biti prebačeve u ovaj poslednji format. Da bi videli u kom kvalitetu su fotografije napravljena moraćete da pregledate atribute fajlova.




Nije podržano pravljenje više fotografija odjednom. Ako želite da slikate nešto što je u pokretu to nećete uspeti sa kamerom ovog telefona pošto je ona suviše spora.
Siemens S75
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Snimanje video snimaka. Ukupno trajanje video snimaka zavisi od količine slobodnog prostora na memorijskoj kartici ali ne možete snimati duže od 1.5 sata. Dodatna podešavanja Vam omogućavaju da odaberete da li ćete snimati za duge ili kratke MMS poruke. Kada snimate za kratku poruku ograničenje će biti 93 KB, dok je za dugu 293 KB. Video materijal možete snimati sa ili bez zvuka. Iako se balans bele boje podešava automatski možete i ručno birati da li ćete koristiti profile za snimanje napolju ili unutar prostorije. Na svaki snimak možete dodati ram. Maksimalna rezolucija za video snimke je 176 x 144 piksela, standardna je 129 x 96. Pri snimanju imate na raspolaganju digitalni zum i podešavanje osvetljenja. Video snimak možete reprodukovati preko celog ekrana, kao i bilo koji snimak sa nekog drugog telefona. Blic možete koristiti i kao lampu.

Poruke. Možete sačuvati do 100 poruka u memoriji telefona. Samo količina slobodne memorije Vas ograničava u broju primljenih MMS i e-mail poruka. Sve poruke će biti prikazane u jednoj listi. Poruke koje čuvate na memorijskoj kartici možete pregledati horizontalnim pomeranjem džojstika.
SMS. Možete dodavati tekst (šablone ili Vaš potpis), ikone za smajlije. Ikone se u velikoj meri razlikuju od onih kod CX75 i M75 modela. Veoma su malih dimenzija i predstavljene su preko ANSI simbola. Možete koristiti T9 sistem za prepoznavanje reči i birati aktivni jezik u kojem kucate poruke.






MMS. Svi Siemens telefoni su poznati po tome što nema ograničenja u veličini MMS poruka, što Siemens S75 i potvrđuje. U poruke možete da dodajete slike, video materijal, audio snimke ili podatke o kontaktima iz imenika. MMS poruke koje niste poslali će automatski biti sačuvane u folderu Neposlate (Drafts).


Bilo koji fajl koji se nalazi u memoriji telefona ili na memorijskoj kartici možete poslati uz email poruku. Infracrveni port i Bluetooth možete koristiti i za štampanje.
Na raspolaganju Vam stoje i šabloni dok kucate poruke.
Organajzer. Ovo je veoma velika stavka. Tu se nalaze kalendar, sastanci, zadaci, beleške, diktafon, vremenske zone i udaljena sinhronizacija.
Kalendar je tradicionalno organizovan; možete ga pregledati po mesecima, možete se prebaciti na dnevni raspored ili na nedeljni pregled. Novi unosi mogu biti beleške, pozivi (unesete određeni broj telefona, datum i vreme), sastanci, glasovne beleške, datumi rođendana i odmori. Za sve ove događaje možete podesiti podsetnike. Podržani su i događaji koji se ponavljaju, za čuvanje podataka o događajima možete koristiti internu memoriju telefona. Sastanci, zadaci, beleške su izdvojene stavke u meniju.




Diktafon ne funkcioniše u toku razgovora. Na raspolaganju Vam je cela memorija za audio snimke.

Vremenske zone su standardna funkcija.

Udaljena sinhronizacija. Siemens ugrađuje podršku za SyncML protokol za sinhronizaciju sa udaljenim serverima. Podrazumevano podešavanje je da nema baza sa sinhronizaciju ali možete uključiti u sinhronizaciju kontakte, sastanke, zadatke i beleške. Možete odrediti i kako će se vršiti sinhronizacija - samo na Vašem telefonu, samo na serveru ili na oba mesta.

Igre. Kako samo ime kaže ovde bi trebalo da se nalaze igrice. Ipak, ovaj podmeni je prazan. Zaista smo se iznenadili kada ovde nismo našli nijednu igru koje smo videli kod Siemens M75 modela. Sa druge strane, nismo imali nikakvih problema kada smo instalirali igre za model S65 na ovaj telefon. Samo 3D aplikacije nisu funkcionisale korektno. Za učitavanje Java aplikacija nije bilo nikakvih ograničenja što se tiče memorije.
Nekoliko napomena koje se tiču Java aplikacija. Podrazumevano je da se na memorijskoj kartici automatski kreiraju folderi za slike, video i muzičke fajlove. Ipak, fajl menadžer prepoznaje i druge tipove fajlova, ali ćete moći da otvorite samo one koje prepoznaje operativni sistem. Kada snimate JAR aplete (Java izvršne fajlove) na memorijsku karticu i pokušate da ih pokrenete možete izabrati gde želite da ih instalirate. Posle završene instalacije možete pokrenuti aplikaciju (ako je kompatibilna sa sistemom). Inače će Vam telefon prijaviti grešku. To znači da ipak nema ograničenja u tome šta možete pokrenuti sa memorijske kartice i sve zavisi od toga da li operativni sistem "razume" fajl koji pokušavate da pokrenete. To takođe znači da nove aplikacije i igre ne morate prebacivati na telefon samo putem WAP-a. Siemens telefoni su se oduvek isticali po određenom stepenu slobode i komforu koji pruža fajl sistem. Srećom, ovaj telefon ne odstupa od tog pravila. Možemo samo da pretpostavimo kako će se novi vlasnik ove robne marke ponašati.
Media plejer. Greška koju je stariji model (S65) imao u vezi reprodukcije muzike je ovde u potpunosti ispravljena. Ovo je prvi put da se u nekom telefonu nalazi CPU Imageon 2182 kompanije ATI Technologies. On omogućava reprodukciju aacPlus, MP3, Real Audio i WMA formata. Ipak, softver je ovde zatajio, pa nije moguća reprodukcija RM i WMA fajlova. Tehničke specifikacije govore da će RM format biti podržan u sledećim verzijama softvera, dok se WMA ne pominje.




Na tastaturi se nalazi poseban taster za pokretanje plejera. Plejer može raditi i u pozadini.
Na prvom prozoru će biti prikazane četiri tabulatora. Prvi tabulator služi za pregled fajlova (biće prikazani i fajlovi na memorijskoj kartici). Preko drugog tabulatora kreirate i menjate liste pesama. Jedino ograničenje je što ne možete koristiti fajlove koji imaju ćirilična slova u imenu. Ovaj program može da prikazuje i slike koje ste primili preko MMS poruka. Što se kvaliteta reprodukcije tiče ovaj plejer je veoma loš. Neke pesme su dobro zvučale ali je većina bila loša. Zaključili smo da se pesme dobro reprodukuju ako je jačina zvuka ostavljena na srednjem nivou. Slušanje muzike sa maksimalno pojačanim zvukom je nemoguće pošto će visoki tonovi biti prenaglašeni dok će se umesto niskih tonova čuti distorzija, pa čak ni stereo slušalice ne mogu da pomognu. Sa druge strane, jak zvuk ima i svojih prednosti. Teško da ćete propustiti poziv kada je zvuk pojačan do maksimuma čak i ako se nalazite u bučnoj sobi. Nije podržan ekvilajzer. Otkrili smo i neke "pametne" funkcije plejera. Ako pozovete nekog u toku reprodukcije pesme muzika će se prekinuti i pesma će nastaviti kada završite razgovor. Kod ostalih modela serije 75 u ovom slučaju bi reprodukcija pesama krenula ispočetka. Ovo isto važi i za dolazne pozive.
Alarm. I u ovom slučaju ne razumem koja je logika primenjena kada je alarm izdvojen kao posebna stavka (i to samo jedan alarm). Možete podesiti kojim danima će se aktivirati ali ne možete podesiti da se radnim danima aktivira u jedno vreme a vikendom u drugo. Možete izabrati jednu od 51 ponuđene melodije. Čak bilo koju melodiju koju imate u telefonu možete izabrati kao zvono za alarm. Za poslovni telefon ovo su veoma siromašna podešavanja.


Dodaci. Tradicionalno ovde se nalaze aplikacije poput kalkulatora, konvertera valuta, snimanja zvuka, štoperice sa tajmerom. Za tajmer imate na raspolaganju već podešena vremena (npr. za kuvanje jaja, pirinla, povrća, testa i krompira), što izgleda veoma neobično. Nova stavka je "Računanje vremena" koja će Vam prikazati koliko je godina, meseci, dana, sati, minuta i sekundi proteklo između dva datuma koje unosite.






Moji fajlovi je jednostavan fajl menadžer. U memoriji telefona će biti prikazani folderi sa zvucima, slikama, video snimcima, temama, folder za pomoć, igrama, aplikacijama i ostalim. Tu je i folder sa tzv. skins-ima. Biće prikazani svi fajlovi koji se nalaze na memorijskoj kartici ali ne možete svaki od njih pokrenuti. Ipak, možete primeniti standardne modifikacije na fajlovima i folderima - preimenovanje, premeštanje, kopiranje, brisanje. Dodatne opcoje su formatiranje memorijske kartice i bezbedno izbacivanje. I ako ne primenite ovu poslednju funkciju karticu možete izvaditi bez posledica. Samo ako vršite izmenu "na živo" se može desiti da ponekad telefon zatraži da ponovo pročita podatke.


Podešavanja. Opcije u ovom meniju su standardne, zato ćemo samo pomenuti nove. U pitanju su podešavanja za vibraciju. Sada više nije obična vibracija već može raditi u nekoliko režima i svako ima poseban naziv. Tako sada svakoj akciji možete dodeliti ne samo melodiju već i vibraciju. Na raspolaganju Vam je šest režima. Vibracija koju podesite za dolazni poziv će raditi nezavisno od melodije koju izaberete. Inženjeri kompanije Siemens su prvi koji su predstavili različite režime vibracije u jednom mobilnom telefonu koje možete iskoristiti za različite događaje.
Telefon podržava Bluetooth pa tako možete slušati stereo signal na Bluetooth slušalicama koristeći odgovarajući profil (u pitanju je profil A2DP). Bilo koji fajl možete prebacivati preko Bluetooth konekcije, uključujući i one koje telefon ne podržava. Infracrveni port je u potpunosti funkcionalan.
Teme. Ukupno pet tema se nalazi u telefonu. Temama menjate izgled menija i onoga što je prikazano na ekranu. Potrebno je oko jednog minuta da bi se jedna tema aktivirala. Takođe, pre nego što aktivirate temu možete videti šta će sve ona izmeniti.
Ovo je prvi siemens telefon koji podržava EDGE (klase 10 (4+2)).
Produktivnost. Istinu govoreći, nijedan sintetički test ne može da kaže kolika je produktivnost telefona, što se posebno odnosi na Java aplikacije. Ovi testovi mogu samo da nam kažu koliko je dobro odrađena podrška za Java aplikacije u telefonu čisto da bi ste mogli da uporedite te parametre sa ostalim sličnim telefonima. Zato smo u tabeli naveli rezultate СХ75/М75 modela i S75.

Produktivnost Siemens S75 modela je skoro dvostruko veća u testovima zasnovim na MIDP 1.0 i MIDP 2.0 standardima, što je impresivan rezultat. U 3D testovima brzina popunjavanja tekstura je kod S75 modela više od dva puta veća nego kod starijih modela. Po svemu ostalom ovi modeli su veoma slični. Mogući zaključci na osnovu toga su:
Siemens S75 koristi novi CPU;
Java virtuelna mašina je optimizovana
Učitavanje Java aplikacija je kod ovog modela mnogo brže i Java apleti sada funkcionišu mnogo bolje. Samo na prvi pogled nam se čini da se aplikacije pokreću 20-30% brže nego kod modela M75. Java aplikacije kod modela S75 mogu da se izvršavaju u pozadini, pri dolaznom pozivu će se prebaciti u pozadinu a po završetku razgovora će se vratiti u prvi plan.
Utisci
Jačina zvuka melodija je sasvim dovoljna da čujete telefon kako zvoni čak i na bučnim mestima. Kodeci FR/EFR/AMR-FR/HR/AMR-HR su tu da obezbede kvalitetan prenos zvuka.
Telefon podržava MP3 pa to u neku ruku snižava vrednost polifonije. Za razliku od CX75/M75 modela Siemens S75 ima u potpunosti funkcionalan muzički plejer koji koristi ATi čip. Još jedna prednost je što se u telefonu nalazi RealOne Player u verziji 8. Sada možete pregledati video snimke preko celog ekrana kada ih rotirate. Siemens nije imao običaj da ovakve stvari ugrađuje u telefone ranije (tu ne računamo model SX1 smartphone). Proizvođač planira da u sledećim verzijama softvera za ovaj telefon ugradi podršku za RM format.
Najviše mi se svidela vibracija kod ovog modela, pošto možete podesiti različite vibracije za razne događaje. Za razliku od modela S65 gde je vibracija mogla da se podešava samo za zvono ovde možete uključiti vibraciju za poruke, alarm, pozive, itd. Nismo imali nikakvih problema sa prijemom signala. Često gašenje i restartovanje telefona su očigledno posledica nedorađenog softvera, kao i kratka autonomija. Prednosti ovog telefona su EDGE, nova verzija Bluetooth-a, potpuno funkcionalan infracrveni port i integrisani program za rad sa email porukama. Memorijske kartice su postale obavezne za ovu klasu mobilnih telefona.
Novi dizajn telefona se neće svakome dopasti, pošto skoro da nema zajedničkih tačaka sa dizajnom starijih modela. Vizuelno telefon izgleda čudno pošto se sužava u centru. Kamera nas je razočarala pošto je najveća rezolucija 1.3 Megapiksela, ne podržava autofokus ni makro režim rada. Ostali nedostaci su nemogućnost pozivanja glasom, nije podržano snimanje diktafonom u toku razgovora.
Konkurencija Siemens S75 modelu po ceni bi bio Sony Ericsson K750i, ali kako on ima bolju kameru, podržava FM radio, pa po tim parametrima možemo reći da je bolji. Međutim, što se tiče reprodukcije video materijala preko celog ekrana tu je S75 pobednik, pogotovo zato što je najavljena podrška za RM format.