W900 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson W900
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson W900. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson W900 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Sony Ericsson W900i

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Stereo slušalice HPM-80 sa ugrađenim radiom
Uputstvo
USB kabl
Softver
Punjač
MS Duo 64 MB
Traka za nošenje

Sony Ericsson W900i ima dimenzije 109 x 49 x 24 mm, dok S700i koji je sličan ima dimenzije 107.5 x 49 x 24.5 mm pa je ovu razliku veoma teško uočiti golim oko. Ipak, S700i izgleda kao da ima veće dimenzije zbog toga što ima masku srebrne boje i obliju formu. Model W900i je više kockast pa samim tim ima i veću zapreminu. Masa modela W900i je 148 grama.

Kada držite telefon u šaci on izgleda veoma veliko. Ako se ove dimenzije mogu tolerisati kod PDA uređaja sa ekranima osetljivim na dodir kod ovog telefona one predstavljaju veliki nedostatak; nije bilo potrebe da se proizvodi telefon ovakvih dimenzija. Proizvođač je ponudio objašnjenje da je povećana rezolucija ekrana ali to nije prihvatljivo - pogledajte Nokia 7370 model koji ima ekran QVGA rezolucije ili Samsung D600 kod kojih je ekran mnogo manjih dimenzija.

Model će se prodavati u dve boje - beloj i crnoj. Dekor kućišta telefona je veoma sličan kao kod modela W800i. Ovako velika masa modela W900i je delimično zasluga i spoljašnjeg ekrana, mehanizma za automatsko otvaranje, podrškom za UMTS i drugom kamerom.

"Skakavac" mehanizam za automatsko otvaranje. Sony Ericsson W900i koristi rotacioni mehanizam (tzv. "svivel") za otvaranje, koji je prvi put koristila Motorola v70. Model S700i morate otvarati ručno dok se ovde to završava automatski (kao kod Motorola V80 modela). Kada pomerite gornji deo na levo ili desno telefon će se automatski otvoriti do punih 180 stepeni. Ako ste telefon držali tako da ste mogli normalno da gledate u ekran, posle otvaranja ćete morati da okrenete sam telefon pošto će slika biti "naopako" prikazana. Skoro svi modeli koji koriste ovakav način otvaranja imaju ovaj nedostatak, sem Motorola V80 modela.

Telefon možete zatvoriti samo u jednom smeru. Preporučujemo da uvežbate otvaranje i zatvaranje da bi ste se navikli na jedan način i tako ubrzali ceo ovaj postupak.

Telefon možete bez problema otvoriti jednom šakom ali je praktično nemoguće zatvoriti ga jednom šakom. Jedino će korisnici sa velikim šakama moći da pokušaju da zatvore telefon na ovaj način. Sa praktične strane ovaj mehanizam nema prednosti pošto ćete i dalje moći da razgovarate i kada je telefon zatvoren.

Video snimak demonstracije otvaranja telefona (682 KB, AFS)

Ekran. Mnogi smatraju da je ekran modela W900i izvanredan, pogotovo pošto ga ne porede sa ekranima telefona ostalih proizvođača. Tehničke karakteristike ekrana su veoma dobre, njegova rezolucija je 240 x 320 piksela (31 x 40 mm) i može da prikaže do 262.144 boje. Ekran je urađen u TFT tehnologiji pa je slika prikazana na njemu veoma svetla. Interfejs zahvaljujući tome izgleda veoma dobro a i sam prikaz boja je odličan. Iako se ikone kod modela S700i i W900i ne razlikuju u velikoj meri, interfejs Sony Ericsson W900i modela izgleda mnogo bolje.

Ipak, ako se uporede iste slike na ekranima modela S700i i W900i istovremeno dolazimo do jedne zanimljivosti. Naime, ekran modela S700i je manje osvetljen od ekrana modela W900i ali su pikseli postavljeni "gušće", tj. bliži su jedan drugom pa je prelaz između nijansi boja bolje predstavljen. Subjektivan utisak je da je slika na ekranu modela S700i bolja, što su potvrdili i obični korisnici koje smo pitali za utiske.

Tako smo došli do zanimljive situacije da ekran novog modela ipak nije toliko dobar kao što njegove specifikacije nalažu i kao što bi trebalo da bude. U poređenju sa ekranom modela K750i ekran je bolji po pitanju veličine (tj. dijagonale), osvetljenja i rezolucije prikazane slike.

Što se poređenja sa ekranom modela Samsung D600 tiče, njegova dijagonala je manja pa samim tim je i bolje prikazan prelaz između nijansi boje a sam ekran je bolje osvetljen. Naravno, i ovaj ekran može da prikaže sliku QVGA rezolucije.

Posle detaljnog proučavanja ekran modela W900i došli smo da zaključka da je ovo eksperimentalni model sa novim ekranom više rezolucije; pretpostavljamo da će noviji modeli imati isto ekrane QVGA rezolucije ali da će dijagonale tih ekrana biti manje pa će slika prikazana na njima samim tim biti bolja.

Jedna od novina koje donosi interfejs modela W900i je da na ekranu neće biti prikazan sat ili neka druga informacija dok je aktiviran skrinsejver, već ćete morati da aktivirate telefon da bi ste pogledali poslednje događaje.

Upravljački elementi. Kada je telefon zatvoren na raspolaganju su Vam sledeći tasteri: navigacioni taster, taster za pokretanje programa za pretraživanje, taster za uključivanje video poziva i menija Aktivnosti. Pored nabrojanih možete koristiti i standardne taster za pozivanje i prekid poziva. U meniju možete uključiti automatsko zaključavanje tastera ali ćete iz tzv. "stand by" režima moći da se vratite samo pomoću tastera za povratak. Sa druge strane može se desiti da pritisnete slučajno taster za pokretanje pretraživača (što se autoru testa dešavalo redovno).

Tasteri numeričke tastature su udubljeni ka unutrašnjoj strani, prosečnih su dimenzija i dobro su raspoređeni. Pozadinsko osvetljenje tastature je bele boje pa se oznake na tasterima dobro vide i u potpunom mraku. Čak i kada se nalazite na ulici oznake se dobro vide.

Na desnom boku se nalazi taster za uključivanje kamere što postižete dužim pritiskom na taj taster; naravno, potrebno je prvo da pritisnete taster "Povratak" da bi ste telefon vratili iz stanja mirovanja. Na istom boku se nalaze spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka, pomoću koga možete kontrolisati i zoom u toku fotografisanja. Takođe, sa na ovom boku se nalazi i infracrveni port.

Na levom boku se nalazi tzv. Music Button taster pomoću koga pokrećete program za reprodukciju MP3 pesama. Reprodukciju pesama kontrolišete pomoću navigacionog tastera tako što ćete pritisnuti odgovarajuće simbole. Mana je što program za reprodukciju može funkcionisati samo ako je prikazan preko celog ekrana; brzo premotavanje, na primer, ne možete koristiti ako se program za reprodukciju nalazi u pozadini.

Sa iste strane se nalazi prekidač za blokiranje tastature, odnosno aktiviranje blika dok fotografišete. Statusni indikator se nalazi sa ove strane, kao i čitač memorijskih kartica MS Duo (do 4 GB).

Sa donje strane telefona nalaze se rupa za traku i tzv. Fast Port koji je pokriven gumenim poklopcem. U ovaj port možete utaknuti slušalice ali pošto one imaju utikač velikih dimenzija posle povezivanja će telefon izgledati čudno. Kada uzmemo u obzir da se Fast Port nalazi iza prednjeg dela telefona kada se otvori povezivanje bilo kog dodatka se dodatno otežava.

Sa zadnje strane se nalazi sočivo kamere rezolucije 2 Megapiksela i u potpunosti je ista kao kod modela K750i/W800i. Za razliku od ova dva modela kod W900i kamera nema zaštitni poklopac, što govori da ovaj deo telefona nije previše zanimao dizajnere.

Baterija. Telefon koristi Litijum Polimer bateriju kapaciteta 900 mAh. Prema podacima proizvođača telefon sa tom baterijom može raditi do 370 sati u mirovanju i do 8.4 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 2 dana u toku kojih smo ga za razgovore koristili oko 60 minuta i isto toliko vremena za ostale funkcije. U odnosu na autonomiju Sony Ericsson K750i modela nismo naišli ni na kakve razlike. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je oko 1 sat i 40 minuta.

Slušalice HPM-80. Telefon nema ugrađen radio ali FM radio signal možete primati i slušati preko slušalica HPM-80 koje se nalaze u standardnom paketu. Ovo je veoma elegantan način za proširenje funkcionalnosti telefona. Pošto je određena funkcionalnost premeštena iz unutrašnjosti telefona dobijen je prostor za nove funkcije.

Ono što je napisano na papiru ne mora i da bude apsolutno tačno u realnosti. Prvi problem se javio u vezi sa RDS-om, koji ovaj model ne podržava. Sa slušalica ne mogu biti poslati bilo kakvi podaci koje možete prikazati na ekranu telefona pa tako biranje stanica i pretraživanje vršite na samim kontrolama slušalica. Kada povežete slušalice sa telefonom na ekranu će se pojaviti odgovarajuća ikona radio aparata.

Tasteri na kontrolama slušalica omogućavaju prebacivanje između programa za reprodukciju MP3 pesama i radia, menjanje pesama i brzo biranje stanica. Nismo uspeli da pronađemo način da sačuvamo frekvencije stanica u memoriju kontrola slušalica. Po specifikacijama moguće je sačuvati frekvencije do 5 stanica ali ostalo je nejasno kako to može da se uradi.

Ekran kontrola slušalica ima narandžasto osvetljenje i na njemu će biti prikazana frekvencija stanice ili informacije o pesmi koju trenutno slušate. U toku dolaznog poziva na njemu će biti ispisano "CALL" ali ne i broj telefona. Kontrole kao i same slušalice su veoma jednostavne i nisu nas nimalo oduševile.

Slušalica nema zakačaljku pa ćete imati problema ako želite da je prikačite za neki deo odeće.

KValitet reprodukcije MP3 pesama je dobar, ove slušalice su iste kao one kod Sony Ericsson W800i. Radio je lošije realizovan nego kod modela K750i/W800i pa je prijem FM signala u lošije pokrivenim područjim slabiji. Kada kabl od slušalica nije razvučen čuće se krčanja i pištanja.

Za one ljudi koji žete da pored MP3 pesama slušaju i radio ovaj model će apsolutno odgovarati. Ponekad se može desiti da se prekine veza slušalica i telefona, zbog priključka velikih dimenzija.

Mnogo se diskutovalo da li je moguće ove slušalice povezati sa ostalim Sony Ericsson modelima. Odgovor je da je to moguće ali oni modeli koji imaju ugrađen radio će prijaviti da priključak nije kompatibilan.

Meni

Razlike u odnosu na Sony Ericsson K750i

Interfejs telefona nije pretrpeo značajnije izmene, one su sve evolutivnog karaktera, što se i očekuje od modernog telefona. Jedna od očiglednih izmena su nove ikone u meniju Poruke. Proizvođač je pokušao da sa ikonama približi telefon organajzerima, pogotovo MS Outlook-u. Ovakve ikone će zbuniti ljude koji ih prvi put vide ali posle će uvideti da su korisne, pogotovo kada komunicirate sa nekoliko osoba.

Druga značajnija izmena je pojava stavki za rad sa memorijom telefona i memorijskom karticom. Ovo ćemo objasniti na primeru slika. U meniju Slike biće Vam prikazani svi fajlovi koji po asocijaciji (tj. ekstenziji) spadaju u slike. Ovo je tipična reprezentacija za Sony Ericsson telefone - kada izaberete neku stavku u listi u statusnoj liniji će biti prikazano gde se taj fajl nalazi (u memoriji telefona ili u memorijskoj kartici). Međutim, kod Sony Ericsson W900i modela nalaze se dva odvojena tabulatora - jedan za memoriju telefona, drugi za memorijske kartice. Ovo je ponekad zgodno, kada, na primer, pretražujete memoriju, pregledate i menjate informacije.

Nažalost, fajl sistem i dalje ne omogućava kopiranje celokupnih foldera, već samo fajlove (nećete moći da iskopirate ceo folder sa muzikom na memorijsku karticu iz memorije telefona nego samo fajlove). Ovo je veoma neugodno pošto onda morate da koristite PC računar.

Što se samog telefona tiče na raspolaganju Vam je 470 MB memorije pa je diskutabilno da li je potrebno da koristite i memorijske kartice pošto je ova količina memorije dovoljna za nekoliko albuma muzike i za video snimke i za fotografije. Čak se i veće brzine postižu ako podatke kopirate direktno iz memorije telefona na PC računar preko USB kabla. Kopiranje preko ugrađenih alata je veoma spor i problematičan proces. Da bi kopirali 100 MB muzike potrebno je oko 15-20 minuta. Interfejs telefona je veoma spor i to je skoro nemoguće popraviti. Telefon podržava i multitasking, pa ćete tako moći da odgovorite na poziv, pišete poruku a sve to dok kopirate neke podatke. Nezgodno je što ne možete kopiranje podataka prebaciti u pozadinu pa će upozorenje uvek biti vidljivo na ekranu (mada na dolazne poruke uvek možete odmah odgovoriti). Ovaj nedostatak ćemo pripisati tome da je softver nezavršen i da se izmene u njemu vrše na mesečnom nivou.

Prijatno nas je iznenadilo to što je sada moguće sve unose iz imenika snimiti na memorijsku karticu i kasnije ih vratiti u memoriju telefona. Ovo još nije moguće primeniti i na organajzer u telefonu ali očekujemo da će uskoro i ta opcija biti na raspolaganju.

Povezivanje sa PC računarom putem kabla ne pravi nikakve probleme, ako imate Windows XP sa Service Pack 2 dodatkom telefon će biti prepoznat bez ikakvih problema i drajveri će se automatski instalirati. U toku prebacivanja podataka biće isključen radio i prijem signala što je još jedna mana, tako da ne možete telefonirati dok prebacujete neke podatke. Da bi sprečili greške u fajl sistemu programeri su postavili upozorenje da ne isključujete kabl dok se transfer fajlova ne završi.

Automatsko osvežavanje softvera omogućava da u telefon ubacite nove verzije softvera bez potrebe da sami skidate softver na PC računar ili da nosite telefon u servis. Ovo je postala standardna opcija za Sony Ericsson telefone.

Što se hardverskih izmena tiče u ovaj telefona je ugrađen 3D akcelerator čiji je proizvođač NVidia. Konkretno, čip je GoForce 4800 što omogućava da pomoću ovog telefona bez problema igrate zahtevne 3D igrice u visokoj rezoluciji. Primer takve igrice je ugrađeni PowerBall Arcade.

Poređenje kamera modela K750i i W900i

Fokus sočiva i matrice su isti u oba slučaja, kao i kvalitet uslikanih fotografija. Možete uporediti primere slika i sami izvući zaključke.

W900i
K750i

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

Telefon ima ugrađenu CMOS kameru rezolucije 2 Megapiksela. Autofokusiranje funkcioniše na bilo koju daljinu, uključujući tu i makro režim. Kamerom telefona možete fotografisati u tri rezolucije - 1632 x 1224, 640 x 480, 160 x 120 piksela. Na raspolaganju su Vam dva tipa kompresije podataka - Normalni i Fini. Fotografije se razlikuju po veličini skoro dva puta, u zavisnosti od rezolucije. Tako fotografija najveće rezolucije u Normal kvalitetu zauzima 300 KB dok fotografija Fine kvaliteta zauzima 500-600 KB. Da bi sačuvali fotografiju potrebno je 1-2 sekunde, što i odgovara toj veličini fajlova.

Podešavanja za kameru su sledeća:
Zvuk pri fotografisanju. Možete izabrati jedan od tri zvuka ali ne možete u potpunosti isključiti ovaj zvuk.
Fotometrija tačke. Fotometrija tačke se određuje centralnom tačkom.
Balans bele boje. Možete birati između automatskog režima ili običnog, fluorescentnog osvetljenja, dnevnog svetla i oblačnog vremena.
Svetla. Aktiviranje pozadinskog osvetljenja, možete ga uključiti i pritiskom na taster na prednjem delu telefona.
Efekti. Nekoliko efekata možete primeniti na fotografije, među njima su Negativ, Solarizacija, Sepia, Crno-Bela slika.
Tajmer služi da fotografišete sliku posle određenog vremena.
Noćni režim je za fotografisanje u mraku. Tada će biti povećan šum, ekspozicija će biti uvećana (ako pomerate telefon fotografija će biti umrljana).
Režim rada. Normalni režim, za standardno fotografisanje. Višestruki režim (Burst 4) Vam omogućava da fotografišete 4 slike u seriji. Pejzaž režim je veoma interesantan pomoću koga možete napraviti zanimljive fotografije sa okvirima; rezolucija fotografija će se automatski smanjiti.
Autofokus - mogućnost da se prebacite na makro režim ili da isključite autofokusiranje; veliki broj ljudi se žalio na funkcionisanje ovog sistema pa su inženjeri dodali mogućnost da sami birate šta želite.
Dok fotografišete ekran će služiti kao tražilo, kada pomerate telefon na ekranu će se videti normalno pomeranje i sve što ćete fotografisati će biti prikazano.

Video

Pošto telefon ima ugrađen 3D akcelerator možete snimati video snimke rezolucije 240 x 320 piksela i to pri 30 slika u sekundi. Snimci će dobro izgledati na telefonu kao i na ekranu PC računara, u šta se možete i sami uveriti:
Primer video snimka noću napolju (800 KB)
Primer video snimka noću napolju (29 KB)
Primer video snimka noću napolju (620 KB)
Primer video snimka predveče napolju (1.26 MB)
Primer video snimka predveče napolju (276 KB)
Primer video snimka danju napolju (309 KB)
Primer video snimka unutar prostorije (942 KB)
Primer video snimka danju napolju (829 KB)

Produktivnost

Sve tri verzije test paketa JBenchmark smo pokrenuli na ovom telefonu.

Rezultati su bili očekivani pošto je nemoguće očekivati povećanje operativne brzine bez većih izmena same hardverske platforme kao i brzine procesora. U drugoj verziji test paketa produktivnost je čak smanjena i do dva puta u poređenju sa Sony Ericsson K750i/W800i. Istovremeno, aplikacije se veoma brzo učitavaju i Java aplikacije rade sasvim prihvatljivo (ali ne i više od toga). U prvoj verziji test paketa produktivnost je takođe skoro dva puta manja. Ovo se može objasniti povećanom rezolucijom ekrana što zahteva više procesorskog vremena za obradu podataka.

K750i
W900i
JBenchmark 1
3845
2637
Detalji
Tekst
1000
740
2D Oblici
951
617
3D Oblici
650
389
Brzina popunjavanja
377
192
Animacije
867
699
1.1.1

 

K750i
W900i
Jbenchmark 2
321
216
Detalji
Manipulacija slikama
194
204
Tekst
611
777
Sprajtovi
295
209
3D Transformarcije
336
325
Korisnični interfejs
289
43
2.1.1
K750i
W900i
Jbenchmark 3D
Detalji
Jbenchmark3D HQ:
75
417
Jbenchmark3D LQ:
129
754
Trouglova/s:
17583
59798
kTeksela/s:
819
4623
3.1.0

Rezultati 3D operacija su bile začuđujuće visoki, kao kod najboljih smart phone aparata i to zahvaljujući NVidia GoForce 4800 čipu. OVo je trenutno jedno od najboljih rešenja pa kao rezultat toga ćete ima veoma visoke retultate u 3D igrama koje su prilagođene za ovaj telefon. Jedino bi Nokia 7370 mogla da konkuriše modelu kojeg sada opisujemo po pitanju 3D operacija.

Interfejs i standardne opcije

Po organizaciji menija ovaj telefon je tipičan predstavnik poslednje generacija Sony Ericsson modela, u meniju se nalazi stavka Aktivnosti. Navigacionom tasteru možete dodeliti razne funkcije koje pokrećete tako što pomerite navigacioni taster u nekom od smerova. Glavni meni je podeljen na četiri linije u kojima se nalaze po tri ikone. Omogućena je brza navigacija pomoću brojeva.

Unos teksta preko tastature je ostao na istom nivou, pritiskom na taster "#" prikazaće Vam se lista raspoloživih jezika pa se lako možete prebacivati između njih.

Sem tradicionalnih vertikalnih podmenija možete koristiti i horizontalne tabulatore. To znači da dok pregledate, na primer, listu poziva horizontalnim pomeranjem navigacionog tastera možete pregledati i propuštene pozive kao i odlazne pozive. U meniju telefona ovakva navigacija je prisutno svuda, što u velikoj meri olakšava korišćenje telefona. Ergonomija je na veoma visokom nivou.

Imenik. Do 1000 kontakata možete sačuvati sa svim popunjenim poljima pa tako dolazimo do broja od 5000 brojeva telefona što je sasvim dovoljno za veliki broj korisnika. Za jednog kontakta možete sačuvati nekoliko brojeva telefona, e-mail adresu, broj za Instant Messaging servis i ostale informacije. U podešavanjima imenika možete namestiti da se određena polja ne prikazuju u toku unosa podataka o kontaktima. Kontakte možete sortirati po imenu ili po prezimena. Ovakav način sortiranja je bitan samo u toku razmene imenika sa PC računarom, inače je potpuno beskorisno. Svakom kontaktu možete dodeliti posebnu melodiju i sliku. U slučaju da ste korisniku dodelili sliku ona će biti prikazana na ekranu u toku dolaznog poziva a tada će se čuti i melodija koju ste podesili.

Dok unosite informacije možete se kretati između tabulatora. Na prvom tabulatoru se nalaze brojevi telefona gde ih možete sortirati po tipu. Ponekad ova organizacija imenika po tabulatorima podseća na Outlook, što je dobro. Kontaktima možete dodeliti i pozivanje glasom (za najviše 40 kontakata). Ranije je moralo da se napravi poseban unos za svaki broj telefona.

Dok pregledate kontakte iz imenika ili neke druge informacije možete koristiti horizontalno pomeranje da bi pogledali dodatne informacije. Podrazumevani broj za nekog iz imenika možete sami izabrati.

U kompaniji Sony Ericsson smatraju da se SIM kartica koristi retko i samo u ekstremnim slučajevima, pa tako podatke koji se nalaze na kartici možete pogledati u posebnom meniju, kontakti sa kartice neće biti izlistani u glavnoj listi kontakata.

Imate i mogućnost da napravite kopiju podataka iz imenika na memorijsku karticu i da ih kasnije vratite.

Model W900i može prihvatiti podatke za imenik preko Bluetooth veze, uključujući tu i melodije koje su dodeljene kontaktima, fotografije i slike. Ako prenosite sve ove podatke to će potrajati ali ćete onda na svom telefonu imati u potpunosti isti imenik kao i na drugom aparatu.

Poruke. Sve funkcije koje se nalaze ovde su osnovne za rad sa porukama, imate na raspolaganju par šablona i još nekoliko možete kreirati. Poruke možete čuvati u memoriji telefona i na SIM kartici. Na raspolaganju Vam je i opcija Chat. Ukratko rečeno, ovaj telefon podržava sve funkcije koje postoje i u starijim modelima ove kompanije.

MMS je veoma dobro realizovan i imate mogućnost da kreirate sopstvene video snimke. Broj podešavanja i jednostavnost interfejsa za kreiranje poruka daju veliku prednost modelu W900i nad ostalim telefonima.

E-Mail klijent podržava slanje i primanje poruka sa svim mogućim kodnim rasporedima.

U ovom meniju prisutna je i opcija "Instant Messaging", slično kao ICQ.

Liste poziva. U običnoj listi biće prikazano do 30 brojeva, sa datumom i vremenom za svaki broj. Pored svakog od brojeva ikonica označava o kakvom tipu poziva se radi (propušteni, primljeni, pozvani). Pored ovih u listi se nalaze i dodatne ikonice koje pokazuju da li se broj telefona nalazi u memoriji telefona ili je sa SIM kartice. Lista propuštenih poziva se može posebno pogledati i može da sadrži najviše 10 brojeva. U istoj opciji menija mogu se pročitati informacije o ceni i dužini poslednjeg i svih poziva. Kretanje kroz odvojene liste može se ostvariti pomoću bookmark-ova što može uštedeti dosta vremena.

Zabava. U ovom meniju se nalaze foto album i lista muzičkih fajlova. MusicDJ je interesantna funkcija mada nju ne koristi veliki broj korisnika. Pomoću ove funkcije možete kreirati sopstvene melodije koje imaju do 4 kanala.

Naprednija verzika funkcije MusicDJ je VideoDJ pa možete kreirati kratke video snimke tako što ćete na muziku dodati slike i naslove pa je konačan rezultat 3GP fajl koji možete poslati putem MMS ili e-email poruke na drugi telefon.

PhotoDJ je program za manipulaciju slikama pomoću koga korisnici koji su kreativni raspoloženi mogu nacrtati slike. Ponekad može pomoći kada Vam je dosadno ali je u većini slučajeva nepotrebna funkcija.

Daljinska kontrola - imate mogućnost da kontrolišete druge uređaje putem Bluetooth veze. Ovo je standardna opcija za Sony Ericsson telefone.

Snimanje zvuka - diktafon pomoću koga možete snimati zvuk pa to kasnije možete iskoristiti za melodije. Da bi snimili razgovor tu opciju morate izabrati iz kontekstnog menija u toku razgovora.

Igre - u telefonu se nalaze tri igre: Asphalt 3D, PowerBall arcade i Quadra Pop. Poslednja je zanimljiva varijanta čuvenog Tetris-a. Prve dve igre nema potrebe posebno predstavljati.

Organajzer. U organajzeru se nalazi mnogo funkcija. Prvo ćemo opisati kalendar. Postoje tri tipa pregleda, mesečni, nedeljni i dnevni. U poslednjem slučaju prikazana je lista svih podsetnika i "to do" unosa, dok će u preostala dva slučaja biti obeleženo vreme ili dan za koji postoje unosi. Prebacivanje na traženi datum se odvija veoma brzo. Sve je veoma jednostavno i tradicionalno. Pri dodavanju novog zapisa možete izabrati jednu od 6 ikonica koja će odgovarati tipu unosa, zatim možete uneti mesto gde će se događaj desiti, pa vreme trajanja i na kraju podešavate podsetnik (da li će se oglasiti pre ili u zadato vreme). Nisam mogao da pronađem opciju u kojoj se podešava u kom periodu se događaji ponavljaju, moj primerik nije imao ovu mogućnost. Iz menija za izmenu unosa možete podesiti drugo vreme i datum i to je to. Podsetnici će se aktivirati čak i kad je telefon isključen ako uključite tu opciju u meniju za podešavanje.

Lista zadataka je prilično jednostavna. Postoje samo dva tipa unosa, poziv ili podsetnik. S druge strane, ovo je sasvim dovoljno, jednostavnost ima svojih prednosti.

Telefon ima veoma funkcionalno pretraživanje kalendara, gde možete samo otkucati reč (ili deo reči) i na ekranu će biti prikazani svi unosi koji sadrže traženi tekst. Pretraživanje radi veoma brzo čak i kada postoji više od 100 unosa. Preko liste rezultata možete brzo doći do određenog unosa.

Podatke možete poslati na različite uređaje (putem IrDA, Bluetooth-a). Samo treba podesiti interval (dan, sedmica ili mesec) i zatim poslati sve unose. Uređaj koji prima podatke mora podržati PIM funkciju da bi mogao da primi i prikaže ove podatke korektno. Možete razmeniti informacije iz organajzera sa Vašim PC računarom bez ikakvog dodatnog softvera za sinhronizaciju.

Beleške. Telefon podržava unos kratkih tekstualnih beleški. U listi beleški će prikazivati prvu reč kojom beleške počinju. Ovo nije zgodno pošto onda morate svaku belešku morate započeti sa karakterističnom reči, da bi znali šta se nalazi u tom unosu.

Alarm. Možete podesiti da alarm bude jednokratan ili da se ponavlja (određenim danima u sedmici). Alarm će se aktivirati čak i ako je telefon isključen. Bilo koji zvučni fajl možete izabrati kao alarm.

Tajmer je standardna funkcija, kao i štoperica. Kalkulator je poboljšan.

Možete pogledati i koliko je sati u raznim gradovima širom sveta.

Povezivanje. Ovde možete podesiti sve parametre za komunikaciju, od WAP, GRPS pa sve do Bluetooth i opcija za sinhronizaciju. Standardno korišćenje nećemo razmatrati, pošto je veoma očigledno i sve funkcioniše. Treba pomenuti da prilikom korišćenja Bluetooth nije dolazilo do bilo kakvih problema, sinhronizacija sa različim uređajima je tekla bez problema, a podržani su i profili (mada nije podržan prenos zvuka preko Bluetooth veze).

Isti meni omogućava podešavanje lokalne i udaljene sinhronizacije, sve je veoma jednostavno. Telefon podržava HID profil koji omogućava da ga koristite kao daljinski upravljač za kompjuter ili neki drugi uređaj.

Podržani su sledeći profili:

Podržani su sledeći Bluetooth profili:
Dial-up networking profil
Generic Access profile (Profil za generički pristup)
Generic Object Exchange Profile (Profil za generičku razmenu objekata)
Object Push Profile (Profil za "guranje" objekata)
Serial Port Profile (Profil za komunikaciju preko serijskog porta)
Handsfree Profil
Headset Profile (Profil za slušalice)
Synchronization Profile (Profil za sinhronizaciju)
Basic Imaging Profile (Profil za osnovnu izmenu slika)
File Transfer Profile (Profil za transfer fajlova)
HID Profil
SyncML OBEX povezivanje
JSR-82 Java API

Model je kompatibilan sa Bluetooth 2.0 standardom; nažalost, EDGE nije podržan.

WAP. Pretraživač se pokreće preko izdvojenog menija. Verzija pretraživača je 2.0 i on podržava bezbedan prenos podataka, što je važno za elektronske transakcije. Preko pretraživača možete preuzeti nove pozadine za ekran, teme i melodije; sve se može naći na sajtu proizvođača.

NetFront pretraživač se sada siti tandardno nalazi u Sony Ericsson telefonima. Stranice će biti prikazane tako što će biti promenjen njihov format tako ćete morati da ih pomerate samo po vertikali. Što se ostalih zgodnih mogućnosti tiče imate mogućnost da kreirate foldere za fajlove i bookmark-ove. Ovo je jedan od najboljih pretraživača ali zbog ograničenih mogućnosti telefona njegova upotreba je malo otežana. Ako konstantno koristite pristup internetu tada je bolje da koristite PocketPC ili notebook računar. Interesantno je da ovaj pretraživač podržava RSS pa tako telefon možete koristiti za čitanje vesti i najava.

Nisu podržane kompleksne HTML stranice ili one čija veličina prelazi 500 KB. U poređenju sa ostalim pretraživačima ovaj predstavlja određeni optimum ali ipak preporučujemo da koristite Opera Mini pošto sa njim imate mnogo veće mogućnost.

Podešavanja. Ovde se nalaze sve opcije pomoću kojih možete kontrolisati rad telefona kao i delimično izgled ekrana. Sve opcije su tradicionalne ali ovde nemamo dovoljno mesta da ih sve opišemo pa ćemo samo naglasiti koje su izmene. Kao i kod modela W500i promenom teme nećete promeniti ikone u glavnom meniju.

Fajl menadžer, količina memorije. Vama je na raspolaganju 470 MB interne memorije i tu možete snimati različite fajlove (slike, video materijale, aplikacije). Ostatak memorije je zauzet postojećim aplikacijama koje ne možete obrisati. Deo memorije se koristi za imenik, liste poziva, itd.

There is an elementary files manager in the phone, which helps to sort files by various folders, to create your own folders in the device's memory and to store files. The phone acts as working files storage both with cable and without it.

Reprodukcija muzike. SonyEricsson W900i ima ugrađenu podršku za reprodukciju MP3, kao i 3GP, MPEG4 fajlova. Ovaj program predstavlja odličnu alatku za preslušavanje MP3 fajlova. Možete birati nekoliko podešavanja za ekvilajzer (Bass, Srednji, Visoki), sa mogućnošću da kreirate svoja podešavanja. U zavisnosti od podešavanja ekvilajzera, zvuk će se zaista promeniti i to se vrlo lako primećuje.

Program za reprodukciju je skoro isti po mogućnostima kao kod Sony Ericsson W800i modela. Program može raditi i u pozadini pošto telefon u potpunosti podržava multitasking.

Videopozivi. Sliku Vas dok ragozovarate sa sagovornikom možete poslati koristeći prednju VGA kameru ali i glavnu kameru. Još jedna novina je mogućnost da sagovorniku dodelite određenu sliku koja će biti prikazivana u toku razgovora.

Utisci

Telefon može da reprodukuje 64-glasovne polifone melodije; reprodukcija MP3 melodija je ista kao kod modela K750i. Jačina zvuka melodija je prosečna, niski tonovi su naglašeniji. Ipak, može se desiti da ne čujete telefon kada zvoni ako se nalazite na ulici. Vibracija je prosečna i može se se desiti da je ne osetite uvek. Nije bilo nikakvih problema sa prijemom signala, što je tipično za proizvode ove kompanije.

Mikrofon se nalazi ispod kruga oko koga se rotiraju delovi telefona i uvek će biti sakriven iza gornjeg dela kada je telefon otvoren. Iako ovakav položaj mikrofona omogućava da razgovarate dok je telefon u bilo kom od položaja. U slučaju kada je telefon otvoren glas će biti lošije prenošen zato što je mikrofon udaljeniji od vaših ustiju. U slučaju kada je teleofn zatvoren osvetljenje ekrana prouzrokuje da se čujete nedefinisane zvuke (Vaš sagovornik ih neće čuti).

Posle ovog testa došli smo do zaključka da je ovo test telefon koji su osmislili inženjeri i specijalisti za marketing kompanije Sony Ericsson (zbog načina kako je realizovan mehanizam za otvaranje, predstavljanje novog QVGA ekrana, ugrađen je 3D akcelerator). Sa jedne strane ove nove stvari su precizno postavljene telefon svakako zaslužuje pohvale (nekim ljudima će ove stvari biti savršene ali smo u testu napisali zašto to nije slučaj). Treba pohvaliti i kvalitetno snimanje video materijala. Zbog GoForce 4800 čipa telefon je izuzetno interesantan za igranje igrica, mada se broj igrica koje podržavaju ovaj čip može izbrojati na prste. Pošto produkcija i razvoj ovih igara zahteva veliku količinu vremena možemo prognozirati da model W900i neće "preživeti" dok takve igrice postanu popularne.

U poređenju sa modelom W800i Sony Ericsson W900i ne donosi nikakve prednosti. Radio je lošije realizovan i manje je ugodan za korišćenje, a softverska unapređenja su takva da ipak ne možemo reći da se radi o "revoluciji". Telefon je prevelikih dimenzija, čak i pri poređenju sa trenutno aktuelnim UMTS modelima. Naravno, ljudi koji vole telefone ove kompanije će sa zadovoljstvom prihvatiti postojanje ovakvog aparata na tržištu, ali oni koji cene veliku količinu funkcija i ugrađnu podršku za UMTS u jednom uređaju će pre izabrati neki Nokia smartphone (manjih su dimenziaj, podržavaju veliki broj opcija i programa a pre svega imaju manju cenu). Čak i sama kompanija Sony Ericsson ne planira da model W900i bude prodavan u velikim količinama. Ovaj model služi da demonstrira raspoloživost novih tehnologija, pa veliki broj kupaca nije neophodan. Specifikacije telefona zvuče interesantno na papiru ali nisu toliko doprinele ukupnom utisku o ovom telefonu, koji ostavlja slabiji utisak od modela K750i i W800i.

Video snimci:
Poređenje W900i sa S700 (2.21 MB)
Brzina rada menija (1.7 MB)
Izgled telefona (448 KB)
Poređenje W900i sa S700, mehanizam otvaranja (940 KB)
Brzina rada menija, povezivanje, izgled (1.52 MB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025