T191 2001
2001. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Motorola T191
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola T191. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola T191 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Motorola T191

Motorola T191 je jedan od najjeftinijih Motorola modela ali sigurno nije najjednostavniji. Dizajn telefona se u velikoj meri razlikuje od ostalih kockastih modela. Što se mene tiče novi dizajn mi se svideo, iako se boja antene razlikuje od boje telefona. Telefon je na raspolaganju u 3 boje: plavoj, srebrnoj i tamno braon. Okvir ekrana, tasteri i poklopac sa zadnje strane su uvek srebrne boje.

Telefon je kompaktnih dimenzija koje iznose samo 120 x 42 x 18 mm i mase je 98 grama. Originalno je planirano da se uz telefon isporučuje litijum-jonska baterija kapaciteta 550 mAh, ali je na kraju odlučeno da to ipak bude Ni-MH baterija da bi se smanjila cena. Prema podacima proizvođača telefon može radi do 80 sati u mirovanju i do 1.5 sat ako se koristi za razgovore. U praksi telefon je radio oko 2 dana u toku kojih smo ga razgovor koristili 3-5 minuta po danu. Vreme potrebno da se baterija telefona u potpunosti napuni iznosi oko 2.5 sata. Telefon sa Li-Ion baterijom, koja će služiti i kao poklopac, biće prodavan samo u Azijskim državama. Takva konstrukcija je veoma pouzdana. Ležište za SIM karticu je standardno.

Tasteri su napravljeni od plastike i prijatni su na dodir. Imaju zeleno pozadinsko osvetljenje pa su vidljivi u svim uslovima osvetljenja. Alfanumerički tasteri su mali i nalaze se blizu jedan drugom, što nije ugodno za rad. Kada kucate broj telefona, dodirivaćete ostale tastere pa se može desiti čak i da ih slučajno pritisnete. Dva programabilna tastera i 2-smerni navigacioni taster se koriste za kontrolisanje telefona.

Grafički ekran je rezolucije 98 x 64 piksela i na njemu može biti prikazano do 4 linije teksta (po 16 karaktera u svakoj). Ekran je osvetljen veoma svetlim LE diodama. Na njemu su prikazane informacije o jačini signala, statusu baterije (4 nivoa), datumu i vremenu, mrežnom operateru i oznake za programabilne tastere (kada je telefon u mirovanju sa tim tasterima pristupate imeniku i WAP pretraživaču). Centralni taster koji se nalazi ispod ekrana služi za pristup glavnom meniju.

Struktura menija je veoma jednostavna. Prikazana su dva reda ikona (ukupno 8 ikona). Kada izaberete jednu od njih prikazaće Vam se tekstualni opis. Svaka ikona je numerisana, pa možete koristiti brzu navigaciju pomoću brojeva. Nažalost, ti brojevi se neće videti na ekranu, već ih morate znati napamet. Možete podesiti i 9 skraćenica, za brz pristup najkorišćenijim funkcijama.

Imenik. Do 100 brojeva telefona se može čuvati u internoj memoriji telefona. Jednom kontaktu možete dodeliti samo jedan broj telefona. Dužina imena konktakta ne može premašivati 15 karaktera (u memoriji telefona) i najduži broj telefona može imati 20 cifara. Možete dodeliti pozivanje za 10 brojeva telefona. Pozivanje glasom se aktivira uz pomoć navigacionog tastera. Kontakte možete raspodeliti u 5 grupa. Svakoj grupi možete dodeliti posebnu ikonu, melodiju i odrediti na koji način će Vas telefon obavestiti o dolazećem pozivu (samo melodijom, melodijom i vibracijom, vibracijom pa onda melodijom ili bez zvuka); možete odrediti i zvuk za SMS poruke od kontakta iz te grupe. Na raspolaganju Vam je 27 melodija koje dolaze uz telefon; pored toga možete dodati 5 svojih. Možete kopirate sve kontakte iz memorije telefona na SIM karticu i obrnuto, ali ne možete raditi i sa kontaktima u memoriji telefona i sa kontaktima na SIM kartici istovremeno.

Do 10 dolaznih, propuštenih i pozvanih poziva sa datumom i vremenom se mogu naći u memoriji telefona. Propušteni poziv možete pogledati bez otključavanja tastature (kada završite, tastatura se automatski zaključava). Da bi zaključali tastaturu ručno, morate pritisnuti taster #; da bi je otključali morate pritisnuti desni programabilni taster i potom *.

Poruke. U ovom meniju možete čitati i kreirati SMS poruke. Možete iskoristiti jedan od 20 ponuđenih šablona koje ne možete menjati ili jedan od 5 šablona koji možete izmeniti po svojoj volji. Postoji i funkcija SMS chat. Sem toga, telefon podržava EMS standard, pa možete razmenjivati ikonice, slike i melodije. U telefonu se nalazi 25 instaliranih animacija koje možete poslati uz poruke. Telefon podržava i produžene poruke (dužine do 765 karaktera) ali samo za poruke koje koriste Engleski alfabet.

Interesantna funkcija ovog telefona je automatsko uključivanje/isključivanje, koje možete podesiti da bude jednokratno ili da se ponavlja. To znači možete podesiti da se telefon automatsko uključi ili isključi u određeno vreme, koje vi zadajete. U telefonu se nalazi skrinsejver koji prikazuje krokodila koji pokuašava da uhvati pauka. Možete postaviti još 5 dodatnih skrinsejvera.

Podešavanja za WAP pretraživač (verzije 1.1) su jednostavna i lako razumljiva.

Alarm se može aktivirati čak i kada je telefon isključen, možete ga podesiti bude aktivan samo jedanput ili u određenim danima. Nažalost, ne možete promeniti zvuk kojim se alarm oglašava. Telefon podržava automatsko podešavanje sata (sat se automatski usklađuje sa satom operatera) što može biti veoma korisno kada putujete. Svakih sat vremena telefon se oglašava kratkim piskom. Nisam siguran koliko je ovo korisna funkcija, ali će nekome sigurno značiti. U telefonu se nalaze kalkulator i štoperica.

Možete pregledati sve podatke koje ste uneli za trenutni mesec (u kalendaru) i možete uneti kratke zapise za svaki datuma (do 19 karaktera). Kao podsetnike možete postaviti određene zvuke. U telefonu se nalazi 6 igara: Snake odnosno zmija, Tetrix, Numbers odnosno Brojevi, Bricks ili cigle, 5 stones (5 kamenčića) i Box World (svet kutija, igra sa mnogo nivoa). Što se mene tiče, najviše pažnje mi je oduzela poslednja igra, ostale su standardne.

Utisci

Motorola T191 ima prihvatljiv kvalitet prijema signala, kvalitet zvuka je malo lošiji ali ne treba očekivati odličan zvuk od jeftinog telefona. Kvalitet prijema signala se može porediti sa telefonima Alcatel 301, Panasoni GD35 i Motorola M3788. Vibracija je prosečne jačine, dok je zvuk melodija dosta glasan. Telefon ima dosta funkcija od kojih se neke nalaze i u skupljim modelima. Aparat je dobro izbalansiran, ima mnogo igara i dosta mogućnosti za personalizaciju (5 dodatnih melodija i skrinsejvera). Ovaj jefitni telefon ima atraktivni dizajn i naprednije funkcije, pa je zato veoma popularan među korisnicima.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025