E360 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Samsung E360
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Samsung E360. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Samsung E360 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Samsung E360

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Stereo slušalice
USB kabl
Uputstvo

Samsung je pokušao da konkuriše ostalim proizvođačima tako što će i oni predstaviti muzički telefon ali namenjen prosečnom kupcu. Šta više, pokušali su da naprave takav uređaj koji bi po funkcionalnosti bio što sličniji modelu E730. Ipak, od velikog broja funkcija tog telefona je morala da se odustane zbog velikog pritiska da se napravi jeftin model. Broj funkcija su malo po malo bio smanjivan i tako se došlo do toga da je čak količina memorije smanjena sa 80 na 40 MB. Uzimajući to u obzir, sama mogućnost telefona da reprodukuje MP3 fajlove skoro da više i nije bitna, pošto aparat ne podržava ni memorijske kartice. Opet, dizajn je ostao skoro isti kao kod modela E730, tako da spoljašnji tasteri za kontrolisanje reprodukcije izgledaju čudno na ovom novom modelu. Telefon izgleda kao da je namenjen za reprodukciju muzike, ali to na žalost nije slučaj.

Kao i većina modela iz serije E Samsung modela namenjenih prosečnom kupcu i ovaj je napravljen u ovalnom obliku, veoma podseća na Samsung E330. Maska telefona je srebrne boje, možda će se pojaviti maske druge boje ali ne verujem da će ovaj telefon toliko dugo opstati na tržištu. Dimenzije telefona iznose 87 x 45.4 x 22.5 mm i po tome će odgovarati korisnicima oba pola.

Ne možemo reći da je telefon namenjen korisnicima ženskog ili muškog pola pošto izgleda veoma univerzalno. Sa druge strane, kada uzmemo u obzir dizajn i da je maska srebrne boje Samsung E360 će verovatno više odgovarati korisnicima ženskog pola, tako da pretpostavljamo da će u odnosu na sve korisnike oko 70 procenata biti ženskog pola. Tome će sigurno doprineti i masa telefona od samo 86 grama.

Kada je telefon zatvorena na prednjem delu ćete videti sočivo VGA kamere i spoljašnji ekran koji je postavljen malo ispod kamere. Uokviren je reflektivnom ivicom i napravljen je u OLED tehnologiji.

Na tom ekranu će dve linije teksta u kojima će biti prikazano sat sa trenutnim vremenom i status telefona (jačina signala, status baterije, ikone za poruke) biti uvek aktivne. Samo događaji poput dolaznog poziva mogu aktivirati ostatak ekrana. Rezolucija glavnog dela spoljašnjeg ekrana je 80 x 76 piksela.

Zbog slabog kontrasta i niže rezolucije prikazana slika na ovom ekranu se neće lepo raspoznavati kada se telefon nađe na suncu, dok tih problema neće biti ako se nalazite unutar neke prostorije.

Tasteri za kontrolisanje reprodukcije MP3 fajlova se nalaze ispod spoljašnjeg ekrana. Centralnim tasterom možete aktivirati FM radio. Koristeći ostale tastere možete menjate FM frekvenciju koju trenutno slušate. Na spoljašnjem ekranu biće prikazano ili ime trenutno aktivne stanice ili naslov pesme koju trenutno slušate.

Spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka se nalaze na levom boku, iznad njih se nalazi utičnica za slušalice koja je pokrivena plastičnim poklopcem. U pitanju je miniUSB utičnica, slušalice koje dolaze uz telefon podržavaju stereo signal. Na desnom boku se nalazi taster za uključivanje kamere. Sa gornje strane telefona nalazi se rupa za traku za nošenje telefona dok se standardni interfejs nalazi sa donje strane.

Telefon bez problema možete otvoriti jednom šakom. Tada ćete videti ekran rezolucije 128 x 160 piksela na kome može biti prikazano 6 linija teksta i tri statusne linije. Ekran je TFT tipa i može prikazati do 65.536 boja. Ovakav ekran ne predstavlja najbolje rešenje koje se može naći na tržištu ali svakako nije ni najgore. Ipak, verovatno bi više odgovarao jeftinim telefonima pošto bi ipak ovoj klasi uređaja odgovarali veća rezolucija prikaza.

Tasteri sa brojevima su ugodni za korišćenje, razmak između njih je dobro odmeren. Plavo pozadinsko osvetljenje omogućava da vidite sve karaktere bez problema. Uprkos tome što je taster OK koji je integrisan u okviru navigacionog tastera malih dimenzija i dalje je ugodan za korišćenje. Ako ga pritisnete dok je telefon u mirovanju pokrenućete pretraživač.

Kapacitete Li-Ion baterije je 800 mAh. Po specifikacijama proizvođača telefon može sa tom baterijom raditi do 220 sati u mirovanu i do 3 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio otprilike 2 dana u toku kojih smo ga 45 minuta koristili za razgovore i do 30 minuta za ostale funkcije. Ako Bluetooth bude bio uvek aktivan to će smanjiti autonomiju telefona na jedan i po dan. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti telefon oko sat i po vremena.

Meni

Po organizaciji menija ovaj telefon je isti kao i većina ostalih Samsung modela, najsličniji je modelu E350 (ali ipak postoje male razlike). Takođe, predstavljena je nova funkcija nazvana Dodatne skraćenice (Extra Shortcuts), pomoću koje možete napraviti skraćenice u dva koraka. Skraćenice svakako možete dodeliti navigacionom tasteru kada je telefon u mirovanju, ali pomoću novog sistema možete praviti i malo komplikovanije skraćenice. Na primer, otkucate dok je telefon u mirovanju 0800 i pomerite navigacioni taster na gore. Tada će se pokrenuti podešavanje alarma sa već podešenim vremenom na 8 sati ujutru. Pomeranjem navigacionog tastera na desno pokrenućete organajzer. Kada pomerite navigacioni taster na dole biće prikazan kalkulator dok pomeranjem tastera na levo šaljete poruku na već uneti broj telefona (ovo je isto kao pisanje poruka u standardnim skraćenicama ali će broj telefona na koji šaljete poruku već biti unešen). Svakako možemo očekivati masovnu primenu ove nove ideje pošto je veoma dobra i može se primeniti u običnim telefonima.

Glavni meni je predstavljen preko ikona raspoređenih u matricu 3 x 3. Omogućena je navigacija pomoću tastera sa brojevima. Svi podmeniji su prikazani kao vertikalne liste.

Količina dinamičke memorije je 40 MB, 4 MB je na raspolaganju za Java aplikacije.

Imenik. Pritiskom na desni programabilni taster prikazaće Vam se lista kontakata u kojoj će biti prikazani brojevi sa SIM kartice i iz memorije telefona. Podrazumevano stanje je da je izabrano prvo ime u listi i broj koji je asociran sa tim imenom je prikazan u statusnoj liniji (brojevi sa SIM kartice su označeni posebnom ikonom). Omogućena je brza pretraga imena po prvom slovu. Pritiskom na OK taster kada je izabran neki kontakt prikazaće Vam se svi detalji tog kontakta. Ako ste kontaktu dodelili sliku, biće i ona prikazana. Jednom kontaktu možete dodeliti do pet različitih brojeva telefona (mobilni, posao, kućni, fax, itd.), pošto softver telefona neće dopustiti da unesete dva puta isti broj pod različitim imenom, prvi broj koji unesete će postati glavni, podrazumevani broj, što naravno kasnije možete promeniti. Sa druge strane, SMS/MMS poruku možete poslati na bilo koji broj u imeniku.

Kada je prikazan naziv kontakta, prvo se prikazuje ime, a potom prezime u nastavku. Dužina svakog od ovih polja je 20 simbola za bilo koji ponuđeni jezik. Kada unosite naziv kontakta, možete menjati i jezik na kojem ćete to raditi.

Kontakti koji čija ste imena kucali na ostalim jezicima, a ne na Engleskom, se sortiraju po pravilu da prvo idu imena koja su na lokalnom jeziku (to možete podesiti) pa potom su prikazana imena na Engleskom jeziku. Ovo je veoma zgodno i slično programima sa PC računara. Pošto i kada brzo pretražujete kontakte možete unositi slova na nekom drugom jeziku, sem na Engleskom, rad sa telefonom se neće usporiti.

Pored brojeva telefona kao detalje možete uneti e-mail adrese i malu belešku. Bilo koji muzički standardan ili MP3 fajl možete izabrati kao melodiju za kontakta. Kontakte možete razvrstati u tri grupe. Lako možete kreirati potreban broj grupa i svakoj od njih možete dodeliti sliku i melodiju.

U imeniku možete sačuvati 1000 imena sa svim podacima koji se čuvaju u memoriji telefona. Čak i kad nisu sva polja popunjena, ukupan broj kontakata je isti. U okviru podešavanja možete namestiti gde želite da se novi brojevi čuvaju. Možete premeštati kontakte sa SIM kartice ali ne i obrnutom smeru. Prema podacima proizvođača PC računar je najbolje sredstvo za sinhronizaciju, pogotovo MS Outlook. Bilo koji fajl u obliku SMS/MMS i e-mail poruke možete poslati na drugi uređaj. Nije bilo problema sa isporukom i fajl je bez problema prikazan.

Nove kontakte možete unositi samo koristeći glavni meni pošto će pritiskom na desni programabilni taster biti prikazana samo lista kontakata. Možete kreirati svoju vizit-karticu, ona će biti u regularnom formatu za imenik.

U listi za brzo pozivanje može se naći do 8 brojeva telefona. Specifično je da se u toj listi mogu naći i dva broja jednog kontakta. Na ekranu će biti prikazano ime kontakta koje ste dodelili određenom tasteru ali ne i tip broja telefona.

Kada Vas zove neko kome ste dodeliti sliku u imeniku ta slika će biti prikazana preko celog ekrana (zauzimaće otprilike 96 x 96 piksela). Slika na spoljašnjem ekranu će zauzimati oko 76 x 76 piksela.

Liste poziva. Do 20 brojeva telefona se mogu naći u svakoj od listi. Postoji lista svih poziva gde su razni pozivi označeni različitim ikonama, po tipu. Pritiskom na navigacioni taster horizontalno možete se lako prebacivati između listi. Za svaki unos možete pogledati datum i vreme, ali ne i trajanje. Kao i uvek, u ovom meniju možete videti ukupno vreme provedeno u razgovorima kao i koliko su koštali.

Poruke. Omogućen je rad sa raznim tipovima poruka. Počećemo sa opisom kratkih poruka. Do 200 poruka možete sačuvati u memoriji telefona. Telefon podržava i EMS standard koji je kompatibilan sa Nokia Smart Messaging standardom. Podržani su razni načini enkodovanja poruka (GSM ili Unicode) pa možete videti i slova sa kvačicama. Podrška za T9 funkcioniše korektno.

MMS. Interfejs za multimedijalne poruke je veoma lep. Poruke možete sačuvati u nekoliko foldera odjednom. Ne možete primiti poruke koje su veće od 295 KB. Što se dodatnih servisa tiče, podržano je odbijanje reklamnih poruka, opcija za primanje poruka dok ste u roaming-u. Poruke se snimaju u glavnoj memoriji telefona.

E-mail program. Podržani su POP3 i SMTP protokoli. Sem što možete pogledati samo naslove poruka, telefonom možete skinuti i cele poruke. Što se tiče dodataka uz poruke, podržani su samo grafički fajlovi - GIF i JPEG. Kada šaljete poruku možete dodati sliku koju ste slikali ugrađenom digitalnom kamerom. U celini, program za rad sa e-mail porukama je dobar mada nema puno funkcija. Možete napraviti i svoje šablone.

Aplikacije. Prva stavka je Java World. Za razne programe Vam stoji na raspolaganju 4 MB memorije telefona. To je odvojeni prostor i služi samo za Java aplikacije. Telefon podržava MIDP 2.0 verziju pa možete pokretati igre koje obiluju grafikom, kao i igrati trodimenzinalne igre. U telefonu se nalaze tri igre: Forgotten Warrior, Freekick i ArchAngel.

MP3 reprodukcija. Program za reprodukciju MP3 fajlova podržava i ponavljanje pesama. MP3 fajlove možete prebaciti na telefon putem programa za sinhronizaciju ili direktno. Fajlovi mogu imati razna imena. Program može da reprodukuje fajlove bilo kog bit rate-a, odnosno kvaliteta. Naišli smo na problem kada smo probali da reprodukujemo fajlove koji su napravljeni koristeći VBR pošto je telefon prijavio grešku i prekinuo prenos. Nekoliko VBR MP3 fajlova smo ipak uspeli da prebacimo i da ih reprodukujemo bez problema.

Na ekranu će biti prikazano ime pesme koja se trenutno reprodukuje kao i ukupan broj pesama. Ekvilajzer je tu samo zbog zabave, pošto ne postoje detaljna podešavanja (možete samo birati klasiku, rok, džez i normalna podešavanja). Muziku možete slušati preko slušalica ili preko zvučnika. Što se tiče listi, možete ih praviti i uređivati kako Vam je volja. Na raspolaganju Vam je 40 MB memorije za MP3 pesme. Program za reprodukciju je veoma jednostavan ali nema smisla koristiti Samsung E360 umesto MP3 plejera zbog male količine memorije.

FM-radio. Telefon ima memoriju za 30 radio stanica. Možete aktivirati i Pop-up obaveštenje, što je neka vrsta alarma koji će aktivirati radio. Što se radia tiče nemamo nikakvih zamerki.

Diktafon. Možete snimiti i nekoliko sati glasovnih beleški, dok je broj beleški neograničen. Vremenska ograničenja za beleške sami podešavati i mogu trajati od 30 sekundi pa sat vremena. Svi fajlove se čuvaju u posebnom folderu u memoriji telefona. Diktafonom ne možete snimati razgovore, pošto ga možete pokrenuti samo kada je telefon u mirovanu. Ponuđena su dva tipa ekvilajzera u podešavanjima, jedan je namenjen bučnom okruženju. Diktafon možete koristiti tokom predavanja, konferencija i prezentacija, tada telefon može delimično da zameni digitalni rekorder.

Svetsko vreme je prikazano za dva izabrana grada. Sve je veoma jednostavno.

Alarm. Telefon je opremljen sa tri alarma. Jedan je namenjen za buđenje i možete ga podesiti da se ponavlja u toku sedmice. Za svaki alarm možete izabrati jednu od 5 melodija, MP3 fajlove ne možete iskoristiti za alarm. Možete podesiti i da li će se telefon automatski uključivati u određeno vreme.

Kalkulator je veoma efikasan i jednostavan.

Sa konverterom jedinica možete prebacivati razne merne jedinice kao i valute.

Možete pokrenuti štopericu i tajmer.

Kalendar. Do 400 unosa različitog tipa možete sačuvati u memoriji telefona (sastanak, godišnjica, itd.). Možete podesiti i datum i vreme za svaki unos. Takođe, možete podesiti i interval u toku kojeg će Vas telefon obavestiti o događaju. Podržani su i događaji koji se ponavljaju.

Kalendar možete pregledati po nedeljama i po mesecima; svaki tip unosa ima svoju boju.

WAP. U telefonu se nalazi WAP pretraživač verzije 2.0, koji je sličan kao kod Nokia i SonyEricsson telefona. WAP pretraživač koristi i HTTP protokol, što znači da ćete morati da konsultujete operatera za određena podešavanja.

Podešavanja. Tradicionalno, možete menjati boju slova koja će biti prikazana kada je telefon u mirovanju, možete zaštiti bilo koji deo telefona sa lozinkom (poruke, kratke poruke, organajzer, itd.). Možete podesiti koliko će trajati pozadinsko osvetljenje i njegov intenzitet.

Telefon ne podržava teme, već možete menjati Skins, odnosno "kože" (skins). Na raspolaganju su Vam četiri, od kojih sa dva skins-a možete promeniti ne samo kombinaciju boja za menije već i naslovni deo na ekranu, pa on postaje zaobljeniji.

Fajl menadžer. Ovde se nalaze fajlovi poput muzike, slika, video materijala i zvučnih fajlova se nalaze ovde. Jedina mana je da se neki fajl ponekad ne prikazuje u listi, pa morate da izađete iz menija i da ponovo otvorite listu.

Sinhronizacija sa PC računarom. Sinhronizacija se vrši putem infracrvenog porta ili preko kabla. Program Easy Studio 2.0 se nalazi u standardnom paketu programa (zapravo se nalazi na sajtu proizvođača odakle ga morate skinuti).

Produktivnost. Pošto telefon ne podržava 3D aplikacije, koristili smo samo prvi i drugu verziju Jbenchmark testova. Rezultati su sasvim tipični za Samsung telefone ali su malo lošiji od sličnih telefona ostalih proizvođača.

Samsung
E360
JBenchmark 1
2397
Detalji
Tekst
528
2D Oblici
558
3D Oblici
434
Brzina popunjavanja
372
Animacije
505
1.1.1

Samsung
E360
Jbenchmark 2
217
Detalji
Manipulacija slikama
153
Tekst
380
Sprajtovi
212
3D Transformacije
254
Korisnički interfejs
152
2.1.1

Kamera. Ovo je poslednji meni u telefonu. Da bi slikali samo pomerite navigacioni taster udesno (kada je telefon otvoren). Možete slikati slike različitih rezolucija (640х480, 320х240, 160х120, 128х120 piksela) koristeći kameru. Postoji nekoliko tipova kompresije za svaku rezoluciju (slike su sačuvane u JPEG formatu): Super Fina, Fina, Normal i Ekonomična. Razlika je vidljiva na velikim slikama u najvećoj rezoluciji. Super Fine slike su veličine oko 90-95 KB, Ekonomične zauzimaju oko 40 Kb. Razlike u rezolucijama slika se lako mogu primetiti.

Možete pregledati slike u foto albumu, kao umanjene slike. Određene slike možete zaključati da ih ne bi slučajno obrisali. Slike možete premeštati i u albume koje sami kreirate.

Korisnik vidi sliku na ekranu dok je slika. Koristeći navigacioni taster možete zoom-irati sliku (do 5x digitalni zoom). Takođe možete podesiti osetljivost matrice (od -3 do +3). To je dobar dijapazon, pa su čak i slike slikane u mraku dobrog kvaliteta.

Dok fotografišete možete izabrati koji ćete od ramova primeniti. Editor slika nije prisutan, ova funkcija je na raspolaganju samo prilikom slikanja. Postoje razni efekti, na primer: crno-bela slika, negativ, sepia, emboss, crtež. Što se mene tiče najveći utisak su ostavili efekti emboss i sketch (kada ga primenite fotografija će izgledati kao umetnička slika).

(+) povećaj, 640 x 480, JPEG

(+) povećaj, 640 x 480, JPEG

(+) povećaj, 640 x 480, JPEG

(+) povećaj, 640 x 480, JPEG

Video snimke možete snimati u rezoluciji 128 x 96 ili 160 x 120 piksela.

Utisci

Kvalitet prijema signala je na tipično visokom nivou i što se toga tiče nemamo zamerki. Zvuk preko zvučnika je jasan, bez čudnih zvukova. Jačina zvuka 40-glasovnih polifonih melodija je prosečna, MP3 melodije su dovoljno glasne da ih možete čuti kada se nalazite na bučnoj ulici. Vibracija je prosečne jačine.

Samsung E360 sa ima ugrađen radio i podržava reprodukciju MP3 muzike. Sa druge strane ova količina memorije je dovoljna samo za melodije za pozive, tako da ovaj program ne možete u potpunosti iskoristiti. Verovatno je proizvođač trebalo da više naglasi FM radio od mogućnosti reprodukcije MP3 fajlova.

Motorola V360 je veoma jak rival, tako da model koji smo Vam sada predstavili možda uopšte ne bude uspešan. Motorola V360 ima bolji glavni ekran rezolucije 176 x 220 piksela, koji je jedan od najboljih na tržištu, tako da je svakako bolji od ovog koji ima Samsung E360. Opet, Samsung model ima spoljašnji ekran u boji sa konstaktno aktivnim statusnim linijama. Oba modela imaju Bluetooth i podržavaju slične slušalice. Kamere se mogu porediti, dok Motorola V360 nema radio ali ima ležište za microSD memorijske kartice, što je velika prednost i automatski znači da je opravdano prisustvo programa za reprodukciju MP3 pesama. Imenik i dodatne funkcije su bolji kod Samsung modela ali to baš i ne zanima prosečne kupce. Kako je Motorola V360 jeftiniji od Samsung E360 modela možemo slobodno reći da Samsung model neće biti najbolje prodavani telefon u ovom cenovnom segmentu tržišta. Isto se desilo i sa Samsung E350 modelom, slajderom koji je proširio liniju proizvoda ali nije imao veću količinu prodatih modela zbog cene.

Samsung E360 je proizvod na koga se neće obraćati mnogo pažnje, preporučujemo ga samo ako ste zadovoljni dizajnom i njegovim funkcijama ali Vam nije potreban MP3 plejer.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024