D800 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Samsung D800
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Samsung D800. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Samsung D800 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Samsung D800/D820

Samsung je pri predstavljanju mlađeg modela, Samsung D820, zamislio da ima iste funkcije kao i stariji model, Samsung D800. Razlika između njih je u tome što model D800 ima manje fizičke dimenzije ali ni ne podržava memorijske kartice. Takođe, maska tog modela je napravljena od svetlijeg materijala da bi bio što primaljiviji mlađim ljudima.

Kada sam pisao testove za ova dva modela u početku sam se nosio mišlju da to budu dva odvojena testa. Međutim, kako ova dva modela imaju više od 70% istih karakteristika i kupci će se pri kupovini misliti o jednom od ova dva modela odlučio sam da objedinim ova dva testa. Tekst će sadržati napomene u slučaju kada neke funkcije postoje na jednom a ne postoje na drugom modelu. Izgled telefona ćemo diskutovati u toku njihovog poređenja.

Dizajn, dimenzije, konfiguracija.

Samsung D800 neodoljivo podseća na Nokia slajdere, konkretno na Nokia 8800 model. Koliko su telefoni slični to ćete osetiti tek kada budete držali telefon u šaci. Kada se gleda iz određenog ugla Samsung D800 čak i liči na Nokia 8800 zbog hromiranih bokova. Neobično je za Samsung što koristi dodatni materijal za dizajn maske, pošto je uobičajeno za tog proizvođača da pravi monohroma maske.

Ovi hromirani dodaci će se presijavati pod određenim uglom, ali će se veoma brzo uprljati pa će izgledati neugledno. Pri konstantnom korišćenju ovog aparata moraćete da ga veoma često brišete krpicom ili da ga nosite u džepu pantalona i da se nadate da će se sam obrisati. Lakirana plastika izgleda odlično kada gledate telefon u izlogu prodavnice ali sa njom ćete imati samo problema u svakodnevnoj upotrebi. Ova vrsta plastike je otpornija na ogrebotine, ali to ne znači da se one neće pojavljivati, pogotovo na gornjem delu ekrana. Naravno, uvek postoji mogućnost da korisnik bude izuzetno pažljiv pa se neće desiti da se ekran ili telefon ogrebu.

Ostali deo maske je napravljen od crne plastike koja nije lakirana ali nije ni mat, već je nešto između. I na tom delu maske se mogu videti otisci prstiju ali ne toliko lako kao na gornjem delu telefona.

Samsung D820 ne privlači toliko pažnje ali svakako ima svoj određeni šarm. Maska je napravljena od mat plastike na kojoj ne ostaju tragovi korišćenja. Monotonost dizajna prekidaju navigacioni taster srebrne boje i sivi tasteri. Prednji gornji deo telefona je iste boje kao i zadnji deo gde se nalazi kamera, koja se može videti samo kada je telefon otvoren. Ekran je isto kao kod Samsung D800 modela ali se neće tako lako zaprljati.

Oba modela imaju spojene tastere za kontrolu jačine zvuka i utičnice za punjač i slušalice koje su pokrivene poklopcima na levom boku telefona. Kod ovih telefona je primenjen novi tip utičnica (prvi telefon sa ovim novim tipom je Samsung E910/Serene).

Na desnom boku se nalazi taster za uključivanje kamere (samo kod D800), ležište za microSD memorijske kartice (samo kod D820). Stariji model ima vertikalne zareze u donjem delu - to su stereo zvučnici.

Od kada je predstavljen Motorola RAZR ostali proizvođači su prihvatili taj dizajn i pokušavali da naprave svoje verzije tankih modela, pa tako ni Samsung nije izuzetak. U većini slučajeva mala debljina se postiže tako što se povećaju visina i širina aparata, što je i slučaj sa ova dva Samsung modela. Model D800 ima dimenzije 97х52х16 mm dok je zatvoren što otprilike odgovara dimenzijama modernih monoblok telefona (uključujući i debljinu razlika je otprilike samo 2 mm). Telefon svakako nije "tanak" kao što to proizvođač pokušava da predstavi. Na primer, Samsung P300 je debeo samo 8.9 mm, što stvarno predstavlja tanaka telefon. Nokia 8800 ima debljinu od 16.5 mm ali Nokia nikada nije tvrdila da je to tanak telefon.

Što se tiče Samsung D820 modela dimenzije su malo izmenjene, on je za 4 mm višlji i malo je tanji, pa su njegove dimenzije 101 x 52 x 14.9 mm. Dok je otvoren visina Samsung D800 modela 129 mm, D820 ima visinu 133 mm (razlika od 4 mm je ostala i kada su telefoni otvoreni). Masa Samsung D800 modela je 98 grama, dok je masa Samsung D820 modela 103 grama.

Oba modela koriste mehanizam za automatsko završavanje otvaranja/zatvaranja. Ovaj mehanizam ne funkcioniše tako dobro kao kod prvih Samsung slajdera. Kod modela D800 se morate malo više potruditi da bi otvorili ili zatvorili telefon, tako da se taj pokret ne odvija glatko. U celini posmatrano telefon je veoma ugodan pa ćete se vremenom navići na ove male mane.

Što se Samsung D820 modela tiče, ovaj mehanizam je još lošije realizovan. Prvi utisak je bio da ovaj telefon uopšte ni nema taj mehanizam ili da je on pokvaren. Ipak, kada smo proverili i ostale primerke modela došli smo do zaključka da se i oni isto ponašaju. Najveći problem je kada otvarate telefon kretanje gornjeg dela je sporo uprkos trudu da sami pomerimo ovaj deo telefona. Žljeb koji se nalazi ispod ekrana nimalo ne pomaže pri otvaranju, pošto će Vam se desiti da Vam prst sklizne. Ovaj žljeb ne koristi ni pri zatvaranju. Lakše je prstom pritisnuti ekran i onda će otvaranje biti jednostavnije (isto važi i za zatvaranje). Tradicionalno je za slajder telefone da ih možete koristiti dok su zatvoreni tako da možete bez problema odgovarati na pozive ili pregledati pristigle poruke, pa čak i kretati se po meniju.

Programabilnim tasterima možete pristupiti i dok su telefoni zatvoreni, što je veoma ugodno. Taster C se nalazi ispod navigacionog tastera, što je veoma neobično pa se možete ponekad zbuniti. Ipak, kod Samsung D800 modela ćete veoma teško slučajno pritisnuti taster C zbog velikog navigacionog tastera; kod Samsung D820 modela to će se ipak češće dešavati.

Tastatura Samsung D800 modela. Tasteri su napravljeni u stilu starih kalkulatora koji su bili popularni krajem 80-ih godina prošlog veka.

Tastatura je napravljena iz jednog dela, ispod nje se nalazi feromagnetni kontakti. Nije potrebno da jako pritiskate tastere, pošto oni skoro da nemaju hod. Ako imate velike šake moraćete da tastere pritiskate vrhovima prstiju ili noktima, što može dovesti do oštećenja tastature. Tastere u prvom horizontalnom redu možete pritiskati samo na ovaj način, pošto malo smeta gornji deo telefona. Telefon smo koristili skoro mesec dana ali nismo pronašli nijedan ugodan način za pristup prvom redu tastature. Ipak su tasteri starijih kalkulatora bili ugodniji pošto su bili malo izdignuti.

Pozadinsko osvetljenje tastature je bele boje i nije previše svetlo, ali je dovoljno jako da možete videti oznake za tastere bez problema u mraku.

Tastatura modela Samsung D820. Tasteri su napravljeni od obične plastike, prosečnih su dimenzija i kod se može primetiti kratak hod pri pritiskanju. Ugodniji su za korišćenje nego tastatura modela D800, pošto više liče na tastere ostalih telefona. Zbog stereo zvučnika pri dnu tastature postoji malo izgignuće koje može da Vam zasmeta pri korišćenju tastera u donjem redu. Sa tasterima u prvom redu nema nikakvih problema. Pozadinsko osvetljenje je takođe bele boje, jače je nego kod modela D800 ali to ne ometa vidljivost oznaka na tasterima.

Kamera. Oba modela koriste CMOS kamere isti karakteristika. Kod modela D800 sočivo kamere se nalazi sa zadnje strane u gornjem delu pa nije potrebno da otvarate telefon ako želite da fotografišete. Pored kamere se nalaze malo ogledalo i zvučnik koji je aktivan samo dok snimate video snimke. Kod modela D820 ne postoji poseban mikrofon, ali je kamera rotaciona. Kameru ne možete fiksirati u među-položaju, tako da svakako morate da otvorite telefon ako želite da slikate ono u šta gledate.

Ekran. Oba modela imaju iste ekrane, u pitanju ekrani karakteristični za bolje modele mobilnih telefona. Rezolucija ovih ekrana je QVGA, odnosno 240 x 320 piksela (33 x 44 mm), dijagonale 2.2 inla. Mogu da prikažu do 262.144 boje. Ekran je proizveo sam Samsung i ima veoma dobre karakteristike. Slika prikazana na ekranu ima "žive" boje i veoma je svetla. U poređenju ekranima sličnih karakteristika primetićete da je ekran modela D800 malo svetliji ali su boje manje zasićene pa se dešava da slika na njemu brže bledi kada se telefon nađe na suncu.

Još jedna razlika u odnosu na starije Samsung modele je veličina slova, što je posledica nove verzije softvera. Kod modela D800 slova su primetno veća nego kod starijih modela pa ćete lakše čitati tekst prikazan na ekranu. Broj prikazanih linija je ostao isti kao kod starijih modela.

Baterija. Ovi modeli koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 800 mAh, ne postoji mogućnost da koristite bateriju većeg kapaciteta. Prema podacima proizvođača telefon sa tom baterijom može raditi do 180 sati u mirovanju i do 3 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 2 dana u toku kojih smo ga za razgovore koristili 1 sat i 20 minuta za ostale funkcije. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti telefon oko 1 i po sat. Veoma je problematično otvoriti poklopac za bateriju, pošto je potrebno upotrebiti veću silu.

Meni

Razlike u meniju se tiču samo izgleda ikona. Podržana su dva tipa predstavljanja ikona - Blok (standardni prikaz u obliku matrice ikona) i Flash (istaknuta je samo jedna ikona na sredini ekrana). Omogućena je brza navigacija pomoću brojeva. Svi podmeniji su prikazani kao liste, u drugom nivou menija se možete kretati između listi horizontalno. Određene funkcije iz menija možete dodeliti i navigacionom tasteru pa im možete pristupiti dok je telefon u mirovanju. U celini posmatrano meni je veoma ugodno uređen i nije bilo nikakvih problema sa navigacijom.

Imenik. Pritiskom na desni programabilni taster prikazaće Vam se lista kontakata u kojoj će biti prikazani brojevi sa SIM kartice i iz memorije telefona. Podrazumevano stanje je da je izabrano prvo ime u listi i broj koji je asociran sa tim imenom je prikazan u statusnoj liniji (brojevi sa SIM kartice su označeni posebnom ikonom). Omogućena je brza pretraga imena po prvom slovu. Pritiskom na OK taster kada je izabran neki kontakt prikazaće Vam se svi detalji tog kontakta. Ako ste kontaktu dodelili sliku, biće i ona prikazana. Jednom kontaktu možete dodeliti do pet različitih brojeva telefona (mobilni, posao, kućni, fax, itd.), pošto softver telefona neće dopustiti da unesete dva puta isti broj pod različitim imenom. SMS/MMS poruke možete poslati na bilo koji broj iz imenika.

Kada je prikazan naziv kontakta, prvo se prikazuje ime, a potom prezime u nastavku. Dužina svakog od ovih polja je 20 simbola za bilo koji ponuđeni jezik. Kada unosite naziv kontakta, možete menjati i jezik na kojem ćete to raditi.

Kontakti koji čija ste imena kucali na ostalim jezicima, a ne na Engleskom, se sortiraju po pravilu da prvo idu imena koja su na lokalnom jeziku (to možete podesiti) pa potom su prikazana imena na Engleskom jeziku. Ovo je veoma zgodno i slično programima sa PC računara. Pošto i kada brzo preatražujete kontakte možete unositi slova na nekom drugom jeziku, sem na Engleskom, rad sa telefonom se neće usporiti.

Pored brojeva telefona kao detalje možete uneti e-mail adrese i malu belešku. Bilo koji muzički standardan ili MP3 fajl možete izabrati kao melodiju za kontakta. Na raspolaganju su Vam već kreirane tri grupe, dodatne grupe za kontakte možete napraviti bez problema. Svakoj od grupa možete lako dodeliti slike i melodije. Samsung D800 ne dolazi sa već kreiranim grupama ali su sva ostala podešavanja ista.

U imeniku možete sačuvati 1000 imena sa svim podacima koji se čuvaju u memoriji telefona. Čak i kad nisu sva polja popunjena, ukupan broj kontakata je isti. U okviru podešavanja možete namestiti gde želite da se novi brojevi čuvaju. Možete premeštati kontakte sa SIM kartice ali ne i obrnutom smeru. Prema podacima proizvođača PC računar je najbolje sredstvo za sinhronizaciju, pogotovo MS Outlook. Bilo koji fajl u obliku SMS/MMS i e-mail poruke možete poslati na drugi uređaj. Nije bilo problema sa isporukom i fajl je bez problema prikazan.

Nove kontakte možete unositi samo koristeći glavni meni pošto će pritiskom na desni programabilni taster biti prikazana samo lista kontakata. Možete kreirati svoju vizit-karticu, ona će biti u regularnom formatu za imenik.

U listi za brzo pozivanje može se naći do 8 brojeva telefona. Specifično je da se u toj listi mogu naći i dva broja jednog kontakta. Na ekranu će biti prikazano ime kontakta koje ste dodelili određenom tasteru ali ne i tip broja telefona.

U toku dolaznog poziva na ekranu će biti prikazana slika ali ne preko celog već će zauzimati veći deo ekrana.

Liste poziva. Do 20 brojeva telefona se mogu naći u svakoj od listi. Postoji lista svih poziva gde su razni pozivi označeni različitim ikonama, po tipu. Pritiskom na navigacioni taster horizontalno možete se lako prebacivati između listi. Za svaki unos možete pogledati datum i vreme, ali ne i trajanje. Pozivi sa jednog, odnosno ka jednom broju telefona su prikazani kao jedna stavka, na kraju tog reda se nalazi ukupan broj poziva. Kao i uvek, u ovom meniju možete videti ukupno vreme provedeno u razgovorima kao i koliko su koštali.

Poruke. Omogućen je rad sa raznim tipovima poruka. Počećemo sa opisom kratkih poruka. Do 200 poruka možete sačuvati u memoriji telefona. Telefon podržava i EMS standard koji je kompatibilan sa Nokia Smart Messaging standardom. Podrška za T9 funkcioniše korektno.

MMS. Interfejs za multimedijalne poruke je veoma lep. Poruke možete sačuvati u nekoliko foldera odjednom. Ne možete primiti poruke koje su veće od 295 KB. Što se dodatnih servisa tiče, podržano je odbijanje reklamnih poruka, opcija za primanje poruka dok ste u roaming-u. Poruke se snimaju u glavnoj memoriji telefona.

Organajzer. Do 400 unosa različitog tipa možete sačuvati u memoriji telefona (sastanak, godišnjica, itd.). Možete podesiti i datum i vreme za svaki unos. Takođe, možete podesiti i interval u toku kojeg će Vas telefon obavestiti o događaju. Podržani su i događaji koji se ponavljaju. Kalendar možete pregledati po nedeljama i po mesecima; svaki tip unosa ima svoju boju.

WAP. U telefonu se nalazi WAP pretraživač verzije 2.0, koji je sličan kao kod Nokia i SonyEricsson telefona. WAP pretraživač koristi i HTTP protokol. Kod modela D820 ne možete podesiti timeout opciju, što će često dovoditi do toga da ne možete da otvorite neke stranice (ako su opterećene Vaš pretraživač neće moći da ih prikaže).

Aplikacije. MP3 reprodukcija. Program za reprodukciju MP3 fajlova podržava ponavljanje pesama, reprodukciju po listi i po slučajnom redosledu. MP3 fajlove možete prebaciti na telefon putem Bluetooth-a ili preko programa za sinhronizaciju. Fajlovi mogu imati razna imena. Program može da reprodukuje fajlove bilo kog bit rate-a, odnosno kvaliteta.

Prenos zvuka do stereo slušalica preko Bluetooth veze je veoma interesantna opcija i odgovarajući profil se nalazi u novijim Samsung telefonima.

Na ekranu će biti prikazano ime pesme koja se trenutno reprodukuje kao i ukupan broj pesama. Ekvilajzer je tu samo zbog zabave, pošto ne postoje detaljna podešavanja (možete samo birati klasiku, rok, džez i normalna podešavanja). Muziku možete slušati preko slušalica ili preko zvučnika. Što se tiče listi, možete ih praviti i uređivati kako Vam je volja. Ukupna količna memorije koja Vam je na raspolaganju za MP3 fajlove je 76 MB kod modela D800; kod modela D820 se koristi interna memorija telefona ili možete koristiti memorijsku karticu. Program za reprodukciju može raditi u pozadini samo kod modela D800, nismo uspeli da pronađemo tu opciju kod modela D820.

Diktafon. Možete snimiti i nekoliko sati glasovnih beleški, dok je broj beleški neograničen. Vremenska ograničenja za beleške sami podešavati i mogu trajati do sat vremena. Svi fajlove se čuvaju u posebnom folderu u memoriji telefona. Diktafon možete koristiti tokom predavanja, konferencija i prezentacija, tada telefon može delimično da zameni digitalni rekorder.

Java World. Za razne programe Vam stoji na raspolaganju 4 MB memorije telefona. To je odvojeni prostor i služi samo za Java aplikacije. Telefon podržava MIDP 2.0 verziju pa možete pokretati igre koje obiluju grafikom, kao i igrati trodimenzinalne igre. Samsung D820 dolazi sa tri igre: Forgotten Warrior, Arch Angel i Freekick; model D800 dolazi sa dve igre: Bobby Carrot i Time Rider II.

Svetsko vreme je prikazano za dva izabrana grada. Sve je veoma jednostavno.

Alarm. Telefon ima tri alarma. Jedan je namenjen za buđenje i možete ga podesiti da se ponavlja u toku sedmice. Za svaki alarm možete izabrati jednu od 5 melodija, MP3 fajlove takođe možete iskoristiti za alarm. Možete podesiti i da li će se telefon automatski uključivati u određeno vreme.

Kalkulator je veoma efikasan i jednostavan.

Sa konverterom jedinica možete prebacivati razne merne jedinice kao i valute.

Tajmer. Vreme može biti prikazani u satima i minutima, sat možete postaviti u pozadini.

Sa štopericom možete zabeležiti međurezultate.

Editor slika. Ovo je jednostavan program koji omogućava transformacije slika i primenjivanje raznovrsnih efekata.

Glasovne komande (samo kod Samsung D800 modela). Telefon koristi sistem za prepoznavanje glasa koji je nezavistan od načina izgovora. Pomoću njega možete pozivati brojeve iz imenika i kretati se kroz menije. Prvi telefon sa ovakvim sistemom je Samsung E620. Prepoznavanje glasa funkcioniše bez problema, nije bilo ni problema kada smo taj sistem koristili dok smo se nalazili na bučnoj ulici.

Zabava. Svi "zabavni" fajlovi, poput muzike, slika, video materijala i zvučnih fajlova se nalaze ovde. Jedina mana je da se neki fajl ponekad ne prikazuje u listi, pa morate da izađete iz menija i da ponovo otvorite listu.

Podešavanja. Možete menjati boju slova koja će biti prikazana kada je telefon u mirovanju, možete zaštiti bilo koji deo telefona sa lozinkom (poruke, kratke poruke, organajzer, itd.). Imate na raspolaganju i podešavanje posle koliko vremena će se aktivirati pozadinsko osvetljenje a možete podesiti i intezitet tog osvetljenja.

Bluetooth. Podržani su profili Slušalice, Handsfree, Serijski port, Dial Up Networking, Fajl transfer, Object push, A/V slušalice, Osnovna štampa (Bluetooth verzija 1.2). Realizacija nije idealna, može doći do problema sa određenim slušalicama a ni rad sa spikerfonom nije korektan uvek. Bluetooth je osrednje realizovan i može se porediti sa Nokia telefonima ali je svakako lošije realizovan nego kod Sony Ericsson aparata.

Kamera. Kamerom možete napraviti fotografije rezolucije 1.3 Megapiksela i ista je kao kod ostalih novijih Samsung telefona. Kamera je tipično realizovana i sa njom možete napraviti kvalitetne fotografije koje potom možete prikazati na ekranu. Sa druge strane, te fotografije ne izgledaju kvalitetno kada se posmatraju na ekranu PC računara.

Na raspolaganju Vam je šest različitih rezolucija:
SXGA (1280 x 1024)
Мега (1152 x 864)
VGA (640 x 480)
QVGA (320 x 240)
QCIF (176 x 144)
Sub-QCIF (128 x 96)

Kvalitet kompesije za JPEG slike se podešava posebno, na raspolaganju Vam je nekoliko tipova:
Super fini
Fini
Normal

Na raspolaganju Vam je 5 različitih zvukova za okidač; zvuk možete i isključiti pa tako nećete privlačiti pažnju kada budete fotografisali. Možete podesiti kako će se fajlovi sa slikama imenovati, osetljivost matrice (Auto, ISO 100, ISO 200, ISO 400). Preporučujem da ostavite na Auto zato što će u većini slučajeva funkcionisati korektno. Razlika između osetljivosti neće biti primetna osim u posebnim uslovima.

Možete izabrati tajmer za slikanje koji će biti 3, 5 ili 10 sekundi.

Kamerom možete napraviti i matricu fotografija (kranja slika će biti u rezoluciji 640 x 480 piksela) a sama slika će se sastojati od 4 ili 9 manjih (2 x 2 ili 3 x 3 slike).

Multishooting režim rada omogućava da veoma brzo fotografišete 6 slika u veoma kratkim razmacima vremena (praktično će to biti 6 istih slika). Možete snimati i 9 odnosno 15 slika. Ovo je interesantno za primenu kod foto-finiša trka, inače će slike biti mutne ako budete pomerali kameru. Rezolucija slika u ovom režimu je 320 x 240 piksela.

Prebacivanje na režim za snimanje video snimaka se obavlja pritiskom na taster sa strane ili kroz opciju u meniju. Ekran služi kao optičko tražilo, navigacionim tasterom možete menjati nivo kontrasta i koristiti zoom. Kada je izabrana maksimalna rezolucija zum funkcija će se automatski isključiti. Sliku možete okrenuti na ekranu kao u ogledalu koristeći tastere sa strane.

Samsung D800/D820

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 1024, JPEG

Brojne efekte možete primeniti na slike ili u toku fotografisanja ili posle. Meni se više dopala druga varijanta. Efekte ćemo samo nabrojati mada se i iz imena može naslutiti koji čemu služi: Crno Bela, Negativ, Sepia, Embos, Crtež, Oranž, Akva, Fokus crvene, Fokus žute, Fokus plave. Poslednja tri efekta služe da bi se izdvojile određene boje ali u većini slučajeva se ne postiže odgovarajući rezultat.

Fotografije se čuvaju u albumu i tu možete pogledati podatke o određenim fotografijama (podaci neće biti prikazani iznad fotografija kao kod prethodnih modela). Lista se brzo formira i u njoj će biti prikazano ime telefona i mala ikona. Bilo koju fotografiju možete dodeliti kontaktima u imeniku ili postaviti kao pozadinu na ekranu iz menija albuma. Možete uključiti slajd šou, pokrenuti jednostavni program za obradu fotografija koji omogućava dodavanja smajlija, postavljanje okvira i efekata.

Telefonom možete snimati video materijal u 3GP formatu i možete birati da li ćete snimati sa zvukom ili bez. Sva podešavanja su slična kao kod fotografisanja, na raspolaganju su Vam 3 nivoa kvaliteta ali su rezolucije različite. Maksimalna rezolucija je 355 x 288 piksela, video snimak je po kvalitetu jedan od najboljih koje kamera telefona može da napravi.

Nema ograničenja po pitanju trajanja snimanja i sve zavisi od količine slobodne memorije. Ako snimate video materijal za MMS poruke postoji ograničenje od 100 KB.

Primer video snimka (1.71 MB)

Sinhronizacija sa PC računarom. Sinhronizaciju možete vršiti koristeći Bluetooth i kabl. Za sinhronizaciju je potreban Easy Studio 3.0 koji možete skinutu sa Samsung sajta.

Memorijska kartica kod modela D820. Bilo koji fajl možete snimiti na TransFlash memorijsku karticu i raditi sa njim preko fajl menadžera. U svakom meniju se nalazi stavka Memorijska kartica koja je aktivna samo kada se u telefonu nalazi memorijska kartica. Mana podrške za memorijsku karticu je u tome što je to ipak novi teren za Samsung, pa interfejs nije dobro osmišljen. Tako, ne možete kombinovati pesme sa kartice i iz memorije telefona u jednoj listi. Čim ubacite karticu na njoj će biti kreirana struktura foldera slična strukturi foldera na samom telefonu. To znači da softver telefona neće videti fajlove koje budete snimali u drugim folderima i ignorisaće ih. Podržani su podfolderi u standardnim folderima i tada ih možete koristiti za razmenu fajlova. Mana je što ne možete izabrati sve fajlove odjednom (svaki fajl morate posebno izabrati) što je zamarajuće kada imate mnogo fajlova. Memorijska kartica je zamišljena za čuvanje muzike i slika i dobro služi ako se za to koristi.

Picsel Viewer. Ova aplikacija je jedna od prednosti telefona, slično kao kod Samsung D600 modela. Picsel Viewer je aplikacija pomoću koje možete na telefonu pogledati MS Office fajlove (na primer MS Word, Excel, Powerpoint fajlove), Adobe Acrobat (PDF) i određene grafičke i video formate. Aplikacija je veoma brza, pa je tako za učitavanje PDF fajla veličine 20 MB potrebno samo nekoliko sekundi i tada se možete brzo prebacivati na potrebnu stranicu, skalirati prikaz, rotirati stranice. Nemate mogućnosti da menjate fajlove, samo da ih pregledate ali je i to dovoljno, pogotovo pošto nije potrebno konvertovati fajlove da bi mogli da ih pregledate na telefonu.

Pored mogućnosti da pregledate podatke na ekranu sliku možete poslati i na TV prijemnik ili projektor. U standardnom paketu se nalazi TV Out kabl. Na jednom kraju kabla je miniUSB priključak dok se na drugom kraju nalaze tri standardna "činča" za povezivanje sa eksternim uređajima. Radi provere povezali smo TV prijemnik sa telefonom i sve je funkcionisalo bez problema. Na ekranu TV prijemnika je bio prikazan meni, pa tako možete pratiti kretanju po meniju na oba ekrana. Sem Picsel Viewer dokumenata možete pokrenuti i standardne aplikacije, prikazati video snimke preko celog ekrana (nažalost, rezolucija 3GP fajlova je mala pa se na ekranu TV prijemnika vide pikseli), fotografije, igrati igrice. TV prijemnik neće samo prikazivati sliku već će reprodukovati i zvuk sa telefona.

Produktivnost. Rezultati sva tri Jbenchmark testa su sasvim očekivani, produktivnost oba telefona je na sličnom nivou kao kod ostalih Samsung modela. Ovi rezultati su prosečni, nema nikakvih ozbiljnih problema, mada nijedan od ova dva modela nije šampion brzine. Samsung D820 ne podržava JSR-184 što znači da na njemu ne možete pokretati 3D igrice.

D600
D800
JBenchmark 1
1389
1040
Detalji
Tekst
350
315
2D oblici
353
263
3D oblici
230
169
Brzina popunjavanja
179
95
Animacije
277
198
1.1.1

D600
D800
Jbenchmark 2
132
87
Details
Manipulacija slikama
76
69
Tekst
167
109
Sprajtovi
124
86
3d Transformacije
133
86
Korisnički interfejs
188
86
2.1.1

D800
Jbenchmark 3D
Detalji
Jbenchmark3D HQ:
59
Jbenchmark3D LQ:
84
Trouglova/s:
7181
kTeksela/s:
320
3.1.0

Utisci

Telefoni imaju dobar prijem signala i po tom pitanju nije bilo nikakvih problema, što je i tipično za moderne telefone. Zvučnik za zvono je prosečne jačine i melodije koje se čuju preko njega su veoma jasne. Podržane su 64-glasovne polifone melodije. MP3 melodije se čuju dovoljno glasno da čujete telefon kad zvoni i kada se nalazite na bučnoj ulici. Vibracija je prosečne jačine.

Nijedan od ova dva modela ne podržava SWF fajlove. Kada GPRS ikona postane crvena, to je signalizacija da se koristi EDGE.

Kreiranje modela zasnovanih na različitom hardveru ima različitih uticaja. Samsung D800 ima prednost u tome što možete prebaciti program za reprodukciju MP3 fajlova u pozadinu, podržano je pozivanje glasom, WAP pretraživač je bolje realizovan, možete posebno podešavati tastaturu i pozadinsko osvetljenje tastature. Prednosti Samsung D820 su ugodnija tastatura i ležište za microSD memorijske kartice. Dizajn starijeg modela je jednostavniji, dok je dizajn modela D800 svetliji. Inicijalno je najavljeno da će se Piscel Viewer i TV izlaz podržavati samo model D820 ali je kasnije odlučeno da se ove dve funkcije nađu u oba aparata. Jedino se u standardnom paketu za D800 ne nalazi kabl za TV izlaz.

Oba ova modela su modni telefoni mada se mora priznati da imaju i pristojnu funkcionalnost. Po ugodnosti korišćenja ova dva telefona su slični velikom broju ostalih telefona, najviše zahvaljujući tastaturama. Slaba tačka oba modela su njihovi zvučnici, pošto se može desiti da ako namestite najglasnije zvono uništite zvučnike. Ne preporučujemo da eksperimentišete sa podešavanjima zvučnika kroz menije pošto se može desiti da ih tako uništite.

Možemo reći da su ova dva telefona test modeli namenjeni ispitivanju tržišta, svakako neće biti perjanica ponude ovog proizvođača. Krajem leta će se pojaviti model koji je zasnovan na modelu D800 ali manje debljone, sa 2 Megapiksela kamerom i ležištem za memorijske kartice. S obzirom da je kompanija Samsung lider na tržištu slajder telefona možemo očekivati da će ova dva telefona imati uspešan nastup kao i solidnu količinu prodatih primeraka.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025