
Kompletan test Sony Ericsson J230i
Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo
Pokušaji da Sony Ericsson napravi adekvatni jeftini telefon uvek nailaze na otpor kod samog proizvođača. Neki proizvodi su predstavljeni uprkos procenama stručnjaka za tržište (dobar primer je T310) a neki su odloženi zbog aktuelnijih modela. Ipak, stari modeli se ne odbacuju pošto bi razvijanje jeftinih modela tada moralo da ide ispočetka.

Sony Ericsson J230i je jedan od takvih telefona, tehnički zaostao ali pozicioniran među najboljim jeftinim telefonima. Po mišljenju stručnjaka za marketing jeftinom telefonu namenjenom mlađim ljudima nedostajao je radio, što je zasnovano na uspehu modela J210i koji ima integrisan radio. Setimo se samo Nokia 2300 modela sa integrisanim radiom i monohromatskim ekranom, koji je isto imao za ciljnu grupu mlađe ljude. Iako je pompezno najavljen i reklamiran, nekoliko meseci posle početka prodaje cena je morala biti smanjena zato što telefon nije bio popularan kako je očekivano. Popularnosti nije doprinelo ni to što je proizvođač Nokia niti činjenica da je to jedan od prvih modela sa radiom namenjen masovnoj prodaji. Sada Sony Ericsson kreće tim koracima ali situacija je još teža pošto na tržištu postoji još veći broj sličnih modela. Na primer, jeftini Motorola C168 sa integrisanim radiom.

Sem radia Sony Ericsson J230i ima, kako proizvođač tvrdi, pojednostavljen interfejs. Ova "inovacija" je u stvari veoma slična interfejsu starijih jeftinih Nokia modela. Meni može biti predstavljen na dva načina - standardna matrica ikona ili velika ikona sa oznakom ispod nje, kroz meni se krećete vertikalno.


Dizajn modela J230i je tipičan za J seriju telefona. U pitanju je klasičan monoblok dizajn sa blagim ivicama, maska je napravljena u raznim bojama. Telefon ne podržava izmenjive maske pa ćete tako morate kada kupujete da se odlučite za boju - plavu, narandžasto belu ili crvenu. Dimenzije telefona su 102 x 44 x 18 mm, masa je 85 grama. Telefon bez problema možete držati u šaci a možete ga nositi kako god želite.

Da bi se telefon malo razlikovao sa zadnje strane je napravljeno nekoliko zareza - ne postoji svrha za to sem da služe kao estetski element.

Ekran je STN tipa, može da prikaže sliku rezolucije 128 x 128 piksela i do 65.536 boja. Na njemu može biti prikazano do 5 linija teksta.

Kada se telefon nađe na suncu slika na ekranu će izbledeti. Ne možemo reći da je slika dobra i da su boje dobro prikazane pošto je u velikoj meri zrnasta. Po kvalitetu ekrana ovaj model pripada prethodnoj generaciji telefona.

Tasteri su napravljeni od plastike. Po ugodnosti korišćenja su prosečni. Pozadinsko osvetljenje tastature je narandžaste boje i oznake na tasterima će se videti u različitim uslovima osvetljenja. Telefon nema tastere na bokovima niti infracrveni port. Telefon koristi Fast Port koji se nalazi sa donje strane, pa je po tome sličan sa najnovijim aparatima ovog proizvođača.


Poklopac sa zadnje strane se može bez problema skinuti, ispod njega se nalaze zvučnik za melodije (na poklopcu postoje odgovarajući prorezi za zvučnik) i Li-Ion baterija kapaciteta 700 mAh. U našem testu telefon je radio oko 3 dana bez punjenja u toku kojih smo ga za razgovore koristili 20 minuta i 30 minuta za ostale funkcije po danu. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti telefon 1.5 do 2 sata.


Menu
Glavni meni je predstavljen pomoću 9 ikona što je tradicionalno za Sony Ericsson telefone. Omogućena je brza navigacija pomoću brojeva. Možete promeniti izgled glavnog menija tako da liči na meni Nokia telefona, gde je prikazana jedna ikona sa oznakom ispod nje.








Možete podesiti da raznim funkcijama pristupate tako što ćete pomeriti džojstik u neki od smerova dok je telefon u mirovanju. Pomeranjem džojstika na gore uvek ćete pokretati FM radio kada je telefon u mirovanju.


Imenik. U memoriji telefona ima mesta za 200 kontakata i svakom od njih možete dodeliti samo jedan broj telefona. Svakom kontaktu možete dodeliti sliku i melodiju. Kontakte možete rasporediti u grupe kao i pretraživati liste. U listi će biti prikazani brojevi telefona i sa SIM kartice i iz memorije telefona. Omogućeno je brzo pozivanje za 8 brojeva telefona. E-mail adrese možete sačuvati odvojeno (unosite ime i adresu).






Mogućnosti imenika su sasvim dovoljne za prosečnog korisnika sa velikim brojem kontakata.
Poruke. Telefon podržava EMS standard pa se zato u memoriji nalaze i neke slike predviđene za takve poruke. U memoriji možete sačuvati do 50 poruka. Podržano je slanje grupnih poruka.




Možete razmenjivati MMS poruke (i po tome se ovaj model razlikuje od prethodnika). Kreiranje MMS poruka je veoma jednostavno pa verujemo da nećete imati problema sa time.

Informacije o pozivima. Svi podaci o odlaznim, dolaznim i propuštenim pozivima zajedno sa vremenom trajanja se nalaze ovde.

Povezivanje. U ovom meniju se nalaze svi mrežni podaci i podešavanja za prenos podataka.

Parametri. Kao što je očigledno iz naslova u ovom meniju se nalaze podešavanja za servise telefona, kao što su profili, podešavanja ekrana (pozadina, kontrast, pozadinsko osvetljenje).




Zabava. U telefonu se nalaze tri igre. Takođe ovde se nalazi jednostavna aplikacija za kreiranje melodija.



U ovom meniju nalaze se teme, možete izabrati jednu od četiri ponuđene.




Sem foldera sa melodijama tu se nalazi i folder sa slikama. Za dodatne melodije i slike na raspolaganju Vam je 500 KB memorije.



FM-radio. Radio interfejs je sličan kao kod starijih modela. Podržano je automatsko pretraživanje, čuvanje frekvencija, možete dodeliti ime stanicama. Podešavanja su siromašna, ne podržava RDS, niti ostale mogućnosti (ne možete, na primer, podesiti da se radio aktivira putem alarma). Kvalitet radio signala je osrednji, lošiji je nego kod Sony Ericsson K750/ W800 modela.

Organajzer. Alarm možete podesiti da bude jednokratan ili da se ponavlja.


Kalendar. Unose možete pregledati na tri načina: nedeljno, mesečno ili trenutni dan. Sve unose možete pregledati odjednom. Za svaki unos možete podesiti datum, vreme početka i kraja, uneti belešku i podesiti alarm.




Jednostavan kalkulator, štoperica sa međurezultatima i tajmer se nalaze u ovom meniju.



Internet servisi. Ovde se nalazi WAP pretraživač verzije 1.2.1.

Utisci
Model nije imao problema sa kvalitetom prijema signala i jačina zvuka je dovoljna u većini slučajeva, kao i osetljivost mikrofona. Podržane su 32-glasovne polifone melodije koje zvuče osrednje; ipak, zvono je dovoljno glasno i teško da ćete propustiti poziv. Vibracija je prosečne jačine.




Cena je suviše visoka za mogućnosti koje ima Sony Ericsson J230i. Ne podržava izvršavanje Java aplikacija, ne možete postaviti MP3 melodije, nema razmene podataka preko infracrvenog porta. U isto vreme Motorola C168 je sličan po podržanim funkcijama ali je dvostruko jeftiniji. Ovaj telefon Vam preporučujemo samo ako ste lojalni kupac Sony Ericsson modela.