M5 2022
2022. godina
6.58" LCD 90Hz, 83.6% body
28% G99, Android 12
RAM 4 GB, INT 64GB, EXT SDXC
18W, 5000 mAh Neizmenjiva
2 kamere, max 50MP
Test mobilni telefon Poco M5
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Poco M5. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Poco M5 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Pozicioniranje

Poco M5 je direktan naslednik Poco M3 modela, odnosno pametnog telefona koji je trebalo da pokaže da i jeftini uređaji mogu imati neobičan dizajn i dobre performanse. Pošto se Poco u izvesnoj meri pozicionira kao brend za mlade, i Poco M3 i Poco M5 su dostupni u svetlim bojama. Kod Poco M3 modela žuta boja je bila vrlo privlačna. Poco M5 boje su, iako svetle, jednostavnije.

Znam da Poco, smatrajući sebe nezavisnim brendom, ne voli da se pominje da je povezan sa Xiaomi-om, ali ovde na mom stolu je uputstvo pametnog telefona u kojem crno na belo piše da je proizvođač Xiaomi, pa čak i poštanska adresa Poco kancelarija je ista kao Xiaomi kancelarija.

Dakle, sam Poco pozicionira Poco M5 kao pametni telefon za početnike korisnike igara i samo one kojima je potreban uređaj po nižoj ceni. I ovde nema dileme. Helio G99 je čudovište performansi pogotovo za ovaj cenovni rang. Nedavno smo na testu imali Infinix sa sličnim čipsetom, ali je uređaj bio skuplji, a Poco M5 je takođe moćniji od osetno skupljih pametnih telefona.

Prema zvaničnom sajtu, mogu se razlikovati sledeće prednosti pametnog telefona Poco M5:

  • Snažan novi 6nm čipset – MediaTek Helio G99
  • Neobičan dizajn sa živim bojama i zadnjim panelom izgleda kože
  • Odlična cena
  • IPS LCD ekran 90Hz sa rezolucijom Full HD+ (2408×1080 piksela), zaštićen Gorilla Glass 3
  • Glavna kamera 50 MP
  • Baterija 5000 mAh, punjač 18W
  • Odvojeni microSD slot, postoji NFC, postoji infracrveni port, 3.5mm priključak, bočni skener otiska prsta, FM radio

Specifikacije

Čipset MediaTek Helio G99 (6nm), Octa-core (2× 2.2GHz Cortex-A76 & 6× 2GHz Cortex-A55), Mali-G57 MC2 grafika
Operativni sistem Android 12, MIUI 13
Memorija 4GB/64/128 GB (LPDDR4X RAM + UFS 2.2 skladište), namenski slot za microSD
Ekran 6.58 inča, IPS LCD, 1080x2408 piksela, 90Hz, Corning Gorilla Glass 3, osvetljenost od 500 nita
Baterija Li-Po 5000 mAh, brzo punjenje 18W
Glavna kamera 50 MP, f/1.8, (široko), PDAF
2 MP, f/2.4, (makro)
2MP, f/2.4, (dubina)
Prednja kamera 5 MP, f/2.2, (širokougao), 1/5.0″, 1.12µm
SIM kartica 2 Nano-SIM
Mreže i prenos podataka 2G, 3G, 4G LTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.3, A2DP, LE, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NFC, IR, USB Tip-C 2.0
Senzori Skener otiska prsta (bočni), akcelerometar, žiroskop, kompas, osvetljenje
Ostalo Postoji priključak od 3.5 mm, postoji NFC, postoji FM radio, postoji infracrveni port
Materijali izrade Staklo i plastika
Dimenzije 164 x 76.1 x 8.9 mm, težina 201 gr

Pored punjača, pametni telefon dolazi sa providnom futrolom. Futrola je inače dobro osmišljena, zatvara priključak za punjenje, štiteći ga od vlage i prljavštine.

Ali u futroli, po mom mišljenju, pametni telefon odmah gubi svoju lepotu i atraktivnost.

Dizajn

Pre svega, mora se reći da je zadnja strana napravljena od plastike koja imitira kožu. Ovo nije koža, nije eko koža, već plastika sa posebnom teksturom.

Poco M3 je imao blok kamere u vidu ostrva, dok Poco M5 ima sjajni panel kamere koji zauzima celu širinu kućišta. Mislim da izgleda još zanimljivije. Za poređenje ovako je bilo sa Poco M3:

Pametni telefon ima IPS ekran sa zarezom u obliku kapljice. Zarez u obliku kapljice se smatra malo zastarelim, ali ekran ima 90Hz.

Na ekranu je fabrički zaštitni film.
Na desnoj strani nalazi se dugme za paljenje, u kombinaciji sa skenerom otiska prsta i taster za kontrolu jačine zvuka.
Na levoj strani - samo ležište za 2 Nano-SIM i poseban slot za microSD
Odlučeno je da se priključak od 3.5mm postavi na gornji kraj. Postoji infracrveni port sa kojim se uređaj može koristiti kao daljinski upravljač za televizor.
Na dnu se nalaze mikrofon i zvučnik.

Pametni telefon dobro leži u ruci. Panel ispod kože ne klizi. Ivice su ravne, ali je zadnja strana blago zaobljena. Okvir pametnog telefona je napravljen od plastike. U principu metalni okviri u pametnim telefonima uglavnom se pojavljuju u višem cenovnom rangu.

Da bi se napravio nestandardni pametni telefon u nižem cenovnom segmentu, potrebna je izuzetna hrabrost i istrajnost.

Ekran

Pametni telefon ima IPS LCD panel sa rezolucijom od 2408×1080 piksela, gustinom tačaka od 401 ppi i brzinom osvežavanja ekrana od 90Hz i frekvencijom obrade dodirom od 240Hz. Dijagonala - 6.58 inča. Koristi se zaštitno staklo Corning Gorilla Glass 3. Fabrički je na ekranu zaštitni film.

Maksimalna osvetljenost pametnog telefona je 500 nita. U stvari, maksimalna osvetljenost koja je zabeležena je oko 380 nita. Evo nekoliko primera ekrana spolja. Sunce direktno udara u ekran. U principu, nije loše, ali jesenje sunce je inferiornije u odnosu na letnje sunce po snazi, tako da pretpostavljam da bi tokom vedrog letnjeg dana ekran mogao izgledati izbledeo.

U podešavanjima ekrana postoji izbor brzine osvežavanja od 60Hz ili 90Hz. S obzirom na moćan čipset, ekran od 90Hz je odlična opcija za igranje igara.

Ostala podešavanja su, u principu, standardna - filtriranje plavog svetla, tamna tema, ručna podešavanja boja.

Kamera

Pametni telefon koristi prilično jednostavan sistem kamera. Glavna kamera je modul od 50MP i dva pomoćna modula od 2MP. Jedan je odgovoran za dubinu u portretnoj fotografiji, a drugi je potreban za makro fotografiju.

Makro snimanje je, inače, nominalno. Pokušao sam da stisnem nešto i kod kuće i na ulici. Ispada nekako nejasno. Tipičan primer je cvet ispod. Verovatno su mu potrebne ravnije i talentovanije ruke od mojih. S druge strane, nedavno smo imali recenziju pametnog telefona Oppo Reno7. Da, ovaj pametni telefon košta 2 puta više od Poco M5, ali postoji i makro kamera od 2 MP koja pametni telefon pretvara u pravi mikroskop. Priznajem da stvarno ne razumem kako to funkcioniše. Verovatno, iako Oppo takođe ima kameru od 2MP, ovo je druga klasa kamere.

Prednja kamera je samo 5MP.

Ovde Poco trgovci nisu mogli da odole. Navodno, hteli su da prenose da pametni telefon ima ne samo superčipset i veliki ekran dobre rezolucije, već i, kažu, čak 3 kamere. Po meni, uzalud. Bilo bi bolje da ostave jednu glavnu kameru, a prednju kameru na 8MP, ili da su stavili glavni modul od 64MP.

S obzirom na cenu pametnog telefona, fotografije ne mogu da kritikujem, ali ne mogu ni da ih pohvalim. Fotografije prosečnog kvaliteta. Primeri slika su ispod.

Evo dnevnih slika. U uslovima dobrog osvetljenja, pametni telefon pravi dobre fotografije, ali mu očigledno nedostaju detalji. I nije kamera kriva. Ovde su, pre, mogućnosti algoritama namerno sužene. Tipičan primer za to je automatsko gašenje HDR-a. Svaki put kada otvorite aplikaciju Kamera, potrebno je da omogućite HDR. Xiaomi to radi na svojim jeftinim pametnim telefonima. Očigledno, podrazumeva se da pošto plaćate manje, onda ako želite HDR onda ga uključujete ručno.

Par selfija. Pametni telefon se mora držati stabilno, inače je lako dobiti mutan okvir.

Noćno snimanje je slaba tačka pametnog telefona. Nije lako napraviti dobar snimak rukama: fotografija će biti mutni. Zato je bolje koristiti stativ.

Performanse

Čipset Helio G99 kompanije MediaTek, napravljen po 6nm procesnoj tehnologiji, je adut pametnog telefona. Prilično je čudno videti čipset ovog nivoa u ovom cenovnom rangu. Helio G99 deluje kao čipset za veći cenovni rang.

Rezultati RAM-a i brzine interene memorije su prosečni:

Zvanično, Helio G99 daje 400 hiljada poena na AnTuTu testu. U stvari, čipset izbacuje 380-390 hiljada poena. Na primer, nedavno je na testu bio Infinix Note 12 Pro , koji se pozicionira kao prvi pametni telefon na Helio G99 čipu. Čipset je postigao 386 hiljada poena.

Poco M5 u istom AnTuTu 9.4 testu dobija oko 370 hiljada poena. Nažalost, moja verzija pametnog telefona, iz nepoznatog razloga, nije želela da pokreće AnTuTu 9.4. Pokrenuo sam samo Lite verziju, u kojoj je, naravno, pokazala niži rezultat. Čekam zvaničan komentar, ali s obzirom na to da mi pametni telefon nije poslat nov i da je glavna tastatura na njemu originalno kineska, pretpostavljam da su mi poslali nekakav inženjerski uzorak za internu upotrebu.

Sa prigušivanjem, naravno, nema problema. Helio G99 je hladan čipset. Na sva tri pametna telefona koja imam na raspolaganju na ovom čipsetu (1 Poco i 2 Infinix) uopšte nema prigušenja. A pametni telefoni ostaju hladni čak i nakon dugih sesija igara.

U svakom slučaju, ako ste ljubitelj igara poput PUBG ili Call of Duty Mobile, ali ne želite da potrošite više novca za telefon, onda je Poco M5 jedna od najboljih opcija. Druga opcija je da pogledate Poco M5s. U pitanju je G96 čipset, u teoriji je 10-15% slabiji, ali to ne primećujete u igri, ali postoji AMOLED ekran.

Trajanje baterije

Kada je u pitanju trajanje baterije, postoje dobra i loša vest.

Dobra stvar je što pametni telefon radi dugo vremena. Ovde su svoju ulogu odigrali energetski efikasan čipset, ekran srednje osvetljenosti i velika baterija. Čak i na PCMARK testu, pametni telefon je izdržao skoro 9 sati. Shodno tome, uz svakodnevnu upotrebu, biće moguće snimiti 7-8 sati rada ekrana sa jednim punjenjem.

Loša vest je da adapter u pakovanju ima samo 18W. Tačnije, adapter ima snagu od 22.5W, ali pametni telefon podržava samo 18W. Bilo je potrebno oko 2.5 sata da se potpuno napuni. Ovde, naravno, postoji mana. I zato je najbolje rešenje da pametni telefon punite noću.

Komunikacije

Pametni telefon pouzdano drži signal. VoViFi radi.

Pametni telefon ima NFC. Svetske karte rade.

Važna stvar - Poco nije štedeo na magnetometru, ili jednostavnije, kompas. Na pametnim telefonima ovog cenovnog ranga, ovo je obično prva stvar koja se stavlja pod nož. Kompas vam omogućava da na mapi pokažete gde je pametni telefon okrenut.

Pametni telefon radi na UI-u MIUI 13 i Android 12.

Zaključak

Za svoju cenu, Poco se pokazao kao zanimljiv pametni telefon sa kojim se malo koji drugi uređaj može takmičiti. Važno je razumeti da je ceo koncept pametnog telefona izgrađen oko neobičnog dizajna i modernog čipseta. Čipset pruža i dobre performanse i izvanredno trajanje baterije.

Zahvaljujući tome, Poco M5 pobeđuje čak i druge kineske brendove, koji bi trebalo da budu malo jeftiniji zbog manje poznatog brenda.

Kamere i ekran se mogu opisati kao prosečni. Uzimajući u obzir cenu, neću ih previše kritikovati, ali neću ih ni hvaliti.

Šteta što pametni telefon ima ograničeno brzo punjenje na softverskom nivou. 18W adapter sa 5000mAh baterijom? Ovo je već neka vrsta Samsung odluka, iskreno.

Trenutno Poco M5 ima problema sa adekvatnim konkurentima. Ovde je stvar u tome što druge kompanije više vole da stave Helio G99 čipset u skuplje pametne telefone od ovog.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024