C53 2023
2023. godina
6.74" LCD 90Hz, 85.5% body
20% T612, Android 13
RAM 6 GB, INT 128GB, EXT SDXC
33W, 5000 mAh Neizmenjiva
1 kamera, max 50MP
Test mobilni telefon Realme C53
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Realme C53. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Realme C53 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Zdravo svima.

Realme u avgustu slavi svoju 5. godišnjicu. Nekako mali broj, zar ne? Čini se da je Realme već dugo na tržištu. To je zasluga pravilnog marketinga i kvalitetnog proizvoda. Na kraju krajeva, lako možemo navesti nekoliko kompanija čija istorija traje više od 10 ili čak 15 godina. Ali u isto vreme, kompanije se i dalje doživljavaju kao pridošlice ili, u najboljem slučaju, zalutali gostujući izvođači na tržištu elektronike.

Petogodišnjicu je obeležila i činjenica da je Realme pristupio reorganizaciji svojih telefona. Serija brojeva je poslata u pre-flagship segment, a C-serija teži da zauzme svoje mesto, čiji novi telefoni mogu biti konkurentni osnovnim modelima serije brojeva. Nedavno smo testirali Realme C55, a danas ćemo govoriti o novom Realme C53. Oba modela čak i nadmašuju Realme 10. Usput, novi modeli serije C su očigledno kreirani sa namerom da budu zanimljiviji od početnih modela A serije iz Južne Koreje.

Hajde da analiziramo novi model, prednosti i nedostatke.

Zašto kupiti Realme C53

  • 6,74" Full HD+ ekran sa maksimalnom osvetljenošću od 560 nita i brzinom osvežavanja od 90 Hz. Glavna stvar je osvetljenost od 560 nita, što će vam omogućiti da udobno koristite svoj telefon po vedrom danu napolju.
  • Adapter 33W. 50% za 30 minuta. Bez brzog punjenja danas nigde.
  • Kamera 50 MP. Dobar osnovni senzor, kao Realme 10. Malo nedostaje otvor blende za sumrak, ali dnevne fotografije su dobre.
  • Prednja kamera 8 MP.
  • Ugrađeni bezbedni algoritmi punjenja koji će produžiti vek baterije.
  • 6 GB RAM-a + još 6 GB može se dodeliti sa diska. Skladištenje 128 GB.
  • Debljina kućišta 7,49 mm i lepog dizajna. Realme pominje šest slojeva gradijentnog nanopremaza. Dizajn je zaista zanimljiv.
  • Mini kapsula. Ovo je čudan način za obaveštenja.
  • Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, VoWiFi, NFC

Ono što nam se nije dopalo kod Realme C53

  • Druga kamera je senzor od 0,3 MP. Računa se kao senzor dubine.
  • Kao i obično, komplet dolazi sa futrolom dim boje koja u potpunosti sakriva sve lepote dizajna kvalitetnog kućišta.

Specifikacije

ProcesorUnisoc Tiger T612 (12 nm), Octa-core (2×1,8 GHz Cortex-A75 & 6×1,8 GHz Cortex-A55), Mali-G57 grafika
Operativni sistemAndroid 13 Realme UI T
Memorija6 GB + 128 GB, namenski slot za memorijsku karticu
Ekran6,74 inča, IPS LCD, 2400 x 1080 piksela, 90 Hz, osvetljenost od 560 nita
BaterijaLi-Po 5000 mAh, brzo punjenje 33 W
Glavna kamera50 MP, f/1.8, (širokougaoni), PDAF
Full HD video snimanje
Prednja kamera8 MP
SIM kartica2 Nano-SIM
Mreža i prenos podataka2G, 3G, 4G LTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, USB-C
NavigacijaGPS, GLONASS, GALILEO
SenzoriSkener otiska prsta (bočni), akcelerometar, žiroskop, blizina, kompas
Ostalo3,5 mm, poseban slot za memorijske kartice
MaterijalStaklo i plastika
Dimenzije167,3 x 76,7 x 7,5 mm, težina 182 g

U kompletu se nalaze telefon, futrola i adaptera od 33 W.

Ekran

Zahvaljujući tankom kućištu sa mat ivicama i neobičnoj teksturi zadnjeg panela, Realme c53 izgleda skuplje nego što zaista jeste.

Postoji magičnih šest slojeva nano premaza na zadnjoj ploči. Telefon izgleda neobično. Kada uređaj leži na stolu, čini se da je zadnja ploča mat. Kada ga uzmete u ruke, shvatate da je sjajan. Na sjajnim telefonima su previše uočljivi otisci prstiju. U ovom slučaju, "prsti" su primetni samo pod uglom i ako pažljivo pogledate.

Sa desne strane je skener otiska prsta i kontrola jačine zvuka.

Sa leve strane je slot za SIM kartice i poseban slot za memorijsku karticu.

Na dnu se nalazi USB-C, priključak za slušalice, mikrofon i zvučnik.

Gornji zvučnik je pogodno smešten. Zvuk je čist.

Izrez za selfi kameru je zastareo ali dodata mini-kapsula izgleda neobično, balansirajući percepciju uređaja.

Ekran

Realme C53 ima 6,74-inčni IPS panel sa rezolucijom od 2400x1080 piksela. Dve glavne karakteristike ekrana su brzina osvežavanja od 90 Hz i maksimalna osvetljenost od 560 nita. Iz nekog razloga, promo materijali u paketu sa telefonom ukazuju da je maksimalna osvetljenost 450 nita. Kada se meri kolorimetrom, telefon pokazuje pouzdanih 550 nita.

Visoka osvetljenost je važna ključna prednost. Konkurenti u ovom segmentu imaju osvetljenost ekrana koja ne prelazi 350-450 nita.

Ekran ima podešavanja boje i temperature. Boje su tačne. Standardni 100% sRGB sa visokom preciznošću boja.

Može biti korisno za neke korisnike. Realme C53 vam omogućava da ozbiljno povećate veličinu fontova i ikona. Naravno, nisu zaboravili na zaštitu od plave svetlosti.

Ekran podržava brzinu osvežavanja ekrana od 90Hz. U podešavanjima postoje dve stavke - 60 Hz i "Auto". „Auto“ podrazumeva da će frekvencija biti smanjena na 60 Hz ako je moguće. Na primer, kada gledate video.

S obzirom na cenu telefona, ekran nema greške. Neke nedostatke u prikazivanju boja nadoknađuje visoka osvetljenost. Telefon je udoban za upotrebu i u zatvorenom i na otvorenom.

Kamera

Realme C53 ima glavnu kameru koja se sastoji od dva senzora: 50 MP i 0,3 MP. Drugi senzor je senzor dubine za portretnu fotografiju.

Aplikacija Kamera je tipična. Ne zaboravite da proverite podešavanja. Tamo možete isključiti zvuk zatvarača ili podesiti snimanje tako da detektuje osmeh (u kadru može biti do 10 ljudi).

Marka senzora nije precizirana, ali najverovatnije je reč o Samsung ISOCELL JN1, koji ima optički format od 1/2,76 inča. Vrhunac kamere je u tome što je veličina jednog piksela samo 0,64 mikrona, zahvaljujući čemu se sočivo pokazalo prilično ravnim.

Modul podržava spajanje 4-u-1 piksela za bolje hvatanje svetlosti. Samsung se pokazao kao prilično napredan modul, na primer, ISOCELL JN1 podržava vlasničke tehnologije Smart ISO, ISOCELL 2.0 i Double Super PDAF (dva puta više piksela je uključeno u autofokus detekcije faze nego u slučaju Super PDAF sistema). Potpuno isti senzor je u telefonu Realme 10. Tako da nije iznenađujuće što Realme skriva model senzora.

Međutim, za razliku od Realme 10, Realme C53 ima onemogućenu opciju snimanja u rezoluciji od 50 MP. Sve fotografije se čuvaju u rezoluciji od 12,5 MP.

Prvo, nekoliko primera dnevne fotografije. Uređaj se može pohvaliti zbog brzog autofokusa i preciznog balansa belog. Dinamički opseg je takođe na visokom nivou.

A evo primera noćnog snimanja. A za ovaj segment cena ovo je odličan rezultat.

Za kraj, par primera selfija. Selfi kamera radi dobar posao pružanja odlične jasnoće slike.

Performanse

Telefon radi na Android 13 sa vlasničkim ljuskom Realme UI T Edition. Formalno, ovo je laka verzija ljuske Realme UI 4.0. U stvari, nema značajnih razlika.

Telefon ima internu memoriju od 128 GB i 6 GB RAM-a, kao i još 6 GB virtuelne RAM-a koji se može dodeliti sa diska.

Što je više memorije dostupno, to više otvorenih aplikacija i web stranica telefon može da čuva i da ih na zahtev korisnika odmah otvori.

Kao čipset se koristi dobro poznati UNISOC T612. Ovo je početni čipset koji postiže dobar balans između performansi i energetske efikasnosti.

U AnTuTu testu, telefon je dobio sasvim respektabilnih 260 hiljada poena. U isto vreme, čipset nema prigušivanje, a Realme C53 ostaje hladan čak i pod opterećenjem.

Telefon nije u potpunosti dizajniran za igre, ali Realme C53 radi dobar posao sa klasičnim igrama kao što su Wild Castle i PUBG.

Trajanje baterije

S obzirom na visoku osvetljenost ekrana, nisu se očekivali rekordi od Realme C53. Ali telefon je prijatno iznenađenje, trajao je nešto više od 9 sati u PCMARK testu pri maksimalnoj osvetljenosti ekrana.

Ovo je vreme ispred ekrana na koje korisnik može da računa u svakodnevnim zadacima. U igrama, telefon je izdržao 7,5 sati. YouTube video reprodukcija pri maksimalnoj osvetljenosti - 9,5 sati.

Punjenje do 50% traje 30 minuta, a do 100% 76 minuta. Morate obratiti pažnju na činjenicu da telefon puni poslednjih 10% sporom strujom. I troši 20 minuta na to. Ovaj pristup omogućava da produžite vek trajanja baterije.

Karakteristike i zaključak

Upadljiva karakteristika Realme C53 je takozvana mini-kapsula. Ovo je dodatna linija obaveštenja koja se pojavljuje oko kamere. Mini-kapsula je novina, koja još uvek povećava funkcije. U Realme C55, kapsula je u početku pokazivala punjenje samo kada je telefon povezan na adapter. Sada je počela da radi kao pedometar, obaveštavajući korisnika o pređenoj udaljenosti dnevno. Takođe se može koristiti za prikaz količine potrošenog saobraćaja. Jedini nedostatak kapsule je to što se pojavljuje spontano, što otežava screenshot.

Ideja o mini kapsuli se razvija.

Telefon ima NFC ali opcija je skrivena u dodatni meni. Idite na "Podešavanja" - "Povezani uređaji" - "Podešavanja veze" - NFC.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024