Razr 50 Ultra 8GB, 256GB, 1x SIM, 1x eSIM2024
2024. godina
6.9" OLED 165Hz, 84.9% body
Snapdragon 8s Gen 3, Android 14
RAM 8 GB, INT 256GB, EXT nema
45W, 4000 mAh Neizmenjiva
2 kamere, max 50MP
Test mobilni telefon Motorola Razr 50 Ultra 8GB, 256GB, 1x SIM, 1x eSIM
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola Razr 50 Ultra 8GB, 256GB, 1x SIM, 1x eSIM. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola Razr 50 Ultra 8GB, 256GB, 1x SIM, 1x eSIM vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Pakovanje

  • Telefon
  • Brzi punjač od 68 W
  • USB-C kabl
  • Alat za vađenje SIM kartice
  • Zaštitna plastična maska
  • Korisnička uputstva

Tehničke specifikacije

Dimenzije i težina88,1 x 74 x 15,3 mm (preklopljen)
171,4 x 74 x 7,1 mm (otvoren)

189 grama
MaterijalAluminijum (serija 6000), šarke od nerđajućeg čelika, Corning Gorilla Glass Victus na prednjoj strani, polimer pozadi
Ekran6,9 inča (unutrašnji, fleksibilni), 1080×2640 piksela (22:9), 413 ppi, LTPO pOLED, automatska regulacija osvetljenja, AlwaysOn Display, HDR10+, 1–165 Hz, do 3000 nita

Spoljašnji pOLED ekran, 4 inča, x14 piksela, 80 ppi, dodirni, 165 Hz, do 2400 nita, AlwaysOn Display, HDR10+
Operativni sistemGoogle Android 14.0, tri Android ažuriranja
PlatformaSnapdragon 8s Gen 3 (4 nm), Adreno 735 GPU
Memorija12/512 GB
Bez memorijskih kartica
UFS 4.0
RAM LPDDR5X
Bežični interfejsiWi-Fi a/b/g/n/ac/ax, Wi-Fi 6E/7, tri-band, Bluetooth 5.4
LTE: unapređeni 4×4 MIMO, 5G
SIMnanoSIM (jedna fizička SIM kartica) i eSIM
NavigacijaGPS/Beidou/Galileo – GPS sa dva opsega
Senzori i konektoriUSB tip C (USB 3.2), USB OTG
akcelerometar, senzor blizine, senzor osvetljenja, žiroskop, geomagnetni senzor, barometar, Hall senzor
bočni senzor otiska prsta, otključavanje licem
Glavna kameraGlavna: dvostruka kamera – Glavna: 50 MP, 0,8 μm, f/1.7, Dual Pixel PDAF, OIS – Ultraširoka: 50 MP, 0,64 μm, PDAF, f/2.0, optički zum 2x
Snimanje videa: 4K UHD (60/30 fps)
FHD (30 fps)
FHD HDR10+ (30 fps)
SloMo: FHD (960/240/120 fps)
Prednja kamera (unutrašnji ekran)32 MP (f/2.4), 0,7 μm, bokeh efekat, dodatni efekti, autofokus
BaterijaLi-Ion 4000 mAh
Brzo bežično punjenje (15 W), obrnuto bežično punjenje (do 4,5 W)
PD 3.0
Stepen zaštiteIPX8
BojeMidnight Blue, Spring Green, Peach Fuzz, Hot Pink (dostupnost varira u zavisnosti od tržišta)
ZvukStereo zvučnici, Dolby Atmos
Sistem plaćanjaGoogle Pay

Pozicioniranje

Osnovu prodaje Moto serije čine budžetski modeli, ali kompanija ne zaboravlja da stvori i vodeće uređaje, posebno preklopne školjke u Flip form faktoru, koji bi trebalo da pokažu prisustvo naprednih tehnologija i sposobnost konkurencije u segmentu visoke cene.

Kompanija ume da radi s materijalima i da kreira originalna dizajnerska rešenja. Telefoni su joj spolja uvek prepoznatljivi i estetski nadmašuju konkurenciju. Moto Razr 50 Ultra, opisan ovde, nije izuzetak – jednostavno je odličan u svakom pogledu, od ergonomije do osećaja u ruci.

Ovaj uređaj vredi razmotriti barem kako bismo shvatili razvoj Flip form faktora i šta nudi konkurencija osim Samsunga, koji je lider u prodaji i začetnik ove kategorije. A možda će neko zaključiti da je model zaista zanimljiv i da privlači pažnju.

Dizajn, dimenzije, kontrole

U Flip form faktoru, konkurencija se vodi oko toga ko može da poveća spoljni ekran, a da uređaj ostane relativno tanak i ne preširok. Moto uređaj je prilično širok jer mu je spoljni ekran gotovo maksimalne veličine – zauzima celu prednju površinu, a u njega su integrisane kamere.

Radi postizanja atraktivnog izgleda, ekran je zaobljen sa tri strane, a zadnja ploča ima identičnu zakrivljenost.

Dimenzije telefona:

  • 88,1 x 74 x 15,3 mm (preklopljen)
  • 171,4 x 74 x 7,1 mm (otvoren)

Kompaktan je, a kada se otvori, izgleda kao standardni telefon sa maksimalnom dijagonalom ekrana. Težina od 189 grama je odlična – sve ispod 200 grama u svakodnevnoj upotrebi deluje znatno lakše.

Jedna od ključnih karakteristika ovog formata je šarka, izrađena od drugačijeg materijala nego šasija – u ovom slučaju od nerđajućeg čelika. Prilikom zatvaranja jasno se oseća trenutak spajanja – polovine se fizički spoje bez zazora.

Uređaj je otporan na vodu prema IPX8 standardu (nije preporučljivo da ga potopite, ali ako padne u vodu, u teoriji mu se ništa neće dogoditi). Nema zaštitu od peska i sitnih čestica. Polovine se precizno uklapaju, pa slučajni predmeti ne mogu da prodru između njih.

Kada se otvori, na unutrašnjem ekranu se jasno vidi nabor, koji je dizajniran da poveća čvrstoću ekrana. Kod prethodnog Moto modela nabor je bio manji, što je negativno uticalo na čvrstoću ekrana, zbog čega je često dolazilo do lomljenja. Kompanija se vratila dizajnu koji je Samsung testirao i koji je postao tržišni standard.

Model je dostupan u nekoliko boja: Midnight Blue, Spring Green, Peach Fuzz, Hot Pink (dostupnost boja zavisi od tržišta).

Zadnja ploča je izrađena od polimernog materijala, mekana na dodir i veoma prijatna. Samo telo je od aluminijuma i ofarbano je u boju koju odaberete. Uređaj je prilično izdržljiv, ali postoje i neki nedostaci u kućištu. Na primer, gornja ivica spoljnog ekrana je slaba tačka: oštra je i izbočena, što može dovesti do strugotina.

Još jedan nedostatak je ivica kamera, koja je crna, a nakon nekoliko nedelja metal počinje da se izlaže i postane svetlucav kroz belo. Ova mana nije neuobičajena, sličan problem se javlja i kod različitih Samsung uređaja.

Osim ovih manjih zamerki, ne može se mnogo prigovoriti na kvalitet izrade ili materijale. Uređaj dobro leži u ruci; otvaranje zahteva korišćenje obe ruke, dok ga možete zatvoriti jednom rukom. Komplet uključuje jednostavno plastično kućište u dve polovine, što smanjuje cenu uređaja. Iako biste možda želeli da nabavite nešto svoje, teško je pronaći navlake za ovaj model na našem tržištu, jer nije posebno popularan.

Raspored kontrola je sledeći: na desnoj strani nalazi se dugme za napajanje, a senzor otiska prsta je integrisan u njega i funkcioniše besprekorno. Tu su i odvojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka i mikrofon. Na donjem kraju se nalaze još dva mikrofona, dok je jedan dodatni postavljen na gornjem kraju. Što se tiče smanjenja buke tokom razgovora, uređaj se odlično pokazuje, naravno, ako govorite na starinski način – držeći telefon u rukama.

U sklopljenom stanju radi samo jedan zvučnik, koji se nalazi na donjem kraju i prilično je glasan. Kada otvorite uređaj, aktivira se i drugi zvučnik, ali stereo par nije najjači. Zvučnici se razlikuju po jačini zvuka, što je tipično za takav dizajn jer je uvek teško postići identičan zvuk kod ovakvih uređaja.

Na donjem kraju se nalazi i USB konektor tipa C, dok je slot za SIM karticu smešten na levoj strani. Imate mogućnost da instalirate jednu nanoSIM karticu, kao i da koristite eSIM kartice.

Eksterni displej - režimi rada

Specifikacije ekrana su sledeće: pOLED, 4 inča, 1272 x 1080 piksela, 417 ppi, dodir, 165 Hz, do 2400 nita, AlwaysOn Display, HDR10+.

Brzina osvežavanja ekrana je deklarisana do 165 Hz za oba ekrana – unutrašnji i spoljnji. Ovo možda izgleda kao rekord, ali nemojte se previše uzbuđivati jer će ova brzina biti korišćena samo u ograničenim slučajevima.

Podešavanja nude dve opcije - 60 Hz i do 165 Hz. Druga opcija je poželjnija (podešavanje se primenjuje na oba ekrana, ne može se menjati frekvencija pojedinačno). U teoriji, ekran može da varira frekvenciju od 1 do 165 Hz, ali u stvarnosti sve nije tako jasno: maksimalna frekvencija interfejsa je 120 Hz, dok za aplikacije drugih proizvođača često bude niža. Obično su podešene frekvencije 60, 90 i 120 Hz. Frekvencija od 165 Hz može da se primora u igricama preko odgovarajuće postavke iz Moto-a, ali ova frekvencija nije dostupna u svakodnevnom korišćenju.

Ekran je čitljiv i jasno vidljiv na suncu.

Za spoljni ekran tu je AoD režim, u kojem možete podesiti različite skrinsejvere, prikazati sat i dodatne informacije.

Ali možete i delimično da otvorite uređaj (kao krov ili da ga položite na leđa). U zavisnosti od izabranog režima, možete prikazati različite čuvare ekrana, na primer, pretvoriti ekran u sat na stolu.

U podešavanjima možete izabrati koje će aplikacije biti prisutne na spoljnom ekranu; možete raditi sa njima bez otvaranja uređaja. Ovde takođe možete da konfigurišete ponašanje aplikacija tako da kada se zatvore idu na spoljni ekran; svaka aplikacija se konfiguriše nezavisno.

Generalno, uređaj se može koristiti u zatvorenom stanju, neki ljudi će voleti da to rade u pokretu, ali za većinu operacija, naravno, treba ga otvoriti.

Interni ekran

Specifikacije ekrana su sledeće: 6,9 inča (interni, fleksibilni), 1080×2640 piksela (22:9), 413 ppi, LTPO pOLED, automatska kontrola osvetljenja, AlwaysOn Display, HDR10+, 1-165 Hz, do 3000 nita.

U ručnom režimu, osvetljenost ekrana je podešena na maksimalno 550 nita, u automatskom režimu - do 1200 nita (vršna osvetljenost je skoro uvek nedostupna). Režim adaptivne kontrole osvetljenja deluje agresivno, često smanjuje osvetljenost ispod udobne vrednosti. Ali ako prilagodite uređaj za sebe, onda nakon trećeg ili četvrtog puta telefon „razume“ koji nivo smatrate udobnim.

Kvalitet ekrana je dobar, njegov odziv. Nema pritužbi na to, odličan ekran za ovaj faktor forme.

Podešavanja ekrana su tipična, ovde možete podesiti temperaturu boje, ukloniti treperenje (PWM).

Flex režim, telefon savijen na pola

Fleksibilni ekran vam daje dodatne opcije, na primer, možete saviti telefon na pola i postaviti ga na ravnu površinu da biste razgovarali sa nekim putem video poziva. Možete da unesete nešto u ovom stanju, ekran će biti pod uglom, a tastatura će se nalaziti na dnu ekrana. Scenariji za korišćenje poluotvorenog telefona su različiti, ali glavna stvar je da ne morate da nosite postolje, možete da uputite video poziv sa bilo kog mesta.

Baterija

Telefon ima ugrađenu Li-Ion bateriju od 4000 mAh, a u paketu je uključen i punjač od 68 W. Za pola sata možete napuniti uređaj do 74%, vreme potpunog punjenja je oko 45 minuta. Zagrevanje tokom punjenja nije primetno. Bežično punjenje do 15W, možete puniti i dodatnu opremu sa svog telefona.

Trajanje baterije izgleda dobro za uređaj, pun radni dan sa 3-4 sata ekrana na vreme i velikom količinom prenetih podataka (par GB preko mobilne mreže). Ako je obim podataka manji, onda je vreme ekrana od 5-5,5 sati lako postići.

Komunikacione mogućnosti

Postoji podrška za Wi-Fi 6e/7, kao i maksimalno agregiranje LTE frekvencija. Bluetooth verzija 5.4. Ostaje da primetimo da je GPS tropojasni i odlično radi u urbanim uslovima, ovde nema zamerki.

Memorija, čipset, performanse

Ugrađena memorija je 512 GB (UFS 4.0), RAM je 12 GB. Odlični parametri po svim standardima.

Unutra je Snapdragon 8s Gen.3 (4 nm), za preklop, mogućnosti čipseta su više nego dovoljne. Pri velikim opterećenjima kućište se zagreva, ni tu nema iznenađenja (45-46 stepeni Celzijusa). Ali u isto vreme nema prigušenja kao takvog, što se može smatrati prednošću ovog modela.

Evo rezultata brojnih sintetičkih testova.

Brzina uređaja, njegov odziv - sve je na veoma dobrom nivou.

Kamere

Glavna: kamera sa dvostrukim modulom

  • Glavni: 50 MP, 0,8 μm, F1,7, Dual Pixel PDAF, OIS
  • Ultra-široki: 50 MP, 0,64 μm, PDAF, F2.0, optički zum 2x

Prednja kamera ima rezoluciju od 32 megapiksela i omogućava vam da pravite dobre snimke. Postoje razna poboljšanja za fotografije.

Interfejs kamere je poznat, ovde nema posebnih karakteristika.

Hajde da pogledamo neke primere fotografija.

Kamera pravi dobre slike za ovaj faktor forme, a na testu na slepo pokazala se odličnom, pobedivši svoje direktne konkurente, posebno Samsung Z Flip6. Pogledajte rezultate ovog poređenja.

Softver

Uređaj je pušten na Android 14, proizvođač garantuje do tri ažuriranja OS-a. Motorola školjka ima minimalan uticaj na interfejs, fokusirajući se na poboljšanje pojedinačnih stavki, svetao dizajn i slike. Pogledajte neke snimke ekrana interfejsa. Pojavljuju se mnoge mane i greške i sa njima se može živeti, mada softver očigledno ostaje sirov, jer za to nema dovoljno vremena i truda. Ali pravac razvoja, s obzirom na raspoložive resurse, sasvim je razumljiv i adekvatan.

Utisci

Uređaj nema primedbi na audio deo, zvono je glasno, ali možda nećete ni osetiti vibraciju u džepu.

Odnos cene i kvaliteta za ovaj uređaj je na odličnom nivou. Pobeđuje u odnosu na Samsung Z Flip6 u pogledu trajanja baterije, kvaliteta spoljašnjeg ekrana i dodatnih funkcija. Gubi u pogledu ažuriranja i kvaliteta softvera.

Pravac razvoja Moto modela je dobar, iako ima i dovoljno nedostataka - softver nije tako adekvatan kao kod direktnih konkurenata. S druge strane, kompanija nije mrtva, dobro se etablirala na brojnim tržištima i prodaje svoje uređaje u značajnim količinama.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2025