








Pakovanje
- Telefon
- USB-C kabl
- Punjač
- Zaštitna maska za zadnju stranu
- Iglica za SIM ležište
- Korisničko uputstvo


Tehničke specifikacije
Dimenzije i težina | 156,7 x 219 x 3,6-4,8 mm - otvoren 156,7 x 73,5 x 12,8 mm - zatvoren 298 g |
Materijal | Aluminijumski okvir, zadnja strana od eko kože |
Ekran | Jedan ekran, preklapa se dvaput. Dijagonala: 10,2 inča, 16:10, LTPO OLED, 90 Hz, 2232 x 3184 piksela, 381 ppi, automatska kontrola osvetljenosti, AoD Eksterni ekran kada je presavijen (1/3 ukupne površine) - 6,4 inča, 1008 x 2232 piksela; sekundarni ekran (2/3 ukupne površine) - 7,9 inča, 2048 x 2232 piksela |
Operativni sistem | EMUI 15 |
Platforma | Kirin 9010 (7 nm), osmojezgarni procesor (1x2,3 GHz Taishan, 3x2,18 GHz Taishan, 4x1,55 GHz Cortex-A510), Maleoon 910 grafika |
Memorija | 16/256 GB 16/512 GB 16 GB / 1 TB UFS 3.1 Nema podršku za memorijske kartice LPDDR5 RAM |
Bežični interfejs | 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2x2 MIMO, HE160, 1024 QAM, 8 antena sa MU-MIMO prostornim zvukom, Bluetooth 5.2 (BLE, SBC, AAC, LDAC i L2HC kodeci), NFC 4G LTE FDD: opsezi 3, 7, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 4G TDD LTE: opsezi 34, 38, 39, 40, 41, 42 3G WCDMA: opsezi 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
SIM | NanoSIM (dve fizičke kartice) |
Navigacija | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
Senzori i konektori | USB-C (USB 3.1), USB OTG, DisplayPort 1.2 Akcelerometar, senzor blizine, senzor ambijentalnog svetla (RGB), žiroskop, geomagnetski senzor, visinomer, barometar, kompas, IR senzor Senzor otiska prsta ugrađen u bočnu ivicu Otključavanje licem |
Glavna kamera | Trostruki sistem Glavna: 50 MP, F1.4-F4.0, PDAF, OIS, laserski autofokus Ultraširoka: 12 MP, F2.2 Telefoto: 12 MP, F3.4, OIS, PDAF, optički zum 5,5x 4K video |
Prednja kamera | 8 MP (f/2.2), bokeh efekat, razni dodaci za obradu fotografija |
Pozicioniranje
Prvi telefoni sa fleksibilnim ekranima predstavljeni su 2019. godine. Samsung je pionir ove kategorije, postavivši standard za buduće modele drugih proizvođača. Format "Fold", koji je kasnije evoluirao u "Flip", postao je prepoznatljiv, a različite kompanije lansirale su svoje verzije pod tim nazivima. Međutim, segment fleksibilnih telefona ostaje relativno mali zbog visoke cene, koja ograničava njihovu dostupnost. Većina proizvođača nastoji da smanji troškove kako bi ovi modeli postali pristupačniji širem tržištu.

Huawei je odlučio da pristupi problemu iz drugačijeg ugla i kreira model koji je dovoljno kompaktan da stane u džep, a istovremeno poseduje najveći mogući ekran. To je automatski dovelo do povećanja cene uređaja i pozicioniranja u viši cenovni segment. Ovaj korak se poklopio sa strategijom kompanije da učvrsti svoju ulogu u premium kategoriji. Dok su druge kompanije uglavnom demonstrirale mogućnosti fleksibilnih ekrana, Huawei je stvorio proizvod spreman za tržište – isprva dostupan samo u Kini, a zatim i na globalnim tržištima.
U početku, Mate XT je bio više PR proizvod koji je prikazivao tehnološke sposobnosti kompanije – plasiran u ograničenoj seriji, sa minimalnim rizicima u prodaji. Međutim, u roku od nekoliko nedelja postalo je jasno da postoji značajna potražnja za ovakvim uređajem, te je brzo stekao popularnost u ekskluzivnim krugovima. Ovaj model namenjen je užem segmentu najbogatijih kupaca – top menadžerima, ljubiteljima napredne tehnologije i onima koji žele da demonstriraju prestiž. On kombinuje tri funkcionalnosti u jednom uređaju: klasičan pametni telefon, model sa fleksibilnim ekranom i punopravni tablet. Takav koncept trenutno nema ekvivalent na tržištu. Slično kao kod Fold modela, korisnici koji jednom isprobaju trostruki ekran teško se vraćaju na klasične telefone, jer pronalaze brojne prednosti u njegovoj upotrebi.
Ipak, može se očekivati da ovakvi modeli ostanu u nišnoj kategoriji još dugo vremena, prvenstveno zbog visoke cene, koja ih čini nepristupačnim za širu publiku. Međutim, upravo ta ekskluzivnost stvara imidž poželjnog, futurističkog uređaja dostupnog samo retkima.
Huawei se nije ograničio samo na plasiranje Mate XT modela u malim serijama, već je proširio proizvodnju i omogućio globalnu dostupnost uređaja. Očekuje se da će i drugi proizvođači pokušati da razviju slične modele, ulazeći u trku za inovacije u ovom segmentu. Po prvi put nakon dužeg perioda, Huawei je kreirao sopstveni faktor forme telefona, koji će verovatno poslužiti kao inspiracija drugim kompanijama – bilo kroz identične ili prilagođene varijante dizajna.
Bez sumnje, Mate XT je toliko jedinstven da ga je teško uporediti sa bilo kojim drugim uređajem.
Dizajn, dimenzije, kontrole
Vredi započeti s dimenzijama uređaja, jer su one impresivne u svakom pogledu.
- 156,7 x 219 x 3,6-4,8 mm – otvoren
- 156,7 x 73,5 x 12,8 mm – zatvoren
U poređenju sa Galaxy Fold6 modelom, koji u sklopljenom stanju meri 153,5 x 68,1 x 12,1 mm, jasno je da su oba uređaja slične veličine. Međutim, razlika u težini je značajna – Huawei Mate XT teži 298 grama, dok je Fold6 lakši sa 239 grama. Iako se dimenzije ne razlikuju previše, dodatna težina Mate XT-a je primetna u ruci.




Uporedimo ovaj uređaj sa Huawei Mate X6 modelom, čije su dimenzije 156,6 x 73,78 x 9,85 mm, a težina 239 grama.





Kao što možete primetiti, uređaj se ne izdvaja previše u Fold formatu i uporediv je s različitim modelima, ali njegov mehanizam otvaranja i način korišćenja značajno se razlikuju. Za razliku od Samsungovih prototipova sa trostrukim preklapanjem, ovaj model koristi jedan ekran okrenut ka spolja. Sličan koncept već smo videli kod Mate Xs modela.


Ovakav položaj ekrana znači da je on neprestano izložen spoljnim uticajima, što teoretski može predstavljati problem. Ipak, iskustvo s prethodnim modelima sa spoljašnjim preklapanjem pokazalo je da ne dolazi do oštećenja pri uobičajenoj upotrebi. Naravno, mehanička oštećenja usled udaraca nisu izuzetak.

Hajde da pogledamo kako funkcioniše mehanizam za preklapanje. Uređaj koristi dve šarke, ali način otvaranja je neobičan – svaki deo se rasklapa u sopstvenom pravcu, što podseća na harmoniku.


Kada je zatvoren, uređaj izgleda kao standardni pametni telefon.

Sada ga otvaramo jednom.



Sada u potpunosti otvaramo uređaj.



Za poređenje, pogledajmo otvoreni Fold6 i u potpunosti otvoreni Mate XT.


A ovako izgleda Mate X6.

Nema potrebe objašnjavati zašto je veći ekran bolji od manjeg. Pogledajmo primer.


Evo fotografije koja prikazuje tri različite opcije ekrana.



Na primer, ako otvorimo naš sajt u Chrome pretraživaču, razlika je odmah uočljiva.





Kada je potpuno otvoren, ekran se može bezbedno podeliti na više delova, omogućavajući pravi multitasking, uključujući iskačuće prozore kada su potrebni.

Uređaj se može otvarati na različite načine u zavisnosti od zadatka. Dok ste u pokretu, nema potrebe da ga potpuno otvarate, jer se svi osnovni zadaci mogu obaviti na spoljnom ekranu. Dobro leži u ruci, iako je nešto deblji, uporedivo sa Fold6 modelom.




Komplet sadrži zaštitni poklopac koji prekriva preklop, dok poleđina uređaja ne zahteva dodatnu zaštitu jer je izrađena od eko kože.

Međutim, poklopac ima jedan nedostatak – prekriva bočnu ivicu, što otežava pristup senzoru otiska prsta i otežava njegovo pritiskanje.


Osim toga, kada je poklopac zatvoren, otvaranje uređaja izgleda drugačije – potrebno je prvo preklopiti zaštitni poklopac, što menja uobičajeni mehanizam otvaranja. Ipak, poklopac i dalje blago strši, što može biti nepraktično.


Na poleđini poklopca nalazi se nožica koja omogućava postavljanje uređaja u otvorenom ili zatvorenom položaju. Međutim, nožica je mala i nije uvek stabilna, što znači da morate zapamtiti u kojim pozicijama uređaj može stajati bez problema.



Kvalitet eko kože je takav da ne zadržava tragove prstiju ili prljavštinu.

Uređaj je dostupan u dve boje – crvenoj i crnoj.




Obe boje izgledaju atraktivno – crvena je upečatljiva, ali nije previše upadljiva, dok je crna suptilnija i univerzalnija. Iako izbor boje nije presudan, vredi napomenuti da se crveni model lako može pomešati sa Mate X6.

Na gornjem i donjem kraju uređaja nalaze se zvučnici koji obezbeđuju snažan i kvalitetan zvuk. Na gornjoj ivici se nalazi IR port za kontrolu kućnih aparata, dok se na donjoj strani nalazi USB-C konektor. Nekoliko ugrađenih mikrofona osigurava jasan zvuk tokom poziva i efikasno smanjenje šuma iz okoline.



Okvir uređaja izrađen je od hromiranog aluminijuma, što mu daje elegantan izgled, ali je sklon ostavljanju otisaka prstiju. Uređaj nema zaštitu od vode, pa je preporučljivo pažljivo rukovanje. Ipak, Mate XT se pokazao kao veoma izdržljiv model.




Na zadnjem panelu nalazi se blok kamera, dizajniran u prepoznatljivom Huawei stilu. Na predstavljanju Mate XT-a, kompanija je naglasila da je za izradu ovog preklopa potrebno čak 22 dana i 72 tehnološka procesa – od sečenja jednog komada metala do završnog poliranja. Pogledajte kako izgleda ovaj proces.

Vratimo se još malo na mehanizam otvaranja. Kada je uređaj potpuno otvoren, na ekranu se primećuju dva nabora, koja nisu identična.



Nabori nisu samo vizuelno primetni, već ćete ih jasno osetiti pod prstima pri prelasku preko ekrana. Ipak, to ne predstavlja veliku smetnju tokom korišćenja, jer je telefon vrlo udoban za držanje. Vaše iskustvo u velikoj meri zavisi od svakodnevnih navika i potreba. Mate XT ćete najčešće potpuno otvarati u kancelariji ili kod kuće, dok ćete ga na putu verovatno koristiti preklopljenog, mada ga lako možete otvoriti jednom rukom kada vam je potreban veći ekran.


Dimenzije potpuno otvorenog uređaja su impresivne, jer praktično imate pravi tablet u džepu.




Za razliku od klasičnih fold uređaja poput Mate X6, ovde nije dostupan Flex režim, pa nije moguće koristiti telefon u poluotvorenom položaju, na primer, postaviti ga na sto i koristiti za video pozive ili gledanje sadržaja. Razlog za to je dizajn samog mehanizma kao i softversko rešenje koje ne omogućava fiksiranje ekrana u međupozicijama.

Ekran
Specifikacije ekrana su sledeće: dijagonala 10,2 inča, odnos stranica 16:10, LTPO OLED panel, osvežavanje od 90 Hz, rezolucija 2232 x 3184 piksela (381 ppi), automatska kontrola osvetljenja i podrška za Always-on Display. Podrška od "samo" 90 Hz može se činiti kao kompromis u poređenju sa tradicionalnim pametnim telefonima ili tabletima sa 120 Hz, ali u praksi ovaj ekran pruža izuzetno prijatno iskustvo, odličnu reprodukciju boja i sjajnu oštrinu slike.








Podešavanja ekrana su standardna i već viđena na drugim uređajima, pa tu nema posebnih iznenađenja. Na dnevnom svetlu, ekran ostaje čitljiv i ugodan za korišćenje, mada maksimalna osvetljenost ne prelazi 1000 nita, što je karakteristika bliža tabletima nego telefonima.








Prisutna je i podrška za Always-on Display (AoD), zahvaljujući kojoj možete prikazivati različite čuvare ekrana po sopstvenom izboru. U ovom segmentu Mate XT ne donosi posebne razlike u odnosu na klasične telefone.



Baterija
Baterija je specifična po tome što je podeljena na tri dela, prateći konstrukciju samog uređaja, odnosno njegova tri segmenta.


Ukupan kapacitet baterije iznosi 5600 mAh, deklarisana je kao Li-Ion, mada se po spoljnom izgledu i drugim indirektnim pokazateljima može zaključiti da je reč o Si-C bateriji. U pakovanju dolazi punjač snage 66W, pa hajde da pogledamo koliko je potrebno vremena za punjenje.
Standardni punjač od 66W | |
Vreme, minute | % napunjenosti |
10 | 30 |
20 | 44 |
30 | 54 |
40 | 66 |
50 | 76 |
60 | 85 |
70 | 90 |
80 | 94 |
90 | 100 |
Ako uključite "Turbo" režim, uređaj ćete potpuno napuniti za oko sat vremena. Tokom ovog režima punjenja, zagrevanje uređaja nije izraženo, ne prelazeći 38 stepeni Celzijusa.
Dostupno je i bežično punjenje maksimalne snage do 50W (uz korišćenje originalnog punjača), kao i opcija obrnutog bežičnog punjenja.




Vreme rada telefona direktno zavisi od načina upotrebe i korišćenja ekrana. Uređaj će pod većim opterećenjem raditi najmanje 24 sata, što je odličan rezultat. Generalno, autonomija je u skladu sa drugim Huawei telefonima, bez većih odstupanja.
Komunikacione mogućnosti
Telefon poseduje dual-band Wi-Fi (Wi-Fi 6), Bluetooth verziju 5.2 i NFC. Sve navedene opcije funkcionišu besprekorno.
Navigacione mogućnosti uređaja su takođe odlične (GPS/A-GPS/GLONASS/Beidou). "Hladan start" navigacije traje svega 2-3 sekunde, a preciznost je vrlo visoka, čak i u urbanim uslovima.
Memorija, čipset, performanse
Mate XT je baziran na Kirin 9010 čipsetu izrađenom u 7 nm procesu, koji je nešto stariji u odnosu na Kirin 9020 prisutan u Mate X6 modelu.






Prigušivanje u uređaju funkcioniše tako da, kada baterija padne na 20%, automatski aktivira režim štednje energije. Tokom ovog režima, performanse telefona se blago smanjuju, ali bez značajnog uticaja na svakodnevno korišćenje uređaja.

Ako je baterija napunjena, prigušivanje se kontroliše temperaturom. U sintetičkim testovima može dostići čak 44 stepena Celzijusa, što je relativno visoka vrednost. Međutim, u realnoj upotrebi zagrevanje obično ne prelazi 38 stepeni.
Postoje različite memorijske opcije. Sve u svemu, uređaj je brz i radi odlično, nema pritužbi na interfejs ili performanse.



Kamera
Interfejs i podešavanja kamere poznati su sa drugih uređaja kompanije, pa ovde nema značajnih promena.





Prednja kamera je postavljena tako da se može koristiti i kada je uređaj zatvoren i kada je potpuno otvoren. Ovo je prednost u odnosu na klasične Fold telefone, gde u potpunosti izostaje prednja kamera u određenim režimima korišćenja, što može biti veoma nezgodno. Zbog ovakvog rešenja, Mate XT je praktičniji i funkcionalniji u svakodnevnoj upotrebi.

Kada snimate, možete prikazati sliku na otvorenom ekranu i snimiti svoje portrete glavnom kamerom.

Šteta što ovaj režim nije dostupan za video pozive, bilo bi sjajno iskoristiti mogućnosti glavne kamere.
Glavni modul kamere nam je dobro poznat iz serije Pura 70, hajde da pogledamo karakteristike svih modula kamere:
- Glavni: 50 MP, F1.4-F4.0, PDAF, OIS, laserski autofokus
- Ultraširoka: 12 MP, F2.2
- Telefoto: 12 MP, F3.4, OIS, PDAF, optički zum 5.5x

Kvalitet fotografija je dobar, ali uređaj ne poseduje režim True Color, koji je prisutan na Mate X6 i Mate 70 Pro modelima. Odsustvo ovog režima utiče na percepciju fotografija, pa hajde da uporedimo snimke sa Mate X6 i uočimo razlike.
Kao što vidite, ostale fotografije su na dobrom nivou, mada generalno zaostaju za drugim premium Huawei modelima. Međutim, imajući u vidu da je ovo sklopivi telefon, kvalitet kamere je i dalje odličan i jasno je da kompanija nije pravila kompromise u ovom segmentu.
Softver – karakteristike
Uređaj radi na EMUI 15, korisnici su već navikli na Huawei sistem i njegove karakteristike. Rad sa Google aplikacijama je moguć i preko Gbox-a i MicroG-a, tu nema posebnih problema, iako sve zavisi od zahteva korisnika.




Nema smisla opisivati EMUI ljusku, prilično je bogata funkcijama, neke stvari su savršeno implementirane, neke postavljaju pitanja, kao i svi ostali.









Utisci
Nema pritužbi na kvalitet veze, poziv je glasan i dobro se čuje u različitim uslovima. Upozorenje vibracijom je prosečno. Uređaj podržava samo 4G mreže, što je postalo tradicionalno za Huawei.

Nedostatak eSIM-a se oseća, podrška ovoj tehnologiji je nesumnjivo važna za ciljnu publiku Mate XT.
Ali uprkos čitavoj gomili ograničenja, vidimo da je Mate XT jedinstven, a jedinstvenost uvek privlači ljude. Ovaj model trenutno nema direktne konkurente, možemo reći da je ovo jedini imidž uređaj sa ovim oblikom i cenom.

Sa racionalne tačke gledišta, lakše je kupiti isti Mate X6, jer nudi zanimljivije kamere, bolju zaštitu i ergonomiju. Ipak, nećete dobiti tako veliki ekran niti uporedivu imidž komponentu, što se takođe ogleda u visokoj ceni ovog modela.



Huawei je prvobitno kreirao Mate XT kao eksponat, uređaj za promociju brenda, i, u stvari, to je uloga koju igra. Ali u isto vreme, kompanija je uspela da napravi uređaj u proizvodnji i nije se plašila da ga pusti na opštu prodaju.
Takvi modeli su neophodni da bi se unapredila percepcija brenda i tehnologija.
Postoje ljudi koji redovno koriste Mate XT, što znači da su zadovoljni uređajem. Niko od njih nikada neće priznati da im je komponenta slike preovlađujuća, redak i veoma skup model privlači pažnju. Iznenađujuće je da su ljudi prešli na ovaj uređaj sa iPhone-a i ne doživljavaju nikakve muke, jednostavno ga svakodnevno koriste za posao (zanimljivo je da su par ljudi korporativni ljudi, ceo život im je na ekranu telefona ili laptopa, nemaju problema da koriste Huawei).