Test mobilni telefon Samsung Galaxy S23 Ultra
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Samsung Galaxy S23 Ultra. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Samsung Galaxy S23 Ultra vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Sadržaj pakovanja

  • Telefon
  • USB-C kabl
  • Spojnica za SIM ležište
  • Uputstvo

Specifikacija

Dimenzije i težina165,1 × 75,6 × 8,9 mm, 228 grama
MaterijaliAluminijum, Corning Gorilla Glass Victus 2
Ekran6,8 inča, 1440x3080 piksela (20:9), Dinamic AMOLED 2X, 500 ppi, automatska kontrola osvetljenja, AlwaysOnDisplay, Corning Gorilla Glass Victus 2, HDR10+, brzina osvežavanja 1-120 Hz, 500 ppi
Operativni sistemGoogle Android 13.0, OneUI 5.1
PlatformaSnapdragon 8 Gen.2 (4nm)
maksimalna brzina takta 3,6 GHz
Memorija8/12 GB RAM
256/512 GB ili 1 TB ugrađena
bez memorijske kartice
UFS 4.0
LPDDR5 RAM
Bežični interfejsWi-Fi a/b/g/n/ac/ax,
Wi-Fi 6E, Dual Band, Bluetooth 5.3, NFC, ANT+
LTE: poboljšani 4×4 MIMO,
5G
UWB
NetDual SIM, nanoSIM
eSIM
NavigacijaGPS/Beidou/Galileo - GPS sa dva opsega
Senzori i konektoriUSB tip C ( USB 3.2), USB OTG
akcelerometar, senzor blizine, senzor svetlosti, žiroskop, geomagnetni senzor, Holov
senzor
Glavna kameraGlavna kamera sa 4 modula:
- Glavna: 200 MP, 0,6 μm, F1.7, višesmerni PDAF, OIS
- Ultra široki ugao: 12 MP, F2.2, 1.4 μm
- Telefoto: 10 MP, OIS, F2.4 , 1,12 μm , optički zum x3
- Telefoto: 10 MP, OIS, F4.9, 1,12 μm, optički zum x10

Space Zoom
- Hibridni optički zum 5X
- Super Rezolucija Zum do 100X

8K video snimanje
Prednja kamera12 MP, Dual Piksel PDAF
Bokeh efekat, razni dodatni efekti, autofokus
BaterijaLi-Ion 5000 mAh
brzo punjenje 25W
brzo bežično punjenje (15W), obrnuto bežično punjenje (do 9W)
PD 3.0
Stepen zaštiteIP68
Boje4 boje - zelena, fantomska crna, lavanda, bež
ZvukDolbi Atmos, dva zvučnika
Sistem plaćanjaGoogle Pay, Samsung Pay
SpecifičnostiSamsung DeX
S olovka (ugrađena)

Pozicioniranje

Samsung Ultra linija postoji već nekoliko godina i nudi maksimum dostupan na tržištu. Ostali proizvođači kopiraju Ultra prefiks, iako njihovi proizvodi ne zadovoljavaju nivo koji su postavili Samsung Ultra telefoni. Neke od karakteristika Samsung Ultra telefona: S Pen, najbolji ekrani na tržištu, kvalitetan set kamera sa brojnim mogućnostima za fotografiju i za video, uključujući 8K rezoluciju, brzi procesori i tako dalje. Sam naziv Ultra direktno govori da ovde nema kompromisa, dobijate najkompleksniji uređaj, a cena je povoljnija u poređenju sa iPhone modelima slične specifikacije.

Odabir Ultra modela je jednostavan - za one koji traže najbolji telefon i spremni su da plate za najmoderniju tehnologiju.

Dizajn, dimenzije, kontrolni tasteri

Kućište telefona je napravljeno od ojačanog aluminijuma serije 7000, pouzdan je i čvrst materijal, ali je istovremeno i lagan. Jedina mana ovde je što su promenili ivice uređaja, zaobljenost kućišta je slabija, što ga je učinilo podložnim udaru o ivicu, a zatim i skidanje boje.

Skidanje boje je značajan nedostatak koji ćete preduprediti ako uvek koristite futrolu.

Uređaj je dostupan u četiri boje: zelena, fantomska crna, lavanda, bež.

Na testu je uređaj zelene boje. Podseća na prethodne modele Samsung-a, dopadljiv je. Prednji i zadnji panel napravljeni od Corning Gorilla Glass Victus 2, povećali su otpornost stakla na padove i habanje. Lepota mat stakla je u tome što na njemu ne ostaju otisci prstiju: stavite prst na njega i otisak odmah nestaje.

Nekoliko reči o ergonomiji telefona. Zaobljenost ekrana je mnogo manja, malo je neudoban zbog toga. Jedina prednost skoro ravnog ekrana je u tome što S Pen ne sklizne sa ivice.

Dimenzije pametnog telefona su 165,1 × 75,6 × 8,9 mm, a težina 228 grama. S jedne strane, tanko kućište, sa druge - težak uređaj, ali se brzo naviknete.

Na desnoj strani je taster za jačinu zvuka, dugme za uključivanje/isključivanje. Utor za dve nanoSIM kartice se nalazi na donjem kraju, tu je i USB Tipe C konektor, kao i zvučnik. Drugi zvučnik je iznad ekrana, stereo par radi dobro, jačina zvuka je iznad proseka. Nedostatak je što su zvučnici višesmerni, zvuk malo "šeta". Ali u uređaju ove veličine to je normalno.

Zaštita od vode je, naravno, prisutna (IP68), što čini upotrebu uređaja i na vodi bezbednom.

Senzor otiska prsta je ugrađen u ekran, radi savršeno, nema lažnih pozitivnih rezultata. U početku, na ekranu nema zaštitnog filma, možete ga zalepiti sami ili odabrati staklo. Ali odaberite tako da ne ometa rad senzora.

Ekran

Pogledajmo tehničke specifikacije ekrana: 6,8 inča, 1440x3080 piksela (20:9), Dinamic AMOLED 2X, 500 ppi, automatska kontrola osvetljenosti, AlwaysOnDisplay, Corning Gorilla Glass Victus 2, HDR10+, brzina osvežavanja 1-120 500 ppi, 1750 nita.

Navikli smo na činjenicu da Samsung svake godine poboljšava svoje ekrane, ali ove godine se to de facto nije dogodilo. Glasine su tvrdile da će kompanija preći na novu generaciju matrica, LTPO 3.0, čija bi jedna od prednosti bila promenjena PVM frekvencija, karakteristike su bile 2100 Hz. To bi, u stvari, bilo rešenje za PVM problem na koji se mnogi žale u vezi sa Samsung proizvodima. Ali inženjeri nisu rizikovali, novi paneli su prvo otišli ​​kineskim proizvođačima, oni će ih testirati na svojim vodećim modelima, sledeće godine će doći do proizvoda kompanije Samsung. Čudno? Da. Ali Samsung ne želi da rizikuje, plus ostavlja prostor za poboljšanje svojih proizvoda. Jedan od argumenata je bio da je potrebno pokazati povećanje vremena rada, sa novom matricom to ne bi bilo toliko primetno. Dakle, PVM je ostao na nivou prethodnih modela.

Sa izuzetkom ovog nedostatka, ekran je šik, savršeno čitljiv na suncu.

Režim od 120 Hz je odličan. Podešavanja ekrana su tipična za vodeći model kompanije Samsung, postoji sloboda za one koji žele da prilagode uređaj za sebe i svoje preferencije.

AoD režim je takođe lep, vidite obaveštenja na zaključanom ekranu, možete brzo da pređete na njih.

Tradicionalno, postoji filter plave boje, tamna tema, uključujući mogućnost postavljanja rasporeda. Prilagodljiva osvetljenost ekrana se prilagođava vašim željama. U ručnom režimu možete podesiti osvetljenost do 550 nita, u automatskom režimu dostiže 1750 nita.

Baterija

Ugrađena Li-Ion baterija ima kapacitet od 5000 mAh, podržava USB Pover Delivery 3.0. Podržan je punjač od 45W, ali kupovina za ovaj model izgleda nepotrebno. Pogledajte vreme punjenja.

Minuta25W, % napunjenosti45W, % napunjenosti
1525,00%28,00%
3052,00%54,00%
4576,00%80,00%
6094,00%94,00%
100% za 72 minuta100% za 75 minuta

Kao što vidite, izbor jačeg punjenja nije neophodan, dovoljno je uobičajenih 25 W. U podešavanjima možete da isključite brzo punjenje ako vam se čini da istroši bateriju (u praksi to nije slučaj).

S obzirom na to da kineski proizvođači prodaju pametne telefone sa brzim punjačima u kompletu, oni pune uređaje u proseku za 40 minuta (postoji realme GT3 punjenje za 10 minuta, ima „sporo” punjenje za sat vremena). Samsung se ne razvija u ovom smeru i to postaje problem, u vodećim modelima korisnici žele sve najnovije tehnologije.

Bežično punjenje podržava snagu do 15W, što vam omogućava da napunite pametni telefon za 100 minuta. Reverzno punjenje vam omogućava da dopunite dodatnu opremu ili drugi pametni telefon, snaga je do 9 W.

Vreme rada je uvek jedan od najzanimljivijih parametara, ove godine je došlo do dramatičnih poboljšanja. Podrazumevana podešavanja su konačno napravljena tako da uređaj radi duže vreme i ne morate da ulazite u meni da biste sami izabrali parametre. Kao rezultat toga, za većinu ovo daje primetno povećanje vremena rada – od S22 Ultra sa istom baterijom i na podrazumevanim podešavanjima, razlikuje se za oko trećinu.

Na primer, režim performansi je nestao iz menija, sada ga uređaj automatski uključuje pri određenom opterećenju, ali korisnik ne može sam da ga pokrene.

A ovo je pravi pristup kada se postavljaju optimalna podešavanja za korisnika u svim aspektima rada. U proseku, testirani telefon radi dnevno sa 6-7 sati ekrana, velikom količinom prenetih podataka. Dva dana rada je lako ostvarivo, vreme ispred ekrana je 4-5 sati. Za one koji vole da prilagode svoj uređaj, vreme rada će biti dva ili tri dana, a ekran će raditi deset sati ili više.

Opcije komunikacije

Postoji podrška za Wi-Fi 6 (802.11ax), kao i maksimalno agregiranje LTE frekvencija. Prisutan je i Wi-Fi 6E.

Podrška za sisteme plaćanja Samsung Pay, Google Pay. Naravno, postoji i NFC.

Bluetooth verzija 5.3. Postoji funkcija QuickShare koja vam omogućava brzo slanje velikih datoteka na druge Samsung uređaje (neka vrsta WiFi Directa).

UWB standard za dodatnu opremu. GPS dual-band odlično radi u urbanim sredinama, ovde nema zamerki.

Memorija, čipset, performanse

Osnovna verzija uređaja je 8/256 GB, što nije loše, ali ako želite više RAM-a, ostale opcije su 12/256 GB, 12/512 GB i 12/1 TB. Na testu je opcija 12/256 GB, deluje optimalno. Tradicionalno, ne postoji podrška za memorijske kartice. Integrisana UFS 4.0 memorija za ogromno povećanje performansi.

Unutra je Snapdragon 8 Gen.2 za Galaxy, performanse ovog čipseta su maksimalne za današnje tržište, za maksimalne softverske i sistemske performanse, trajaće nekoliko godina.

Rezultati brojnih sintetičkih testova.

Iako je sistem hlađenja izmenjen, tokom zahtevnog rada telefon može da se zagreje ali to se dešava i kod drugih proizvođača, uključujući Apple. Kod novih procesora sa velikom brzinom takta, teško je izbeći zagrevanje. Pogledajte test prigušenja, uređaj dobro održava performanse čak i kada se zagreje (test 20 i 100 niti).

Kamere

Nekoliko reči o kamerama u Galaxy S23 Ultra:

  • Primarna : 200 MP, 0,6 μm, F1,7, višesmerni PDAF, OIS
  • Ultra široka : 12 MP, F2.2, 1.4 μm
  • Telefoto : 10 MP, OIS, F2.4, 1.12 μm, optički zoom x3,
  • Telefoto 10 MP, OIS, F4.9, 1.12μm, optički zoom x10
  • Space zoom
    • Hibridni optički zum 5X
    • Super rezolucija zumiranja do 100X

Interfejs kamere je poznat drugim uređajima, kao i mogućnosti uređaja. Plus, dodat je Expert RAW, ranije se mogao zasebno preuzeti.

Hajde da pogledamo interfejs kamere.

Ako niste koristili Samsung Galaxy S23+ Ultra, možda će vam fotografije izgledati previše svetlo i previše šareno. Podrazumevana podešavanja ekrana su takva ali možete promeniti ova podešavanja tako da slike budu prirodnije i boje malo prigušene.

Važno je da razumemo da način prikaza ne utiče na samu fotografiju, na računaru ili na drugom uređaju slika se normalno prikazuje bez efekta poboljšavanja boja. Prilikom snimanja, na ekranu se prikazuje slika onako kako će biti sačuvana (ekran je ne ulepšava).

Nije tajna da kompjuterska fotografija dominira mobilnim uređajima, omogućavajući vam da snimite visokokvalitetne slike u situacijama u kojima su ranije bile nemoguće. Podrazumevano je omogućena opcija „Optimizacija okvira“, kojom telefon pojačava kontrast, uključuje HDR režim gde je to potrebno. Jednom rečju, automatizacija odlučuje za vas koja će slika izgledati najatraktivnije. Ako ne želite takva poboljšanja, jednostavno isključite ovu opciju.

Pogledajte primer, levo - snimak bez optimizacije, desno - sa optimizacijom. Ovo je dobar primer kako je radila automatika, malo je pojačala efekat neba i vode, povećala kontrast slike.

Modul glavne kamere ima rezoluciju od 200 megapiksela, dok su slike koje dobijate podrazumevano 12 megapiksela. U podešavanjima možete odabrati rezoluciju od 200 megapiksela ili 50 megapiksela.

Pogledajte snimak od 200 i 12 megapiksela i vidite u čemu se razlikuju.

Upravo onaj slučaj kada će mnoge prevariti osećaj da što je veća rezolucija, to bolje. Slika od 200 megapiksela je skoro pun kadar sa matrice, koja ima mnogo tehničkih nedostataka, algoritmi ih uklanjaju tokom obrade. Ista priča sa snimkom od 50 megapiksela. Zbog toga je vredno ostaviti tačno 12 megapiksela, a oni koji žele da dobiju maksimalnu veličinu datoteke mogu da snimaju u Pro režimu (kao opcija, Expert RAW), postoji mogućnost da sačuvate RAW datoteku.

Visoka rezolucija daje više detalja, što je jasno vidljivo na slikama objekata u prvom planu.

Svaka kamera ima svoja ograničenja, na primer, snimanje makroa za matrice visoke rezolucije je uvek problem. Ovaj uređaj nije izuzetak, iako je poboljšano fokusiranje (prelazak na širokougaoni modul). Pogledajte snimak cveta sa i bez poboljšanog fokusa. Znajući kako algoritam funkcioniše, možete da snimate slike sa različitim efektima, sa ili bez zamućenja pozadine.

Međutim, možete da zamutite plan zgrade u režimu „Portret“, a možete ih snimiti za nekoliko osoba (izaberite one koji su u prvom planu). Portretni režim se takođe može koristiti za subjekte koji nisu ljudi da bi se objekat podigao iz pozadine.

Pogledajmo primere noćnog snimanja, oni bi trebali mnogo reći o mogućnostima kamere. Ovde ne želite da se uvek oslanjate na automatizaciju. Postoji "Pro" režim, u kojem možete da radite šta god želite.

Reč ili dve o Pro režimu, imate podešavanja za kontrolu snimka i šta se dešava, svako podešavanje se može promeniti. Osim toga, napravite sliku u JPEG i RAW formatu, što vam kasnije omogućava da izvučete maksimum iz nje.

U podešavanjima postoji parametar "Preporuke za snimke", u većini slučajeva ovo je preporuka za kompoziciju, gde treba da bude centar, kako izgleda linija horizonta. Za neke ovo može biti korisno.

Hajde da pogledamo snimke na modulu glavne kamere.

Slike su živopisne, svetle, ispostavilo se da je kamera univerzalna. Ne zaboravite na makro, ovde je inferiorniji od mnogih uređaja, vredi snimati sa optičkim zumom, moguće je da će rezultat biti zanimljiviji.

Malo o zumiranju. Dva modula za x3 i x10, što daje potpunu slobodu u kreativnosti, pogledajmo slike sa x3 zumom.

A evo i slika sa x10 zumom.

Noću, x10 zoom nije dobar, slika ima previše šuma. Takođe, x10 zoom ne daje uvek dobar rezultat tokom vožnje u automobilu, trešenje ne dozvoljava da automatizacija radi ispravno.

Galaxy S23 Ultra nadmašio je svoje konkurente u testiranju na slepo. Samo u pogledu kvaliteta noćnog snimanja inferiorniji je od iPhone 14 Pro Max, iako razlika nije velika.

Hajde da još jednom pogledamo fotografije sa S23 Ultra.

Fotografije govore same za sebe, ovde nisu potrebni dalji opisi.

Sa četiri modula sa veoma različitim parametrima, kamera u S23 Ultra daje zanimljive rezultate – to je zaista kompaktna i moćna kamera koja je uvek u vašem džepu. Ima više nego dovoljno mogućnosti za kreativnost - možete da snimate u automatskom režimu i dobijete veoma dobre slike, ili možete da pokušate da snimate sa ručnim podešavanjima, a zatim dovedete svoju sliku na idealno stanje u editoru. Kamera je pogodna i za početnike i za one koji znaju da slikaju.

Uvek se postavlja pitanje za kameru i automatizaciju, koliko ispravno procenjuju uslove snimanja. Što se tiče S23 Ultra, može se reći da je broj dobrih snimaka maksimalan, po ovom parametru kamera nadmašuje i prethodne modele i konkurente. O ovakvim kamerama u mobilnim uređajima u bliskoj prošlosti mogli smo samo da sanjamo, ali sada je to stvarnost. A u pogledu kvaliteta slike, mi smo na nivou koji će zadovoljiti ogromnu većinu ljudi.

Softver

Uređaj radi na Android 13, unutra je OneUI 5.1.

Utisak

Kvalitet veze je dobar, nema pritužbi. Odličan telefon koji deluje kao univerzalno rešenje, veliki ekran je dovoljan za svaki zadatak. U Apple liniji, iPhone 14 Pro Max je konkurent, ali ima više ograničenja.

U pogledu odnosa cena/kvalitet među vodećim modelima, S23 Ultra je izuzetno atraktivan i stoga danas publika istog iPhone-a bira ovaj uređaj.

Korisnik može biti zadovoljan kamerama, kvalitetom slika i video zapisa, performansama rešenja i odličnim ekranom. Model se pokazao uspešnim, iako nema toliko razlika u odnosu na prethodni uređaj.

Za one koji traže uređaj koji je sublimirao što je moguće, S23 Ultra je odličan izbor. Postoje sitnice koje mogu biti unapređene ali i to će se desiti u narednim modelima.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024