13+ 8GB, 128GB, 2x SIM2024
2024. godina
6.67" OLED 120Hz, 88.9% body
7300, Android 14
RAM 8 GB, INT 128GB, EXT SDXC
80W, 5000 mAh Neizmenjiva
1 kamera, max 50MP
 
 
Test mobilni telefon Realme 13+ 8GB, 128GB, 2x SIM
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Realme 13+ 8GB, 128GB, 2x SIM. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Realme 13+ 8GB, 128GB, 2x SIM vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Pakovanje

  • Uređaj
  • Brzo punjenje 80W sa USB-C kablom
  • Klip za SIM ležište
  • Silikonska torbica
  • Zaštita ekrana
  • Uputstva
  • Garantni list

Specifikacije

Dimenzije i težina161,7 × 74,7 × 7,6 mm, 185 grama
MaterijalZaštitno staklo na prednjoj strani, plastično telo
Ekran6,7 inča, 1080x2400 piksela, AMOLED, brzina osvežavanja 120 Hz, brzina uzorkovanja sloja dodira do 1200 Hz, odnos 20:9, gustina piksela 395 ppi, raspon boja 100% DCI-P3, tipična osvetljenost do 60, vršna osvetljenost 2000 nita, Always-On Display
Operativni sistemGoogle Android 14, vlasnička školjka Realme UI 5.0
PlatformaMediatek Dimensity 7300 Energy (4 nm), Mali-G615 MC2 grafika
Memorija8/256 GB ili 12/256 GB, LPDDR4X, UFS 3.1, podrška za memorijsku karticu
Dinamička memorija, do 14 GB pored RAM-a
Bežični interfejsWi-Fi a/b/g/n/ac 2,4/5 GHz, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4 (aptX HD), NFC (360 stepeni)
AudioStereo zvučnici
3,5 mm LDAC priključak
NetGSM: 850/900/1800
VCDMA: Opsezi 1/5/8
FDD-LTE: Opsezi 1/3/5/8/28A
TD-LTE: Opsezi 40/41 (2535-2655MHz)
NR SA:n1/n3/n5 /n8/n28B/n40/ n41(2535-2655MHz)/n77/n78
NR NSA:n78
Dve Nano SIM kartice (kombo slot sa memorijskom karticom)
NavigacijaGPS, AGPS, GLONASS, GALILEO, Beidou
Senzori i konektoriOptički skener otiska prsta (na ekranu), akcelerometar, senzor svetla, senzor blizine, kompas
Glavna kamera50 MP, širokougaoni (SONY LIT-600), otvor blende f/1.8, PDAF (fazni autofokus), OIS
2 MP, senzor dubine

Senzor treperenja
Snimanje videa:

– 4K@30 fps, 1080p@30/60/120 fps
– EIS/ OIS
Prednja kamera16 MP, širokougaoni, otvor blende f/2.4, HDR, bez autofokusa
Nivo zaštiteIP65
BaterijaLi-ion 5000 mAh, brzo punjenje 80 W, vreme punjenja - do 50% za 19 minuta
BojaBronzana (Victory Gold), tamno ljubičasta (Dark Purple)

Pozicioniranje

Jedna od najvećih prednosti Realme-a je potraga za novim kombinacijama performansi i materijala. Kompanija traži ne samo povoljan odnos cene i kvaliteta, već i jedinstvenu komponentu koja može dati drugačiju percepciju uređaja. Testirani uređaj je upravo jedan od onih referentnih uređaja na koji će se mnogi fokusirati.

Jedan od glavnih problema poslednjih godina kod telefona nisu performanse same po sebi, već grejanje tela uređaja. Desetak minuta telefon radi manje-više podnošljivo, ali se onda zagreva i kreće prigušivanje, a uređaj je neprijatno držati u rukama. Za neke modele, zagrevanje kućišta dostiže 45-50 stepeni, što je potpuno neprihvatljivo. Grejanje je loše iz mnogo razloga: brzo pražnjenje baterije, ograničena osvetljenost ekrana, degradacija kapaciteta baterije tokom vremena. U srednjem cenovnom segmentu većina modela ima problema sa grejanjem, uprkos činjenici da tamo nisu instalirani najproduktivniji procesori.

Realme 13+ 5G je odlučio da uzme najbolje od telefona za igre i postigne minimalno zagrevanje pod opterećenjem, iste performanse u teškim aplikacijama, na primer, u igrama. Ovaj problem se može rešiti uz pomoć brojnih trikova, ali morate početi sa odabirom procesora. S jedne strane, mora biti dovoljno moćan, s druge strane, ne sme da se zagreva kao šporet. Ne možete očekivati vrhunsko rešenje u modelu srednjeg segmenta, ono se neće uklopiti u vaš budžet. Ali Realme je izabrao MediaTek Dimensity 7300 Energy procesor, napravljen korišćenjem 4 nm procesne tehnologije. Odličan odnos cena/kvalitet, ali se procesor i dalje zagreva, a onda smo morali da smislimo kako da zaobiđemo ovo ograničenje. Na tržištu postoje dva rešenja. Prvi je da se kućište napravi od metala i da se kroz njega odvede toplota, dok se u isto vreme dodaje sistem hlađenja početnog nivoa. Ovde samo kućište služi za uklanjanje toplote, mana je što se zagreva i to je primetno. Drugi je da konfigurišete sistem hlađenja tako da efikasno uklanja toplotu iz procesora, ali samo kućište ostaje relativno hladno.

Kompanija je poslala telefon u promotivnoj kutiji, u kojoj možete pronaći primer rashladne ploče koja se koristi u Realme 13+ 5G. I za poređenje, ovo je tipičan grafen film, koji se koristi u uređajima ove cenovne klase.

Ploča je površine 6050 kvadratnih milimetara i napravljena je od nerđajućeg čelika. A ovo je najveći sistem hlađenja koji možete pronaći u uređajima u ovom segmentu. Izbor plastičnog kućišta pruža još jednu neočekivanu prednost: ne zagreva se, a čak i pod velikim opterećenjem uređaj ostaje blago topao. To je upravo ono što se može nazvati pronalaskom od strane Realme inženjera, i bilo bi pogrešno misliti da je ovo zanimljivo samo za one koji igraju igrice, model je odličan za sve, dobro radi u tipičnim zadacima i nema grejanja.

Ovo je uređaj za rad i za igrice. On je jednostavno takav, univerzalan i zanimljiv ne samo mladima koji se aktivno igraju. Važna komponenta su performanse koje izdvajaju telefon u svojoj klasi, plus odličan modul kamere koji omogućava snimanje dobrih slika. Ali to je i potraga za kompromisom kada nema dodatnih modula kamere (širokougaoni, telefoto, itd.). Zadatak je bio da uređaj bude pristupačan, ali da istovremeno obezbedi niz karakteristika koje razlikuju model od ostalih iz te kategorije.

Dizajn, dimenzije, elementi upravljanja

Model je napravljen od plastike, postoje dve boje - bronzana i tamno ljubičasta.

Dimenzije telefona su tipične za takvu dijagonalu ekrana - 161,7 × 74,7 × 7,6 mm, 185 grama. Kućište izgleda četvrtasto, ali u isto vreme ima blago zaobljenje na zadnjoj površini i ne useca se previše u šaku.

Komplet uključuje providnu silikonsku futrolu koja se može koristiti za zaštitu kućišta. Na zadnjoj ploči vidite šaru sa efektom zgužvanog papira, površina je prilično zanimljiva i otporna na habanje.

Navikli smo na činjenicu da je okrugli blok kamera tipičan za vodeće i skupe uređaje; Lepo je što je glavni modul smešten tako da ni na koji način ne blokirate vreme snimanja, bez obzira na to kako držite telefon.

Stepen zaštite IP65 razlikuje uređaj od mnogih u ovom segmentu. Hajde da pogledamo kontrole na desnoj strani nalazi se upareni taster za jačinu zvuka i dugme za uključivanje/isključivanje.

Jedan zvučnik je na donjem delu telefona, a drugi na gornjem, stereo par radi dobro, zvučnici su glasni i dobro rade u igricama. Postoji još jedna karakteristika koja će se svideti onima koji igraju - prisustvo 3,5 mm priključka na gornjem kraju. Žičane slušalice nemaju kašnjenja u prenosu zvuka kao Bluetooth slušalice, što stvara potpuno impresivan efekat prilikom igranja igara.

Uređaj ima dva mikrofona, omogućavaju kvalitetan prenos govora tokom razgovora, a nalaze se na krajevima. Kombinovani konektor za dve NanoSIM kartice kao i memorijska kartica, takođe se nalaze na donjem kraju.

Zaštitni film je odmah zalepljen na ekran, ne morate da ga kupujete dodatno, što je lepo. Trajaće dugo.

Dobro napravljen uređaj, može se nazvati poštenim za svoju klasu. Lepo izgleda, otporan je na habanje i nema primedbi na materijale kućišta. Ali glavna stvar je kako su pojedine komponente, na primer, ekran, istaknute.

Ekran

Tehničke karakteristike ekrana su sledeće: 6,7 inča, 1080x2400 piksela, AMOLED, brzina osvežavanja 120 Hz, brzina uzorkovanja sloja dodira do 1200 Hz, odnos 20:9, gustina piksela 395 ppi, raspon boja 100% DCI-P3 tipična osvetljenost do 600 nita (ručni režim), maksimalna osvetljenost 2000 nita, Always-On Display.

Hajde da započnemo diskusiju sa osvetljenošću ekrana, što je važno kada radite sa telefonom na jakom suncu. Tekst ostaje čitljiv i slika je vidljiva (600 nita u ručnom režimu).

Adaptivna osvetljenost je postavka na kojoj bi mnogi drugi telefoni pozavideli, omogućava vam da podesite svoje postavke osvetljenosti bez obzira da li volite svetliji ili tamniji ekran. Odlično fino podešavanje prilagodljive osvetljenosti kako bi odgovaralo vašim potrebama.

Prikaz boja se takođe može prilagoditi vašim željama.

Nisu štedeli na ekranu, a to je jasno vidljivo u dodatnim podešavanjima, na primer, zaštiti očiju. Ovde možete podesiti režim e-knjige (efekat prikaza je crno-beli), podesiti temperaturu boje ekrana, menja boju od tamno sive u žutu sa različitim stepenom zasićenosti.

Pored činjenice da možete podesiti režim zaštite vida da radi po rasporedu, postoji režim sa algoritmom veštačke inteligencije koji detektuje zamor vaših očiju i automatski uključuje zaštitu. U početku se činilo da je ovo neka vrsta fikcije, ali je onda našla neočekivanu aplikaciju: telefon uhvati trenutak kada se vaše oči umore i uključuje podešavanja zaštite. I u ovom trenutku najbolje je da jednostavno odložite telefon i da više ne radite sa njim (kada igrate, ovaj režim se ne uključuje iz očiglednih razloga).

AoD režim možete prilagoditi sebi, izabrali smo Realme maskotu.

Druga karakteristika je da ekran radi, dok ga gledate, ne isključuje se. Uključili smo 120 Hz u podešavanjima, ova fluidnost pomeranja nema kritičan uticaj na potrošnju energije.

Senzor ekrana podržava klikove do 1200 Hz ovo podešavanje je omogućeno u igricama i omogućava vam da dobijete potpuno drugačije rezultate u pucačkim igrama. Esports prefiks za ekran je potpuno je opravdan. Ekran je još jedna jača strana modela.

Poslednja stvar koju želimo da istaknemo o ekranu. Blago je zaobljen na ivicama, što stvara prijatan efekat.

Baterija

Ugrađena baterija ima kapacitet od 5000 mAh. Uključeno je punjenje od 80W, za 19 minuta dobićete 50% napunjenosti. Ali sve zavisi od temperature uređaja i okoline. Za četrdeset minuta u svim uslovima dobićete 90% napunjenosti baterije (za potpuno isključen i hladan uređaj i 100%), a ukupno vreme punjenja je 52 minuta.

Ono što može da nervira kod mnogih telefona je to što kada ekran pokaže nekoliko procenata napunjenosti baterije, to je izgubljen slučaj, pojedu se pred vašim očima, nemate vremena da radite bilo šta, morate tražiti punjač. Tokom nekoliko nedelja testiranja, deluje da 4-5% baterije na ovom modelu daje mnogo više vremena, razlika u odnosu na druge uređaje je upadljiva.

I postoji još jedna razlika, jača strana ovog modela. Vreme rada izgleda kao rekordno, na primer, možete igrati PUBG na maksimalnim podešavanjima oko 7 sati, što je mnogo. Promenite podešavanja na nežnija u pogledu grafike, a vreme se povećava na 9 sati. Ako želite da gledate film sa maksimalnom osvetljenošću ili slušate zvuk preko zvučnika, na raspolaganju vam je otprilike 13,5-14 sati. Šta god da se kaže, ovde je sve dobro u pogledu vremena rada ovaj uređaj može sa lakoćom da izdrži ceo dan pod opterećenjem (istih 6-7 sati rada na ekranu, velika količina prenetih podataka). Prednost uređaja je u tome što se ne zagreva tokom rada čak i pod najvećim opterećenjem, temperatura ne prelazi 38 stepeni. Štaviše, bez obzira da li uključite GT režim performansi ili ne, nećete primetiti veliku razliku u vremenu rada, tako da možete da radite kako želite.

Memorija, čipset, performanse

Uređaj je dostupan u nekoliko verzija, osnovnih 8/256 GB i 12/256 GB (UFS 3.1). RAM se može proširiti korišćenjem prostora za skladištenje, plus 14 GB.

Vodeći modeli često imaju instaliranu UFS 4.k memoriju, ali ne i uređaje srednjeg segmenta. I ovde se postavlja pitanje, kako se performanse razlikuju, odgovor vas može iznenaditi - sve zavisi od vaših zadataka. Na primer, izvršena je optimizacija za glavne igre, što vam omogućava da ih brzo pokrenete, uključujući i na maksimalnim podešavanjima, i izbegnete usporavanje. Na primer, u standardnim PUBG podešavanjima dobijate 90 fps, u maksimalnim podešavanjima grafike dobijate stabilnih 60 fps. I nema grejanja. Za uređaj ovog nivoa, performanse igara su jednostavno nezamislive.

Preporučujemo da koristite memorijsku karticu za čuvanje medija, na primer, muzike, podcasta, video zapisa. Ali sačuvajte fotografije i video zapise u internoj memoriji, kao i same igre.

Mediatek Dimensity 7300 Energy čipset (4 nm), Mali-G615 MC2 grafika. Produktivan, nema usporavanja u interfejsu za svoj nivo, uređaj je, iskreno govoreći, dobar i nadmašuje direktne konkurente u brzini kako na testovima tako iu stvarnom životu.

U sintetičkim testovima, uređaj se ponaša ovako.

Hajde da pogledamo prigušivanje pod opterećenjem, to je beznačajno, ali sve je učinjeno kako bi se osiguralo da temperatura na kućištu ne poraste iznad 38 stepeni.

Merili smo temperaturu u različitim režimima rada, obično je uređaj hladan, oko 34 stepena, samo pri najtežim opterećenjima temperatura dostiže 38 stepeni. U igricama to je skoro neprimetno.

Komunikacione mogućnosti

Podrška za 5G znači da uređaj može postići maksimalne brzine na odgovarajućim mrežama.

Takođe na ovom modelu postoji Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, podržan je NFC. Što se tiče navigacije, uređaj dobro određuje lokaciju, ovde nema grešaka. Kvalitet Wi-Fi veze je besprekoran.

Kamere

Interfejs kamere je poznat, ali postoji mnogo dodatnih režima.

Realme se oslanjao na Sony LIT-600 modul, on pruža fundamentalno drugačiji kvalitet slike u modelima srednjeg segmenta. Međutim, obično se može naći u modelima drugih cenovnih grupa, ali ne i u tako pristupačnim uređajima. I ovde vidimo namerno pojednostavljenje, napuštanje dodatnih modula u korist jednog, ali veoma dobrog. Pogledajte primere slika.

Softver

Unutra je Android 14, sa Realme UI 5.0 na vrhu. Interfejs je prilično prijatan, u njemu nema posebnih ukrasa, ali možete ga koristiti udobno, iako je na nekim mestima preopterećen. Pogledajte primere interfejsa.

Među neobičnim karakteristikama, želeli bismo da napomenemo da korisnici drugih Realme telefona mogu da vas pozovu direktno pomoću Bluetooth veze. Postoji samo jedan nedostatak - udaljenost na kojoj funkcionišu takvi pozivi je ograničena, do deset metara.

Utisci

Nema ni jedne zamerke na kvalitet komunikacije, sve je u redu.

U vezi sa odabirom memorije, oni koji igraju igrice treba da izaberu verziju sa 12 GB RAM-a, ali za ostalo je sasvim prikladna opcija od 8/256 GB.

Na početku teksta smo rekli da bi u nekim delovima uređaj mogao da postane standard za svoj segment, i to je tačno. Ono što treba napomenuti su visoke performanse i odsustvo primetnog zagrevanja, brzo punjenje i dugo vreme rada. Odličan ekran, stereo zvučnici, memorijske kartice. Adaptacija za igre, koja daje stabilne 90 fps u većini poznatih igračaka, kao i dugo vreme rada, plus prisustvo 3,5 mm utičnice za žičane slušalice. Ali telefon nije pogodan samo za igre već i za ozbiljniji rad. I ima odličnu kameru za ovu klasu uređaja.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024