Reno7 2022
2022. godina
6.43" OLED, 85.3% body
24% 680 4G, Android 12
RAM 8 GB, INT 128GB, EXT SDXC
33W, 4500 mAh Neizmenjiva
2 kamere, max 64MP
 
 
Test mobilni telefon Oppo Reno7
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Oppo Reno7. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Oppo Reno7 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Iskreno, dugo sam ignorisao Oppo pametne telefone, jer me je proizvođač jednostavno uplašio svojim ogromnim asortimanom proizvoda i pristupom novim uređajima.

Na primer, Oppo Reno4 Lite, Reno5, Reno6 i Reno7 su trenutno u prodaji na zvaničnom sajtu Oppo u isto vreme. Istovremeno, kompanija je već predstavila Reno8 u avgustu i uskoro će predstaviti Oppo Reno9.

Dodajte ovde da svaki od navedenih modela postoji u različitim verzijama – Lite, Pro, Pro+, 4G, 5G, Z, Z 5G, SE 5G.

I što je najvažnije, u slučaju istog Renoa, ne može se reći da je svaki novi model bolji od prethodnog. Na primer, Reno5 4G se ne razlikuje od Reno6. A Reno7, iako koristi moderniji Snapdragon 680 čipset zasnovan na 6nm procesnoj tehnologiji, i dalje je oko 26% (prema AnTuTu testu) inferiorniji u performansama u odnosu na Reno6 i Reno 5, koji rade na Snapdragon 720G.

Cene na zvaničnom sajtu takođe prete da zbune.

Oppo Reno7 recenzija

Dopao mi se Oppo Reno7. Postoje grube ivice, ali dizajn, ekran, performanse, trajanje baterije, karakteristike interfejsa, kvalitet komunikacije su dobri. Postoje razne zabavne sitnice koje zapravo ne utiču na korisničko iskustvo. Na primer, funkcija mikroskopa ili konturnog portreta za uvek uključen ekran.

Pa, pređimo na zvanični deo pregleda.

Pozicioniranje

Na zvaničnom sajtu, Oppo ne izdvaja nijednu određenu kategoriju korisnika za koje je pametni telefon kreiran, već jednostavno odmah navodi njegove prednosti:

  • LTPS AMOLED ekran sa brzinom osvežavanja od 90Hz i uvek uključenom podrškom, fabrički zalepljen zaštitni film
  • Moderan retro dizajn: zadnja strana od kože ili fiberglasa, tanko kućište od 7.49 mm
  • Visokokvalitetni selfi sa IMX709
  • Glavna kamera je 64MP, a tu je i kamera za mikroskop
  • SuperVOOC od 33W super brzo punjenje i baterija od 4500mAh
  • Najsavremeniji Snapdragon 680 čipset zasnovan na 6nm proizvodnom procesu
  • NFC, 3.5mm priključak, poseban slot za microSD karticu, torbica za nošenje je uključena
  • Optički skener otiska prsta na ekranu

Specifikacije

  • Procesor : Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm), Adreno 610 grafika
  • Operativni sistem : Android 12 sa ColorOS 12.1 UI-om
  • Memorija : 8GB LPDDR4X / 128/256GB UFS2.2, poseban slot za microSD
  • Ekran : 6.43 inča, LTPS AMOLED, 2400x1080 piksela, 409 ppi, izmerena osvetljenost 636 nita, brzina osvežavanja 90Hz, HDR10, uvek uključen, Corning Gorilla Glass 5
  • Baterija : Li-Po 4500 mAh, brzo punjenje 33W, obrnuto punjenje
  • Glavna kamera :
    • 64 MP, f/1.7, 26mm (širokougaoni), 1/2.0″, 0.7µm, PDAF
    • 2 MP, f/3.3, (mikroskop)
    • 2 MP, f/2.4, (dubina)
    • Video snimanje 1080p@30fps, giro-EIS
  • Prednja kamera : 32 MP, f/2.4, 24mm (širokougaona), 1/2.74″, 0.8µm
  • SIM kartica : 2 Nano-SIM
  • Mreža i podaci : GSM 900/1800/1900, 3G, 4G LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.1, NFC, USB Tipe-C 2.0, USB OTG
  • Navigacija : A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS
  • Senzori : skener otiska prsta (ispod ekrana), akcelerometar, žiroskop, blizina, kompas
  • Ostalo : 3.5 mm priključak, bez radija, IPX4 zaštita, RGB svetlosni prsten oko kamere se koristi za obaveštenja i za osvetljenje kada kamera mikroskopa radi
  • Materijali : Corning Gorilla Glass 5, zadnja strana od eko kože, plastični okvir
  • Dimenzije : 159.9 x 73.2 x 7.5 mm, težina 175 g
Pametni telefon dolazi u kutiji sa zaštitnim omotom, ispod kojeg je..
..jednostavna crna kartonska kutija.
Unutrašnji punjač, kabl i providno kućište.

Informacije o zvaničnom sajtu

Brojne netačnosti su dostupne na zvaničnom sajtu što se tiče karakteristika. Na pametnom telefonu:

  • nema 4K snimanja, samo Full HD
  • nema Wi-Fi 6, već Wi-Fi 5
  • grafika nije ARM Mali-G68 MC4, već Adreno 610
  • nije Android 11 već Android 12
  • Samo HDR10 (nema HDR10+)

Dizajn

Ovo je, možda, skoro najprijatniji pametni telefon koji sam ove godine držao u rukama. Zbog činjenice da je dijagonala ekrana 6.43 inča, uređaj se pokazao kompaktnim (159.9 x 73.2 x 7.5 mm). Plus minimalna debljina od 7.43 mm. A ravne ivice izgledaju veoma uredno. Zadnja strana, napravljena od retke narandžaste veganske kože, je prijatna na dodir i ne sakuplja otiske prstiju. Okvir je napravljen od srebrne plastike.

Oppo iz nekog razloga kaže da je ovo retro dizajn. Narandžasta koža i srebrni modul kamere zaista izazivaju blage asocijacije.

Pametni telefon dobro leži u ruci. Ivice dlana se ne seku, uređaj ne klizi. Kao rezultat toga, nosio sam pametni telefon bez futrole. Nisam želeo da dodirujem silikonsku futrolu kada postoji takav kožni panel. Naravno, nakon nekoliko nedelja testiranja, na kućištu nije bilo ogrebotina.

Kamera je uredno ugrađena u ekran.
Na ekranu je fabrički zaštitni film.
Sa leve strane nalazi se ležište za 2 Nano-SIM kartice i poseban slot za microSD, tasteri za jačinu zvuka.
Na desnoj strani je samo dugme za napajanje.
Na dnu se nalazi 3.5 mm priključak, mikrofon, Tip-C port (podržava obrnuto punjenje i OTG – možete povezati fleš memoriju) i zvučnik.
Na gornjem kraju nalazi se samo mikrofon.

Vizuelno, Oppo Reno7 zadovoljava. Sa svetlom zadnjom stranom ispod kože, podseća na POCO M5. Oba ova pametna telefona dodaju raznolikost sivoj masi pametnih telefona, nudeći staklene ili plastične sjajne i mat panele.

Ekran

Nikada se ne umaram da ponavljam da je kvalitetan svetao ekran ključni element uspeha svakog pametnog telefona. Svojevremeno je Samsung ponovo pokrenuo A-seriju, uglavnom zbog činjenice da je postavio dobre svetle ekrane čak i na najjednostavnijim uređajima.

Oppo Reno7 ima ekran srednje veličine sa dijagonalom od 6.43 inča. Ovo je AMOLED panel, koji u automatskom režimu može da poveća svetlost do 600 nita. I pri reprodukciji HDR10 sadržaja i do 800 nita.

Nije moguće meriti osvetljenost pri puštanju sadržaja, ali je bilo moguće meriti automatsku osvetljenost. Oppo na zvaničnom sajtu piše da automatska osvetljenost nije veća od 600 nita, a zapravo tačno 636 nita. Ovo je odlična vrednost, koja vam omogućava da koristite svoj pametni telefon na ulici po lepom, vedrom danu.

Osvetljenost od 636 nita omogućava vam da udobno koristite svoj pametni telefon tokom dana na ulici.

Prosečna tačnost boje, takozvana "delta E" - 6,21. Ovo je dobra vrednost za pametne telefone srednjeg ranga. To znači da pametni telefon malo laže i neki dizajner ga neće koristiti za proveru boja prema Pantoneu, a prosečan čovek neće obratiti pažnju.

Vrednosti osvetljenosti i odstupanja delta E po boji.

Ekran ima proširenu paletu boja koja prevazilazi standardni sRGB trougao i usklađena je sa DCI-P3.

U podešavanjima možete da izaberete dva režima – svetle boje i prirodne boje (sRGB gama boja), a možete i da podesite temperaturu boje ekrana – klizač u rasponu od hladnog do toplog. Na istom mestu korisnik ima opciju sa povećanom brzinom osvežavanja ekrana – 90Hz.

Nema dileme o osvetljenosti i reprodukciji boja. Odlične vrednosti za njihov segment. Ako je vaša profesija vezana za dizajn ili obradu fotografija i svakako vam je potreban pametni telefon sa preciznim ekranom, onda vam mogu predložiti da pogledate Xiaomi 11 Lite 5G ili 12 Lite, u kojima Xiaomi tvrdi da je tačnost boja ΔE ≈ 0.31 (u sRGB režimu, u Tačnost režima proširene palete boja na nivou od 1.5-2).

Pošto je ovo AMOLED ekran, postoji opcija Always-On. Mnogo podešavanja, mogućnost pravljenja čuvara ekrana kao portreta: možete ili snimiti fotografiju ili izabrati iz Galerije.

A ovako to izgleda na ekranu:

Performanse

Snapdragon 680 se koristi kao čipset, napravljen po 6nm procesnoj tehnologiji. Ovo je dobar čipset, ali je bliži donjem kraju srednjeg cenovnog segmenta. Na primer, u POCO M5 se modelu se koristi Helio G99, koji u AnTuTu testu izbacuje oko 400 hiljada poena. Poređenja radi, Snapdragon 680 daje 287 hiljada poena.

Mogu pretpostaviti da je Oppo izabrao Snapdragon, jer se Qualcomm u očima potrošača i dalje smatra pravom odlukom.

Inače, očigledno, kao deo povećanja trajanja baterije, pametni telefon podrazumevano radi u izbalansiranom režimu, a režim poboljšanih performansi je skriven u podešavanjima baterije. To jest, nećete ga odmah pronaći. Međutim, povećanje performansi je laž. U normalnom režimu, pametni telefon postiže 9.285 hiljada poena u AnTuTu, a režim poboljšanih performansi daje neverovatno turbo povećanje od 0.6% (to jest, plus 1500 poena).

Rezultati testa brzine memorije (i RAM-a i skladišta) nisu impresivni. Međutim, čini se da je pametni telefon veoma brz, aplikacije se instaliraju trenutno, tako da, s jedne strane, možete gledati rezultate testova, sa druge strane, kao običan korisnik koji koristi pametni telefon dve nedelje, mogu da kažem: „Šta meni znači rezultat u testovima ako sve radi brzo?“.

Logično je da nema problema ni u testu prigušenja. Pa, mogu reći da čak i nakon pola sata igranja PUBG-a, pametni telefon ostaje hladan. Uzgred, sve igre rade dobro.

Ne sviđa mi se punjenje pametnog telefona. Ali kao korisnik, nemam primedbi na pametni telefon. Sve radi dobro, igre rade dobro. Ali ipak, po ovoj prodajnoj ceni, korisnik ima pravo da zahteva nešto moćnije.

Kamere

Pametni telefon ima prilično zanimljiv sistem kamera. Prednji senzor je 32MP, a glavni je kombinacija 64MP + 2MP + 2MP modula. Obično nemilosrdno kritikujem kamere od 2MP, koje proizvođači često dodaju radi marketinga. Ali u ovom slučaju sve je mnogo zanimljivije.

Modul kamere malo viri, ali sve je uredno. Ne kači odeću.
Aplikacija za kameru je jednostavna. Podrazumevano, 1X i 2X zom je dostupan. Možda je ovo minus kada u pametnom telefonu nema ultraširokog senzora za ovaj cenovni rang. Samsung A52 i A53, na primer nude ultraširoki senzor.

Jedna od 2MP kamera je senzor dubine, a drugi je mikroskop. I to je neverovatna igračka. Sa velikim zadovoljstvom usmeravao je sve objekte. Ima neke magije u tome kada uperite kameru u glatki list papira i vidite preplitanje vlakana i rupa između njih.

Evo nekoliko primera mikroskopa za kamere. Ova kamera treba da gleda bube. Ali nažalost nije sezona. Uspeli smo da pronađemo samo mrtvu osu i ustanovimo da na glavi ima tri rupe koje čine trougao. Verovatno su uši. Uzeo sam i jorgan, ekran monitora (posle sam primetio da je slika malo zamućena), natpis na papiru, pakovanje leka.

Ovako izgleda pakovanje tableta na običnoj fotografiji.

A ovako izgleda pod mikroskopom. Oko modula se nalazi RGB blic prsten koji ističe objekte.

Očekivao sam više od glavnog modula od 64MP. U nekim slučajevima slika jednostavno nije uspela. Na primer, ovde se svo svetlo lišće pomešalo u jedan nered, a na fotografiji aviona HDR nije funkcionisao kako treba. A na fotografiji sa balonima ima puno objekata u prvom planu i pozadini. Lišće je izgubljeno, deblo breze je preeksponirano.

Sam po sebi, pametni telefon ne postavlja uvek tačno balans belog, tako da morate da zapamtite ovo i podesite ga ručno. Na primer, evo dve fotografije. Jednu sam napravio automatski, na drugoj sam malo namestio parametere.

Testirao rad selfi kamere. Za nju nema dileme. Slika samouvereno i snažno.

Pre nego što pređem na noćne fotografije, želim da primetim ugrađeni sistem filtera u Reno7. Po mom mišljenju, prilično zanimljive opcije koje vam omogućavaju da eksperimentišete. Ispod je originalni primer i dve verzije sa filterima. Po mom mišljenju, ispao je nekakav vanzemaljski pejzaž.

Večernji i noćni snimci su prosečni. Prvo, da bi fotografija ispala dobro, direktno je poželjno koristiti stativ.

Za kraj, još nekoliko fotografija.

Sumirajući, rekao bih da pametni telefon savršeno snima bliske i srednje snimke, ali može da se izgubi kada snimate pejzaže. Male greške u balansu belog moraju se ispraviti ručno. Ugrađeni filteri zadovoljavaju. Zabavno je igrati sa njima. Mikroskopska kamera je pravo zadovoljstvo.

Sve što sam rekao o kvalitetu fotografija važi i za video snimanje. Snimanje prolaza u sumrak je prilično dobro.

Za društvene mreže, slike su odlične, a još više na ekranu pametnog telefona. Sve mane su postale primetne tek nakon prelaska na računar. Verovatno sam imao nešto visoka očekivanja, pa se podsvesno čini da pametni telefon sa prelepim dizajnom, dobrim ekranom i pametnim intefejsom treba da ima i top-end kameru.

Trajanje baterije

Pametni telefon ima neobično dobar vek trajanja baterije. Ceo dan sam slikao pametnim telefonom, koristio ga kao navigator, koristio pretraživač i internet, a uveče je devojčica gledala dvočasovno predavanje na Zoom-u. Kao rezultat toga, bilo je 21% punjenja nakon 25 sati upotrebe. Mislim da je to odličan rezultat.

U PCMark testu pametni telefon je takođe pokazao dobar rezultat – 9 sati. Ekran je podešen na maksimalnu osvetljenost u ručnom režimu (450 nita), uključen je Wi-Fi, mobilne komunikacije.

Pametni telefon je opremljen brzim punjenjem od 33W. Na 100%, uređaj se puni za oko 1 sat. Ali želeo sam da obratim pažnju na još jednu stvar. Kada sam pametni telefon stavio na punjenje preko noći, predložio je punjenje na „optimizovan način“, odnosno malom strujom, kako bi se produžio vek baterije. Na ekranu se pojavio natpis da će puna napunjenost od 21% biti završena do 6 ujutru.

U principu, generalno preporučujem da obratite pažnju na podešavanja baterije. Na primer, postoji režim poboljšanih performansi. I još mnogo opcija za prikaz naplate.

To mi se nije dopalo na ekranu za optimizaciju baterije, iznenada mi je ponuđeno da instaliram VK klipove. Apsolutno nisam očekivao to.

Komunikacije

Sa komunikacijama, pametni telefon je u punom redu. Uređaj podržava VoLTE, a van grada, gde je mobilna komunikacija bila slabo uhvaćena i svi su pričali u formatu „Zdravo, ponovi, čuješ li me?“, pomogao je VoWiFi.

Reno7 ima NFC, tako da možete da ga koristite za plaćanje.

Postoji funkcija snimanja telefonskih poziva. Pozive možete snimati selektivno ili automatski sve.

Oko kamere mikroskopa postoji RGB prsten koji može da služi kao indikator obaveštenja. Prsten treperi, postoje podešavanja.

Pametni telefon radi na UI-u ColorOS 12.1. Interfejs je skoro identičan Realme interfejsu.

Zaključak

Ukratko, pametni telefon mi se više dopao. Dizajn, performanse, trajanje baterije, funkcije kućišta, njegova glatkoća i brzina - sve je na visini. Odvojeno, treba napomenuti dobar svetao AMOLED ekran, neobičan dizajn i prisustvo prijatnih sitnica poput mikroskopa ili pažljivog punjenja baterije tokom cele noći.

Neutralno ću primetiti rad kamere. Filteri i sve vrste režima snimanja su odlični. I generalno, nivo snimanja nije loš, ali čini se da bi po ovoj ceni kamera trebala da bude u stanju da uradi nešto više. Ovo kažem ne od nule, već gledajući Xiaomi 11 Lite 5G i 12 Lite u sličnom cenovnom rangu. Više 11 Lite 5G, inače, ovo je glavni konkurent. Pametni telefon kvalitet ekrana nije inferioran. Ali vek trajanja baterije je kraći, nema stalnog Always-On ekrana (samo 10 sekundi, pa zaspi), kada audio snimanje poziva, pametni telefon obaveštava sagovornika. Međutim, kamera pravi mnogo zanimljivije slike.

Osim toga, ne vidim nikakve nedostatke u pametnom telefonu. Maksimum koji se može zamisliti je čudan predlog za instaliranje VK klipova, koji me je iznenadio. Činjenica je da u interfejsu nema reklama, a na trenutak sam čak pomislio da li sam pokupio virus.

Pametni telefon se može preporučiti za kupovinu.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024