Prošle godine, Infinix je lansirao svoj prvi telefon za igre, Infinix GT 10 Pro. Pregledali smo ovaj telefon, da budemo iskreni, bili smo malo skeptični u vezi sa njim. Na kraju krajeva, Infinix GT 10 Pro je imao skoro iste karakteristike kao Infinix Note 30 VIP, ali sa drugačijim dizajnom. I činilo se da je proizvođač jednostavno proširio svoj asortiman modela.
Međutim, očigledno je projekat igranja uzeo maha i dobio zamah jer je druga generacija GT gaming linije potpuno nezavisan proizvod koji vredi bliže pogledati ne samo za igrače. Dozvolite da odmah navedemo šta nam se dopalo a šta ne na telefonu.
Zašto bi trebalo da kupite Infinix GT 20 Pro
- Mediatek Dimensity 8200 Ultimate na 4 nm procesnoj tehnologiji. U testu AnTuTu v10, čipset postiže više od 939 hiljada poena. Ovo je dobar i energetski efikasan čipset.
- Čisti Android 14 + 3 godine ažuriranja. Sistem ima minimum aplikacija. Ne postoje čak ni vlasničke Infinix aplikacije kao što je prodavnica aplikacija Palm Store ili bilo koji akcelerator ili čistač.
- AMOLED ekran 144 Hz, dijagonala 6,78 inča, osvetljenost do 1300 nita.
- Telefon je prilagođen za igre. Dakle, Infinix se složio sa PUBG-om, a igra radi na 120 fps. I ovde nema marketinga: i čipset i ekran su spremni za ovo.
- Glavna kamera je 108 MP sa 4K 60 fps video snimanjem i optičkom stabilizacijom, prednja kamera je 32 MP.
- Baterija 5000 mAh, 45 W adapter + napajanje zaobilazeći bateriju.
- Postoji Wi-Fi 6, NFC i skener otiska prsta ispod ekrana.
- JBL stereo zvučnici i Hi-Res zvuk.
- Postoji IP54 zaštita, odnosno prašina i kiša nisu strašni. Generalno, telefon će preživeti pad u toalet ili baru, uz brzo podizanje.
- Zadnji panel sa svetlom obaveštenja.
Dozvolite da posebno pomenemo činjenicu na koju je Infinix veoma ponosan: Infinix GT 20 Pro je zvanično sertifikovan kao telefon za profesionalne PUBG turnire. Tako je Infinix GT 20 Pro postao zvanični telefon na turnirima PUBG MOBILE Super League CSA i PUBG MOBILE Vorld Cup.
Naravno, nismo verovali pa smo otišli da proverimo. Zaista, svi timovi su igrali sa Infinix GT 20 Pro. Možete sami da pogledate klipove i mečeve na kanalu PUBG MOBILE Esports South Asia. Spektakl je, inače, smešan. Momci sede sa sklupčanim rukama kao tiranosaurus reksi i pokazuju na ekrane.
Ono što nam se nije dopalo kod Infinix GT 20 Pro
- Priključak od 3,5 mm je uklonjen.
- Količina RAM-a počinje od 8 GB LPDDR5X, postoji verzija od 12 GB. Može li 12 GB biti početna konfiguracija za telefon za igre?
Specifikacije
- Dimenzije i težina: 164,3 x 75,4 x 8,2 mm, 194 grama
- Materijali kućišta: plastika
- Ekran: 6,78 inča, 1080x2436 piksela (20:9), AMOLED, 393 ppi, automatsko podešavanje osvetljenosti, AlwaysOnDisplay, brzina osvežavanja 144 Hz, osvetljenost do 1100 nita (maksimalno 1300 nita), Corning Gorilla Glass 5
- Operativni sistem: Google Android 14.0, XOS14
- Platforma: Mediatek Dimensity 8200 Ultimate čipset, Mali-G610 MC6 grafika
- Memorija: 8/12 GB RAM, 256 GB interna UFS 3.1
- Bežični interfejs : Wi-Fi 6, dual-band, Bluetooth 5.1, NFC, infracrveni
- Mreža: Dual SIM, NanoSIM
- Navigacija: GPS/GLONASS/Beidou/Galileo
- Senzori i konektori: USB Tip C (USB 2.0), USB OTG, akcelerometar, senzor blizine, senzor svetlosti, žiroskop, kompas, senzor otiska prsta na ekranu
-
Glavna kamera:
- 108 MP (f/1.8, PDAF, OIS – Samsung ISOCELL HM6 modul)
- 2 MP (f/2.4 - makro bez autofokusa)
- 2 MP ToF, LED blic
- 2K video snimanje, elektronska stabilizacija videa na FullHD
- Prednja kamera: 32 MP (f/2.2), bokeh efekat, razni dodatni efekti
- Baterija: Li-Pol 5000 mAh, 45 W punjač
- Stepen zaštite: IP54
- Zvuk: stereo zvučnici
- Karakteristike: indikatorska lampica na zadnjoj strani
Paket
Obično ne pišemo o pakovanju već samo dajemo fotografije. Ali ovde možemo napraviti izuzetak.
Prošle godine, za Infinix GT 10 postojao je predlog da se kutija pretvori u stalak za punjenje. Ideja je bila kul ali implementacija je bila slaba: plastično ležište koje je trebalo da drži konektor za punjenje nije bilo čvrsto tako da se Tip-C utikač nije u potpunosti priključio na telefon.
Infinix GT20 Pro je takođe odlučio da se igra sa kutijom. Inače, napravljena je od veoma debelog kartona i onda bi problem sa postoljem za punjenje nestao. Međutim, Infinix je upravo odlučio da napravi cool kutiju. Na vrhu kutije nalazi se zaštitni omotač a unutar glavne kutije sa poklopcem koji se sastoji od tri latice. Sve asocira na na svemirsku kapsulu iz igrica ili naučnofantastičnih filmova koja pada na planetu, otvara se, a unutra je astronaut.
I skrinsejver telefona prikazuje neku vrstu svemirske stanice.
Izgled i LED osvetljenje.
Infinix je zadržao dizajn i novi GT 20 Pro ima slično providno telo kao prošlogodišnji model. Dimenzije su takođe ostale iste. Lepo je kada postoji kontinuitet.
Čini se da je zadnji panel providan. O lepoti svako sudi za sebe ali nama se sviđa što se na takvom panelu ne vide otisci prstiju.
Ključna promena je novo LED pozadinsko osvetljenje. Poluprsten na zadnjem panelu svetluca u svim duginim bojama, takozvano RGB pozadinsko osvetljenje. I ovo je odlična vest pošto indikatoru možete dodeliti obaveštenja iz aplikacija. Sjaj je jasno vidljiv i tokom dana a još više u mraku.
Imamo malu zamerku na boju svetla LED indikatora. U Infinix GT 20 Pro mogu da se postave različite boje samo za kategorije - pozive, obaveštenja, muziku. Dakle, preporuka za Infinix: ako ste napravili pozadinsko osvetljenje, onda poboljšajte opciju.
Hajde da prođemo kroz ostale tačke.
Na desnoj strani nalazi se dugme za napajanje i kontrola jačine zvuka.
Leva strana je čista.
Na gornjem kraju se nalazi zvučnik podešen od strane JBL-a, IR port i mikrofon. I takođe bi bilo dobro da je zaštitni film odmah zalepljen. Pretpostavljamo da je logika bila sledeća: oleofobni premaz ekrana je uvek bolji od filma. A možda je proizvođač ostavio ekran bez filma jer je telefon igrački i prsti moraju dobro da klize.
Na donjem kraju se nalazi slot za Tip-C 2.0, SIM kartice sa OTG funkcijom (možete ubaciti fleš disk i biće prepoznat) i mikrofon.
Komplet uključuje futrolu koja učini da telefon izgleda malo skromnije.
Telefon je težak 194 grama a ivice su debljine 8,2 mm. U ruci je težak i klizav. Postoje neke nedoumice oko ergonomije. Ali ako ga okrenete u horizontalni položaj (ovako ćete igrati), onda nema problema. Odličan balans, ravne ivice se lako drže prstima - ukratko, možete lako da igrate duže od pola sata a da vam prsti ne utrnu.
Ekran
Telefon ima AMOLED panel od 6,78 inča sa rezolucijom od 2436 x 1080 piksela, brzinom osvežavanja od 144 Hz i maksimalnom osvetljenošću od 1300 nita. Ekran ima Corning Gorilla Glass 5 zaštitu.
Kao što smo već naveli, film nije zalepljen na staklo. Ovo je verovatno učinjeno zato što je Infinix GT 20 Pro telefon za igre. I vaši prsti će uvek bolje kliziti po staklu nego po zaštitnoj foliji. A ako zalepite film, ekran se prvo mora odmastiti a oleofobni premaz će nestati. Ali telefon dolazi sa zaštitnim staklom.
Zaista nam se dopao AMOLED panel. Ovde, naravno, ulogu igra i instalirana PUBG tema. Na bogatom i kontrastnom ekranu, lik iz PUBG-a deluje trodimenzionalno. I igranje i rad sa ekranom je zadovoljstvo. Isključivo radi testiranja igračkih mogućnosti telefona, ušli smo u PUBG i izgubili 1,5 sat. I dalje se oseća frekvencija od 120 kadrova u sekundi na ekranu od 144 Hz: brzina, odziv, glatkoća na visokom nivou. Posle 120 fps teško je igrati na skromnijim uređajima jer se čini da koče.
Ekran je postigao maksimalnu osvetljenost od 1300 nita što se ne razlikuje mnogo od automatskog osvetljenja. Dozvolite da objasnimo. Proizvođači vole da se hvale vrhunskom osvetljenošću. Obično se postiže isključivo pri puštanju HDR sadržaja (na primer, posebno pripremljenog filma) i na maloj površini ekrana (na primer, u Google Pixel-u 8 to je 5% ekrana). Više nas zanima automatska osvetljenost koja se postiže po celoj površini ekrana. A u slučaju Infinix GT 20 Pro to je 1150 nita. Solidan indikator sa kojim je ekran savršeno čitljiv čak i na jakom suncu.
Osvetljenost ekrana je posebno važna pri snimanju fotografija: odmah kroz tražilo možete videti kako će okvir ispasti.
Takođe nisu zaboravili na Always-On displej. Ali to traje samo 10 sekundi a zatim ekran prelazi u stanje mirovanja.
Ostala podešavanja su standardna: možete podesiti prikazivanje boja, tamni režim i filtriranje plavog svetla.
U zaključku ćemo reći da nema problema sa ekranom. Zaista cool AMOLED panel. Pre samo dve godine, takav ekran se mogao naći samo u skupom vodećem modelu. Sjajno je što visoka tehnologija prelazi u dostupniji segment.
Performanse
Performanse su vođene kombinacijom Mediatek Dimensity 8200 Ultimate čipseta, 12 GB LPDDR5X RAM-a i 256 GB UFS 3.1 drajva.
Podrazumevano, sa diska se dodeljuje još 6 GB virtuelne RAM memorije a maksimalna vrednost je 12 GB. Proizvođači vole da se razmeću frazom da telefon ima 24 GB kombinovane RAM memorije. Prvo smo se zainteresovali za koncept takve dinamičke memorije a onda smo eksperimentisali i nismo primetili razliku u performansama.
Mediatek Dimensity 8200 Ultimate na 4 nm procesnoj tehnologiji predstavljen je u decembru 2022. I još uvek je odličan čipset. Možda je najbolja njegova energetska efikasnost. U režimu mirovanja, telefon praktično ne troši bateriju. Tokom noći baterija opada za najviše 1%.
U testu prigušenja telefon je pokazao uzoran rezultat: minimalno prigušivanje (smanjene performanse pod opterećenjem), a temperatura čipseta nije prešla 38 stepeni. Telo telefona je postalo toplo. Ovo je dobar rezultat s obzirom da je napolju bilo +30 stepeni.
U testu performansi AnTuTu v10, rezultat čipseta je 939 hiljada poena. Trenutno, za sve igre, 900 hiljada - 1 milion poena je prekretnica koja vam omogućava da igrate na visokim podešavanjima i sa dobrom brzinom kadrova.
Ključna inovacija je partnerstvo sa PUBG-om. Ovde je Infinix očigledno u usponu. Pre ovoga, postojala je saradnja samo sa Free Fire i Standoff 2. Prva je takođe igra u žanru battle royale (svi igrači su bačeni na ograničenu lokaciju, samo jedan pobeđuje), ali jednostavnija. Drugi je klasičan šuter, kao CS. A PUBG je već nivo.
Da biste dobili 120 fps, potrebno je da izvršite niz radnji. Prvo pogledajte XArenu. Ovo je aplikacija koja čuva sve igre i dodavanjem igre tamo, korisnik dobija bočnu traku gde može da podesi režim performansi. Izaberite maksimum. Uzgred, postoji i opcija „Napajanje zaobilazeći bateriju“.
A onda direktno u podešavanjima igre morate da izaberete ekstremnu brzinu kadrova.
Mislim da neću pogrešiti ako kažem da je Infinix GT 20 Pro najpovoljniji telefon za one koji žele da igraju PUBG pri 120 fps.
Kamera
Glavna kamera je senzor od 108 MP sa optičkom stabilizacijom kojoj pomažu dve kamere od 2 MP. Prednja kamera 32 MP. Zahvaljujući moćnom čipsetu, telefon može da snima video u 4K pri 60 fps.
Aplikacija Kamera je standardna. Interfejs je jednostavan i koncizan. Ne zaboravite da odete na podešavanja da biste isključili zvuk zatvarača. Postoji „Dual Video“ režim koji vam omogućava da snimate istovremeno sa glavnom i prednjom kamerom.
Što se tiče kvaliteta slike, Infinix GT 20 Pro je identičan Infinix Note 40 Pro. I ovo je odlična vest jer obično u telefonima za igre radije štede na kamerama.
Hajde da prođemo kroz nekoliko slika.
Evo psa na nasipu. Fotografija je snimljena na zaslepljujućoj sunčevoj svetlosti i očekivali smo da će rezultat biti lošiji. I ovde je pas crn i ljudi su detaljni a nebo je u pozadini.
Ovde je devojka sa zecom i odvojena fotografija zečjih stopala. Interesantnije je pogledati pozadinu ovde. Pre nekoliko godina pozadina bi bila potpuno bela. A sada su sjajne boje i u prvom planu i u pozadini (govorimo o levoj strani kadra, gde se vide kuća i travnjak).
Evo primera kako funkcioniše uvećanje od 3x. Ovde je digitalno ali rezultat je odličan.
U sumrak dinamički opseg slika opada. Moraćete ručno da ga obojite na društvenim mrežama.
Par primera selfija. Ovde je sve na nivou.
Na jakom dnevnom svetlu, fotografije su sjajne.
Noćni režim na telefonu takođe radi odlično. Algoritmi razumeju šta i kako da boje.
Ali u sumrak i u mračnim prostorijama može biti nedostataka.
Baterija
Telefon ima standardnu bateriju od 5000 mAh. Trajanje baterije je takođe standardno. PCMark test pri maksimalnoj ručnoj osvetljenosti ekrana (oko 600 nita) pokazuje 8 sati rada.
Sada imamo novi test prigušenja koji takođe ubrzava ekran do maksimalne osvetljenosti. 10 minuta testa sa Wi-Fi i ekranom pri maksimalnoj osvetljenosti je 3% napunjenosti. Telefon demonstrira slično pražnjenje u PUBG-u, odnosno dovoljno za 5,5 sati igre.
Uključen je adapter od 45 W za punjenje. Potpuno punjenje traje nešto manje od sat vremena.
Jedna od sjajnih karakteristika Infinix telefona je napajanje baterije. Štaviše, ova funkcija se može koristiti ne samo za igre već i za sve druge aplikacije. Sjajna funkcija koja štedi vek baterije.
Veza
U ovom odeljku skoro da nema problema. Hajde da prođemo kroz tačke:
- Wi-Fi 6, VoWiFi, VoLTE
- NFC
- Postoji FM radio ali za njega su potrebne žičane slušalice preko Tip-C. Zašto ovako? Postavite antenu u kućište ili uklonite radio u potpunosti.
- IR port
- Kompas za prikaz pozicije na kojoj je telefon okrenut na mapi.
Telefon će dobiti 3 godine ažuriranja (3 godine bezbednosnih zakrpa, 2 glavna ažuriranja za Android), odnosno, počevši od Androida 14, životni ciklus će se završiti na Androidu 16.
Zaključak
Ako ste zbunjeni svetlim dizajnom, uređaj se uvek može sakriti u priloženoj futroli, koja će ostaviti pozadinsko osvetljenje, ali će sakriti providno telo.
Što se tiče konkurenata, na tržištu postoji mnogo telefona sa istim svetlim ekranom. Naravno, postoje opcije gde kamera pravi bolje slike. Ali nismo mogli da nađemo analoge u pogledu čipseta i pozicioniranja u igricama. Relativno govoreći, ako želite da igrate PUBG na 120 fps, za ovaj cenovni rang ne vidimo alternativu.