12+ 8GB, 128GB, 2x SIM2024
2024. godina
6.67" 120Hz, 87.3% body
35% 7050, Android 14
RAM 8 GB, INT 128GB, EXT SDXC
67W, 5000 mAh Neizmenjiva
3 kamere, max 50MP
 
 
Test mobilni telefon Realme 12+ 8GB, 128GB, 2x SIM
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Realme 12+ 8GB, 128GB, 2x SIM. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Realme 12+ 8GB, 128GB, 2x SIM vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Zdravo svima,

danas govorimo o Realme 12+ 5G. Sa velikim zadovoljstvom smo se upoznali sa ovim telefonom. I subjektivno, uređaj nam se dopao čak i više od Realme 12 Pro+, pošto mlađi model deluje uravnoteženije u pogledu karakteristika.

Hajde da prvo analiziramo telefon na njegove prednosti i nedostatke.

Zašto biste trebali kupiti Realme 12+ 5G

  • Ultra svetao AMOLED ekran (vršna osvetljenost od 2000 nita) sa brzinom osvežavanja od 120 Hz
  • Dimensity 7050 čipset na 6 nm procesnoj tehnologiji za igre (613 hiljada poena na AnTuTu testu)
  • Kamera od 50 MP sa optičkom stabilizacijom + ažurirani algoritmi snimanja (obavezno pogledajte odeljak „Kamera“)
  • 67 W adapter uključen
  • Zaštita od vode i prašine IP54
  • Lep dizajn + telefon je dobro izbalansiran, tako da ga je udobnije držati u ruci od drugih uređaja sa ravnim ivicama
  • Dostupan je Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC 360, 3,5mm priključak
  • Skener otiska prsta na ekranu

Specifikacije

  • Procesor: Mediatek Dimensity 7050 (6 nm), Mali-G68 MC4 grafika
  • Operativni sistem: Android 14, Realme UI 5.0
  • Memorija: 12 GB / 512 GB
  • Ekran: 6,67 inča, AMOLED, 2400 x 1080 piksela, brzina osvežavanja 120 Hz, HDR10+, maksimalna osvetljenost 2000 nita
  • Baterija: 5000 mAh, 67 W, do 50% za 19 minuta
  • Glavna kamera:
    • 50 MP, f/1.9, 26 mm (širokougaoni), 1/1.95″, PDAF, OIS
    • 8 MP, f/2.2, 16 mm, 112˚ (ultra-široki ugao), 1/4.0″, 1.12µm
    • 2 MP, f/2.4, (makro)
    • Video snimanje 4K 30 fps
  • Prednja kamera: 16 MP, f/2.5, 24mm (širokougaona), 1/3.0″
  • Sim kartica: 2 Nano-SIM
  • Mreža i prenos podataka: 2G, 3G, 4G LTE, 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC, Tip-C 2.0
  • Navigacija: GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS
  • Senzori: skener otiska prsta (ispod ekrana), akcelerometar, žiroskop, blizina, osvetljenje
  • Ostalo: IP54, postoji priključak od 3,5 mm
  • Materijali: prednje staklo, eko koža, plastični okvir
  • Dimenzije: 163 x 75,5 x 7,9 mm, težina 190 g.

Uključuje telefon, kabl, adapter i futrolu.

Dizajn

Realme 12+ 5G dobio je konzistentan ali malo pojednostavljen dizajn serije 12. Rezultat je kompaktan i lagan telefon sa sjajnim ravnim ivicama i elegantnom zadnjom pločom od eko kože.

Koristeći Realme 12 Pro+ kao primer, već smo ispitali dizajn serije. Hajde da samo ukratko kažemo da je poznati časovničar pozvan da kreira Realme telefon. Sam Realme kaže da je „inspirisan avanturističkim duhom vrhunskih satova“. Marketeru koji je smislio ovu frazu treba dati bonus.

Zadnji panel je zelene boje, uključujući blok kamere. Ovde se koristi nešto drugačija vrsta eko kože nego na Realme 12 Pro+. Razlika je u tome što materijal Realme 12+ 5G manje hvata prašinu ali ostaje jednako neklizajući.

Sjajne ravne ivice izgledaju veoma lepo. Ali za razliku od zadnjeg panela lako se prekrivaju otiscima prstiju. Bilo bi dobro videti vodeći uređaj sa istim dizajnom ali sa metalnim ivicama.

Na gornjem kraju nalazi se priključak za slušalice. Telefon ima stereo zvučnike ali drugi zvučnik je kombinovan sa govornim zvučnikom. Donji zvučnik je malo glasniji. Ali generalno, zvuk je dobar i uravnotežen.

Ekran je ravan. Na njega je fabrički pričvršćen zaštitni film. Ekran je jedan od glavnih razloga zašto nam se telefon toliko dopao.

Na desnoj strani je dugme za napajanje i kontrola jačine zvuka. Otisci prstiju su vidljivi.

Na dnu se nalazi zvučnik, mikrofon, Tip-C 2.0 za punjenje i slot za 2 SIM kartice, od kojih se jedna može zameniti microSD memorijskom karticom.

O ravnim ivicama obično pišemo da zbog njih telefon gubi ergonomiju ali to nije slučaj. Zahvaljujući maloj težini (190 g) i tankim ivicama (7,9 mm), telefon je udoban za držanje u ruci. Plus Realme 12+ 5G je savršeno izbalansiran. Mnogi telefoni imaju teži gornji deo gde se nalazi blok kamere. Čini se kao mala stvar ali sa ravnim ivicama držanje takvog telefona nije tako zgodno. Ovde toga nema.

Na kraju, hajde da pohvalimo Realme za kvalitet izrade. Telefon je dobio IP54 sertifikat. Ovo je prilično visoka vrednost. Formalno, to znači da će Realme 12+ 5G preživeti svaku kišu i kratkotrajno upadanje u neku lokvu. Sjajno je što zaštita od vode postepeno prestaje da bude odlika vodećih modela i proširuje se na sve telefone.

Realme naglašava da je telefon temeljno testiran. Među najrelevantnijim testovima može se primetiti da je telefon 21 dan bio smešten u komori sa visokim nivoom temperature i vlažnosti kao i u komori sa temperaturom od +75 stepeni. Takođe je prošao test mikro-šoka. To je kada se telefon stavi u malu kutiju koja se polako rotira a telefon se okreće pod različitim uglovima nekoliko sati.

Ekran

Realme 12+ 5G ima AMOLED panel dijagonale 6,67 inča sa Full HD+ rezolucijom (2400 x 1080 piksela), gustinom piksela od 395 ppi, podrškom za HDR10+ i brzinom osvežavanja od 120 Hz.

Ekran igra ključnu ulogu u percepciji Realme 12+ 5G. Činjenica je da je maksimalna osvetljenost ekrana kosmičkih 2000 nita. A sada je ovo pravi HDR10+. Ako je moguće, upoznajte telefon lično. Obično su demo telefoni na štandovima povezani na internet. Zato idite na YouTube i pogledajte primer HDR videa.

Direktna sunčeva svetlost a ekran je lak za čitanje.

U automatskom režimu, osvetljenost Realme 12+ 5G je takođe rekordna – 1200 nita. A sa takvom osvetljenošću ekran je savršeno čitljiv čak i na najjačem suncu. Čitljivost ekrana je posebno važna kada snimate fotografije. Zahvaljujući visokoj osvetljenosti odmah postaje jasno kako će fotografija ispasti. Na telefonima sa niskim osvetljenjem obično snimate a zatim idete u senku da vidite šta se tamo dogodilo.

Pošto je ovo AMOLED ekran, postoji AlwaysOnDisplay. Realme ima neke od najboljih AlwaysOn dizajna ekrana. Pored osnovnih slika Realme nudi i vidžete (na primer, skalu koja pokazuje koliko je često telefon bio otključan tokom dana) kao i tematske slike. Dopadljiv je vidžet sa medvedima i pingvinima. Verovatno je ideja bila da se pokaže uticaj globalnog zagrevanja. Ovako se led topi pod polarnim medvedima. Nije jasno šta da se radi sa zagrevanjem.

Ekran podržava brzinu osvežavanja od 120 Hz. Postoji opcija sa dinamičkim izborom frekvencije. Zatim, kada se prikazuje statična slika, ekran se prebacuje na frekvenciju od 60 Hz, što neznatno smanjuje potrošnju baterije.

Telefon ima algoritam za detekciju vode na ekranu zahvaljujući kojem ignoriše fantomske dodire kapljica vode. Telefon je testiran.

Posebno ističemo da Realme ulaže u brigu o zdravlju svojih korisnika pa sertifikuje svoje telefone iz laboratorije TUV Rheinland za visokokvalitetno filtriranje plave svetlosti koja ima uzbudljiv efekat na nervni sistem i sprečava proizvodnju melatonina. A ovo remeti cirkadijalne ritmove i ometa proces uspavljivanja.

Performanse

Performanse Realme 12+ 5G su obezbeđene sistemom koji se sastoji od Mediatek Dimensity 7050 čipseta zasnovanog na 6 nm procesnoj tehnologiji, 12 GB RAM-a i 512 GB kapaciteta za skladištenje (postoji opcija sa 256 GB). Telefon takođe ima moderne verzije komunikacija – Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2 LE.

Možete da dodelite do dodatnih 12 GB dinamičke RAM memorije sa diska. Ova memorija će se koristiti za poboljšanje brzine rada i omogućavanje brzog pristupa većem broju aplikacija. Možete sami odrediti veličinu dodeljene memorije u podešavanjima.

Dimensity 7050 je moderan i moćan 2023 čipset, kreiran korišćenjem savremenog tehnološkog procesa. Ovaj čipset je omiljen zbog dobrog balansa performansi i energetske efikasnosti. U AnTuTu testu, Realme 12+ je samo 7% inferiorniji u pogledu performansi u odnosu na stariji model Realme 12 Pro+, pokazujući rezultat od 610 hiljada poena.

Ovo je veoma pristojan nivo koji vam omogućava da igrate PUBG i Genshin Impact na srednje visokim podešavanjima.

Kamera

Zajedno sa ekranom kamera je wow karakteristika telefona. Ne očekujete takav kvalitet u ovom cenovnom segmentu.

Prednja kamera je 16 MP a glavna kamera je sistem od 3 senzora:

  • 50 MP, f/1.9, 26 mm (širokougaoni), 1/1.95″, PDAF, OIS
  • 8 MP, f/2.2, 16 mm, 112˚ (ultra-široki ugao), 1/4.0″, 1.12µm
  • 2 MP, f/2.4, (makro)

Realme naglašava da je kamera od 50 MP novi Sony LIT-600 senzor sa optičkom stabilizacijom. Međutim, algoritmi obrade su važniji. Najviše nas je impresionirao ultraširokougaoni modul. Obično ne očekujete nikakve posebne rezultate od „ultra-širokih“ kamera od 8 MP. Ali tada je telefon automatski predložio uključivanje režima velike brzine zatvarača kao kada se snima noću. Kao rezultat toga, fotografije su odmah imale koristi u boji, zasićenosti i ukupnoj percepciji slike.

Režim zatvarača se automatski aktivira prema nahođenju telefona. Zatim se u gornjem levom uglu pojavljuje ikona.

Uporedite razliku na ovim fotografijama. Na fotografiji sa klupom obratite pažnju na senke. Na fotografiji sa fontanom sve je odmah jasno.

Zahvaljujući ažuriranom algoritmu, postalo je zanimljivo snimati ultraširokougaonom kamerom.

Telefon sa glavnom kamerom pravi odlične fotografije sa dobrim dinamičkim opsegom. A na ekranu telefona, zahvaljujući visokoj osvetljenosti i prisustvu HDR10+, fotografije generalno izgledaju odlično.

Evo nekoliko primera makro fotografije. Možda je za makro bolje koristiti uvećanje glavne kamere. Fotografije igala snimljene su glavnom kamerom.

Trebalo bi pohvaliti i rad algoritama prednje kamere. U tražilu je pozadina u vidu zgrade bila potpuno osvetljena (jarko sunce se reflektovalo od bele površine zgrade) i mislili smo da fotografija neće uspeti. Ali na kraju, algoritmi su razradili pozadinu pa čak i sačuvali igru senki na zgradi.

I takođe imajte na umu da bele slušalice u ušima nisu bile zamućene algoritmima. Mnogi telefoni vole da zamagljuju slušalice i naočare kada snimaju portrete.

Algoritmi noćnog fotografisanja su takođe značajno poboljšani. Telefon snima slike brzo sa minimalnim šumom, odličnim dinamičkim opsegom i dobrim detaljima.

Kamera Realme 12+ 5G je solidna petica. Naravno, malo je inferiorniji od Realme 12 Pro+, ali po svojoj ceni Realme 12+ 5G je jednostavno beskompromisno dobar.

Trajanje baterije

Telefon ima bateriju kapaciteta 5000 mAh. I veoma energetski efikasan Mediatek Dimensity 7050 čipset, napravljen korišćenjem 6 nm procesne tehnologije. U testovima autonomije, telefon pokazuje standardni rezultat, koji se ne razlikuje od njegovih tržišnih konkurenata:

  • 14 sati YouTube preko Wi-Fi-a pri maksimalnoj ručnoj osvetljenosti ekrana (550 nita)
  • 7,5 sati igranja PUBG-a preko Wi-Fi-ja pri maksimalnoj ručnoj osvetljenosti ekrana (550 nita)
  • 11 sati interneta u Edge pretraživaču pri maksimalnoj ručnoj osvetljenosti ekrana (550 nita)

Svi podaci se dobijaju ekstrapolacijom na osnovu 2 sata rada za video i internet i 1 sat za igranje PUBG-a.

U ovom odeljku postoji samo jedna značajna činjenica - uključivanje adaptera od 67 W, zahvaljujući kojem se telefon puni od 0 do 50% za 19 minuta. Za 30 minuta telefon će se napuniti do 75%, a potpuno punjenje će trajati 50 minuta.

Ovde bi neki proizvođači koji su potpuno prestali da uključuju adaptere u komplet trebalo bi da uče od Realme-a. Za ovaj cenovni segment, adapter od 67 W je prijatna novina.

Komunikacije

Nema problema u vezi sa ovom stavkom za Realme 12+ 5G. Pohvaližemo i prisustvo Wi-Fi 6. Igrači će posebno ceniti prisustvo Wi-Fi 6. Budući da Wi-Fi 6 znači ne samo veće brzine prenosa podataka već i manje kašnjenje.

Možda možemo primetiti i prisustvo NFC-a sa tehnologijom od 360 stepeni. Odnosno, možete postaviti svoj telefon na bilo koju stranu i plaćanje će proći.

Realme takođe naglašava da postavlja antene u okvir što omogućava stabilniju vezu. Možemo da potvrdimo da telefon zaista dobro drži mrežu.

Hajde da istaknemo glavne tačke:

  • Dostupni su VoLTE i VoWiFi
  • Postoji snimanje poziva
  • WiFi 6
  • Bluetooth 5.2
  • NFC sa tehnologijom od 360 stepeni
  • Kompas

Zaključak

Ispostavilo se da je Realme 12+ 5G savršeno izbalansiran telefon, u kojem su ekran, kamera i performanse na visokom nivou.

Zeleni model je poslat na testiranje, ali postoji i opcija u prijatnoj bež nijansi.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024