






Sadržaj isporuke
- Telefon
- 66W punjenje (evropski utikač)
- 66W punjenje (UK utikač)
- Olovka
- Futrola za olovku
- USB tip C kabl
- Kožna zadnja maska
- Uputstva
- Klip za SIM ležište




Specifikacije
Dimenzije i težina | 156,7 x 145,4 x 4,7 mm - otvoreno 156,7 x 74,1 x 9,9 mm - zatvoreno 234 grama |
Materijali | Legura magnezijuma, legura titanijuma u šarkama, zaštitno staklo, opcija sa naslonom od eko kože |
Ekran | Spoljni ekran 6,43 inča, 2376×1060 piksela (20:9), 402 ppi, OLED, 120 Hz, automatsko podešavanje svetline, zaštitno staklo (nanokristalno, verzija 2.0), AlwaysOn Display, osvetljenost do 2500 nita Unutrašnji ekran 7,92 inča (9,78:9), 402 ppi, OLED, 120 Hz, automatska kontrola osvetljenosti, AlwaysOn Display, HDR10+, brzina osvežavanja 120 Hz (1-120 Hz), adaptivni režim, staklo, do 1200 nita, HDR10+, IMAX Enhanced |
Operativni sistem | Google Android 13, MagicOS 7.2 |
Platforma | Snapdragon 8 Gen.2 (4 nm) |
Memorija | 16 GB / 1 TB Nema memorijskih kartica RAM LPDDR5 |
Bežični interfejsi | Wi-Fi a/b/g/n/ac, Wi-Fi 6e, dvopojasni, Bluetooth 5.3, NFC 5G: 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
Net | NanoSIM (dve fizičke kartice) eSIM |
Navigacija | GPS/Beidou/Galileo - GPS sa dva opsega |
Senzori i konektori | USB Tip C (USB 3.1), USB OTG Display Port 1.2 Akcelerometar, senzor blizine, senzor svetlosti, žiroskop, geomagnetni senzor Senzor otiska prsta ugrađen u bočno Otključavanje licem |
Glavna kamera | Glavna kamera sa tri modula Glavna: 50 MP, F1.9, PDAF, OIS, laserski autofokus Ultra-širokougaoni: 50 MP, F2.0 Telefoto: 20 MP, F2.4, OIS, PDAF, x2.5 optički zum |
Prednja kamera | 16 MP (f/2.2), bokeh efekat, razni dodatni efekti, autofokus Ista kamera je na internom ekranu |
Baterija | Si-C 5000 mAh Brzo punjenje 66 W, 100% za 55 minuta Reverzno žičano punjenje (do 5 W) PD 3.0 |
Stepen zaštite | Ne |
Boje | Ljubičasta, zlatna, crna Crna sa kožnim leđima (samo Kina) |
Zvuk | Dolby Atmos, dva zvučnika |
Sistem plaćanja | Google Pay |
Flex mode | Da, za brojne aplikacije |
DeX režim | Ne |
Pozicioniranje
Tržište telefona sa fleksibilnim ekranima je u procvatu, a Honor pokušava da svojom ponudom zasiti sve segmente cena. A da biste proširili asortiman modela, potrebno je postići nekoliko važnih uslova: s jedne strane obezbediti zanimljivu interpretaciju uređaja, s druge strane, ne ulagati značajna sredstva u razvoj jer će u suprotnom to značiti ekonomski neuspeh. Neophodno je što je više moguće proširiti asortiman modela, povećati prosečan račun, ali ne ulagati previše truda u ovo. Rešenje je pronađeno, slično je rešenjima većine kineskih proizvođača, to je stvaranje nišnih modela sa visokom cenom, tzv. ograničena izdanja. I u ovom slučaju uvek postoji model donatora, na osnovu kojeg se stvaraju različita rešenja. U slučaju predmetnog uređaja, donator je bio Honor Magic V2.

Ovaj model je prvobitno imao Ultimate verziju za Kinu, koja je imala veću količinu memorije i malo modifikovan softver. Odnosno, napravljen je korak ka stvaranju istog Porsche Designa. Sledeći korak je promena dizajna, dodavanje drugačijeg paketa i korišćenje brenda koji je manje-više popularan i poznat. Porsche Design povezujemo sa gomilom raznih stvari, na primer, kozmetička torbica koja je data u biznis klasi nekih avio-kompanija, okvir za naočare, lampa na stolu i mnoge druge stvari. Nema asocijacije na elektroniku, ali pokušavaju da kreiraju dizajn stvari sa određenim akcentima. Za Honor, ovo nije priča o dizajnu već o korišćenju brenda, a kompanija će ga koristiti veoma široko, drugi modeli će takođe dobiti svoje varijante od Porsche Designa.

Uglavnom, nema posebne svrhe kupovati V2 Porsche Design, osim ako ne želite da poklonite nekome takav uređaj (odličan skup poklon), ili ste pali na dizajn modela. Tehnički, ovo je i dalje isti V2 sa različito postavljenim akcentima. I potpuno drugačiji trošak.
Dizajn, dimenzije, ergonomija i kontrole
Dimenzije su potpuno iste kao kod V2, težina je nešto manja. Iz recenzije: „Najupečatljivija stvar u vezi sa uređajem je njegova veličina. Kada je zatvoren, ovaj uređaj ima dimenzije 156,7 x 74,1 x 9,9 mm, a kada je otvoren, 156,7 x 145,4 x 4,7 mm.” Težina - 234 grama. Veoma tanak, veoma lagan, ovaj uređaj dokazuje da su takvi modeli budućnost fleksibilnog tržišta telefona. Pogledajte kako telefon izgleda u poređenju sa drugim uređajima.




Kada je zatvoren, možete raditi jednom rukom uz određena ograničenja, uređaj je i dalje prilično širok.

Pogledajte nešto na ekranu, kontrolišite reprodukciju muzike - sve se to može uraditi jednom rukom. Ali moraćete da napišete odgovor, a uređaj morate da držite u obe ruke.
Telo je napravljeno od legure magnezijuma, šarka koristi leguru titanijuma. Na zadnjoj strani postoji udubljenje, uopšte ne ometa. Kućište je napravljeno od fiberglasa, materijal se pokazao veoma uspešnim - telefon možete nositi bez futrole koja je uključena u paket.

Ali ako volite kožu, onda će vam se sigurno dopasti poklopac (zadnji poklopac). Kul je, sa šavovima na koži. Izgleda skupo i odmah je jasno da ovo nije roba široke potrošnje, već skup model.






Jedan od parametara koji bukvalno svi proizvođači poboljšavaju u poređenju sa Samsungom je ugao između polovine; kompanije pokušavaju da eliminišu jaz, a Honor nije izuzetak. Polovine se vizuelno uklapaju veoma čvrsto.

Otvaranje uređaja je jednostavnije od prethodnog modela, ovde moramo odati priznanje inženjerima, dobro su uradili uređaj. Sa preklapanjem postaje još lakše.

Pogledajmo organizaciju kontrolnih elemenata, standardna je samo na prvi pogled. Kada se preklopi, na desnoj bočnoj površini vidimo upareni taster za jačinu zvuka, kao i dugme za uključivanje/isključivanje, a u njemu je uključen i senzor otiska prsta. Problem je što su ključevi razdvojeni na različite polovine! Kada se otvori, taster za podešavanje je sa leve strane, dugme za napajanje je sa desne strane, za razliku od velike većine sličnih telefona. Nezgodno je praviti snimke ekrana (kombinacija dva tastera); često je dugme za jačinu zvuka pri dnu u pejzažnoj orijentaciji i slučajno ga dodirnete.


Na dnu se nalazi slot za dve nanoSIM kartice; uređaj takođe podržava eSIM, što je zgodno. Nažalost, nema zaštite od vode, baš kao i prve dve generacije Fold-a, Honor tek uzima zamah i uči kako da kreira takve uređaje.

Zvučnici se nalaze na krajevima, glasni su i sviraju jasno, postoji potpuni paritet sa istim Fold4. Na gornjem kraju se nalazi i IR port, namenjen je za kontrolu kućnih aparata.

Kada otvorite uređaj, primetićete prostor u sredini ekrana, čak je nešto veća nego na preklopu. Mnogi proizvođači "ispravljaju" ovaj nedostatak, ali u stvari smanjuju radni vek ekrana - kada je zategnut, doživljava velika opterećenja i brže propada. Pitanje je šta vam je važnije - spoljna lepota ili izdržljivost uređaja. To što je Honor koristio provereno rešenje je dobro, nema nedostataka u svakodnevnoj upotrebi, prst se brzo navikne na urez na ekranu.


Unutrašnji ekran je prekriven filmom, nije zalepljen blizu ivica kućišta, pristup je potpuno isti kao u Fold-u. Mehanizam za sklapanje je opremljen pokretnim zatvaračem, odnosno ne postoji način da se telefon otvori pod određenim uglom i zaključa u tom položaju (režim „Flex“). Tačnije, možete da ga otvorite, ali šta da radite sa njim je nejasno, pošto u softveru nema takve podrške, a uređaj ne drži ugao. U pitanju je šarka koja je primetno jednostavnija od Fold-a ili sličnih modela drugih kompanija.


Zanimljiv dodatak softveru je mogućnost pretvaranja uređaja, sličnog iPhone-u, u digitalni sat; otvorite ga i jednostavno stavite na sto.


Senzor otiska prsta radi odlično, nema lažnih pozitivnih rezultata ili slučajnih klikova, nema zamerki. Prepoznavanje lica takođe dobro funkcioniše.


Odlični materijali kućišta, dobra ergonomija sa brojnim upozorenjima.
Ekran
Mnogo je posla urađeno i sa ekranima, postali su primetno bolji. Tehničke karakteristike spoljnog ekrana su sledeće: 6,43 inča, 2376 × 1060 piksela (20:9), 402 ppi, OLED, 120 Hz, automatsko podešavanje svetline, zaštitno staklo (nanokristalno, verzija 2.0), AlwaysOn Display, pojačanje osvetljenosti do 2500 nita.

Slika je odlična, čitljiva u svim uslovima zbog svoje osvetljenosti.
Ivice imaju kosinu, odnosno uređaj sa zaobljenim displejom. Nema habanja na ivicama, očigledno je drugačiji materijal od Magic Vs, što je lepo.
Interni ekran ima sledeće karakteristike: 7,92 inča, 2156x2344 piksela (9,78:9), 402 ppi, OLED, 120 Hz, automatsko podešavanje svetline, AlwaysOn Display, HDR10+, brzina osvežavanja 120 Hz (1-120 Hz), adaptivni režim, staklo, do 1200 nita, HDR10+, IMAX Enhanced.

Uz aktivnu upotrebu, film bi trebalo da traje godinu dana, a zatim se može zameniti u servisnom centru, bolje je da to ne radite sami. Kvalitet ekrana nije upitan, čak i ako nije tako svetao kao spoljašnji, ali nema problema na suncu. Zgodnije je fotografisati kada je uređaj preklopljen.
Podešavanja ekrana su tipična, nema ništa posebno da se kaže o njegovim mogućnostima.




Baterija
Ugrađena baterija je silicijum-karbonska, prilično je tanka i zanimljiva po dizajnu, njen kapacitet je 5000 mAh, u kompletu je punjač od 66 W, postao je standardan za modele iz Honora. Ukupno vreme punjenja je 55 minuta, što nije loše i tipično za kineske proizvođače.

Ali vreme rada telefona dosta zavisi od toga koji ekran najviše koristite. Za nas je to uglavnom unutrašnji ekran, a rezultati rada veoma variraju – od dva do četiri sata rada ekrana, najviše jedan dan.

Odlučili smo da proverimo izdržljivost baterije u poređenju sa Fold4 (4400 mAh), Honor je bio inferioran u svim režimima, na primer, reprodukcija videa na glavnom ekranu za Honor je bila 12 sati, za Samsung je bila 15 sati. I otprilike ista razlika u svakom slučaju upotrebe, veći kapacitet baterije ne daje Honoru prednost u stvarnom životu.
Komunikacione mogućnosti
Uređaj ima dual-band Wi-Fi, Bluetooth verzija 5.3, NFC (Google Pay) je prisutan, sve radi sasvim dobro.
Što se tiče navigacije, sve je takođe vrlo dobro (GPS/A-GPS/GLONASS/Beidou), hladan start na gradskim ulicama se dešava za 2-3 sekunde, tačnost navigacije je odlična, nema pritužbi.
Memorija, čipset, performanse
Model je izgrađen na Snapdragon 8 Gen.2, ovde je isti kao Fold5. Nedostatak je što tanko telo ne dozvoljava efikasno hlađenje; prigušivanje je ovde jasno primetno.







Nema memorijskih kartica. Nema problema u tipičnim zadacima, interfejs je brz.



Kamera
Ovo nije nivo vodećih brodova, ali im je blizu. Interfejs kamere je poznat drugim modelima iz Honora; ovde nema noviteta. Među novim režimima, primećujemo multi-video režim: istovremeno snimanje prednjom i glavnom kamerom; možete snimiti, na primer, video i odmah ga komentarisati. I takođe na različitim sočivima, odnosno možete istovremeno snimati detalje i opšti plan.










Prednja kamera 16 MP (f/2.5), bokeh efekat, razni dodatni efekti, ista kamera je na internom ekranu. Pogledajte fotografije primera, ovde je sve poznato i na nivou drugih modela.

Pogledajmo neke primere fotografija.
Softver – karakteristike
Počnimo sa činjenicom da uređaj ima Android 13 i MagicOS 7.2, ovde se dosta toga promenilo, aplikacije se bolje prikazuju i na spoljašnjem i na unutrašnjem ekranu, pojavio se Flex režim, ali ne za sve aplikacije.
Veliki ekran omogućava promenu menija podešavanja i otvaranje aplikacija u nekoliko prozora, uključujući i plutajuće.

Pojavio se zaštićeni prostor (nije ga bilo u originalnom V2 softveru), ovde možete premestiti datoteke ili instalirati aplikacije sa drugim nalozima. Jasan prototip bio je razvoj Samsunga, koji je pre mnogo godina postavio ovaj trend kineskim kompanijama.






Pogledajte snimke ekrana interfejsa.



Olovka i njene mogućnosti
Komplet uključuje olovku, prva verzija i odgovor na mogućnosti Galaxy Folda. Olovka ima ugrađeni USB tip C konektor (poklopac se okreće na vrhu).



Vreme punjenja je manje od deset minuta, dovoljno za nekoliko sati rada. Unutar Bluetooth-a, veza nije problem. Telefon odmah pronalazi olovku.






Komplet uključuje pernicu u kojoj možete nositi olovku, ali je malo nezgodno. Postoji jedno razočarenje, pošto softver još ne zna kako da radi sa olovkom. Možete da pravite beleške (ne možete da pišete kada je ekran isključen, samo pokrenite aplikaciju). I ništa više! I ovo je očigledno probni balon; Honor će nastaviti da usavršava olovku i njene mogućnosti.
Utisak
Nema pritužbi na kvalitet veze, jačina poziva je odlična, možete preskočiti upozorenje vibracijom. Postavlja se pitanje da li opravdava cenu ali ovo nije priča o racionalnoj potrošnji, već o luksuzu. Koristili smo uređaj sa velikim zadovoljstvom.

Ovakvi modeli se često poklanjaju kao poslovni pokloni (Fold5, Mate X3/X5 i možda ovaj Honor).
