Infinix je nedavno lansirao novi telefon u seriji Zero. U početku je serija Zero dizajnirana za blogere pošto su telefoni stavili akcenat na prednju kameru. Međutim, 2024. godine, Infinix se poboljšao na svim frontovima i takođe je dobio vrhunski dizajn.
Možda je najinteresantnija stvar u vezi sa telefonom njegov odnos cene i karakteristika. Dakle, za pristojnu cenu kupac dobija moćan set:
- Glavna kamera od 108 MP sa optičkom stabilizacijom
- Ultra-širokougaona kamera od 50 MP
- Prednja kamera od 50 MP
- 6,78-inčni AMOLED ekran sa osvetljenošću od 1300 nita, brzinom osvežavanja od 120 Hz i anti-PVM funkcijom
- Helio G100 čipset + 8 GB LPDDR4X + 256 GB skladište
- Baterija od 5000 mAh sa punjenjem od 45 W
- Skener otiska prsta ispod ekrana, bajpas baterije (za igre)
- Elegantan dizajn
- Telefon će dobiti 2 verzije Androida (do Androida 16)
Sa ovakvim telefonima, Infinix u izvesnoj meri podriva temelje tržišta jer u poređenju sa Zero 40 4G, Samsung, Realme, Redmi i Honor modeli izgledaju lošije.
Ovakva priča se desila kada su svojevremeno Xiaomi modeli dobili slične komplimente. Ipak, kako se proizvođači afirmišu na tržištu, ostali počinju jasnije da prate pozicioniranje i situcije da telefon koji košta 4 puta manje ima karakteristike skoro kao vodeći model više nisu tako česte.
Dakle, iskoristite trenutak jer nije sigurno da će sledeći Inifinix model biti tako dobar.
U ovom članku ćemo videti kako Infinix Zero 40 4G funkcioniše i odmah ćemo se ograditi da imamo stari model koji se od onog koji je pušten u prodaju razlikuje samo po moćnijem Dimensity 8200. Ultimativni čipset, podrška za bežično punjenje, povećana frekvencija ekrana na 144 Hz i RAM povećana na 12 GB.
Nekoliko reči o kameri i dizajnu
Moramo da počnemo sa dizajnom telefona jer od toga zavisi korisničko iskustvo. Na primer, nedavno smo objavili članak o Honor Magic 6 Pro, u kome smo se žalili da se zbog kosih ivica i težine plašimo da ne ispustimo telefon i zato ga držimo toliko čvrsto da mali prst uđe u okvir na ultraširokougaonim fotografijama.
Ovde je uticaj Huawei-a očigledan. Ili Xiaomi-a? Koji proizvođač je prvi napravio okrugle platforme za kamere?
Infinix Zero 40 4G takođe ima zaobljene ivice pa telefon izgleda kao morski kamenčić ali je težak samo 180 grama. Tako držite uređaj sigurnije. Ivice ekrana su blago zakošene ali algoritmi za detekciju lažnog dodira dobro funkcionišu tako da nema problema.
Ako ste se pitali da li je vredno nadograditi svoj telefon u odnosu na prošlu ili godinu ranije, onda bi trebalo. Ključna nova karakteristika svih telefona u 2024. je ultra svetao ekran. Na primer, osvetljenost AMOLED panela Zero 40 4G je samo 2-3% niža od one kod Galaxy S23 Ultra (a to su telefoni različitih klasa). Svetao ekran je važan za udoban rad sa telefonom na suncu a prilikom snimanja fotografija odmah možete videti kako će fotografija ispasti.
Aplikacija Kamera je tipična za Android telefone. Ima sve moderne funkcije, uključujući filtere i istovremeno snimanje videa na glavnoj i prednjoj kameri. Telefon nudi snimanje u režimima 0,6k - 1k - 3k. Poslednji je digitalni zum.
Jedna od neobičnih karakteristika Zero 40 4G je prisustvo prednjeg blica. U izvesnom smislu, zastarelo rešenje, pošto mnogi Android telefoni sada imaju funkciju gde se oblast tražila sužava a oslobođeni prostor ispunjava belom i sija maksimalnom osvetljenošću. Rezultat je efekat pozadinskog osvetljenja, koji takođe zaslepljuje ali manje od direktnog svetla baterijske lampe u lice.
Zvuk sa JBL natpisnom pločicom. Telefon je glasan.
Primeri fotografije sa glavnom kamerom
Iskoristili smo Infinix Zero 40 4G da zabeležimo neke aktivnosti.
Prvi snimak gde je bicikl u travi previše je svetao iako je sve izgledalo ovako pošto je sunce obasjalo travu. Ali telefon možemo pohvaliti za drugi snimak koji je napravljen u pokretu.
Zero 40 4G može da snima sa 3k digitalnim zumom. A ovde zavisi šta snimate. Najbolji rezultati se dobijaju ako snimate objekte u prvom i srednjem planu. Na primer, ovako:
Na kvalitet konačne slike u velikoj meri utiče osvetljenje. Ovo je ključna razlika između uber-vodećih i jeftinih telefona. Prvi uče da snimaju sa nedostatkom svetlosti, dovršavajući fotografiju pomoću veštačke inteligencije. U stvari, možete staviti neuronske mreže u jeftine telefone ali ako to uradite, ko će onda kupiti flegšip modele?
Ako je osvetljenje dobro, fotografije će biti odlične. Veverice u parku su bile neverovatne. Jele su samo oljuštene pinjole, orasi u ljusci nisu bili interesantni a čak su odbijale i indijski orah.
3k optički zum daje više mogućnosti za zanimljive snimke. Na primer, evo veverice koja je negde pronašla orah u ljusci. Bez zuma snimak bi bio dosadan.
Takođe, povećanje od 3k se može koristiti za makro fotografiju.
Jedna od karakteristika koje danas imaju superskupi telefoni je snimanje objekata u pokretu. Na snimku ispod, Zero 40 4G, s obzirom na njegovu cenu, prošao je prilično dobro. Dobar balans belog, veverica se takođe pokazala prilično jasno, s obzirom na brzinu njenog kretanja.
Generalno, telefon radi dobar posao fotografisanja objekata u pokretu pomoću glavne kamere.
Evo još jednog primera snimanja u pokretu. Ovde je telefon savladao belo štene ali nije mogao da se nosi sa onim sa tamnim krznom.
Ultraširokougaoni modul, uprkos rezoluciji od 50 MP, proizvodi lošije kadrove.
Evo tri snimka jelena koji se hrani mahovinom. Prvi je sa glavne kamere, drugi sa ultraširokougaone a treći je portretni režim. Koji vam se najviše sviđa? U prvom, naravno, možete videti koliko aktivno AI radi, farbajući travu svetlo zelenom bojom.
Jeleni su šaljivdžije. Ovaj mladi i smeli momak, videvši da ga fotografišem, počeo je da se bori sa mnom. Rogovi su mu oštri, nema nikoga, a unapred sam upozoren da ne mogu da pobegnem. I tako naleti na mene, okreće glavu, udara me kopitom i nikako ne reaguje na moj preteći ton i preteće gestove. Ušli smo u klinč kada sam se čvrsto uhvatio za jelenove rogove, pritisnuvši ga uz sebe. Bilo je malo zastrašujuće, rogovi su tvrdi i oštri.
Vlasnik je dotrčao kad je čuo buku a jelen se odmah povukao.
Evo još jednog dobrog portreta jelena.
Još nekoliko primera snimaka napravljenih na telefonu.
Primeri noćne fotografije
Ako proizvođač želi da bude uspešan, onda njegovi telefoni moraju da prave dobre slike u sumrak i noću.
Okvir na glavnoj kameri nije loš ali režim 3k u sumrak već „otpada“: slika je malo bučna. Ultra-širokougaoni režim je generalno bio prijatan.
Naravno, voleli bismo optički 3k režim. U sumrak, njegova ograničenja su primetna. Ali kada dođe noć, rezultat postaje primetno bolji.
Sa glavnom kamerom, mnoge fotografije izgledaju čak i kao razglednice koje se mogu odštampati i pokloniti.
Želeli bismo da isktaknemo noćni režim selfi kamere.
Primeri snimanja prednjom kamerom
Hajde sada da pričamo o selfijima. S obzirom da postoji kamera od 50 MP, snimci su odlični. Telefon nudi obične i širokougaone selfije.
Osim toga, telefon je dobar u snimanju slika u pokretu. Međutim, na jakom suncu primetno je da je okvir malo preeksponiran.
Dnevni video zapisi uz performanse optičke stabilizacije su dobri. Ali noćno snimanje video zapisa, čak i u režimu maksimalne stabilizacije, pokazalo se malo trzavim. Tokom dana telefon pravi mnogo bolje slike.
Zaključak
Primeri fotografija su u članku, tako da svako može da izvuče zaključke o tome kako Infinix Zero 40 4G snima. Po našem mišljenju, za svoju cenu uređaj pravi pristojne slike i neće vas izneveriti. Tokom dana, snimci su odlični u svim režimima. Uveče je bolje snimati glavnim senzorom ili selfi kamerom.