U septembru je Infinix predstavio dva telefona u liniji Zero 40. Telefoni imaju mnogo sličnih karakteristika, ali se razlikuju po nekoliko ključnih stavki. Stariji model ima Dimensity 8200 Ultimate, dok noviji koristi Helio G100.
Dizajn, kvalitet ekrana i stereo zvučnici modela sa Helio G100 čipsetom isti su kao kod uređaja koji košta dvostruko više. Neobičan ali zanimljiv potez.
Koja je razlika između dva telefona?
Hajde da pogledamo i objasnimo razlike tačku po tačku:
- Stariji model ima čipset Dimensity 8200 Ultimate (950 hiljada poena u AnTuTu v10), i Infinix Zero 40 4G Helio G100 (410 hiljada poena u AnTuTu v10);
- Stariji ima UFS 3.2 drajv, a mlađi UFS 2.2;
- Stariji model ima 4K snimanje, a mlađi 2K. Ovo je ograničenje čipseta;
- Wi-Fi 6e za stariji model i Wi-Fi 5 za mlađi. Ovo je još jedno ograničenje Helio G100;
- Stariji model ima bežično punjenje od 20 W, a mlađi ima samo žično punjenje od 45 W (50% za 25 minuta);
- Ekrani oba telefona su isti, ali model sa Dimensity 8200 Ultimate ima brzinu osvežavanja od 144 Hz, dok model sa Helio G100 ima 120 Hz;
- Stariji model ima stakleno kućište, dok mlađi koristi plastiku.
Odluka Infinixa da lansira dva telefona koja se razlikuju samo po čipsetu zaslužuje pohvale. Ako vam treba telefon sa svetlim ekranom, dobrim slikama i glasnim stereo zvučnicima, obično morate pregledati skuplji segment i tako preplatiti čipset visokih performansi i opcije koje vam i nisu potrebne.
Biće zanimljivo pratiti kako će se razvijati prodaja oba telefona i koji model će steći veću popularnost.
Specifikacije
Dimenzije i težina | 164,3 x 74,6 x 7,7 mm, 180 grama |
Materijal | Plastika |
Ekran | 6,78 inča, 1080X2436 piksela (20:9), AMOLED, 393 ppi, automatsko podešavanje osvetljenosti, AlwaysOnDisplay, brzina osvežavanja 144 Hz, osvetljenost do 800 nita (maksimalno 1300 nita), Corning Gorilla Glass 5 |
Operativni sistem | Google Android 14.0, XOS14.5 |
Platforma | Čipset Mediatek Helio G100 (6 nm), Mali-G57 MC2 |
Memorija | 8 GB RAM 256/512 GB interna Bez microSD memorijskih kartica UFS 3.1 LPDDR5X RAM |
Bežični interfejs | Wi-Fi a/b/g/n/ac, dvopojasni, Bluetooth 5.3, NFC, infracrveni |
SIM | Dual SIM, NanoSIM (kombo slot), bez podrške za eSIM |
Navigacija | GPS/GLONASS/Beidou/Galileo |
Senzori i konektori | USB-C (USB 2.0), USB OTG Akcelerometar, senzor blizine, senzor osvetljenosti, žiroskop, kompas Senzor otiska prsta na ekranu |
Glavna kamera | 108 MP (f/1.8, PDAF, OIS - Samsung ISOCELL HM6 modul) 50 MP (f/2.0 - širokougaoni, Samsung JN1 modul) 2 MP ToF, LED blic, 2K video snimanje, elektronska stabilizacija videa na FullHD-u |
Prednja kamera | 50 MP (f/2.45), bokeh efekat, razni dodatni efekti |
Baterija | Li-Pol 5000 mAh, 45 W punjač |
Stepen zaštite | IP54 |
Zvuk | Stereo zvučnici |
Pored punjača, u kompletu je i futrola.
Izgled
Pomalo je iznenađujuće da je telefon dobio isti dizajn i taktilno slične materijale kao model dva puta skuplji. Zbog toga se Infinix Zero 40 4G oseća mnogo bolje u ruci od većine njegovih konkurenata.
U početku smo mislili da su materijali kućišta oba telefona identični. Ispostavilo se da stariji model ima staklenu zadnju ploču.
Infinix Zero 40 4G je estetski veoma dopadljiv uređaj: ima tanko telo, zakošene ivice ekrana i kućišta, a zadnja ploča je napravljena od mat plastike s izgledom sličnim staklu. Takođe je prijatno držati ovaj telefon u rukama. Ali treba da ga vadite iz džepa oprezno jer kose ivice čine telefon klizavim. Kao rešenje može se preporučiti korišćenje kompletne futrole, iako to umanjuje estetsku privlačnost uređaja.
Na zadnjoj ploči nalazi se okrugli „pak“ kamera i blic koji se nalazi izvan kamera. Verovatno je ideja da telefon podseća na kameru. Sa praktične tačke gledišta, Infinix Zero 40 4G je stabilan na ravnoj površini.
Ekran ima blago zakošene ivice. Pogodan je za korišćenje, Android vešto filtrira fantomske dodire. Znamo da su korisnici više naklonjeni ravnim ekranima. Kažu da je ergonomija bolja ali je vizuelno zakrivljen ekran je, naravno, lepši.
Na gornjem kraju nalaze se mikrofon, zvučnik i infracrveni port za korišćenje telefona kao daljinskog upravljača. Tu je i JBL logo koji potvrđuje saradnju. Bilo da se radi o laptopima ili telefonima, JBL ikona znači da je gadžet glasan.
Na donjem kraju se nalazi drugi zvučnik, drugi mikrofon, slot za SIM kartice i USB-C port.
Skener otiska prsta je integrisan u ekran, dok su sve kontrole smeštene na desnoj strani.
Komplet uključuje kožnu reljefnu futrolu.
Kvalitet izrade potvrđuje IP54 ocena. Ne možete da plivate sa ovim telefonom ali možete biti sigurni da će preživeti svaku kišu.
Naravno, telefon nije savršen ali nećete moći da nađete grešku u dizajnu i displeju čak i ako želite.
Ekran
Uređaj ima AMOLED ekran dijagonale 6,78 inča i rezolucije 2436x1080 piksela. Panel je dobio visoku brzinu osvežavanja od 120 Hz.
Jedna od ključnih karakteristika ekrana je njegova visoka osvetljenost. Maksimalna osvetljenost je navedena na 1300 nita. Ova osvetljenost je dostupna samo kada se reprodukuje odgovarajući sadržaj (na primer, HDR video). Na otvorenom po sunčanom danu osvetljenost je približno 1000-1100 nita.
U podešavanjima postoji opcija „Režim visoke osvetljenosti“. Ekran je savršeno čitljiv na otvorenom po vedrom danu.
Ekran ima DCI-P3 gama boje, a takođe možete podesiti prikaz boja i temperaturu u podešavanjima. Prikaz boja je predstavljen u dve opcije: originalne boje i svetle boje. Prvi je sRGB, a drugi je DCI-P3. sRGb je koristan ako je tačnost boja važna, a DCI-P3 za sve ostalo. Visoka osvetljenost i bogate boje su odlične za gledanje filmova i igranje igrica.
Brzina osvežavanja ekrana 120 Hz. Stariji model ima 144 Hz ali teško da ćete moći da primetite razliku. U oba slučaja interfejs je fluidan. Igranje na 144 Hz takođe nije posebno korisno jer većina Android igara radi pri 60 sličica u sekundi (60 Hz).
Još jedna zanimljiva nijansa je frekvencija uzorkovanja, odnosno frekvencija obrade dodira ekrana, 1500 Hz. Ova visoka vrednost je tipičnija za telefone za igre. Što je frekvencija veća to je ekran osetljiviji na dodir. Tipično, telefoni imaju frekvenciju obrade dodirom od 480 Hz.
I poslednji važan parametar ekrana koji pominje Hertz je anti-PWM. Nedostatak AMOLED ekrana je što pri niskoj osvetljenosti pozadinsko osvetljenje počinje da „treperi“. Treperenje je nevidljivo za oko ali može biti zamorno i izazvati glavobolju. Proizvođači su došli na ideju da povećaju frekvenciju pozadinskog osvetljenja na neodvojiv nivo. Infinix Zero 40 4G ima frekvenciju modulacije od 2160 Hz a takođe ima TUV Rheinland sertifikat da telefon filtrira plavo svetlo u noćnom režimu. Plava boja koju emituje ekran ima stimulativni efekat na nervni sistem.
Pošto postoji AMOLED ekran, postoji opcija Always-On ekran. Infinix je postao kreativan sa dizajnom. Pored standardnih slika za Always-On ekran, postoje i čitave teme dizajna, kada se slika sa skrinsejvera pretvara u pozadinu. Izgleda veoma dobro.
Infinix kopira Apple ideju za iPhone Dynamc Island. Zove ga dinamička traka. Ovo je interfejs za obaveštenja koji se nalazi u oblasti oko prednje kamere. Mnoge aplikacije koriste takva obaveštenja.
Ova obaveštenja nisu posebno važna ali izgledaju cool. Na primer, diktafon prikazuje vreme snimanja, tu je i animacija punjenja. Ako ste zauzeti nečim na telefonu, kada imate dolazni poziv, informacije o pozivaocu će biti prikazane u oblasti oko kamere, bez pokrivanja celog ekrana.
Performanse
Performanse Infinix Note 40 pokreće MediaTek Helio G100 čipset, 8 GB LPDDRX4 RAM-a, 256 GB UFS 2.2 skladište i Android 14 sa vlasničkim XOS ljuskom.
Za potrebe sistema telefon je zauzeo oko 18 GB, a korisniku je na raspolaganju 218 GB.
MediaTek Helio G100 je mala nadogradnja dobro poznatog Helio G99 čipseta. Ovo je 8-jezgarni čipset sa dva Cortex-A76 jezgra od 2,2 GHz i šest Cortex-A55 jezgara od 2,0 GHz. Glavne razlike u odnosu na prethodnu verziju bile su poboljšan rad sa kamerama kao i takozvani „režim lifta“. Ovaj režim obećava brzo obnavljanje mobilne komunikacije kada korisnik napusti prostorije u kojima nema mreže.
Glavne prednosti Helio G100 su dobre performanse u kombinaciji sa niskim grejanjem. U testu AnTuTu v10, telefon pokazuje rezultat od 410 hiljada poena. A u sintetičkim benčmarkovima za prigušivanje (pad performansi pod maksimalnim opterećenjem), kada telefon učita sva jezgra čipseta 100% i podiže osvetljenost na maksimum, pad performansi je mali. Na snimku ekrana obratite pažnju na vrednosti temperature: telefon se nije zagrejao iznad 32 stepena.
Performanse su sasvim dovoljne za igranje bilo koje igre na srednje niskim grafičkim postavkama.
U svakodnevnim zadacima (Internet, instant messengeri, dokumenti), telefon radi brzo i fluidno. Međutim, to u velikoj meri nije zbog čipseta, već zbog Androida 14 i ljuske XOS 14. Sa svakom novom verzijom Android-a radi sve bolje. I ovde je neverovatno što telefon radi jednako brzo kao i vodeći mnogo skuplji modeli. Ovo podseća na politički nekorektnu šalu Džeremija Klarksona iz Top Geara, koji se jednom požalio da ljudi u autobusu imaju namensku traku i da voze brže od njega, koji je platio mnogo novca za automobil.
Nekoliko reči o ljusci XOS 14. U ljusci nema oglasa i ima minimum unapred instaliranih aplikacija. Infinix radi na tome da ljuska bude što osetljivija i lepša. Dakle, na telefonu postoji prilično zanimljiv odeljak sa temama. Dizajn u stilu umetnika Mondriana izgleda dobro. Ali Infinix takođe koristi činjenicu da telefon ima visokokvalitetni AMOLED ekran i nudi nekoliko pozadina u boji na crnoj pozadini. Izgleda dobro.
Na kraju, napominjemo da će, prema web stranici Infinix-a, telefon dobiti dve verzije Android-a i 3 godine bezbednosnih zakrpa.
Kamera
Glavne kamere Infinix Zero 40 4G su iste kao kod starijeg modela. Tako da smo napravili neke od fotografija iz materijala o mogućnostima linije kamera Zero 40.
Telefon ima 3 ključne kamere:
- Glavna kamera od 108 MP sa optičkom stabilizacijom
- Ultra-širokougaona kamera od 50 MP
- Prednja kamera od 50 MP
Dakle, ovo je verovatno glavni foto telefon u svim rangu cene.
Kamera nudi 3 režima snimanja: 0,6k - 1k - 3k. Interfejs aplikacije Kamera je intuitivan:
Takođe bismo želeli da primetimo mogućnosti za uređivanje fotografija u „Galeriji“, među kojima je i gumica za brisanje ljudi i objekata sa fotografija. Takođe možete da isečete izabrani deo fotografije dugim pritiskom.
Hajde da pokažemo primere za neke mogućnosti kamere. Telefon nema optički zum ali 3x digitalni zum dobro radi svoj posao.
Zum od 3x daje vam više mogućnosti za zanimljive snimke. Na primer, evo veverice koja je negde pronašla orah u ljusci. Bez zuma snimak bi bio dosadan.
Takođe, povećanje od 3x se može koristiti za makro fotografiju.
Jedna od karakteristika koje danas imaju superskupi telefoni je snimanje objekata u pokretu. Na snimku ispod, Zero 40, s obzirom na njegovu cenu, prošao je prilično dobro. Dobar balans belog, veverica se takođe pokazala prilično jasno, s obzirom na brzinu njenog kretanja.
Osim toga, telefon je dobar u snimanju po jakom suncu. Infinix Zero 40 4G generalno omogućava fotografisanje "usmeri i klikni". A ultra-širokougaoni objektiv od 50 MP daje vam dovoljno prostora za kreativnost.
Evo nekoliko primera portretne fotografije. Zero 40 pouzdano se nosi sa zamućenjem pozadine. Obratite pažnju na fotografiju sa devojkom, kako je kosa bila dobro razrađena. Ranije bi algoritmi jednostavno odsecali pojedinačne dlačice koje strše.
Evo par primera sa prednje kamere.
U jesen, dužina dnevnog svetla se smanjuje, a potražnja za noćnim fotografisanjem raste. Infinix Zero 40 4G radi ovaj posao prilično dobro.
Za video snimak telefon i dalje ima optičku stabilizaciju ali rezolucija nije 4K već 2K.
Trajanje baterije
Telefon ima bateriju od 5000 mAh. Ovo je impresivno za uređaj težine samo 180 grama i debljine 7,7 mm. Telefon podržava punjenje od 45 W: 25 minuta - 50%, 68 minuta - 100%.
Infinix kaže da baterija može da izdrži do 1.600 ciklusa bez značajnog smanjenja kapaciteta. 1600 ciklusa je otprilike 4 godine.
Kao i stariji model, Infinix Zero 40 4G je opremljen baterijom nove generacije koja je otporna na niske temperature. Proizvođač piše da baterija ZERO 40 može da izdrži čak i ekstremne vremenske uslove od -20°C do 55°C. To znači da čak i kada je izložena ovim temperaturama, baterija će se normalno prazniti.
Trajanje baterije je nešto duže u poređenju sa starijim modelom:
- Pod maksimalnim opterećenjem i sa maksimalnom osvetljenošću ekrana, Zero 40 će trajati 6 sati. Ovo vreme rada se može dobiti, na primer, u igricama.
- Ako uključite YouTube video preko WiFi-ja, baterija će trajati 14 sati.
- U svakodnevnom režimu možete računati na 6-8 sati rada ekrana.
Na kraju, da vas podsetimo na napajanje koje zaobilazi bateriju. U početku je ovo funkcija za igre. Omogućava vam napajanje direktno na ploču, zaobilazeći bateriju. To jest, povezujete telefon sa adapterom i igrate bez brige da će se baterija isprazniti. Međutim, Infinix je otišao napred i dozvolio da se ova funkcija koristi za bilo koju aplikaciju. Ova funkcija je korisna, na primer, kada koristite telefon kao navigator u automobilu ili dok gledate video.
Veza
- VoLTE i VoWiFi su dostupni i rade;
- Postoji snimak telefonskih razgovora;
- NFC za bankovne kartice radi;
- Postoji infracrveni port;
- Bluetooth 5.x da
- WiFi 5
- GPS navigacija
Telefon radi na Android-u 14. Sistem će dobiti dve nadogradnje Android-a, završavajući podršku sa verzijom Android 16. Kao i 3 godine bezbednosnih zakrpa. Tokom testiranja stigla je zakrpa za ažuriranje.
Zaključak
Infinix Zero 40 4G je veoma interesantan telefon za one koji žele ekran, kameru i uređaj koji radi brzo i fluidno.
Sa konkurentima je sve jednostavno. Na primer, TECNO Camon 30. telefoni su slični po karakteristikama, ali imaju različite glavne kamere. Camon ima 50 MP dok Infinix Zero 40 4G ima 108 MP. To su kamere različitih generacija.
Očigledni konkurent je Xiaomi Redmi Note 13 Pro 4G. Uređaji su takođe slični po karakteristikama ali Xiaomi ima kameru od 200 MP. Loša strana kamere od 200 MP znači zamućenje na ivicama kadra. Što se tiče reprodukcije boja, rezultati su slični ali će Infinix jasno pobediti u pogledu oštrine.