
Pakovanje
- Telefon
- 45W punjač
- Kabl USB-A na USB-C
- Klip za SIM ležište
- Silikonska futrola
- Uputstva
- Garantni list



Tehničke specifikacije
Dimenzije i težina | 165,7 x 76,2 x 7,99 mm, 196 grama |
Materijal | Zaštitno staklo napred, plastično telo |
Ekran | 6,72 inča, 1080x2400 piksela, IPS, brzina osvežavanja 90 Hz, zaštitno staklo ArmorShell, odnos stranica 20:9, gustina piksela 392 ppi, tipična osvetljenost do 580 nita (ručni režim), maksimalna osvetljenost 690 nita |
Operativni sistem | Google Android 14, Realme UI 5.0 |
Platforma | MediaTek Helio G92 Max (12 nm), Mali-G52 MC2 grafički procesor |
Memorija | 8/128 GB ili 8/256 GB, LPDDR4X, eMMC 5.1, podrška za memorijske kartice Dinamička memorija: do 16 GB uz RAM |
Bežični interfejs | Wi-Fi a/b/g/n/ac 2,4/5 GHz, Wi-Fi 4/5, Bluetooth 5.0 (LDAC), NFC |
Audio | Stereo zvučnici, Ultra Boom |
Mreža | GSM: 850/900/1800/1900MHz WCDMA: Opsezi 1/5/8 FDD-LTE: Opsezi 1/3/5/7/8/20/28 TD-LTE: Opsezi 38/40/41 (2496-2690MHz) |
Navigacija | GPS, AGPS, GLONASS, GALILEO, Beidou |
Senzori i konektori | Senzor otiska prsta u bočnom tasteru, akcelerometar, senzor svetla, senzor blizine, kompas |
Glavna kamera | 50 MP, f/1.8, PDAF (autofokus za detekciju faze) 2 MP, senzor dubine Snimanje videa: – 1080p@30 fps |
Prednja kamera | 8 MP, širokougaoni, otvor blende f/2.0, bez autofokusa |
Nivo zaštite | IP69, MIL-STD-810H ArmorShell |
Baterija | Li-ion 6000 mAh, brzo punjenje 45 W, vreme punjenja do 50% - 38 minuta, do 100% - 90 minuta |
Boja | Crna, crvena, zlatna |
Ciljna grupa korisnika
Realme zna kako da iznenadi i pronađe neobična rešenja za svoje proizvode. Čini se da je stvaranje robusnog telefona koji može da izdrži razne peripetije moguće samo u segmentima srednje i visoke cene, ali ne i u budžetskom. Da li je to zaista istina? Realme je odlučio da napravi takav uređaj, učini ga što je moguće izdržljivijim i istovremeno jeftinim. Pronalaženje ravnoteže u ovom slučaju je neophodno, jer dodatna zaštita znači da će cena kućišta biti visoka i da ćete morati da se odreknete određenih parametara, na primer, ograničite se na minimalni broj kamera i da se ne fokusirate na najbrže procesore i memoriju. Cilj je stvoriti uređaj sa tržišnim potencijalom, koji nema analoga za određene grupe potrošača.


Ko bi to mogao biti? Ono što odmah pada na pamet je ogromna grupa korisnika koji se često ignorišu ili zanemaruju. Učenici osnovnih i srednjih škola, deca čiji roditelji kupuju telefone i očekuju da će uređaji trajati što duže. Neki ljudi čak biraju telefone sa dugmadima kako bi ograničili igranje igara na telefonu, žrtvujući dodatne funkcije kao što su roditeljski nadzor, pretraga lokacije telefona i tako dalje.
Na telefonima koje koriste deca, mora se računati na to da će neko sesti na ranac, ili će telefon izleteti iz džepa dok dete trči. Zato je potrebno da postoji jednostavan i jeftin telefon, funkcionalan i istovremeno visoko zaštićen od padova, vode i udaraca. Takav telefon postoji, to je Realme C75.
Osim za decu, model je pogodan za sve koji traže jeftino rešenje za kurire, vozače, radnike. Neka vrsta korporativnog aparata koji ima maksimalne šanse da opstane u najtežim uslovima. Takav uređaj je potreban za pozive, navigaciju i druge standardne zadatke, ali svakako ne za igre. I ovaj model će se sa lakoćom nositi sa ovim zadacima. Hajde da bliže pogledamo uređaj.
Dizajn, dimenzije, kontrole
Na prvi pogled na Realme C75 nećete videti ništa što bi ukazivalo na prisustvo visokog nivoa zaštite. Podsvesno očekujemo da uređaj ima masivno telo, gumene umetke ili nešto slično. Ali ne vidimo ništa slično. Pogledajte uređaj.


Plastično kućište, mala šara na zadnjoj ploči, koja izgleda diskretno. Postoje tri boje: crna, crvena i zlatna.

Uređaj je prošao intenzivne testove. Standard zaštite je IP69, što znači da telefon može da izdrži ne samo uranjanje u vodu na dubinu do dva metra do sat i po, već i usmerene mlazove vode. Testirali smo ga pod mlazom vode i preživeo je bez problema. U meniju možete uključiti čišćenje zvučnika, zvuk izbacuje kapljice vode iz zvučnika.

Naziv zaštite kućišta je ArmorShell, a takođe piše da podržava MIL-STD810-H standard zaštite. Teg od 5 kg možete ispustiti na ekran ili zadnju stranu sa visine od 10 cm, a kućište će izdržati ovaj test. Bacili smo kilogram težine, nije bilo problema, uređaj je preživeo.


Štaviše, nakon toga smo uređaj ispustili na asfalt sa visine od 1,5 do 2 metra, a uređaj je izdržao i ovaj test. Impresivno.
Za sledeći test, uključujemo čajnik, voda bukvalno ključa, stavljamo telefon u njega na minut. Vadimo telefon, na ekranu su crne mrlje. Delovalo je da se tu sve završava.




Nakon minuta hlađenja, uređaj je ponovo radio normalno. Njegova zaštita nije marketinški trik, zaista može da izdrži teške uslove.
Važna tačka. Bočne strane uređaja su plastične, a ako ih snažno udarite, na primer istom težinom, možete ih zgnječiti (ovo ne utiče na integritet kućišta, ali se vidi zgnječena plastika).

Dimenzije uređaja su tipične - 165,7 x 76,2 x 7,99 mm, 196 grama. Pravougaonik, oštre ivice. Na desnoj strani se nalazi upareni taster za kontrolu jačine zvuka, ispod je dugme za uključivanje / isključivanje, u kome se nalazi i senzor otiska prsta, koji brzo radi.


Sa leve strane se nalazi slot za dve NanoSIM kartice, ovde možete ubaciti i memorijsku karticu. Telefon podržava dve Nano SIM kartice i dodatnu memorijsku karticu istovremeno.

Na donjem kraju se nalazi USB-C konektor, zvučnik i drugi zvučnik koji se koristi za formiranje stereo para. Kompanija kaže da telefon možete koristiti kao mali zvučnik, može ispuniti okolni prostor muzikom (UltraBoom). Jačina uređaja nije neverovatna, ali za model ovog nivoa je prilično dobra.

Ekran ima fabrički zaštitni film, dosta je dobrog kvaliteta. Komplet uključuje providnu silikonsku futrolu.




Blok kamere ne viri mnogo iz tela, a uređaj dobro leži na ravnoj površini. Nema pritužbi na kvalitet izrade, uređaj izgleda dobro za svoju klasu.
Ekran
Tehničke karakteristike ekrana su sledeće: 6,72 inča, 1080x2400 piksela, IPS, brzina osvežavanja 90 Hz, zaštitno staklo ArmorShell, odnos stranica 20:9, gustina piksela 392 ppi, tipična osvetljenost do 580 nita (ručni režim 690 nita).

U podešavanjima možete podesiti frekvenciju na 90 Hz (ili 60 Hz, automatski režim), odabrati temperaturu boje ekrana i plavi filter. Prilagodljiva kontrola osvetljenja radi odlično.




Osvetljenost ekrana u zatvorenom prostoru je dovoljna za sve zadatke, ovde nema problema. Na suncu ekran potamni, ali ostaje čitljiv.
Baterija
Ugrađena baterija ima kapacitet od 6000 mAh. Komplet uključuje brzi punjač od 45W, za 38 minuta ćete dobiti 50% napunjenosti, za 90 minuta ćete napuniti uređaj do 100%.


Telefon može trajati do tri dana uz umerenu upotrebu, dok će pri intenzivnoj upotrebi (npr. od strane učenika ili kurira) omogućiti celodnevni rad (5-6 sati rada ekrana uz stalan prenos podataka).

Memorija, čipset, performanse
Model je budžetski, pa su pokušali da pronađu balans između performansi i cene rešenja. Upotreba čipseta Mediatek Helio G92 Max (12 nm) deluje opravdano, ne postavlja rekorde brzine, ali je dovoljno stabilan i omogućava da uređaj radi dugo na jednom punjenju. Ali glavna stvar je da interfejs ima odličnu brzinu s obzirom na segment cena.





Postoje dve opcije memorije – 8/128 i 8/256 GB, memorija eMMC 5.1, nije najbrža, ali za tipične zadatke je više nego dovoljna. Pregledanje stranica, rad na webu, čet aplikacije - sve funkcioniše slično modelima u ovom segmentu.


Komunikacione mogućnosti
Model radi u 4G mrežama, ovde je sve standardno. Takođe na modelu je Wi-Fi 4/5, Bluetooth 5.0 (LDAC), podržan je NFC. Uređaj dobro određuje lokaciju, ovde nema grešaka. Kvalitet Wi-Fi mreže je bez zamerke.
Kamere
Interfejs kamere je poznat, ali postoji mnogo dodatnih režima.






Primer fotografije snimljene prednjom kamerom:

Realme je glavni modul napravio prilično dobrim za svoj cenovni segment, iako je samo jedan (od dva dodatna sočiva, jedno je senzor treperenja, drugo je senzor dubine). Pogledajte primere fotografija.

Softver
Uređaj koristi Android 14 sa Realme UI 5.0 interfejsom. Interfejs je prilično lep, nema posebnih ukrasa, ali možete ga koristiti udobno, iako je na nekim mestima preopterećen. Pogledajte primere interfejsa.






Među neobičnim karakteristikama, ističe se besplatni poziv, korisnici drugih Realme telefona mogu da vas pozovu direktno preko Bluetooth veze. Postoji samo jedan nedostatak: udaljenost na kojoj funkcionišu takvi pozivi je ograničena, do deset metara.
Utisci
Nema pritužbi na kvalitet veze, jačina poziva je iznad proseka, upozorenje vibracijom je primetno. Na tržištu nema mnogo robusnih telefona, a u ovom cenovnom segmentu Realme C75 deluje jedinstveno. Odlična zaštita, preživljavanje u različitim uslovima - u vodi, pri padovima i udarima. Ipak, nemojte namerno da zloupotrebljavate uređaj, nemojte iskušavati sudbinu. Za školarce, kao i korporativni telefon za ljude u složenim profesijama gde uređaj može pasti, ovaj model izgleda zanimljivo i vredi obratiti pažnju.