T3 2021
2021. godina
6.6" LCD, 83.7% body
15% P35, Android 11
RAM 4 GB, INT 128GB, EXT SDXC
5000 mAh Neizmenjiva
2 kamere, max 48MP
 
 
Test mobilni telefon Wiko T3
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Wiko T3. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Wiko T3 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Pred nama je pristupačniji pametni telefon. Unutra se nalazi baterija od 5000 mAh, stavljene su tri kamere, uključujući „široku“, dodata je pristojna memorija - 4/128 GB. Ekran je dobio dijagonalu od 6.6 inča sa rezolucijom HD+. Ali sa procesorom, koji je četiri godine star.

Uprkos primitivnim parametrima, generalno gledano, T3 se pokazao kao potpuno uravnotežen pametni telefon bez kvarova, kočnica, sa odličnim kvalitetom fotografija na glavnoj kameri od 48 MP i dugim trajanjem baterije.

Hajde da počnemo.

Specifikacije

Dimenzije i težina 165×76×9.2 mm, 188 grama
Materijali izrade Staklo i plastika 
Ekran 6.6 inča, IPS sa brzinom osvežavanja od 60Hz
Rezolucija ekrana 720x1600 piksela, odnos širina/visina 19.5:9
Operativni sistem Google Android 11
Platforma Mediatek Helio P35 IMG PoverVR GE8320
Memorija 4 GB RAM-a i 128 GB interne memorije, memorijska kartica do 256 GB 
Bežični interfejsi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 2.4/5 Hz Bluetooth 5.0
Mreže 2G, 3G, 4G B1/3/5/7/8/18/19/20/26/28/66
Navigacija GPS/AGPS/GLONASS
Senzori i konektori Skener otiska prsta u dugmetu za napajanje, USB-C, 3.5 mm (CTIA)
Svetlosni senzori, digitalni kompas, senzor blizine, žiroskop
Glavna kamera 48MP, f/1.8
5MP široka, f/2.2
2 MP (digitalni bokeh)
Prednja kamera 8 MP, f/2.0
Baterija Kapacitet 5000mAh, punjač od 10W
Audio Jedan zvučnik
Dva mikrofona
Boja Crna i zlatna

Pakovanje

  • Pametni telefon
  • Futrola
  • Punjač
  • USB kabl
  • Alat za izvlačenje SIM ležišta
  • Uputstvo
  • Garantni list

Izgled, elementi na kućištu

Dostupan u dve boje - crnoj i roze zlatnoj. Dobio sam uređaj za test u zlatnoj boji.

Dizajn ne nudi ništa novo - to je tipičan budžetski telefon poslednjih godina: prilično velike dimenzije, izrez u obliku slova U za prednju kameru, sjajni plastični poklopac. Poklopac je prekriven otiscima prstiju za nekoliko sekundi, pa je bolje staviti silikonsku futrolu uključenu u komplet.

Prednja strana je zaštićena staklom, ali je na vrhu zalepljen film. Njegov kvalitet je prosečan: bez oleofobnih i antirefleksnih premaza.

Oblik bloka kamere je kvadratni, crni. Leva ivica malo viri, pošto je zadnja strana na ovom mestu nagnuta.

Ivica je takođe plastična, ofarbana u zlatnu boju. Zadnji poklopac i cevi su malo drugačije u boji.

Dimenzije Wiko T3 - 165 x 76 x 9.2 mm, pametni telefon je težak 188 grama.

Na prednjoj strani, lako možete videti selfi kameru. Integrisana je u ekran u obliku slova U. Senzori svetla i blizine su desno, a zvučnik u sredini. Glasno je, jasno i čitljivo.

Na gornjoj ivici se nalazi drugi mikrofon, što je neobično za jeftin uređaj.

Na dnu se nalazi 3.5 mm audio izlaz za slušalice, glavni mikrofon, USB-C i zvučnik.

Na desnoj strani su dugme za napajanje sa skenerom otiska prsta (radi veoma brzo) i taster za jačinu zvuka.

Na levoj strani je kombinovani slot za dva nano-SIM-a i memorijsku karticu. Da biste ga uklonili, potrebna vam je duga spajalica.

Na poleđini je modul sa tri senzora kamera i blicem.

Na dnu je ponosno naznačena adresa proizvođača u Francuskoj. Ali mi već znamo suštinu Wiko-a.

Ukupno: pametni telefon dobro leži u ruci, prijatan je za korišćenje, ali je zadnji panel morao da bude mat.

Ekran

Wiko T3 je opremljen LCD IPS ekranom od 6.6 inča. Rezolucija - 1600x720 piksela, gustina - 265 piksela. Ovo nije mnogo, ali u praksi matrica ovog modela ostavlja veoma dobar utisak: da nisam znao da je u pitanju HD+, rekao bih da je rezolucija FullHD. Pored toga, sama matrica nema izobličenja boja pod različitim uglovima gledanja, slika je prijatna, kontrastna. Generalno, za uređaj za ovaj cenovni rang, dobar ekran.

Maksimalna osvetljenost bele tačke je 470 cd/m2. Niska brojka ali za IPS je sasvim adekvatan, s obzirom na cenu pametnog telefona.

U podešavanjima možete pronaći stavku sa prilagodljivom osvetljenošću. Radi ispravno, iako smanjuje osvetljenost za 10 procenata radi dužeg trajanja baterije. U stvari, to su svi zanimljivi parametri.

Ukratko: uprkos slabim tehničkim karakteristikama na papiru, u stvarnosti matrica ostavlja dobar utisak: ekran je svetao, na svetlosti se ponaša normalno, kontrast je visok, boje su zasićene.

Baterija

Proizvođači su počeli da ugrađuju baterije od 5000 mAh u sve jeftine pametne telefone. Odluka je ispravna, jer često hardver u takvim uređajima troši mnogo energije.

Uspeo sam da izvučem do 6 sati rada ekrana iz Wiko T3. Video na YouTube-u u FullHD rezoluciji i maksimalnoj osvetljenosti, baterija je izdržala 12 sati, a igre su ispraznile bateriju za 5-6 sati. Pod opterećenjem, u teoriji, može da radi do 10 sati!

Ali Wiko T3 se puni veoma dugo - oko 3.5 sata od jednostavnog adaptera od 5W/2A koji je uključen u komplet.

Opcije komunikacije

Ovo je 4G uređaj sa klasičnim 1/2/3/4/5/7/8/20/26/28/66 opsezima. Nema zamerki na kvalitet komunikacije, čak manje-više hvata signal u liftu.

Pametni telefon podržava VoLTE i VoVi-Fi. Nema snimanja poziva.

Specifikacije pokazuju da Wiko T3 ima samo 2.4GHz Wi-Fi, ali moj uzorak je funkcionisao bez problema na 5GHz Wi-Fi i pokazao velike brzine na internetu.

Bluetooth verzija je stara - 5.0.

Ali ono što je zaista razočaralo je nedostatak NFC čipa, NFC tehnologija bi trebala da bude u svakom pametnom telefonu 2022. godine.

Kamere

Pametni telefon Wiko T3 koristi tri modula kamere: glavni od 48MP (f/1.88), ultraširokougaoni od 5MP (f/2.2) i za zamućenje pozadine (digitalni bokeh) na 2MP. Blic jednodelni, toplog sjaja.

Kvalitet glavne kamere me je zadovoljio. Sasvim normalni detalji, prilično visok dinamički opseg, brz i precizan fokus. Čak i po mračnom oblačnom vremenu, možete dobiti adekvatnu sliku.

A iznenadilo me je i slikanje u mraku. Uređaj istiskuje maksimum iz okvira, nema čak ni artefakata sa šumom, tipičnim za jeftine pametne telefone.

„Širok“ senzor je opremljen ultraširokougaonom optikom. Kvalitet je prosečan: detalji su prosečni (naročito kada opšti nivo osvetljenja padne), DD je prilično nizak.

Pametni telefon može da snima FullHD video na obe kamere. Istina, samo 30 fps i čak bez digitalne stabilizacije. A tu je i Slow video sa rezolucijom od 960x720 piksela (približno 120 fps po oku). Kvalitet video zapisa je primitivan.

Prednja kamera je 8MP. Slika iznenađujuće dobre fotografije i snima 1080p video pri 30 fps-a. Zvuk je jasan, čitljiv, ali funkcioniše redukcija šuma, čime se preseca deo frekventnog opsega.

Sekundarna bokeh kamera radi prilično dobro, zaista zamagljuje pozadinu obimnih objekata. Odnosno, kamera prati dubinu scene.

Softver kamere ima ugrađen ulepšavač. Izglađuje nesavršenosti kože, puderira lice i farba rumenilom. Takođe možete da primenite AR maske.

Interfejs je veoma jednostavan: odozdo – galerija, snimanje fotografija/video snimaka, prelazak na prednju ili glavnu kameru; u gornjem desnom uglu - dugme za izbor "široke" ili glavne kamere; na samom vrhu - podešavanja efekata i video rezolucije.

Primeri fotografija i video zapisa:

Memorija, procesor i performanse

Da vas podsetim da je ovo pristupačniji model. Za svoju prodajnu cenu se nudi 4GB RAM-a i 128GB interne memorije. Obično su to uređaji sa manje memorije.

Sa tačke gledišta brzine, nema iznenađenja: RAM - 6000 MB/s, interna - 190/220 MB/s. Nije kritično mali, ali ne i nivo tipične „sredine“.

Ali nekako ne želim ni da pričam o procesoru, jer koristi stari MediaTek MT6765, koji na Antutu testu postiže samo 124.000 poena.

Mislim da je zadatak proizvođača bio da pametni telefon učini što jeftinijim. Sa ovim zadatkom se nosio zahvaljujući starom SoC-u.

Ako ne uzmete u obzir starost čipa i rezultat testova, onda pametni telefon radi prilično samouvereno i brzo, bez očiglednih zaostajanja i kočnica UI-a. Treba imati na umu da ovo nije telefon za igre, ali povlači COD/PUBG na minimalnim podešavanjima na 60 fps ili na srednjim podešavanjima na 30 fps.

Generalno, prilično adekvatan pametni telefon u pogledu performansi.

Google Android verzija 11 je instaliran kao sistem. Nije novo, slažem se.

Sistem je, zapravo, čist, bez dodatnih stvari proizvođača.

Muzička sposobnost

Wiko T3 pametni telefon ima jedan zvučnik. Prilično je glasan, zvuči jasno i glasno, bez preopterećenja, štaviše, čuje se privid basa.

Iznenađujuće, pametni telefon podržava ne samo AAC audio kodek, već i aptX/aptXHD, pa čak i Hi-Res LDAC.

Ako vam se ne sviđa Bluetooth, onda možete koristite uobičajenu žičanu vezu preko 3.5 mm.

Utisak

U praksi ekran pametnog telefona je ostavio dobar utisak: svetao je, jasan, visokog kontrasta, informacije su vidljive po sunčanom vremenu, postoji senzor svetlosti.

Ni baterija nije razočarala. Prikazuje stvarne podatke za bateriju od 5000 mAh. Baterija će izdržati dan napornog rada.

Memorija je spora, ali je ima dosta. Procesor je star, ali gura sve igre čak i pri 60 fps-a.

Izuzetno zadovoljan glavnom kamerom. Dobar kvalitet. Još jedan plus je širokougaona kamera. Po pravilu, senzori od 2 megapiksela se ubacuju u ovakve uređaje.

Jedini nedostatak je nedostatak NFC čipa. Ovo je čudno.

Konkurenti:

  • Redmi 9C NFC. MediaTek Helio G35 procesor (u suštini sličan Helio P35), 6.5-inčni IPS HD+ ekran, baterija od 5000 mAh. Nema širokougaone kamere, a glavna je 13MP. Postoji NFC.
  • POCO C40. Procesor JLK JR510 (prvi put čujem), ekran 6.5 inča IPS HD + Coring Gorilla Glass. Baterija od 6000 mAh. Kamera 13 MP, prednja - 5MP.
  • Realme C25s. Helio G85 procesor, 6000 mAh baterija, 18W punjenje. Ekran 6.5 inča IPS HD+. Kamera je 48MP, ali postoje još dva modula od po 2MP, selfi je 8MP.
  • TCL 30 SE. Helio G25 procesor, kamera od 50MP, baterija od 5000 mAh. Postoji NFC. Ekran 6.5 inča IPS HD+.

Verovatno postoje i drugi slični uređaji. Generalno, pametni telefon Wiko T3 je samouveren budžetski uređaj čak i u pozadini direktnih konkurenata.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024