M5s 2022
2022. godina
6.43" OLED, 83.5% body
24% G95, Android 12
RAM 4 GB, INT 64GB, EXT SDXC
33W, 5000 mAh Neizmenjiva
3 kamere, max 64MP
Test mobilni telefon Poco M5s
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Poco M5s. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Poco M5s vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Pozicioniranje

Ako je Poco M5 pozicioniran kao uređaj početnog nivoa za igranje igara (pametni telefon ima moćan potpuno novi Helio G99 čipset zasnovan na 6nm proizvodnom procesu), onda je Poco M5, po mišljenju kompanije, potreban onima koji vole da stvaraju i konzumiraju sadržaj. Jednostavno rečeno, raskošni AMOLED ekran je dobar za gledanje raznog sadržaja, a glavna kamera od 64MP i ultraširoka kamera od 8MP prave dobre fotografije.

Na zvaničnom sajtu o Poco M5 pišu kao slogan: „Magija zabave“. A Poco ističe sledeće kao glavne prodajne prednosti:

  • 6.43 inča, uvek uključen AMOLED ekran sa Corning Gorilla Glass staklom
  • Glavna kamera od 64MP, ultraširoka od 8MP i selfi kamera od 13MP
  • Čipset Helio G95 kompanije MediaTek
  • Baterija od 5000mAh i brzo punjenje od 33W
  • Mat zadnji panel

Napomena

Poco M5s je rebrendirani Xiaomi Redmi Note 10s. Pametni telefoni imaju identične karakteristike i dizajn, samo je natpis drugačiji. Zašto Poco radi ovako nešto? Teško pitanje, pošto se oba pametna telefona prodaju na istim tržištima.

Verovatno je bilo potrebno proširiti ponudu, računajući na one koji ne prate kretanje ponude. I verovatno su u pravu.

Specifikacije

Čipset MediaTek Helio G95 (12nm), Octa-core (2× 2.05GHz Cortex-A76 & 6× 2.0GHz Cortex-A55), Mali-G76 MC4 grafika
Operativni sistem Android 12, MIUI 13
Memorija 4GB/64/128GB (LPDDR4X RAM + UFS 2.2 interna memorija), namenski slot za microSD
Ekran 6.43 inča, AMOLED, 1080x2400 piksela, do 700 nita, Corning Gorilla Glass 3
Baterija Li-Po 5000 mAh, brzo punjenje 33W
Glavna kamera 64MP, f/1.8, 26mm (širok senzor), 1/1.97″, 0.7µm, PDAF
8MP, f/2.2, 118˚ (ultra širok senzor), 1/4.0″,
1.12µm )
2MP, f/2.4, (dubina)
Prednja kamera 13MP
SIM kartica 2 Nano-SIM
Mreža i prenos podataka 2G, 3G, 4G LTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, A2DP, LE, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NFC, IR, USB Tip-C 2.0
Senzori Aproksimacija, ambijentalno svetlo, akcelerometar, žiroskop, e-kompas, IR emiter, čitač otiska prsta sa strane
Ostalo Postoji priključak od 3.5mm, postoji NFC, postoji FM radio, postoji infracrveni port
Materijali Prednje staklo, plastično telo
Dimenzije 160.5 x 74.5 x 8.3mm, težina 179 g

Odmah primećujemo da ne postoji LED lampica obaveštenja. Xiaomi je ranije radio slične stvari skrivajući svetlo u području zvučnika, ali je prestao.

Uključuje kućište, adapter od 33W i kabl tipa C

Izgled

Vizuelno, Poco M5s ostavlja vrhunski utisak sa mat belim zadnjim delom i urednom postavkom kamere. Prednja strana nas takođe nije izneverila: sočni AMOLED ekran privlači pažnju.

I moramo dati priznanje Poco-u (ili Xiaomi?), pametni telefon ne samo da izgleda, već se i oseća dobro u rukama. Uzimajući Poco M5s u ruke, malo je verovatno da ćete odmah pogoditi materijal zadnje ploče ili okvira. U početku se čini da je staklo i aluminijum. Ali ako pažljivo pogledate, postaje jasno da je plastika.

Zahvaljujući krivinama na zadnjoj strani i kosim ivicama, pametni telefon savršeno leži u ruci. Inače, pametni telefon ima IP53 sertifikat, što znači da će uređaj preživeti prskanje i kišu.

Na ekranu je fabrički zaštitni film. I čini se da su uštedeli na filmu: pogledajte kako je napravljen izrez za kameru. Film, inače, ima prilično jak "mat" efekat. Međutim, kakav će film biti na komercijalnim pametnim telefonima, nisam siguran.
Prednost mat belog panela je potpuno odsustvo otisaka prstiju.
Na levoj strani - slot za 2 Nano-SIM kartice i poseban slot za microSD
Na desnoj strani nalazi se dugme za napajanje u kombinaciji sa skenerom otiska prsta i dugmetom za jačinu zvuka.
Na dnu se nalazi mikrofon, zvučnik, Tip-C za napajanje i 3.5mm priključak za slušalice
Na gornjem kraju se nalazi infracrveni port, mikrofon za smanjenje šuma i još jedan zvučnik. Glasovni zvučnik igra ulogu drugog zvučnika. Tako da postoje dve zone za izlaz zvuka: jednu frontalnu, a drugu na gornjem kraju. Kao što možete pretpostaviti, glasovni zvučnik je inferiorniji u snazi u odnosu na donji zvučnik. Da, to je stereo zvuk, ali malo lošiji.

Ekran

AMOLED panel od 6.43 inča jedna je od prednosti pametnog telefona.

Prvo, ima odličnu marginu osvetljenosti. U automatskom režimu, panel lako daje 750 nita, dok proizvođač tvrdi 700 nita. Maksimalna osvetljenost je 1100 nita, ali ova osvetljenost se postiže samo pri reprodukciji određenog sadržaja i nije je lako izmeriti, tako da morate verovati proizvođaču.

Visoka osvetljenost vam omogućava da udobno koristite pametni telefon na otvorenom.
I uglovi gledanja su odlični.

HDR10 prisustvo prepoznaju programi za testiranje.

Treće, postoji odličan indikator minimalne osvetljenosti - 2.5 nita, a tu je i funkcija za suzbijanje treperenja. Dakle, pametni telefon je odličan za čitanje u mraku. Naročito ako takođe postavite tamni mod i crnu pozadinu u čitaču.

Četvrto, tu je uvek uključen ekran. Radi 10 sekundi i ugasi se (onda se uključuje dodirom ekrana) – ali obavlja svoje zadatke. Za one koji veruju da uvek uključen ekran treba da bude uvek uključen, postavlja se pitanje – zašto? U stvari, Always-On ekran ima samo jedan pravi zadatak: da prikaže sat bez skretanja pažnje na činjenicu da ceo ekran svetli.

Peto, postoji podrška za DCI-P3 gamu boja. Sočne zasićene boje su zagarantovane.

Ako spominjemo nedostatke, onda možemo početi sa činjenicom da je brzina osvežavanja samo 60Hz, iako se po ovom cenovnom rangu može očekivati 90Hz. Možete dodati i činjenicu da Always-On radi samo 10 sekundi. Ali postoji suzbijanje treperenja ekrana pri niskoj osvetljenosti, plus ekran Always-On daje prelep efekat obaveštenja o novim porukama.

Inače, za svoju cenu nema dileme oko kvalieta ekrana.

Performanse

Poco M5s pokreće kombinacija MediaTek Helio G95 (12nm) čipseta, 6GB RAM-a +2GB virtuelne RAM-a i interne memorije od 128 GB.

Helio G95 čipset ima mali pad performansi pod opterećenjem.

U AnTuTu testu, pametni telefon je izbacio stabilnih 358 hiljada poena. Poređenja radi, napredniji Helio G99 (6nm) je 385 hiljada poena, odnosno manje od 10% povećanja performansi. Ovo govori o činjenici da Poco M5s može biti odlična zamena za Poco M5, jer nije mnogo lošiji u performansama ali ima sočan AMOLED ekran (ali zapamtite da je ekran 60Hz, a ne 90Hz kao kod Poco M5).

Performanse pametnog telefona su dovoljne za udobno igranje bilo koje igre.

Kamera

Glavna kamera u pametnom telefonu sastoji se od četiri modula:

  • 64 MP, f/1.8, 26mm (široko), 1/1.97″, 0.7µm, PDAF
  • 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultra širok), 1/4.0″, 1.12µm
  • 2 MP, f/2.4, (makro)
  • 2 MP, f/2.4, (dubina)

Kao što razumete, dva glavna radna modula su 64MP i 8MP ultra širokougaoni.

Aplikacija za kameru je tipična za sve Xiaomi pametne telefone i MIUI interfejs. Međutim, pošto se radi o pametnom telefonu početnog nivoa, neke od funkcija su detaljno izrezane (na primer nema režima prepoznavanja dokumenata, nema istovremenog snimanja na glavnoj i prednjoj kameri itd.).

Generalno mi se sviđa način na koji kamera snima. Kao i kod svih pristupačnijih pametnih telefona, najbolji rezultati se dobijaju pri snimanju krupnih planova i srednjih snimaka u uslovima dobrog osvetljenja. Čim svetlo postane složeno ili ima mnogo objekata u kadru (na primer, lišće i drveće), kamera odmah daje lošije rezultate.

Ultra-široki ugao od 8MP u nekim slučajevima daje dobar rezultat. Opet, trebalo bi da se koristi za snimke izbliza ne za pejzaže.

Još nekoliko primera ultra-širokih uglova.

Nema dileme o selfi kameri. Slika tačno kako treba.

Noćno snimanje, kao i dnevna fotografija, optimalno je pogodno za snimanje nečeg specifičnog (znakovi, semafori, posteri). Noćni pejzaži nisu jača strana pametnog telefona.

Komunikacije

Ovde su Xiaomi i Poco pametni telefoni tradicionalno na vrhu.

  1. Postoje VoLTE i VoViFi. Sve radi.
  2. Postoji distribucija Wi-Fi na frekvenciji od 5GHz.
  3. Postoji kompas koji na mapi pokazuje pravac u kome je pametni telefon okrenut.
  4. Postoji snimak razgovora, ali se sagovornik obaveštava glasnim kompjuterskim glasom.
  5. Navigacija je brza i jasna. Više puta sam koristio pametni telefon kao navigator u automobilu, kako ne bi ispraznio glavni uređaj.
  6. Glasovni zvučnik je glasan, na zgodnom mestu, nema potrebe da tražite način kako da prislonite pametni telefon na uvo.
  7. Pametni telefon ima FM radio, ali za rad su mu potrebne žičane slušalice, što ovu funkciju čini relativno beskorisnom.
  8. IR senzor vam omogućava da koristite svoj pametni telefon kao daljinski upravljač za TV. Nekada je ovo bila korisna opcija, ali nakon što je većina televizora prešla na Bluetooth, potreba za tim je malo nestala.

Pametni telefon radi na interfejsu MIUI 13. Za moj ukus, ovo je jedan od najboljih interfejsa na Android pametnim telefonima sa obiljem zanimljivih i korisnih funkcija unutra. MIUI 13 je kozmetičko ažuriranje MIUI 12 koje poboljšava brzinu i performanse. Treba napomenuti da pošto se Poco M5s smatra početnim pametnim telefonom za igre, razne lepe funkcije (poput super pozadina) su onemogućene u sistemu. Ali sve osnovne stvari su tu.

MIUI ima neke manje promene u odnosu na Poco – dodate su brendirane aplikacije, uklonjene su neke promotivne aplikacije koje se nalaze na Xiaomi pametnim telefonima. Sam sistem je prilično čist, sve obavezne domaće aplikacije su u obliku prečica u posebnom folderu.

Trajanje baterije

Pametni telefon ima tipično trajanje baterije za svoje karakteristike. Formalno, to se može nazvati dobrim (ne izvanrednim, ali dobrim). U PCMARK testu, koji simulira svakodnevna radna opterećenja, pametni telefon sa uključenim Wi-Fi-jem i maksimalnom ručnom osvetljenošću ekrana imerio je skoro 8 sati rada ekrana.

U praksi, vreme rada je verovatnije od 6 do 7 sati. Činjenica je da u ručnom režimu osvetljenja ekran pametnog telefona proizvodi samo 450 nita, dok u automatskom režimu povećava do 750 nita. U principu, auto-osvetljenost dobro funkcioniše, tako da u svakodnevnom korišćenju osvetljenost ekrana ne prelazi 500-600 nita.

Dolazi sa brzim punjačem od 33W. Ovo je klasični adapter kompanije Xiaomi. Od 0 do 50%, pametni telefon se puni za 30 minuta, potpuno punjenje traje nešto manje od 1.5 sata. To su dobre vrednosti. Glavna prednost brzog punjenja je u tome što vam omogućava da brzo dopunite svoj pametni telefon, a zatim nastavite sa svojim obavezama.

Zaključak

Poco M5s je dobar pametni telefon, posebno po svojoj prodajnoj ceni. Kao prave konkurente, želeo bih da imenujem brendove kao što su Tecno ili Infinix.

Tu je i Realme 9 5G, koji je inferioran i po kameri i po ekranu.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024