Galaxy A55 8GB, 128GB, 1x SIM2024
2024. godina
6.6" OLED 120Hz, 85.8% body
42% 1480, Android 14
RAM 8 GB, INT 128GB, EXT SDXC
25W, 5000 mAh Neizmenjiva
3 kamere, max 50MP
Test mobilni telefon Samsung Galaxy A55 8GB, 128GB, 1x SIM
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Samsung Galaxy A55 8GB, 128GB, 1x SIM. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Samsung Galaxy A55 8GB, 128GB, 1x SIM vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Sadržaj isporuke

  • Telefon
  • USB tip C kabl
  • Klip za SIM ležište
  • Uputstva

Specifikacije

Dimenzije i težina158,2 x 76,7 x 8,2 mm, 202 grama
MaterijalStaklo, aluminijum
Ekran6,6 inča, 1080x2400 piksela (20:9), 120 Hz, SuperAMOLED, 411 ppi, automatsko podešavanje svetline (do 1000 nita), AlwaysOnDisplay, Corning Gorilla Glass Victus+
Operativni sistemGoogle Android 14.0, OneUI 6.1
PlatformaExynos 1480 (4 nm tehnologija), Xclipse 530
Memorija8 GB RAM, 128 GB ROM (101 GB besplatno), MicroSD memorijska kartica do 1 TB
Opcije za 8/256 GB, 12/256 GB
Bežični interfejsWi-Fi a/b/g/n/ac, dvopojasni, Bluetooth 5.3, NFC
Net5G podrška
Dual SIM, NanoSIM (kombo slot), podrška za eSIM
NavigacijaGPS/GLONASS/Beidou/Galileo
Senzori i konektoriUSB tip C (USB 2.0), OTG
Akcelerometar, senzor blizine, senzor svetlosti, žiroskop, geomagnetni senzor
Senzor otiska prsta na ekranu
Otključavanje licem
Glavna kamera50 MP (f/1.8, PDAF, OIS) + 12 MP (f/2.2, širokougaoni) + 5 MP (f/2.4 - makro bez autofokusa), LED blic, 4K video snimanje, elektronska stabilizacija videa na FullHD
Prednja kamera32 MP (f/2.2), bokeh efekat, razni dodatni efekti
BaterijaLi-Po 5000 mAh, punjač nije uključen, punjenje do 25 W
Stepen zaštiteIP67
BojeŽuta, ljubičasta, crna, sivo-plava
ZvukStereo zvučnici
Sistem plaćanjaSamsung Pay, Google Pay
PosebnoNije uključen punjač

Pozicioniranje

Rast cena za A-seriju, koji je počeo pre nekoliko godina, iznenada je završen. Samsung je dostigao plafon; cene više ne mogu da rastu, pošto su modeli od pristupačnih postali ekvivalentni vodećim modelima za masovno tržište. Ako su u prošlim serijama materijali bili inferiorniji od vodećih, sada to nije slučaj - novi model A55 koristi staklo na nivou onoga što je ugrađeno u osnovne iPhone (bez sufiksa Pro).

Prednosti u vidu AI čipova nisu dodate novoj generaciji za model A55, sve je to dostupno samo u S-seriji, što je pomalo iznenađujuće. Razlika između različitih linija postaje, s jedne strane, uočljiva, ali s druge strane, vrlo nerazumljiva. Da li neko zaista veruje da su AI karakteristike toliko važne da bi birao modele iz drugog cenovnog segmenta? Čini mi se da su to igre marketara koje ne nailaze na podršku kupaca.

Dizajn, dimenzije, elementi upravljanja

Model dolazi u četiri boje - žuta, ljubičasta, crna, sivo-plava.

Kućište je napravljeno od aluminijuma i stakla (Corning Gorilla Glass Victus+), što stvara potpuni osećaj premijum proizvoda, nema razlike u odnosu na konvencionalni iPhone 15, uređaji se percipiraju isto.

Dimenzije telefona su 158,2 x 76,7 x 8,2 mm, a težina 202 grama. Kućište je pravougaono, slično kao kod iPhonea 15. Na desnoj strani postoji zarez, kao da bi trebalo da poboljša ergonomiju, ali ne baš uspešno.

Uređaj izgleda veliko u ruci.

Na zadnjoj strani su vidljive tri kamere koje su dizajnirane na isti način kao i na vodećim modelima.

Na levoj strani nema ništa, na desnoj se nalazi upareni taster za jačinu zvuka, kao i dugme za uključivanje/isključivanje. Na gornjem kraju se nalazi jedan mikrofon i slot za SIM kartice. Nažalost, slot je kombinovani, što znači da možete instalirati dve NanoSIM kartice ili jednu SIM karticu i memorijsku karticu. Na donjem kraju nalaze se dva mikrofona, zvučnik i USB tip C konektor.

Tradicionalno postoji zaštita od vode - IP67, što je uobičajeno za modele u ovom cenovnom segmentu.

Senzor otiska prsta je ugrađen u ekran, reaguje na pritisak čak i kada je ekran isključen, ovo je određena oblast na dnu.

Tu je i otključavanje licem i odlično radi. Ovde je važno napomenuti da se koristi i ubrzano i redovno prepoznavanje, koje se ne može prevariti fotografijom ili video snimkom. Za Samsung Pay se samo otisak prsta koristi kao autorizacija, tako da nema problema.

Kvalitet izrade je odličan, ovom modelu se nema šta posebno zameriti. U svakom smislu, dobili smo visokokvalitetan uređaj koji veoma liči na vodeće modele.

Ekran

Tehničke karakteristike ekrana su sledeće: 6,6 inča, 1080x2400 piksela (20:9), 120 Hz, SuperAMOLED, 411 ppi, automatsko podešavanje osvetljenosti (do 1000 nita), AlwaysOnDisplay, Corning Gorilla Glass Victus+. Prednja kamera je ugrađena u ekran, što razlikuje model od A54.

Uređaj ima AlwaysOnDisplay, koji vam omogućava da vidite sat ili skrinsejver, ikone obaveštenja na ekranu i brzo prelazite na aplikacije. Uključujući i stavljanje vaše slike (za razliku od starijih modela, u AoD-u nema podešavanja osvetljenosti ekrana, uvek je prigušen, a ovo je minus - nije previše svetao).

Ekran podržava 120 Hz, primetan je fluidan prelaz u menijima i aplikacijama. Štaviše, 120 Hz radi ne samo u interfejsu, već iu većini aplikacija drugih proizvođača.

Podešavanja ekrana su tipična, možete promeniti podešavanja boja.

Na suncu ekran ostaje čitljiv, osvetljenost je dovoljna za bilo kakav rad (do 1000 nita sa automatskim podešavanjem). Dijagonala ekrana je idealna za gledanje video zapisa, gledanje fotografija i čitanje tekstova. Oni koji su zabrinuti za PVM treba da pogledaju druge modele.

Baterija

Telefon ima ugrađenu Li-Po bateriju kapaciteta 5000 mAh, podržava brzo punjenje, prema lošoj tradiciji, punjač nije uključen u paket. Ne postoji bežično punjenje ali to je normalno za ovaj segment.

Najbolje rezultate pokazuje punjenje na 25 W, ali ćete punjač morati kupiti posebno. Sa njim možete napuniti uređaj do 100% za 85 minuta. Prvih 15 minuta se puni do 23%. U poređenju sa kineskim modelima, ovo nije najbolje vreme punjenja. Ovde se iz godine u godinu ništa nije promenilo.

Vreme rada nije loše, uporedivo sa prethodnom generacijom. Dobije se prosečan radni dan, pod uslovom da je ekran uključen 6-7 sati. Ili dva dana rada - ali ovde vreme zavisi od količine prenetih podataka; dva i po sata konferencije na LTE konekciji ne troše mnogo - oko 20% baterije. Uređaj najgore radi sa AoD; ako uključite ovaj režim, baterija se topi pred vašim očima.

Memorija, čipset, performanse

Galaxy A55 je koristio Exyinos 1480 čipset (4 nm tehnologija), Xclipse 530. Čipset nije loš i pruža dobre performanse u većini zadataka, uređaj se ne zagreva mnogo.

U sintetičkim testovima nema super dostignuća, pogledajte rezultate.

Na tržištu postoji nekoliko varijanti Galaxy A55 - 8/128 GB osnovna, kao i 8/256 GB, 12/256 GB. Memorijske kartice su podržane do 1 TB. Brzina memorije je sledeća:

Pod opterećenjem dolazi do prigušivanja ali temperatura ne varira mnogo.

Komunikacione mogućnosti

Galaxy A55 ima dvopojasni Wi-Fi i podržava VHT80, koji pruža dobre brzine prenosa podataka. Bluetooth verzija 5.3, prisutan NFC (Samsung Pay/Google Pay).

Što se tiče navigacije, sve je vrlo dobro (GPS/A-GPS/GLONASS/Beidou), hladan start na gradskim ulicama se dešava za 2-3 sekunde, tačnost navigacije je odlična, nema pritužbi.

Kamera

Interfejs kamere je poznat sa drugih Samsung modele; ovde nema otkrića. Postoji Pro režim, AR Emoji i drugi efekti.

Hajde da pogledamo fotografije.

U uređaju nema optičkog zuma, koristi se isecanje sa glavne kamere (x2).

Prednja kamera 32 MP (f/2.2), bokeh efekat, razni dodatni efekti. Pogledajte primere fotografije, ovde je sve poznato i na nivou drugih modela.

Modul glavne kamere se sastoji od tri sočiva.

Pogledajmo primere fotografija, neuporedivo sa vodećim modelima, ali ovo je tipičan kvalitet za modele ovog nivoa.

Modeli A35/A55 imaju Snapchat filtere koji vam omogućavaju da dodate video efekte ili različite maske na vaša lica.

Softver - karakteristike

Model je inicijalno zasnovan na Android 14 i OneUI 6.1, odnosno ovo je najnovija verzija interfejsa, koja se bukvalno može nazvati jednom od najboljih u pogledu fleksibilnosti podešavanja i mogućnosti, kao i drugih aspekata. Ali ovde jednostavno nema AI trikova.

Standardne aplikacije uključuju kalkulator, menadžer datoteka, diktafon i druge aplikacije koje su neophodne za udoban rad.

Tu su i skripte, cool stvar koju preporučujemo.

Utisak

Kvalitet komunikacije nije upitan, sve funkcioniše savršeno. Jedna od prednosti Samsung modela je dug ciklus podrške i ažuriranja softvera. Što je u teoriji dobro, ali u praksi je velik jaz u ceni u odnosu na kineske proizvođače. Tržište traži uporedive modele, čak i ako imaju lošije materijale i kraći period podrške, ako se cena značajno razlikuje. Takođe možete pogledati Galaxy A54, jednostavniji je, ali primetno jeftiniji i nudi isti softver od Samsunga.

Samsung se nekako previše uhvatio u konkurenciju sa iPhone-om, izgubio je sopstveni identitet i izašao sa nekom vrstom iPhone-a na Android-u. Ispostavilo se da model nije optimalan po pitanju odnosa cena/kvalitet.

Oni koji žele da dobiju isti dizajn i duga ažuriranja možda će želeti da pogledaju Galaxy A35; jeftiniji od Galaxy A55, ali i on je skup u poređenju sa konkurentima.

Morate da budete obožavalac Samsung-a da biste zatvorili oči pred činjenicom da Galaxy A55 nije u skladu sa trenutnim tržištem i da je preskup po svim standardima. Istovremeno, ne nudi ništa izvanredno; možda bi ga AI funkcije spasile, ali su ostavljene za vodeće brodove. Ne očekuje se široka prodaja pre pada cene, što će se očigledno dogoditi krajem 2024.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.