Danas se upoznajemo sa modelom Tecno Spark 30 koji ima niz dobrih karakteristika koje ne biste očekivali u nižem cenovnom rangu.
- IPS ekran rezolucije 2460x1080 piksela sa brzinom osvežavanja od 90 Hz i osvetljenošću od 800 nita
- Kamera Sony IMX682 od 64 MP i prednja kamera od 13 MP
- Helio G91 čipset
- IP64 zaštita
- Skener otiska prsta
- NFC
- USB-C punjenje
- IR port za kontrolu opreme
- Baterija 5000 mAh + adapter za napajanje od 18 W
- Android 14
U poređenju sa Spark 30C modelom, koji je malo jeftiniji, isplati se da uzmete Spark 30 jer ima bolju kameru (glavnu i prednju) i punu Full HD+ rezoluciju ekrana, a takođe ima IP64 zaštitu.
Specifikacije
- OS: Android 14
- Čipset: MediaTek Helio G91
- Memorija: 256 GB ROM | 8 GB RAM-a (+ proširivo za 8 GB)
- Ekran: 6,67 inča, IPS LCD, 2460 x 1080 piksela, 90 Hz, 800 nita
- Kamera: 64 MP sa SONY IMX682 senzorom i dvostrukim blicem
- Prednja kamera: 13 MP sa dvostrukim blicem
- Povezivanje: 4G, VoLTE, VoWiFi, Bluetooth 5.0, NFC, USB-C
- Navigacija: GPS
- Baterija: 5000 mAh, punjenje 18 W
- Senzori: Akcelerometar, skener otiska prsta (bočni), osvetljenje, blizina
- Ostalo: IP64 sertifikat, 3,5 mm priključak, stereo zvučnici
Izgled
Zanimljivo je da je model Spark 30C uspeo da nas zavede i delovalo je da je duplo skuplji. To nije slučaj sa ovim telefonom. Još uvek imamo oba uređaja, pa možemo da uporedimo.
Belo mat telo na Spark 30C izgleda mnogo bolje od vizuelno komplikovanije zadnje ploče Spark 30. Pored toga, beli telefon je malo kraći i nekoliko grama teži, zbog čega deluje skuplje. Međutim, ostavimo sve ove marketinške stvari i pređimo direktno na analizu dizajna Tecno Spark 30.
Zadnji panel je napravljen od mat plastike, ali je područje oko kamere sjajno. Budite spremni na činjenicu da će na njemu uvek biti otisci prstiju. Blok kamere je dobro postavljen, nalazi se u sredini i telefon stabilno leži na ravnoj površini.
Uređaj dolazi sa providnom futrolom
Na gornjoj ivici se nalazi zvučnik sa potpisom Dolby Atmos, ali nema mikrofona za poništavanje buke
Na dnu se nalazi drugi zvučnik, USB-C, mikrofon i 3,5 mm priključak
Ekran ima široke okvire.
Na levoj strani nalazi se slot za SIM karticu
Na desnoj strani nalazi se dugme za napajanje i skener otiska prsta
Telefon dobro leži u ruci. Materijali nisu klizavi, ivice su blage zaobljene, tako da telefon ne seče ruku.
Takođe, za one koji ne vole ravne ivice, da kažemo da je sve subjektivno. Kada je ovaj trend dizajna prvi put započeo, svi su mislili da je nezgodno. Sećate se onih snimaka ljudi koji seku ruke na iPhone-u? Prošlo je 3 godine i svi su se navikli.
Osim toga, važna stavka je da je telefon dobio IP64 sertifikat. To znači da ga možete oprati čak i ispod slavine (ali nemojte ga potpuno uranjati u vodu). Dakle, telefon je savršen za rad na gradilištu, kurirske zadatke ili za bavljenje sportom. Možete ga pričvrstiti na upravljač bicikla, a da ne brinete da će ga oštetiti kiša ili čak ako bicikl padne u baru.
Ekran
Telefon ima veliki IPS panel sa dijagonalom od 6,78 inča, Full HD+ rezolucijom i brzinom osvežavanja od 90 Hz. Ključna prodajna karakteristika ekrana je njegova osvetljenost od 800 nita.
Dobro se sećam kako je pre nekoliko godina, tokom ponovnog pokretanja Samsung-ove A-serije, osvetljenost ekrana od 800 nita na Galaxy A50 bila jedinstvena „karakteristika“. Ekrani konkurenata delovali su dosadno i bledo. Ove godine su telefoni srednjeg segmenta dobili ekrane sa osvetljenošću od 1000+ nita (nedavno smo pregledali CAMON 30S, koji ima AMOLED panel od 1300 nita). A u ekonomskom segmentu pojavili su se ekrani od 800 nita. Tecno prednjači u tom pogledu. Pretpostavljam da će drugi proizvođači početi da koriste sličnu osvetljenost sledeće godine. Danas većina budžetskih uređaja ima osvetljenost od oko 600 nita.
Prednost od 800 nita je u tome što je sa takvom osvetljenošću telefon udoban za korišćenje na otvorenom čak i po sunčanom danu. Ovo je posebno važno kada fotografišete, jer na ekranu možete odmah videti krajnji izgled fotografije.
Inače, podešavanja ekrana su standardna: možete uključiti režim zaštite vida sa filtriranjem plave svetlosti, postoji tamni stil dizajna i kontrola brzine osvežavanja ekrana. Pošto je ovo IPS panel, ovde ne postoji Aways-On tehnologija.
Ekran pruža dobar vizuelni utisak. Preciznost boja je prosečna, ali nema primetnog izobličenja. Iako je, naravno, crvena boja više crvena. Međutim, takve sitnice nikome ne bi trebalo da smetaju. Na primer, Samsungova serija A50, o kojoj je gore bilo reči, ima ovaj vlasnički problem. To nije sprečilo modele A50, A51 i A52 da postanu najprodavaniji telefoni na svetu. Ovde je isto: ekran je savršeno čitljiv i pogodan je za igranje igara i gledanje video zapisa.
Performanse
Performanse su omogućene sistemom koji koristi Android 14 na Helio G91 čipsetu sa 8 GB RAM-a i 256 GB skladišta. Spark 30C je imao Helio G81 čipset. Uprkos +10 poena u nazivu, ovo su skoro identični čipseti. Razlika je u tome što je G91 malo moderniji i može da podrži kamere rezolucije do 108 MP.
Budimo realni, po ovoj ceni ne možemo očekivati vrhunski uređaj za igre ili mini-računar. Ali iskustvo rada je svakako pozitivno, sve je relativno brzo, fluidno, ne zaostaje i ne zamrzava.
Spark 30 pruža dobro korisničko iskustvo. Trenutno je Android 14 savršeno optimizovan operativni sistem koji može da radi na bilo kom uređaju. Telefon ima čipset koji je dobio 285 hiljada poena na AnTuTu v10 testu. Pored toga, telefon ima 8 GB RAM-a. Ako bi bilo, na primer, 4 GB, najverovatnije bi dolazilo do kašnjenja, jer bi telefon morao aktivno da zatvara aplikacije. Sa 8 GB, prosečan korisnik ne bi trebalo da naiđe na usporavanje.
Sistem omogućava brz prelazak između aplikacija, a prilikom gledanja video zapisa može da obezbedi funkciju „slika u slici“. Ne postoji 100% fluidnost, ali pogledajte primer ispod. Pustio je jedan video, otvorio sam drugi, nakon čega sam minimizirao aplikaciju i pokrenuo režim u minijaturnom prozoru na dnu, a zatim ponovo otvorio aplikaciju. Sve ovo izgleda elementarno, ali za telefon ovo je značajno opterećenje.
A evo primera instaliranja aplikacije PCMARK na telefon. Telefon brzo učitava veb stranice. Imajte na umu da nije bilo „belih“ ekrana prilikom prevlačenja.
U ovom slučaju, korisnik, naravno, može da instalira igre. Na primer, popularnu igru PUBG. Međutim, teksture će biti u niskoj rezoluciji. Tecno na svojoj web stranici obećava 5 godina neometanog rada.
Kamera
Uprkos masivnom bloku i 4 sočiva, telefon ima samo jednu glavnu kameru, ali kakvu! Ovo je Sony IMX682 senzor od 64 MP. Senzor je star 5 godina, ali i dalje je dobar i popularan, npr. prošle godine je instaliran u Galaxy A53 5G. Verovatno su glavna dva senzora senzori dubine i svetlosti, ali čak ni na zvaničnom sajtu Tecno se ne trudi da to objasni.
Prednja kamera ima rezoluciju od 13 MP. Prednja kamera ima blic, sa podesivom svetlošću.
Aplikacija kamere je standardna: uredan interfejs, sve važne funkcije vidljive.
Kao i prethodni model koji je pregledan (Spark 30C), Spark 30 pravi veoma lepe slike. Ranije je bilo uobičajeno da se o kamerama u telefonima po ovoj ceni piše da snimaju samo informativne fotografije. Tecno Spark 30 daje dobre snimke sa odgovarajućim nivoom detalja. Čak i uveče, telefon se dobro pokazao. Pogledajte primere fotografije.
Baterija
Telefon ima standardni kapacitet baterije od 5000 mAh i dolazi sa adapterom od 18 W. Potpuno punjenje traje nešto manje od 2 sata. Vreme rada ekrana sa jednim punjenjem je oko 7 sati. Ovo je tipičan rezultat.
Komunikacije
Telefon ima sve osnovne tehnologije:
- VoLTE i VoWiFi
- WiFi 5
- Bluetooth 5.2
- NFC
- Navigacija i kompas
Zaključak
Utisci o Tecno Spark 30 su pozitivni. Najverovatnije će vam se svideti i telefon, ali pod uslovom da razumete za koje zadatke je dizajniran. Ovde govorimo o svakodnevnim zadacima: pozivima, Internetu, instant messengerima, plaćanju u prodavnici pomoću NFC-a.
Tecno obećava da će telefon raditi bez smetnji 5 godina. Kvalitet materijala i prisustvo IP64 rejtinga nagoveštavaju da će telefon trajati ovoliko dugo.
Od najbližih konkurenata na koje vredi obratiti pažnju, Redmi Note 13 koji ima AMOLED ekran od 120 Hz i kameru od 108 MP. Na sličnom čipsetu sa kamerom od 108 MP i punjenjem od 33 W možete pronaći POCO M6. Ipak, savetujemo da uporedite kvalitet kamera. Tecno sada svojim jeftinim telefonima daje bolje algoritme za obradu slike nego što je to uobičajeno za ovu cenu.
Na kraju, podsećam na pravilo kupovine jeftinih telefona. Nikada ih ne kupujte samo na osnovu karakteristika. Obavezno pogledajte i isprobajte uživo, jer mnogo zavisi od toga kako je proizvođač konfigurisao sistem.