Danas ćemo pričati o modelu Tecno Camon 30. Ovo je mlađi model u liniji Camon foto telefona (CAMera ON, odnosno „kamera uključena“ na engleskom). A to je slučaj kada je mlađi model možda čak i interesantniji od prosečnog Camon 30 Pro jer daje sličan kvalitet slike sa glavnom kamerom ali u isto vreme košta dva puta manje.
Specifikacije
Ekran: | 6,78 inča, LTPO AMOLED, 120 Hz, 1080 x 2436 piksela, gustina 393 PPI, osvetljenost oko 1000 nita |
Čipset: | Mediatek Helio G99 Ultimate |
Memorija: | 8/12 GB / 256 GB, poseban slot za memorijske kartice |
Baterija: | Li-Po 5000 mAh |
Adapter: | Adapter 70 W |
Kamere: | 50 MP, f/1,9, 23 mm (širokougaoni), 1/1,56″, 1,0 µm, PDAF, OIS |
2 MP | |
Video zapis 1446p | |
Prednja kamera: | 50 MP, f/2,5, 24 mm (širokougaoni), 1/2,8″, 0,64 µm, PDAF |
Veza: | 5G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.3, NFC, USB Tip-C |
Navigacija: | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo i QZSS |
Ostalo: | Nema priključka od 3,5 mm |
Materijali: | Staklo i plastika, postoji opcija sa eko kožom |
Dimenzije: | 165,3 x 75,3 x 7,7 mm, težina 187 g |
Pored telefona i adaptera, komplet uključuje i futrolu i zaštitnu foliju za ekran.
Izgled
Tecno Camon 30 pozajmljuje dizajn starijeg modela Camon 30 Pro. Ipak, nekako se ispostavilo da mlađi model izgleda lepše. Iako je glavna razlika u tome što je „izrez“ na zadnjoj ploči koji stvara aluzije na kameru, napravljen sjajan umesto mat. Deluje kao mala stvar ali u kombinaciji sa sjajnim ivicama i bogatim svetlim ekranom, telefon izgleda kao slatkiš.
Naravno, dizajn je subjektivna stvar. Ali bilo je veće zadovoljstvo testirati Camon 30 nego stariji model.
Zadnja ploča kombinuje sjajne i mat elemente. Sjajni izrez bi trebao drugima dati iluziju da držite kameru u rukama. Međutim, kao i kod starijeg modela, čini se da je „izrez“ na pogrešnoj strani.
Sjajne ivice izgledaju lepo. Iako aktivno prikupljaju otiske prstiju. Na desnoj strani su tasteri za napajanje i jačinu zvuka.
Ekran je ravan. Prorezi za zvučnike su pogodno locirani tako da ne morate da smišljate kako da postavite telefon na uho. Ovde vidimo lepotu i inovaciju. Imajte na umu da je Tecno, umesto da samo pravi debelu bradu, simetrično rasporedio zadebljanje između donjeg i gornjeg dela. A uređaj se odmah doživljava kao estetski ugodniji. Tako da se Tecno može samo pohvaliti.
Na gornjem kraju nalaze se zvučnik, mikrofon i IR port. Zvučnici imaju Dolby Atmos sertifikat. Ovo novost za budžetski segment u kom se telefon nalazi.
Na dnu se nalazi zvučnik, priključak za slušalice i Tip-C port
Sa leve strane nalazi se samo slot za SIM kartice i memorijske kartice.
Telefon je estetski prijatan a naizgled ravne ivice imaju uredne krivine tako da je Camon 30 Pro prijatno držati u rukama. Šteta je što su okviri plastični a ne aluminijumski kao kod modela Camon 30 Premier. Inače, Premier ima IP54 sertifikat. Verovatno bi i Camon 30 takođe dobio IP54 da je telefon predat na testiranje. To se nije dogodilo samo zato što po svom statusu ne bi trebalo da ima zaštitu od vode.
Izrada telefona je odlična. Osim odličnog dizajna, materijali su prijatni na dodir, tako da ne želite da stavite telefon u futrolu. Očigledan nedostatak je što se ivice lako zaprljaju. Bilo bi zanimljivo videti šta će biti sa njima posle godinu dana nepažljivog korišćenja.
Ekran
Telefon koristi AMOLED panel od 6,78 inča sa rezolucijom od 2436x1080 piksela i brzinom osvežavanja od 120 Hz. Ovo je potpuno isti panel kao model Camon 30 Pro ali je brzina osvežavanja smanjena sa 144 Hz na 120 Hz.
Glavna inovacija 2024. su ultra-svetli displeji u ekonomskom segmentu. Već smo testirali Tecno, Honor i Realme modele sa novim svetlim ekranima. Tecno se možda malo ističe po tome što brend ima najpristupačnije telefone.
Ranije su takvu osvetljenost imali samo vodeći modeli.
Ovde je glavna stvar da posle hiljadu nita osvetljenost ekrana više nije toliko važna. I dalje će biti čitljivo na suncu. Naravno, super je što Galaxy S24 Ultra ili iPhone 15 Pro Max imaju skoro 1.700 nita osvetljenosti. Ali ovo više ne utiče na korisničko iskustvo.
Ranije, kada je u ekonomskom segmentu osvetljenost bila 400-500 nita, iskustvo korišćenja je bilo radikalno drugačije. Sa vodećim modelom je udobno na ulici a sa jeftinim telefonom se skrivate u senci da biste pogledali poruku ili snimljene fotografije.
AMOLED panel visokog nivoa sa dobrom reprodukcijom boja i čistom belom bojom. Ekran je prilikom testiranja bio u režimu „Originalna boja“.
Generalno, sva podešavanja ekrana su standardna. Postoji adaptivni režim od 120 Hz. Nije jasno koga pohvaliti – 120 Hz, Android 14 ili HIOS 14 školjku – ali telefon je veoma fluidan i reaguje. Svi meniji se otvaraju i skroluje se kroz njih veoma lepo.
Naravno, postoji ekran Always-On, ali kao i drugi uređaji u ekonomskom segmentu, radi 10 sekundi i onda zaspi.
Ako imate telefon star 2-3 godine i čini vam se da se ništa ne menja na tržištu, idite u prodavnicu i kupite telefon iz 2024. godine. Odmah ćete primetiti razliku.
Kamera
Camon 30 ima prednju kameru od 50 MP a glavna kamera se sastoji od dva senzora:
- 50 MP, f/1.9, (širokougao - ugao gledanja 84 stepena), 1/1.57″, PDAF, OIS
- 2 MP, (senzor dubine)
- Video snimanje 1440p
Postoji ista glavna kamera kao i stariji model Camon 30 Pro ali ne postoji ultraširokougaoni senzor od 50 MP.
Iz tog razloga je Camon 30 je skoro dva puta jeftiniji a slike snimljene glavnom kamerom su veoma slične.
Kamera ima dva režima – 1k i 2k. Drugi je digitalni zum. Telefon savršeno snima slike. Pogledajte fotografiju fontane. Koliko je dobro ispala voda i kako je uređaj mogao da fotografiše pojedinačne kapi.
Mlađi model je dobio nešto slabiji algoritam za obradu fotografija ali ovo nije minus, fotografije izgledaju prirodnije.
Telefon je svakako sposoban za noćnu fotografiju. Fotografije izgledaju kao razglednice. Telefon se posebno dobro nosi sa neonskim reklamama. Kompanija je uspela da nađe balans - uklonjena je buka a sve je u redu sa detaljima.
Prednja kamera od 50 MP takođe zaslužuje pohvale. Ali algoritmi za obradu to zaslužuju više. Pogledajte dve fotografije. Jedna je urađena bez naknadne obrade. A na drugoj, telefon je odradio svoju „magiju“.
Performanse
Camon 30 je klasik: MediaTek Helio G99 Ultimate + 8/12 GB RAM-a + 256 GB prostora za skladištenje + Android 14.
Helio G99 je sa nama već dve godine. MediaTek se polako poboljšava i overklokuje. Ultimate je upravo takva overklokovana verzija koja je oko 10% brža.
Koristeći telefone sa Helio G99 kao primer, odlično je posmatrati evoluciju Android-a. Tokom protekle dve godine, telefoni se nisu promenili u pogledu hardvera ali su postali brži i fluidniji. I to zahvaljujući novim verzijama Android-a i optimizaciji.
U sintetičkim testovima telefon postiže predvidve rezultate. A ovde je ekonomski segment već daleko od vodećih koji su 4-5 puta moćniji. Na telefonu je moguće igrati PUBG na srednje niskim podešavanjima i interfejs radi glatko ali u složenim igrama telefon podrazumevano koristi teksture niskog kvaliteta.
Trajanje baterije
Glavna novina je adapter za napajanje od 70 W, koji puni telefon od 0 do 100% za 45 minuta. Za brzo punjenje ne treba vam samo moćan adapter već i visokokvalitetna baterija i odgovarajuća poboljšanja u dizajnu telefona (odvod toplote). Dakle, dolazak moćnih adaptera u segment pristupačnih telefona ukazuje da je kvalitet komponenti generalno povećan.
Trajanje baterije uređaja je standardno za Android telefone sa baterijom od 5000 mAh, odnosno približno 13 sati rada ekrana na Internetu preko Wi-Fi i 15 sati YouTube reprodukcije preko Wi-Fi.
Komunikacije
Nema problema po ovom pitanju. Hajde da pređemo na glavne tačke:
- Dostupni su VoLTE i VoWiFi
- Automatsko snimanje poziva podržano
- NFC podržan
- Bluetooth 5.3
- Wi-Fi 5 je mesto gde postaje neuredno. Već želim Wi-Fi 6. Iznenađujuće, ni stariji model Camon 30 Pro nema Wi-Fi 6
- Na mapi se nalazi kompas koji pokazuje pravac u kome je telefon okrenut
Pozitivne vesti: telefoni će dobiti 3 verzije Android-a, odnosno, nakon što su izdali Android 14, završiće svoj životni ciklus na Android-u 17.
Zaključak
Tecno Camon 30 tvrdi da je bestseler. Uređaj kombinuje pristupačnu cenu i dobre performanse. Sjajan ekran i mogućnosti kamere su zadivljujuće.
Mogli bismo da nađemo grešku na čipsetu. Ali u ovom cenovnom segmentu nema alternative. Iako bismo voleli da umesto Helio G99 Ultimate vidimo, na primer, Snapdragon 6 Gen 1. Ili bilo koji drugi čipset koji bi postigao najmanje 600 hiljada poena na testu AnTuTu 10. Međutim, moglo je biti i gore. Na primer, Honor X8b radi na Snapdragon 680 4G (320 hiljada poena u AnTuTu).
Glavni konkurent Camon 30 je Tecno Spark 20 Pro+. Bilo bi zanimljivo uporediti kamere jer su u pogledu ostatka hardvera slični. Camon 30 ima bolje algoritme ali 108 MP daje bolje detalje od 50 MP. Plus, Camon 30 ima optičku stabilizaciju.
Ako želite bolje performanse, moraćete da platite više. Realme 12+ je sličan modelu Camon 30, takođe ima svetao ekran, sličan dizajn sa ravnim ivicama i fokusira se na kameru, ali je čipset Dimensiti 7050.