Spark 30C 4GB, 128GB, 2x SIM2024
2024. godina
6.67" LCD 120Hz
G81 Ultra, Android 14
RAM 4 GB, INT 128GB, EXT SDXC
18W, 5000 mAh Neizmenjiva
1 kamera, max 50MP
 
 
Test mobilni telefon Tecno Spark 30C 4GB, 128GB, 2x SIM
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Tecno Spark 30C 4GB, 128GB, 2x SIM. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Tecno Spark 30C 4GB, 128GB, 2x SIM vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Poslednjih par meseci sa velikim interesovanjem proučavamo kako izgledaju jeftini telefoni različitih brendova. A opšti zaključak je da su to prijatni uređaji koji su udobni za upotrebu.

Tecno Spark 30C se izdvaja od svojih konkurenata obećanjem proizvođača da će raditi brzo i fluidno najmanje 4 godine. Generalno, telefon je prilično zanimljiv. Koristili smo ga prve nedelje ne znajući cenu. Činilo se da je skuplji nego što zaista jeste, ima dobar ekran sa frekvencijom od 120 Hz, odličan kvalitet izrade, zanimljiv dizajn.

Specifikacije

  • OS: Android 14
  • Čipset: MediaTek Helio G81
  • Memorija: 256 GB ROM | 8 GB RAM-a (+ proširivo za 8 GB)
  • Ekran: 6,67 inča, IPS LCD, 1600 x 720 piksela, 120 Hz
  • Kamera: 48 MP sa SONY IMX582 senzorom i dvostrukim blicem
  • Prednja kamera: 8 MP sa dvostrukim blicem
  • Povezivanje: 4G, VoLTE, VoWiFi, Bluetooth 5.0, NFC, USB-C
  • Navigacija: GPS
  • Baterija: 5000 mAh, punjenje 18 W
  • Senzori: Akcelerometar, skener otiska prsta (bočni), osvetljenje, blizina
  • Ostalo: IP54 sertifikat, 3,5 mm priključak, stereo zvučnici

Izgled

Telefon ima „skup“ dizajn i visokokvalitetne materijale. Kada izvadite Tecno Spark 30C iz kutije, pomislite da pripada nižem srednjem segmentu. Ono što odmah upada u oči je velika okrugla oblast kamere. Mat zadnja ploča, napravljena da izgleda kao mermer, takođe stvara pozitivan utisak.

Telefon je širok. Proizvođač ne navodi dimenzije ali Tecno Spark 30C je nekoliko milimetara širi od Galaxy S23 Ultra. Takvi detalji daju telefonu „težinu“ i status.

Zadnji panel ima dobar premaz i napravljen je od materijala na kojem ne ostaju otisci prstiju.

Blok kamere je suvišan. Ovde je to više ukras, jer u stvari uređaj ima samo jednu glavnu kameru od 48 MP.

Telefon ima IPS panel sa prilično uskim okvirima i tipičnom „bradom“.

Na gornjem kraju nalazi se rešetka zvučnika. Ovo je prilično zanimljivo rešenje. Telefon ima stereo zvučnike sertifikovane od strane DTS-a. Ali nema mikrofon za poništavanje buke.

Na dnu se nalazi 3,5 mm priključak, USB-C, drugi zvučnik i mikrofon.

Sa leve strane nalazi se slot za dve SIM kartice i microSD memorijsku karticu do 1 TB. A sa desne strane se nalaze odvojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka, kao i dugme za napajanje.

Telefon je prilično širok. Ovo se verovatno dogodilo zato što je proizvođač želeo da ugradi veliki dijagonalni IPS panel (6,67 inča), a širina se povećala zbog potrebnih ramova. Preporučujemo da držite telefon u rukama pre kupovine. Na Tecno Spark 30C je udobnije raditi sa dve ruke nego jednom.

Nema problema po pitanju kvaliteta izrade i materijala. Kompanija obećava 4 godine stabilnog rada, što znači da bi telefon fizički trebalo da traje toliko dugo. Dakle, uređaj je prošao dodatne testove snage. U specijalnim mašinama je „uvrnut“ 2000 puta, pao 25 hiljada puta, USB port je uključen 20 000 puta i rotiran u centrifugi. Najstroži test je uvijanje. Ovo je kada pokušavaju da uvrnu telefon u spiralu.

Telefon takođe ima IP54 sertifikat, što znači da je velika verovatnoća da će preživeti čak i tropski pljusak. Brza provera je otkrila da je Tecno Spark 30C jedini IP54 u ovom cenovnom segmentu. Da budemo pošteni, najverovatnije su drugi uređaji mogli da prođu IP54 sertifikat, njihovi proizvođači jednostavno nisu želeli da troše novac. Ali ovo je čista spekulacija.

Vizuelno i taktilno, telefon se izdvaja od svojih konkurenata. Ali treba imati na umu da za budžetske aparate važi pravilo: ako je nešto dobio, nešto mu je i oduzeto.

Ekran i zvuk

Telefon ima IPS panel dijagonale 6,67 inča i rezolucije 1600x720 piksela sa frekvencijom osvežavanja od 120 Hz.

120 Hz je još jedan detalj koji, uz dizajn i kvalitet materijala, stvara odličnu percepciju uređaja. Kada uzmete telefon u ruku, osećaj je vrhunski. Kada ga uključite, svi meniji se „okreću“ sa povećanom fluidnošću. Pored toga, ekran ima prilično visoku rezervu osvetljenosti, što ga čini ugodnim za korišćenje telefona na otvorenom.

Ekran generalno ima dobre uglove gledanja. Boje su malo izobličene, ali ne previše. U podešavanjima možete da učinite ekran hladnijim ili toplijim. Što se tiče tačnosti prikazivanja boja, možemo reći da je to dovoljno na svakodnevnom nivou, ali, naravno, ne vredi gledati na reference korekcije boja na ovom ekranu. Međutim, Tecno-u treba odati priznanje za činjenicu da je ukupna reprodukcija boja uravnotežena i da nema očiglednih izobličenja.

Dakle, ekran u telefonu je takođe solidna petica. Ako volite da gledate filmove i video zapise sa svog telefona, onda će vam se dopasti uređaj, jer je, pored ekrana, Tecno unapredio zvuk. Na sajtu kompanije kompanija piše da DTS zvučnici i telefon zvuči tri puta glasnije u odnosu na prethodnu generaciju.

Performanse

Tecno Spark 30C je izgrađen na sistemu koji se sastoji od Helio G81 čipseta, 8 GB RAM-a i 256 GB memorije. Telefon koristi Android 14.

Helio G81 je novi početni čipset zasnovan na 12 nm procesnoj tehnologiji, koji je predstavljen u septembru ove godine. Na testu performansi AnTuTu v10 postiže oko 250 hiljada poena. U principu, ovo je više nego dovoljno, pošto je Android tokom proteklih godina postao super optimizovan operativni sistem koji pouzdano radi na skoro svakom hardveru. U ovom slučaju, Tecno je odlučio da instalira mnogo RAM-a i veliki kapacitet skladištenja tako da se sistem oseća udobno.

I, u principu, Tecno je uspeo. Dizajn, ekran i ukupna fluidnost sistema mogu da prevare. Pomislite da je ovo još jedan telefon zasnovan na Helio G99 pa kada pogledate čipset, budete veoma iznenađeni.

Naravno, možete da instalirate i PUBG na svoj telefon. Ali igranje igara na ekranu od 720p nije baš uzbudljivo. Igra radi na najnižim teksturama, niska rezolucija ekrana pokušava to da sakrije, ali bezuspešno.

Međutim, telefon fluidno ide kroz aplikacije i menije.

Tecno je izabrao novi čipset za telefon, ali ima niske performanse. I možda je ovo razumna odluka, jer štedi novac, ali u isto vreme telefon ima mnogo memorije (RAM + skladište), zahvaljujući čemu brzo radi.

Kamera

Tecno Spark 30C ima dve kamere:

  • Glavna kamera 48 MP
  • Prednja kamera 8 MP

Blok kamere na zadnjem panelu stvara iluziju da korisnik u rukama ima moćan telefon sa kamerom.

Kamera pravi iznenađujuće dobre slike. Situacija je postala jasnija kada smo saznali da telefon ima senzor Sony IMX 582.

Istovremeno sa Tecno-om, imali smo još jedan uređaj sa 50 MP u rukama i razlika u kvalitetu fotografije je veoma primetna. Naravno, ove fotografije nisu namenjene za gledanje na velikom monitoru ili štampanje kao posteri. Međutim, fotografije će izgledati veoma dobro na ekranu telefona i na društvenim mrežama. Istovremeno, jasno je primetno da su algoritmi ti koji izvlače fotografije: ispravljaju boje, a negde i teksture.

Trajanje baterije

Telefon ima bateriju od 5000 mAh i dolazi sa adapterom od 18 W. Zahvaljujući čipsetu i ne najsvetlijem ekranu, telefon pokazuje dobar vek trajanja baterije. Ali moraćete da sačekate skoro 2 sata za potpuno punjenje.

Iz nekog razloga, PCMark test nije uspeo da prikaže ekran sa rezultatima dva puta, pa evo snimka ekrana. Na testu, telefon je izdržao 7 sati. Ali test se završava na 10% kapaciteta baterije, odnosno, ako sve računamo, dobijamo oko 7,5 sati rada ekrana.

Veza

U principu, nema problema. Tačnije, može se čak pohvaliti činjenica da telefon ima NFC i kompas (to jest, mape pokazuju pravac u kome je telefon okrenut). Telefon takođe ima Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0 i VoLTE sa VoWiFi.

Zaključak

Tecno Spark 30C je zanimljiv telefon. Pokušali su da naprave uređaj koji je udoban za svakodnevnu upotrebu i uspeli su. Ujedno, uređaj je dobio i premijum dizajn, tako da se teško može odrediti cenovna kategorija kojoj telefon pripada. Uređaj ostavlja prijatan utisak korišćenja. Njegove prednosti su još izraženije kada ga uporedite sa drugim telefonima iz ekonomskog segmenta.

Možda je glavni zaključak koji se može izvući sledeći: kada birate telefon u ekonomskom segmentu, nemojte se rukovoditi tehničkim karakteristikama, već obavezno pogledajte telefone lično. Preporučljivo je da uključite telefon i vidite kako uređaj radi, napravite nekoliko probnih fotografija i otvorite nekoliko instaliranih aplikacija.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024