

Danas testiramo robustan telefon Honor X8c. Uređaj se pokazao zanimljivim, ali postoje neke nijanse koje ćemo prikazati u ovom testu.
Prošle godine smo se upoznali sa telefonom Honor X8b, koji nas je zadivio lepotom svog dizajna i svetlim (1200 nita!) AMOLED ekranom. Pogledajte ovu prelepu, magičnu zelenu boju:

Godinu dana kasnije, Honor je predstavio model X8c, što znači da je već treća generacija: 2023. godine pojavio se model X8a. Novi model je više-manje ažuriranje, u kojem je Honor pokušao da „podesi“ jake strane telefona. Tako je Honor X8c dobio IP64 sertifikat, a u prezentaciji je direktno predloženo da se telefon ispusti na asfalt (s visine maksimalno 1,8 metara) i potopi u vodu na nekoliko sekundi.
Prednosti modela Honor X8c
- Pojavio se sertifikat IP64: telefon može da izdrži potapanje do 3 minuta na dubini od 25 cm ili do 1 minuta na dubini od 50 cm.
- AMOLED ekran od 120 Hz od 6,7 inča sa osvetljenošću od 1200 nita, vršnom osvetljenošću od 2800 nita.
- Glavna kamera 108 MP sa optičkom stabilizacijom.
- Prednja kamera 50 MP.
- Li-Po baterija 5000 mAh, adapter 35 W.
- 8+256 GB memorije.
- Testirali smo belu verziju („mesečevo bela“), ali postoji i tirkizna sa zadnjim panelom nalik na kožu.

Nedostaci modela Honor X8c
- Čipset Snapdragon 685 pokazuje rezultat od oko 370 hiljada poena na AnTuTu V10 testu. Nedostatak performansi je primetan kada kamera radi: kada snimate i menjate režime, slika zaostaje.

Razlike Honor X8c i prošlogodišnjeg modela?
- Glavna kamera sada ima optičku stabilizaciju.
- Pojavio se IP64 sertifikat. Za prethodni model je jednostavno rečeno da je pouzdan.
- Osvetljenost ekrana je ostala ista, ali je maksimalna osvetljenost povećana sa 2000 nita na 2800 nita.
- Baterija je povećana sa 4500 na 5000 mAh.
- Nakon baterije, težina je porasla za 8 grama (na 174 g), a telefon je postao nešto deblji.
- Telefon radi na Androidu 15. Prethodni model je lansiran sa Androidom 13 (da li je dobio ažuriranje softvera?).
Tehničke karakteristike
- Procesor: Qualcomm Snapdragon 685 (4G, 6 nm) sa Adreno 610 grafikom
- Operativni sistem: Android 15, školjka MagicOS 9
- Memorija: 8GB/256GB, bez slota za memorijsku karticu
- Ekran: 6,7 inča, AMOLED, 120 Hz, rezolucija 2412 x 1080 piksela, osvetljenost 1200 nita, maksimalna osvetljenost 2800 nita
- Baterija: Li-Po 5000 mAh, adapter 35 W
-
Glavna kamera :
- 108 MP, f/1.8, 24mm (široko), 1/1.67″, PDAF, optička stabilizacija
- 5 MP, f/2.2, (ultra-široki)
- Video snimanje 1080p 30 fps
- Prednja kamera: 50 MP, f/2.1, (širokougaona)
- SIM kartica: 2 Nano-SIM
- Mreža i prenos podataka: 2G, 3G, 4G LTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, NFC, USB-C 2.0
- Navigacija: GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
- Senzori: Skener otiska prsta (bočni), akcelerometar, kompas
- Ostalo: IP64, bez 3,5 mm priključka, bez slota za memorijsku karticu, može izdržati padove sa visine od 1,8 metara
- Dimenzije: 161,1 x 74,6 x 7,1 mm, težina 174 g
Izgled
Honor zaslužuje priznanje: dizajn Honor X8c je veličanstven. Uredan je, lakonski, simetričan. Gledaš i oči se raduju. Osim toga, materijali su savršeno odabrani. Dakle, telefon ima zadnju ploču od mat bele plastike na kojoj se ne vide otisci prstiju, a prašina se ne primećuje u predelu oko kamere i oko sočiva.

Zadnja ploča je sivo-bela. U zavisnosti od svetlosti, može izgledati ili glatko belo ili biserno sa talasastom teksturom.

Postoji i model sa teksturom sličnom tkanoj koži.

Ekran ima simetrične okvire.

Na gornjem kraju nalazi se samo mikrofon. Na displeju je zalepljen film.

Na donjem kraju se nalazi USB-C, zvučnik i mikrofon.

Na desnoj strani su kontrolni tasteri.

Sa leve strane nalazi se slot za 2 Nano-SIM kartice.
Uprkos ravnim ivicama, telefon je udoban za držanje u ruci. U kompletu je i futrola.
IP64, SGS i pouzdanost
O kvalitetu montaže i materijala svedoči činjenica da poseduje IP64 i SGS sertifikate. Prvi obećava da se telefon ne plaši čak ni najjačeg pljuska. Formalno, telefon može da izdrži kratkotrajno uranjanje: 3 minuta na dubini od 25 cm ili 1 minut na dubini od pola metra. U praksi je bolje telefon ne potapati, ali ako padne u lokvicu, onda ga možete bezbedno oprati pod vodom na sobnoj temperaturi.

Sertifikacija švajcarske kompanije SGS (Societe Generale de Surveillance) obećava povećanu pouzdanost:
- Otporan na padove sa visine do 1,8 metara.
- Izdrži pritisak do 25 kg (ali ako stavite telefon u zadnji džep i sednete na njega, pokvariće se).
- Honor takođe ističe da je jačina ekrana trostruko povećana u odnosu na prethodni model.

Čišćenje nakon pada na pločice sa visine od 160 cm.

Čip na kameri nakon drugog pada sa visine od 160 cm.
Dodatna zaštita je uvek plus. Tokom testiranja a prilikom nezgode na snoubordu, pad na lice, telefon je bio u džepu na grudima. I, verovatno, zahvaljujući činjenici da je kućište ojačano i da je sam telefon ravan, ništa mu se nije dogodilo.
Takođe smo testirali otpornost telefona ispuštanjem na pločice. Oštećenje je na gornjoj fotografiji, a evo kako je sam telefon pao.
Ekran
Honor X8c ima 6,7-inčni AMOLED panel sa rezolucijom od 2412x1080 piksela.
Ekran na telefonu je odličan. Ovde je teško naći grešku. Ključne karakteristike:
- Osvetljenost od 1200 nita omogućava udobno korišćenje telefona i na jakom suncu.
- Maksimalna osvetljenost je 2800 nita. Ova osvetljenost se postiže na malom delu ekrana pri puštanju posebno pripremljenog sadržaja.

- Brzina osvežavanja od 120 Hz pruža dodatnu fluidnost prilikom pomeranja kroz web stranice i navigacije kroz menije.
- Frekvencija treperenja pozadinskog osvetljenja kada je osvetljenost smanjena dostiže 3840 Hz. Ovo pomaže u smanjenju umora očiju. Na primer, možete čitati uveče u mračnoj prostoriji i vaše oči će biti manje umorne.
- Prethodnu tačku najbolje je koristiti u kombinaciji sa režimom e-knjige. Ekran simulira e-INK teksturu sa sivim tonovima, a kompanija tvrdi da to smanjuje zamor očiju. Možda ima nešto u tome. Nedostatak boja na ekranu zapravo ima smirujući efekat.


- Naravno, postoji AlwaysOn Display. Funkcija radi 10 sekundi, a zatim ide u stanje spavanja, budi se kada dodirnete ekran.
Podešavanja takođe uključuju sopstvenu tehnologiju cirkadijanskog ciklusa. Tada se boja ekrana menja u zavisnosti od doba dana: ujutru su boje hladne (više plave), a uveče se ekran „zagreva“.




Performanse
Sistem pokreće Snapdragon 685 čipset, 8 GB RAM-a i uređaj za skladištenje podataka od 256 GB (dostupni su i modeli od 128 GB).

Prethodna generacija je imala Snapdragon 680 čipset. Snapdragon 685 je blago ubrzana verzija sa 10-15% boljim performansama.




Ovaj telefon nije za zahtevnije igre. Za svakodnevne zadatke je dobar, internet, video, jednostavnije igre ili čak PUBG na niskim podešavanjima.
Jedini put kada primetite da vašem telefonu nedostaje snage je kada radite sa kamerom. Prilikom prebacivanja između režima i zumiranja dolazi do blagog kašnjenja. Ovo ne utiče na rad, ali iritira.
Jedna od dobrih karakteristika je prisustvo AI za različite zadatke. Na primer, možete ukloniti objekte sa fotografije. Funkcija, inače, radi savršeno. Potrebno joj je oko 10 sekundi.
Postoji i funkcija prevlačenja i ispuštanja. Na primer, možete da izaberete frazu i prevučete je do ivice ekrana, gde će se pojaviti izbor aplikacija dostupnih za korišćenje. Na primer, ako prevučete frazu na ikonu YouTube, aplikacija YouTube će se otvoriti i potražiti tu frazu. A ako prevučete izabranu adresu na ikonu Google mapa, telefon će iscrtati rutu.



Kamera
Selfi kamera telefona je modul od 50 MP (f/2.1). Glavna kamera Honor X8c je sistem od dva senzora:
- Senzor od 108 MP sa optičkom stabilizacijom sa OIS-om (f/1,75)
- Širokougaona kamera od 5 MP sa senzorom dubine (f/2.2)
- Full HD video snimanje

U poređenju sa prethodnom generacijom, pojavila se optička stabilizacija. Ovo je odlična vest za sve koji vole video snimke. Kvalitet fotografije se nije promenio, telefon i dalje pravi odlične fotografije.

Na glavnom ekranu telefon nudi snimanje 1k – 2k – 0,5k. Evo nekoliko primera fotografija. 2x je digitalni zum.
Fotografije u Sankt Peterburgu su po kvalitetu iste kao i prošlogodišnje, ali zbog tipične peterburške sumornosti čini se da je kvalitet lošiji.
Kvalitet fotografije je pomalo nestabilan. Na testu je nekomercijalni uzorak, možda zbog toga. Na primer, prilikom snimanja selfija, telefon je preeksponirao pozadinu, a na sledećoj fotografiji su vidljivi tragovi obrade (pogledajte, na zelenoj jakni se jasno vidi bela aura na ramenima).
Nema problema sa glavnom kamerom u režimu 1k: dobar prikaz boja, jasan balans belog. Ali kada snimate sa uvećanjem od 2k-3k, dešava se mutan kadar. Osim toga, kada snimate sa zumom, definitivno ne bi trebalo da fotografišete pokretne objekte.
Ultra-širokougaona kamera omogućava da snimate samo pri dobrom osvetljenju i sa statičnim objektima.
Baterija
Telefon ima bateriju od 5000 mAh. Komplet uključuje adapter od 35 W za punjenje vašeg telefona od 0 do 100% za oko 1 sat. Za 40 minuta baterija dostiže 85%.
Zahvaljujući energetski efikasnom Snapdragon 685 čipsetu, telefon bez problema izdržava ceo dan. U svakodnevnoj upotrebi možete očekivati 7-8 sati rada ekrana. A PUBG preko Wi-Fi-ja pri maksimalnoj ručnoj osvetljenosti ekrana (500 nita) će iscrpiti telefon za 6 sati.



Komunikacija
Gotovo da nema problema po ovom pitanju:
- Dostupni su VoLTE i VoWiFi
- Dostupni su Wi-Fi 5 i Bluetooth 5.1 (voleli bismo Wi-Fi 6)
- NFC za bankovne kartice je dostupan i radi
- Na mapi je kompas
- GPS/AGPS/GLONASS/BeiDou/Galileo navigacija radi dobro
Telefon koristi operativni sistem Android 15.
Zaključak
Da je Honor X8c dobio moćniji čipset, ocenili bismo telefon sa 5+: prelep, sa svetlim ekranom i dobrom kamerom, a takođe i umereno zaštićen. Ili ako je sistem super-optimizovan tako da je zaostajanje pri promeni kamera bilo neprimetno.
Međutim, ako nećete da igrate igrice, ali vam je potreban pouzdan uređaj koji ima dug vek baterije i koji se ne plaši vode ili padova, onda možete bezbedno da kupite Honor X8c i da ne budete razočarani.
Teško je govoriti o konkurenciji, kao što je to uvek na početku godine, kada uređaji nove generacije tek počinju da prodiru na tržište. Realme C75 se nameće kao glavni konkurent Honor-u. Ima IP69 zaštitu, standard MIL-STD-810H (otporan je i na padove) i bateriju od 6000 mAh sa adapterom od 45 W. Čipset Helio G92 Mak je identičan po performansama kao kod Honor-a. Ali set kamera (50 MP glavna i 8 MP prednja) će očigledno biti inferiorniji u odnosu na mogućnosti Honor X8c.
Ako izuzmemo bezbednosne funkcije, konkurencija je velika: modeli Galaxy A25, Tecno Camon 30 serije i Spark 20 Pro Plus.